Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να παρεις βαθμιδα σε πιστωτικο οικο πρεπει να αρθουν εντελως τα capital ! Αρα θα αρθουν. Οσον αφορα το ευρω που τρωνε οι γυφτοι της Πειραιως , απλα θα πληρωνουμε με paypal. Οκ θα εχουμε χειροτερη ισοτιμια , αλλα δε γινεται να αγοραζω θηκη με 2 ευρω και να εχω και 1 ευρω απο τραπεζα με το ετσι θελω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 18/4/2018 στις 7:35 ΜΜ, isay είπε

Παιδιά στην παρουσα φασή revolout ή ετε ή πιστωτική πειραιως.

Μην το ψάχνετε

Φίλε μου για την Εθνικη Τραπεζα που λες αναφερεσαι σε πιστωτική ή χρεωστική κάρτα;

Θελω να κανω μια αγορα απο ebay 2,45£ περιπου 2,80€. Τι προμηθεια θα κρατησει η ΕΤΕ; Η κάρτα που έχω είναι χρεωστική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς στην πιστωτική, που εξακολουθεί να μην έχει χρεώσεις στις αγορές σε συνάλλαγμα, ενώ η χρεωστική έχει από 15.9.2017

Για τις προμήθειες των τραπεζών, διάβασε το κεφάλαιο 6 του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

40 λεπτά πριν, koooleeek είπε

Φίλε μου για την Εθνικη Τραπεζα που λες αναφερεσαι σε πιστωτική ή χρεωστική κάρτα;

Θελω να κανω μια αγορα απο ebay 2,45£ περιπου 2,80€. Τι προμηθεια θα κρατησει η ΕΤΕ; Η κάρτα που έχω είναι χρεωστική. 

Για το ποσο αυτο που αναφερεις ουτε που θα καταλάβεις τις κρατήσεις, προχωρα άφοβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Για το ποσο αυτο που αναφερεις ουτε που θα καταλάβεις τις κρατήσεις, προχωρα άφοβα.

Ωραία. Ευχαριστώ. Έχω και κάρτα χρεωστική της eurobank που την έχω και στο paypal αλλά από αυτά που διαβάζω... μακρυά και αγαπημένοι πλέον ότι δεν είναι σε €. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, koooleeek είπε

Ωραία. Ευχαριστώ. Έχω και κάρτα χρεωστική της eurobank που την έχω και στο paypal αλλά από αυτά που διαβάζω... μακρυά και αγαπημένοι πλέον ότι δεν είναι σε €. Σωστά;

Αυτη ξεχασε την για αγορες με συνάλλαγμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎17‎/‎6‎/‎2018 στις 11:32 ΠΜ, NikosKallithea είπε

Αυτη ξεχασε την για αγορες με συνάλλαγμα

Έτσι είναι. Για μια ακόμα φορά πήγανε για τα "πολλά" οι μπατιροτράπεζές μας θα χάσουν τελικά και τα "λίγα". Χρέωναν κάτι ψιλολόγια όσους δεν ήξεραν ή βαριόντουσαν να το ψάξουν στις αγορές με συνάλλαγμα τώρα αρχίζει να μαθεύεται το αίσχος και θα βγάλουν όλοι κάρτες που δεν έχουν τέτοιες χρεώσεις. Στο τέλος τις βλέπω να μένουν αποκλειστικά εισπράκτορες του δημοσίου για να του αποδίδουν τον ΦΠΑ και τον ΕΝΦΙΑ... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινή ενημέρωση από την Πειραιώς:

 

Σας ενημερώνουμε ότι έχει εξαντληθεί το μηνιαίο όριο που έχει καθοριστεί για την Τράπεζα, από την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών για εκτέλεση εμβασμάτων στο εξωτερικό έως και €2000, έτσι όπως αυτό ορίζεται από το πλαίσιο των Capital Controls.
Κατόπιν τούτου, σήμερα και έως την 30/6/2018 δεν θα είναι δυνατή η εκτέλεση μεταφοράς πίστωσης στο εξωτερικό με χρήση του διμηνιαίου ορίου των €2000.
Εξαιρούνται οι περιπτώσεις για τις οποίες προηγουμένως έχει εισαχθεί τουλάχιστον ισόποσο κεφάλαιο από την αλλοδαπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, spartak1 said:

Σημερινή ενημέρωση από την Πειραιώς:

Σας ενημερώνουμε ότι έχει εξαντληθεί το μηνιαίο όριο που έχει καθοριστεί για την Τράπεζα, από την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών για εκτέλεση εμβασμάτων στο εξωτερικό έως και €2000, έτσι όπως αυτό ορίζεται από το πλαίσιο των Capital Controls.
Κατόπιν τούτου, σήμερα και έως την 30/6/2018 δεν θα είναι δυνατή η εκτέλεση μεταφοράς πίστωσης στο εξωτερικό με χρήση του διμηνιαίου ορίου των €2000.
Εξαιρούνται οι περιπτώσεις για τις οποίες προηγουμένως έχει εισαχθεί τουλάχιστον ισόποσο κεφάλαιο από την αλλοδαπή.

Χαχα, είχα καιρό να δω αυτό το μήνυμα, Τι να φταίει άραγε, μήπως οι εξωφρενικές προμήθειες συναλλάγματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εκανα μια αγορα με τιμη 35ευρω απο ebay και εχοντας μια καρτα revolut συνδεδεμενη με paypal χρεωθηκα 37. 

Ξερει καποιος αυτα τα 2 ευρω σε ποια διαδρομη χαθηκαν ? ειναι καποια προμηθεια?

Μηπως ειναι καλυτερα οι πληρωμες να γινονται κατευθειαν μεσω καρτας revolut και να παρακαμψω το paypal? 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...