Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηγα ρωτησα και θα βγαλω μια! Υπαρχει περιπτωση να μου την πεσει το κρατος αν κανω αγορες χωρις εισοδημα σαν ανεργος (το φοβαμε λιγο)?

 Υποθέτω ότι μιλάς για αρκετά μεγάλα ποσά για να ανησυχείς. Σε τέτοια περίπτωση και όντας άνεργος και χωρίς εισόδημα, τα λεφτά για να ψωνίζεις που τα βρίσκεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Υποθέτω ότι μιλάς για αρκετά μεγάλα ποσά για να ανησυχείς. Σε τέτοια περίπτωση και όντας άνεργος και χωρίς εισόδημα, τα λεφτά για να ψωνίζεις που τα βρίσκεις;

το 50-100ε το μηνα ειναι αρκετα? δε θα κανω αγορες μονο για μενα αλλα δε νομιζω οτι αυτο εχει σημασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 50-100ε το μηνα ειναι αρκετα? δε θα κανω αγορες μονο για μενα αλλα δε νομιζω οτι αυτο εχει σημασια.

Για τέτοια ποσά δεν κινείς το ενδιαφέρον των φορολογικών αρχών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 50-100ε το μηνα ειναι αρκετα? δε θα κανω αγορες μονο για μενα αλλα δε νομιζω οτι αυτο εχει σημασια.

 

Αλλού ήθελα να καταλήξω. Δεν είμαι της εφορίας να σε "ψαρώσω"...

Αν τα λεφτά τα βγάζεις από το μπαούλο όπως λέει ο stelios18120, δεν παίζει κανένα ρόλο που δεν έχεις τώρα εισόδημα. Είχες παλιότερα.

Αν βγάζεις αλλά είναι "μαύρα", πάλι αν μιλάμε για μικρά ποσά δεν παίζει ρόλο. Αν μιλάμε για μεγάλα ποσά και σου τα δίνει κάποιος (γονείς κλπ.) μπορείς να βγάλεις κάρτες στο όνομά τους (σαν να αγοράζουν αυτοί) και δεν υπάρχει καμιά ανησυχία ούτε τότε. Μην αρχίσεις να φορτώνεις όμως προπληρωμένες στο όνομά σου με λεφτά φίλων γνωστών, συγγενών κλπ. για να κάνεις εσύ αγορές για όλους. Εκεί ενδεχομένως θα υπάρξει πρόβλημα κάποια στιγμή.

50-100€/μήνα πάντως το θεωρώ ασήμαντο ποσό για να συζητάμε. Μην τρελαινόμαστε τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το paypal μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι της τράπεζας Πειραιώς αποκλειστικά.

Εάν πάρετε τηλέφωνο την τράπεζα Πειραιώς θα σας πουν το τραγούδι ότι ισχύουν τα cc.....

Κάτι παίζει με την τράπεζα Πειραιώς για άλλες ελληνικές δεν ξέρω.

ΤΕΛΙΚΑ ΈΦΤΑΙΓΕ ΑΥΤΟ

 

http://m.ebay.com/itm/Quality-Replacement-Electrolux-Zanussi-Tricity-Basket-Wheels-lower-X-8-upper-x8-/361700140885?nav=WATCHING_ACTIVE

 

Δεν ξέρω για πιο λόγο το έβγαζε στα cc.

ΤΕΛΙΚΑ ΈΦΤΑΙΓΕ ΑΥΤΟ http://m.ebay.com/itm/Quality-Replacement-Electrolux-Zanussi-Tricity-Basket-Wheels-lower-X-8-upper-x8-/361700140885?nav=WATCHING_ACTIVE

Δεν ξέρω για πιο λόγο το έβγαζε στα cc.

Μόνο με revolut γίνετε η αγορά του

 

Και κάτι ακόμη

Η revolut από barkleys πήγε σε loyds bank

Προσοχή στα παλια αποθηκευμένα εμβάσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμη

Η revolut από barkleys πήγε σε loyds bank

Προσοχή στα παλια αποθηκευμένα εμβάσματα

Ενδιαφέρον εξέλιξη, αλλά δεν κατάλαβα τι εννοεις για τα παλιά εμβάσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία για μερικές αγορές χρεώνομαι 1 € σαν έξοδα συναλλάγματος. Χρησιμοποιώ eprepaid της Εurobank. Υπάρχει τρόπος να μην γίνεται; Οι άλλες κάρτες χρεώνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρεώνεσαι "τώρα τελευταία" αλλά πάντα αφού αυτή είναι η πολιτική της Eurobank στις αγορές σε συνάλλαγμα.

Ειδικά στις προπληρωμένες χρεώνει 1,25% με ελάχιστο το 1€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άλλες τράπεζες χρεώνουν; Η προπληρωμένη της Πειραιώς; Της Εθνικής;

 

Λεπτομέρειες για τις χρεώσεις των τραπεζών στο αντίστοιχο κεφάλαιο του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Μετά από 8 χρόνια η Ισλανδία ήρε τους κεφαλαιακούς ελέγχους που είχε επιβάλει καθώς κατέρρεαν οι τράπεζές της."

 

...και που στην Ισλανδία, εμας μας βλέπω με μόνιμα τα cc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είναι πολύ λιγότερα τα χρόνια των cc και από 20 και από 8 παιδιά μην ανησυχείτε. Απλά είναι βέβαιο ότι δεν θα έχουμε νόμισμα το ευρώ (που επιβάλλει τη διατήρησή τους) για πολύ ακόμα. Μόλις φύγουμε από το ευρώ, θα αρθούν αμέσως. Βέβαια όσον αφορά τις παραμέτρους του εσωτερικού της χώρας (αναλήψεις, άνοιγμα λογαριασμών κλπ.). :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...