Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Όσο έχεις χρήματα στο balance του paypal, δεν μπορείς να πληρώσεις με την κάρτα σου, γιατί το balance έχει προτεραιότητα.

2. Εάν πληρώσεις απ' ευθείας με κάρτα, εκτός paypal, ισχύει αυτό που έγραψα στο προηγούμενο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, makfil είπε

1. Όσο έχεις χρήματα στο balance του paypal, δεν μπορείς να πληρώσεις με την κάρτα σου, γιατί το balance έχει προτεραιότητα.

2. Εάν πληρώσεις απ' ευθείας με κάρτα, εκτός paypal, ισχύει αυτό που έγραψα στο προηγούμενο post.

Εάν πληρώσεις με κάρτα μέσω πειπαλ; Εκει τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, makfil είπε

Εάν συνεχίζεις να κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις, όσα έχω γράψει ξεκάθαρα, θα αναγκαστώ να χρησιμοποιήσω άλλα μέσα του forum.

Αφού δεν καταλαβαίνω να μη ρωτησω; Αν καταλάβαινα δεν θα σχολίαζα εδω..

η απορία μου ειναι όταν μου τελειώσει το balance η πειπαλ θα τραβάει λεφτά απ την κάρτα που της έχω συνδέσει. Σε αυτή την περίπτωση θα εφαρμόζεται η προμήθεια του ενός ευρώ άνα συναλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kathytherion είπε

Αφού δεν καταλαβαίνω να μη ρωτησω; Αν καταλάβαινα δεν θα σχολίαζα εδω..

η απορία μου ειναι όταν μου τελειώσει το balance η πειπαλ θα τραβάει λεφτά απ την κάρτα που της έχω συνδέσει. Σε αυτή την περίπτωση θα εφαρμόζεται η προμήθεια του ενός ευρώ άνα συναλλαγή;

Ναι

Αν την μετατροπή την κάνει η κάρτα και όχι το παυπαλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως κανω dispute στο paypal

Πηγαινω στην συναλλαγή και παταω εκει που λεει

report a problem ?

------------------------------------------------------------------------------------------

εκει ειναι

εχει αλλαξει πολύ η διαδικασια από παλαιοτερα που ξανα εκανα dispute

Επεξ/σία από nmamag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα! Θέλω να κάνω μια αγορά από Κίνα. Με visa πειραιώς ή με προπληρωμένη master card δεν έχω καμία τύχη; Το καλοκαίρι είχα ξαναπροσπαθήσει πάλι και τις περισσότερες φορές μου απέρριπτε την κάρτα όταν πήγαινα να πληρώσω.Αλλά προσπαθώντας ανά τακτά χρονικά διαστήμα τελικά έκανα τις αγορές που ήθελα από Κίνα. Τώρα άλλαξε κάτι; Γιατί προσπαθώ εδώ και 3 μέρες και μου απορρίπτει συνεχώς και τις 2 κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γράφεις τι είναι αυτό που θέλεις να αγοράσεις, δηλαδή αν είναι στα απαγορευμένα από τα CC, καθώς και εάν δοκίμασες σε 2ο ή/και τρίτο πωλητή, για την περίπτωση που είναι αποκλεισμένος αυτός από τον οποίο δοκίμασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλε και η Πειραιώς προμήθεια 1€? Είχα κανά δίμηνο να αγοράσω από ΕΒΑΥ, έκανα αγορά με PP κάτι μπαταριών μικρού ποσού (1.43€) και μου ήρθε μήνυμα για προμήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Πειραιώς, όπως και οι άλλες τράπεζες, χρέωνε προμήθεια, από χρόνια, στις αγορές σε συνάλλαγμα.

Και το 1€ είναι η ελάχιστη χρέωση αφού οι χρεώσεις είναι οι ακόλουθες, όπως αναγράφονται στο κεφάλαιο 6 του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου:

1. Στις χρεωστικές κάρτες χρεώνει προμήθεια 2%, με ελάχιστο ποσό το 1€ και μέγιστο τα 30€ (σελ 10, 7.5.2).

2. Στις πιστωτικές κάρτες χρεώνει προμήθεια 2,5% από 20/3/2018 (σελ 19-20, 16.3 και 16.7).
3. Στις προπληρωμένες κάρτες α) Winbank webuy-business Prepaid, β) Πειραιώς Prepaid (Virtual, Gift, Reloadable), χρεώνεται προμήθεια 2% με ανώτατο όριο 5 ευρώ γ) prepaid Visa πρώην δικτύου Τράπεζας Κύπρου (Gift, Reloadable), χρεώνεται προμήθεια 2% χωρίς όριο, δ) ΑΒ Plus Mastercard Prepaid δεν χρεώνεται προμήθεια και ε)prepaid Visa ΚΕΑ 2% χωρίς όριο (σελ 44, 29.8) .

Η μόνη που δεν χρέωνε ήταν η ΕΤΕ αλλά και αυτή άρχισε τη χρέωση 1% στις χρεωστικές και τις προπληρωμένες από τον ΣΕΠ 2017.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, makfil είπε

Η Πειραιώς, όπως και οι άλλες τράπεζες, χρέωνε προμήθεια, από χρόνια, στις αγορές σε συνάλλαγμα.

Και το 1€ είναι η ελάχιστη χρέωση αφού οι χρεώσεις είναι οι ακόλουθες, όπως αναγράφονται στο κεφάλαιο 6 του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου:

1. Στις χρεωστικές κάρτες χρεώνει προμήθεια 2%, με ελάχιστο ποσό το 1€ και μέγιστο τα 30€ (σελ 10, 7.5.2).

2. Στις πιστωτικές κάρτες χρεώνει προμήθεια 2,5% από 20/3/2018 (σελ 19-20, 16.3 και 16.7).
3. Στις προπληρωμένες κάρτες α) Winbank webuy-business Prepaid, β) Πειραιώς Prepaid (Virtual, Gift, Reloadable), χρεώνεται προμήθεια 2% με ανώτατο όριο 5 ευρώ γ) prepaid Visa πρώην δικτύου Τράπεζας Κύπρου (Gift, Reloadable), χρεώνεται προμήθεια 2% χωρίς όριο, δ) ΑΒ Plus Mastercard Prepaid δεν χρεώνεται προμήθεια και ε)prepaid Visa ΚΕΑ 2% χωρίς όριο (σελ 44, 29.8) .

Η μόνη που δεν χρέωνε ήταν η ΕΤΕ αλλά και αυτή άρχισε τη χρέωση 1% στις χρεωστικές και τις προπληρωμένες από τον ΣΕΠ 2017.

 

Αυτό που λες δεν ισχύει, όχι ως προς ότι χρέωνε προμήθεια, αλλά ως προς το ποσό. Ήταν το 2% για χρεωστικές κάρτες, χωρίς ελάχιστο ποσό το 1€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...