Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπιασε πάλι η Πειραιώς στις κάρτες το όριο τόσο νωρίς; Έχω ένα κάρο πράγματα να πληρώσω μέσω paypal γιατί τώρα έρχονται τα invoices και δεν γίνεται η κάρτα μου δεκτή.

Δεν νομίζω, η μόνη ανακοίνωση που υπάρχει στο winbank είναι για εργασίες που θα γίνουν 19 και 20 του μηνός μεταξύ 2 πμ με 3 πμ με αποτέλεσμα να μην είναι εφικτές συναλλαγές.

Μήπως έπεσες στο διάστημα αυτό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν νομίζω, η μόνη ανακοίνωση που υπάρχει στο winbank είναι για εργασίες που θα γίνουν 19 και 20 του μηνός μεταξύ 2 πμ με 3 πμ με αποτέλεσμα να μην είναι εφικτές συναλλαγές.

Μήπως έπεσες στο διάστημα αυτό;

Πιθανόν, θα ξαναδοκιμάσω. Έφαγα τέτοια φρίκη απόψε, διότι και τον προηγούμενο μήνα αναγκάστηκα να ακυρώσω μια παραγγελία, γιατί τα λεφτά τα είχα, τρόπο να πληρώσω δεν είχα λόγω του ορίου. Σ'ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα.

 

Έχω AmEx Alpha Bank με όριο 300€.

Θέλω να κάνω μια αγορά eBay 700€.

Αν πάω στο μηχάνημα που πληρώνω στην Alpha και βάλω +400€ θα μπορέσει να περάσει η αγορά;

Έχω παρατηρήσει ότι όταν το ποσό που μπαίνει στο μηχάνημα για την κάρτα είναι μεγαλύτερο από το χρέος της κάρτας, τότε το ποσό πιστώνεται κανονικά και φαίνεται σαν πιστωτικό υπόλοιπο της κάρτας μέσα στο eBanking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά, κάτι άκουσα ότι πρέπει να πάρεις τηλέφωνο την τράπεζά σου για να δηλώσεις την χρεωστική σου αν θες να τη χρησιμοποιήσεις στο εξωτερικό. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά, κάτι άκουσα ότι πρέπει να πάρεις τηλέφωνο την τράπεζά σου για να δηλώσεις την χρεωστική σου αν θες να τη χρησιμοποιήσεις στο εξωτερικό. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Σε αρκετές τράπεζες εάν έχεις δηλώσει κατοικία Ελλάδα και εμφανίστεί χρήση της κάρτας στο εξωτερικό στην μπλοκάρουν με την λογική ότι υπάρχει πιθανότητα απάτης ,δηλαδή κάποιος να σε έκλεψε.

Καλό είναι να ενημερώσεις ώστε να σημειωθεί στο σύστημα και να μην έχεις εκπλήξεις.

Πάντως και να μην πάρεις και μπλοκαριστεί μπορείς να πάρεις τηλέφωνο εκ των υστέρων και να την ξεμπλοκάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδιά, κάτι άκουσα ότι πρέπει να πάρεις τηλέφωνο την τράπεζά σου για να δηλώσεις την χρεωστική σου αν θες να τη χρησιμοποιήσεις στο εξωτερικό. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Σε ποια τράπεζα αναφέρεσαι και τι είδους κάρτα είναι;;

 

Επεξ/σία από spartak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Έχω AmEx Alpha Bank με όριο 300€.

Θέλω να κάνω μια αγορά eBay 700€.

Αν πάω στο μηχάνημα που πληρώνω στην Alpha και βάλω +400€ θα μπορέσει να περάσει η αγορά;

Έχω παρατηρήσει ότι όταν το ποσό που μπαίνει στο μηχάνημα για την κάρτα είναι μεγαλύτερο από το χρέος της κάρτας, τότε το ποσό πιστώνεται κανονικά και φαίνεται σαν πιστωτικό υπόλοιπο της κάρτας μέσα στο eBanking.

Τα μπέρδεψες λίγο το όριο της κάρτας είναι 300 ευρώ ή έχεις χρέος 300 ευρω, άλλο το ένα άλλο το άλλο

 

Αν το όριο είναι 300 το μήνα για αγορες και βάλεις αλλά 400 μπορείς να κανεις την αγορα, σε μένα με εθνική επαιξε αυτό το στορυ, τώρα με την δικιά σου τραπεζα δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μπέρδεψες λίγο το όριο της κάρτας είναι 300 ευρώ ή έχεις χρέος 300 ευρω, άλλο το ένα άλλο το άλλο

 

Αν το όριο είναι 300 το μήνα για αγορες και βάλεις αλλά 400 μπορείς να κανεις την αγορα, σε μένα με εθνική επαιξε αυτό το στορυ, τώρα με την δικιά σου τραπεζα δεν ξέρω.

Νίκο σ’ ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Δεν τα μπέρδεψα, είναι έτσι όπως τα γραφώ. Η κάρτα έχει όριο αγορών 300€ το μηνά. Την πληρώνω κανονικά όποτε κάνω αγορές μιας και την προσέχω σαν τα μάτια μου, και αυτή τη στιγμή έχει πιστωτικό υπόλοιπο (όχι χρέος) +3€. Οπότε σκέφτομαι να πάω να δοκιμάσω να βάλω +400€ στο μηχάνημα, έτσι θα έχει 300€ το πιστωτικό όριο της κάρτας +400€ το πιστωτικό υπόλοιπο που θα βάλω από το μηχανικά = 700€. 

 

Θα το δοκιμάσω για να δω αν θα δουλέψει. Μήπως ξέρεις αν δεν δουλέψει και μετα πάω να βγάλω από το μηχάνημα ΑΤΜ τα 400€ πιστωτικό υπόλοιπο, θα χρεωθώ κάτι extra? Πιστεύω ότι επειδή θα είναι πιστωτικό υπόλοιπο δεν θα έχω κάποια χρέωση που είναι και το πιο λογικό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Νίκο σ’ ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Δεν τα μπέρδεψα, είναι έτσι όπως τα γραφώ. Η κάρτα έχει όριο αγορών 300€ το μηνά. Την πληρώνω κανονικά όποτε κάνω αγορές μιας και την προσέχω σαν τα μάτια μου, και αυτή τη στιγμή έχει πιστωτικό υπόλοιπο (όχι χρέος) +3€. Οπότε σκέφτομαι να πάω να δοκιμάσω να βάλω +400€ στο μηχάνημα, έτσι θα έχει 300€ το πιστωτικό όριο της κάρτας +400€ το πιστωτικό υπόλοιπο που θα βάλω από το μηχανικά = 700€. 

 

Θα το δοκιμάσω για να δω αν θα δουλέψει. Μήπως ξέρεις αν δεν δουλέψει και μετα πάω να βγάλω από το μηχάνημα ΑΤΜ τα 400€ πιστωτικό υπόλοιπο, θα χρεωθώ κάτι extra? Πιστεύω ότι επειδή θα είναι πιστωτικό υπόλοιπο δεν θα έχω κάποια χρέωση που είναι και το πιο λογικό.

 

Ενα πλεονάζον ποσό που απέσυρα εγω αλλά οχι από ατμ, πήγα δηλαδή στην τράπεζα και τους είπα οτι δήθεν τα έβαλα απο λάθος και μου τα επέστρεψαν στον λογαριασμό μου αχρεωστήτως (εθνική πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mastercard

Χρησιμοποιείται κανονικά στο εξωτερικό. Αναλήψεις όπως Ελλάδα (1800 ευρω/μήνα) αγορές κανονικά (μέχρι τα όρια κλπ). Τους τηλεφωνείς και τους ενημερωνεις ότι θες να τη χρησιμοποιήσεις εξωτερικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα πλεονάζον ποσό που απέσυρα εγω αλλά οχι από ατμ, πήγα δηλαδή στην τράπεζα και τους είπα οτι δήθεν τα έβαλα απο λάθος και μου τα επέστρεψαν στον λογαριασμό μου αχρεωστήτως (εθνική πάντα)

 

Αυτό θα έκανα και εγώ, αλλά μου έχουν βγάλει ένα γελοίο χρεωστικό από την ..... και αν τα επιστρέψουν σε λογαριασμό στην Alpha θα τα τσιμπήσει, τον ακατάσχετο τον έχω στην Πειραιώς. Πιστεύω με το ΑΤΜ θα μπορέσω να τα βγάλω, θα δοκιμάσω ένα μικρό ποσό και αν δω ότι έχει χρέωση ανάληψης μετρητών θα τα αφήσω μέσα για αγορές online.

 

EDIT

 

Μου τα έχει βάλει σαν διαθέσιμο υπόλοιπο για αγορές εφάπαξ. Θα δοκιμάσω το βράδυ να κάνω την αγορά.

Amex_Xreostiko_Ypoloipo.png

Επεξ/σία από Nanobot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθεια αγοράς 606€ με χρεωστική Πειραιώς σήμερα από oneplus.net, έφαγα άκυρο. Και από PayPal τα ίδια.

Θα πάρω αύριο την Πειραιώς να τους ρωτήσω τι παίζει, και να διασταυρώσω αυτό που γράψατε εδώ, ότι πλέον οι χρεωστικές για αγορές εξωτερικού θέλουν δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...