Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έγραψα τι ισχύει σήμερα, αλλά, αφού θέλεις λεπτομέρειες, η Πειραιώς ανακοίνωσε στο από 31/1/2018 Τιμολόγιο Εργασιών ότι από 20/3/2018 εφαρμόζονται οι ελάχιστες και οι μέγιστες προμήθειες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, makfil είπε

Έγραψα τι ισχύει σήμερα, αλλά, αφού θέλεις λεπτομέρειες, η Πειραιώς ανακοίνωσε στο από 31/1/2018 Τιμολόγιο Εργασιών ότι από 20/3/2018 εφαρμόζονται οι ελάχιστες και οι μέγιστες προμήθειες.

Ποιά άλλη εναλλακτική υπάρχει τώρα? Μετατροπή συναλλάγματος του ΡΡ? Revolut?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είναι το κατάλληλο νήμα γι' αυτή τη συζήτηση, δεν υπάρχει μονοσήμαντη απάντηση στο ερώτημα, αφού εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως η αξία, τα μεταφορικά κλπ. Σε κάθε περίπτωση, η Revolut, η Leupay και άλλες είναι αξιόπιστες λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, makfil είπε

Αν και δεν είναι το κατάλληλο νήμα γι' αυτή τη συζήτηση, δεν υπάρχει μονοσήμαντη απάντηση στο ερώτημα, αφού εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως η αξία, τα μεταφορικά κλπ. Σε κάθε περίπτωση, η Revolut, η Leupay και άλλες είναι αξιόπιστες λύσεις.

Σε μικροαγορές κάτω των 10€, τί συμφέρει καλύτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς, χωρίς τη δυνατότητα χρησιμοποίησης των ξένων καρτών, η καλλίτερη λύση, κατά την άποψή μου, είναι η χρήση της πιστωτικής ΕΤΕ, που δεν χρεώνει ακόμη, προμήθεια, με ισοτιμία των οργανισμών Nisa/Mastercard και οπωσδήποτε όχι με εκείνη του Paypal.

Εάν δεν υπάρχει η πιστωτική ΕΤΕ ή άλλη κάρτα χωρίς χρέωση προμήθειας, τότε ίσως είναι προτιμότερη η μετατροπή του ξένου νομίσματος σε €, με την ισοτιμία του πωλητή, ώστε να μην χρεωθεί προμήθεια, εάν η επιβάρυνση από την ισοτιμία είναι μικρότερη από την ελάχιστη προμήθεια της κάθε τράπεζας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Εγώ πάντως που έκανα κάτι αγορές στα .80 usd δεν πλήρωσα την ισοτιμία στο ευρώ συν 1 ευρώ ως προμήθεια.

Αν έγραφες περισσότερα στοιχεία της αγοράς σου, όπως πχ 1) την τράπεζα που έχει εκδώσει την κάρτα που χρησιμοποίησες, 2) αν πλήρωσες σε $ ή € 3) με paypal ή άλλο τρόπο κλπ, θα είχαμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, makfil said:

Αν έγραφες περισσότερα στοιχεία της αγοράς σου, όπως πχ 1) την τράπεζα που έχει εκδώσει την κάρτα που χρησιμοποίησες, 2) αν πλήρωσες σε $ ή € 3) με paypal ή άλλο τρόπο κλπ, θα είχαμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Ναι σωστά, από τράπεζα Πειραιώς χρεωστική και προπληρωμένη μέσω PayPal αλλά και κατευθείαν. Αυτό που παρατήρησα είναι πως πριν εφαρμοστεί ο νέος κατάλογος χρεώσεων ο τίτλος "έξοδα" ήταν πάντα μηδενικός τώρα εμφανίζει μικροποσά στα έξοδα. Πάντα όμως το συνάλλαγμα μου βγαίνει το ίδιο με αυτό που δίνει η google σε αναζήτηση.

84BAC8B1-7288-412C-AA80-81FEA15D350F.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ισοτιμία που σου δίνει οποιοδήποτε site δεν μπορεί να είναι το ίδιο με εκείνο που χρεώνει ο οργανισμός (Visa/Mastercard)

Για τη συγκεκριμένη συναλλαγή ($3.58), τη συγκεκριμένη ημερομηνία (17/4/2018), η Visa τα μετατρέπει σε 2.90€, όσα ακριβώς σε χρέωσε η τράπεζα.

Τα έξοδα (0,06€) που σε χρέωσε η Πειραιώς αντιστοιχεί ακριβώς στο 2% του 2,90€.

Επομένως, χρησιμοποίησες κάρτα που δεν έχει ελάχιστη χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, makfil said:

Η ισοτιμία που σου δίνει οποιοδήποτε site δεν μπορεί να είναι το ίδιο με εκείνο που χρεώνει ο οργανισμός (Visa/Mastercard)

Για τη συγκεκριμένη συναλλαγή ($3.58), τη συγκεκριμένη ημερομηνία (17/4/2018), η Visa τα μετατρέπει σε 2.90€, όσα ακριβώς σε χρέωσε η τράπεζα.

Τα έξοδα (0,06€) που σε χρέωσε η Πειραιώς αντιστοιχεί ακριβώς στο 2% του 2,90€.

Επομένως, χρησιμοποίησες κάρτα που δεν έχει ελάχιστη χρέωση.

Μα η καρτα είναι mastercard και μάλιστα ήμουν από τους πρώτους που ανέβασα την ειδοποίηση που μου έστειλε η τράπεζα για τις επικείμενες αλλαγές. Δεν έχω κάποιο ειδικό προϊόν την κλασική κίτρινη χρεωστική καρτα της Πειραιώς έχω και την προπληρωμένη που επαναφορτίζεται. Και μάλιστα πήρα δυο ειδοποίησης τόσο για τις χρεωστικές, όσο και για την προπληρωμένη. Αυτό που λέω είναι πως γίνετε η google να δίνει την ίδια ισοτιμία με την Πειραιώς η οποία χρεώνει και το 2% όπως ανέφερες? Από την άλλη δεν νομίζω ότι υπάρχει προϊόν που απαλλάσσεται από την ελάχιστη χρέωση.

Νομίζω πως δεν έχουμε ερμηνεύσει σωστά τον όρο ελάχιστη χρέωση. Οπότε εάν κάποιος ξέρει ας διαφωτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολήθηκα με τη Visa σαν παράδειγμα αλλά και η Mastercard θα δίνει την ίδια ισοτιμία περίπου και σ' αυτό το μικρό ποσό η διαφορά είναι στα χιλιοστά του λεπτού και δεν φαίνεται.

Για τις χρεωστικές κάρτες διάβασε το τελευταίο (5/4/2018) Τιμολόγιο της Πειραιώς, στη σελ. 9, όπου αναφέρεται ότι οι χρεωστικές επιβαρύνονται με προμήθεια 2%, με ελάχιστη χρέωση 1€, από 20/3/2018, και για τις προπληρωμένες στη σελ 44, όπου φαίνεται ότι οι Virtual Card, Gift Card και Prepaid Visa KEA δεν έχουν ελάχιστη χρέωση. Επίσης, η Reloadable Card της πρώην Τράπεζας Κύπρου δεν έχει ελάχιστη χρέωση.

Το τι σημαίνει ελάχιστη και μέγιστη χρέωση στις προμήθειες δεν θέλει ιδιαίτερες γνώσεις για να το καταλάβει κανείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, hurin said:

Έβαλε και η Πειραιώς προμήθεια 1€? Είχα κανά δίμηνο να αγοράσω από ΕΒΑΥ, έκανα αγορά με PP κάτι μπαταριών μικρού ποσού (1.43€) και μου ήρθε μήνυμα για προμήθεια!

Εάν μπορείς στείλε κάποιο αποδεικτικό τις χρέωσης που σου έγινε. Δηλαδη αγόρασες τα εξαρτήματα που η ισοτιμία τους αντιστοιχεί σε 43 λεπτά του ευρώ και χρεώθηκες 1.43 ευρώ τελικό ποσό?

 

18 minutes ago, makfil said:

Ασχολήθηκα με τη Visa σαν παράδειγμα αλλά και η Mastercard θα δίνει την ίδια ισοτιμία περίπου και σ' αυτό το μικρό ποσό η διαφορά είναι στα χιλιοστά του λεπτού και δεν φαίνεται.

Για τις χρεωστικές κάρτες διάβασε το τελευταίο (5/4/2018) Τιμολόγιο της Πειραιώς, στη σελ. 9, όπου αναφέρεται ότι οι χρεωστικές επιβαρύνονται με προμήθεια 2%, με ελάχιστη χρέωση 1€, από 20/3/2018, και για τις προπληρωμένες στη σελ 44, όπου φαίνεται ότι οι Virtual Card, Gift Card και Prepaid Visa KEA δεν έχουν ελάχιστη χρέωση. Επίσης, η Reloadable Card της πρώην Τράπεζας Κύπρου δεν έχει ελάχιστη χρέωση.

Το τι σημαίνει ελάχιστη και μέγιστη χρέωση στις προμήθειες δεν θέλει ιδιαίτερες γνώσεις για να το καταλάβει κανείς

Το να υπάρξει χρέωση 1 ευρώ από το πρώτο λεπτό δολαρίου παράδειγμα που είναι χαμηλότερο και από το 1 λεπτό του ευρώ δεν θέλω να το πιστέψω. Το πίστεψα στην αρχή που είδα την ειδοποίηση μετά έκανα και μερικές αγορές δεν διαπίστωσα ότι ισχύει όπως το πίστεψα εξ αρχής. Κάποιος άλλος που να έκανε αντίστοιχες αγορές? Εάν ισχύει κάτι τέτοιο εννοείτε ότι δεν ξανά ασχολούμαι με ελληνικές κάρτες.

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι εκεί που λέει "τελικό ποσό" στις εκάστοτε συναλλαγές δεν περιλαμβάνονται τα έξοδα συναλλάγματος και τα οποία πρέπει να τα προσθέσεις χειροκίνητα για να βγει το τελικό ποσό, ισοτιμία συναλλάγματος + έξοδα τράπεζας. Και πάλι όμως δεν υπήρξε ελάχιστη χρέωση του 1 ευρώ. Τουλάχιστον αυτό ισχύει στην δικιά μου περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Το να υπάρξει χρέωση 1 ευρώ από το πρώτο λεπτό δολαρίου παράδειγμα που είναι χαμηλότερο και από το 1 λεπτό του ευρώ δεν θέλω να το πιστέψω. Το πίστεψα στην αρχή που είδα την ειδοποίηση μετά έκανα και μερικές αγορές δεν διαπίστωσα ότι ισχύει όπως το πίστεψα εξ αρχής. Κάποιος άλλος που να έκανε αντίστοιχες αγορές? Εάν ισχύει κάτι τέτοιο εννοείτε ότι δεν ξανά ασχολούμαι με ελληνικές κάρτες.

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι εκεί που λέει "τελικό ποσό" στις εκάστοτε συναλλαγές δεν περιλαμβάνονται τα έξοδα συναλλάγματος και τα οποία πρέπει να τα προσθέσεις χειροκίνητα για να βγει το τελικό ποσό, ισοτιμία συναλλάγματος + έξοδα τράπεζας. Και πάλι όμως δεν υπήρξε ελάχιστη χρέωση του 1 ευρώ. Τουλάχιστον αυτό ισχύει στην δικιά μου περίπτωση.

Το τι θέλεις να πιστεύεις και το τι πράγματι συμβαίνει είναι δυο διαφορετικά θέματα.

Το Τιμολόγιο είναι Πειραιώς γράφει ξεκάθαρα τις χρεώσεις που κάνει στις αγορές σε συνάλλαγμα.

Αν και σου έδειξα τις χρεώσεις στο Τιμολόγιο, δεν έχεις γράψει, μέχρι τώρα, ποια κάρτα σου χρησιμοποίησες στην αγορά των $3.58, για την οποία η τράπεζα σου γράφει ότι τα $3.58 μετατράπηκαν σε 2,90€ και σε χρέωσε με προμήθεια (έξοδα) 0,06€ (με αρνητικό πρόσημο) που αντιστοιχεί στο 2% της συναλλαγής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...