Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, shadowstep00 είπε

Γρήγορη ερώτηση παιδιά,

Μέχρι πόσο είναι το επιτρεπτό όριο αγοράς μέσω PayPal? Θέλω να κάνω μια αγορά στα 1500 ευρώ περίπου. Λόγο capital control υπάρχει ένα συγκεκριμένο όριο νομίζω, απλά δεν ξέρω πόσο είναι.

Γνωρίζω μόνο ότι το όριο ανάληψης είναι 1800.

Ευχαριστώ!

Το paypal έχει ένα συνολικό ετήσιο όριο αγορών που αν το υπερβείς θα πρέπει να στείλεις κάποια δικαιολογητικά. Δεν έχει θέμα με μια συναλλαγη των 15000 ευρω. Πως σκοπεύειθς να πλήρωσεις με κάρτα ή με το Balance του Paypal; Αν με κάρτα το αν θα περάσει ή όχι η συναλλαγή εξαρτάται από το όριο που έχει η κάρτα και το είδος της συναλλαγής (αν επιτρέπεται ή όχι).

Επεξ/σία από spartak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, atrias είπε

έως 1000 ευρώ το μήνα μπορείς να στείλεις στο εξωτερικό

http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/emvasmata/emvasmata-eksoterikou

Το έμβασμα δεν είναι διαφορετικό από την αγορά? Αν όχι τότε κρίμα... :wacko:

6 ώρες πριν, spartak1 είπε

Το paypal έχει ένα συνολικό ετήσιο όριο αγορών που αν το υπερβείς θα πρέπει να στείλεις κάποια δικαιολογητικά. Δεν έχει θέμα με μια συναλλαγη των 15000 ευρω. Πως σκοπεύειθς να πλήρωσεις με κάρτα ή με το Balance του Paypal; Αν με κάρτα το αν θα περάσει ή όχι η συναλλαγή εξαρτάται από το όριο που έχει η κάρτα και το είδος της συναλλαγής (αν επιτρέπεται ή όχι).

Η αγορά θα γίνει μέσω Paypal αλλά τα λεφτά θα πληρωθούν απο την κάρτα της τράπεζας (οπότε όχι απο το balance του Paypal).

Έψαξα να βρω τα όρια που έχει η Πειραιώς αλλά δεν έβγαλα άκρη. Θα στείλω email να ρωτήσω και θα γράψω τελικά τι παίζει.

EDIT: Πήρα τηλέφωνο στην Πειραιώς και μου είπαν πως μπορείς να ανεβάσεις το όριο των καθημερινών αγορών (Εξωτερικό και εσωτερικό δεν υπάρχει διαφορά) μέσω κάρτας από 600 ευρώ μέχρι 2000 ευρώ.

Επεξ/σία από shadowstep00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλαγές έρχονται στα capital controls από 1η Φεβρουαρίου
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500194190

Με απλα λογια, τι θα σημαινει αυτο για εμας τους απλους χρηστες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θα έχεις μικρότερες πιθανότητες στο τέλος του μηνός να θέλεις να στείλεις λεφτά έξω και να μην μπορείς γιατί οι τράπεζες θα έχουν πιάσει το όριο. Σήμερα το όριο είναι 35εκ. και θα γίνει 40εκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, vasilk είπε

Ότι θα έχεις μικρότερες πιθανότητες στο τέλος του μηνός να θέλεις να στείλεις λεφτά έξω και να μην μπορείς γιατί οι τράπεζες θα έχουν πιάσει το όριο. Σήμερα το όριο είναι 35εκ. και θα γίνει 40εκ.

Ηταν 36.000.000 και θα γίνει 38.950.000

...και στα δύο ποσά έξω έπεσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λεπτομέρειες. Είπα να τα στρογγυλοποιήσω :P:P:P

Η αλήθεια είναι ότι το 36 γράφτηκε κατά λάθος 35 στην πληκτρολόγηση (είμαι από κινητό). Το 38950000 όντως το διάβασα λάθος. Νομίζα ήταν 39950000 και το στρογγυλοποίησα στο 40εκ.

Επεξ/σία από vasilk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να αγοράσω από ebay σε λίρες Αγγλίας και ενώ το κόστος αγοράς είναι 570€ κρυφά φτάνει στα 598€ και το έμαθα από την τράπεζα αφού δεν μπορούσε να γίνει η συναλλαγή επειδή είχα 590€ στην κάρτα. Μου είπε είναι οι ισοτιμίες και διάφορες χρεώσεις. Μπορώ να αποφύγω όρο γίνεται το επιπλέον ποσό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, c79ts είπε

Προσπαθώ να αγοράσω από ebay σε λίρες Αγγλίας και ενώ το κόστος αγοράς είναι 570€ κρυφά φτάνει στα 598€ και το έμαθα από την τράπεζα αφού δεν μπορούσε να γίνει η συναλλαγή επειδή είχα 590€ στην κάρτα. Μου είπε είναι οι ισοτιμίες και διάφορες χρεώσεις. Μπορώ να αποφύγω όρο γίνεται το επιπλέον ποσό; 

Αν μας έλεγες και ποσο ειναι σε λιρες αυτό που αγοράζεις κατι θα γινόταν, ή εστω ενα λινκ απο το προϊόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, NikosKallithea said:

Αν μας έλεγες και ποσο ειναι σε λιρες αυτό που αγοράζεις κατι θα γινόταν, ή εστω ενα λινκ απο το προϊόν

482 Λίρες για το προϊόν και 20 ταχυδρομικά σύνολο 502 Λίρες 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, c79ts είπε

482 Λίρες για το προϊόν και 20 ταχυδρομικά σύνολο 502 Λίρες 

578ευρω ειναι,  προφανώς πληρώνεις με παυπαλ και με κάποια καρτα, πήγαινε λοιπόν στο παυπαλ στις κάρτες και επέλεξε την μετατροπή νομίσματος να την κάνει η κάρτα σου και οχι το παυπαλ

https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding&CALL_FORM_UPDATE=false

κλικαρισε την παρακάτω επιλογη

"Bill me in the currency listed on the seller's invoice"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσθεσα τραπεζικό λογαριασμό Alphabank στο Paypal και για επιβεβαίωση μου έστειλε 2 μικρά ποσά 0,12 και 0,17.  Η Alphabank με χρέωσε 3 ευρώ σαν έξοδα εντολής.

Είναι σωστό αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, NikosKallithea said:

578ευρω ειναι,  προφανώς πληρώνεις με παυπαλ και με κάποια καρτα, πήγαινε λοιπόν στο παυπαλ στις κάρτες και επέλεξε την μετατροπή νομίσματος να την κάνει η κάρτα σου και οχι το παυπαλ

https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding&CALL_FORM_UPDATE=false

κλικαρισε την παρακάτω επιλογη

"Bill me in the currency listed on the seller's invoice"

Ναι με paypal. Το είχε κάνει αυτό προηγούμενα αλλά όταν επέλεγα "confim and pay" τελικό ποσό πληρωμής μεσώ paypal στο ebay εμφάνιζε 600€ αλλά δεν προχωρούσε η συναλλαγή γιατί μέσα είχα 587€ έβαλα τα επιπλέον χρήματα και αν το επαναλάβω θα τα πάρει κανονικά πιστεύω και τα 600€. Η κάρτα είναι η prepaid της Εθνικής. όταν την έβαζα σαν πιστωτική στο ebay αντί για paypal πάλι μου έβγαζε μνμ ότι δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί η συναλλαγή λόγο προφανώς ελλιπούς ποσού. Το πολύ πολύ να το προχωρήσω κανονικά και να τελειώνω. 

Επεξ/σία από c79ts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, newworld είπε

Πρόσθεσα τραπεζικό λογαριασμό Alphabank στο Paypal και για επιβεβαίωση μου έστειλε 2 μικρά ποσά 0,12 και 0,17.  Η Alphabank με χρέωσε 3 ευρώ σαν έξοδα εντολής.

Είναι σωστό αυτό?

Η Alpha, η Πειραιώς και η Eurobank χρεώνουν 3€ - 4€ για κάθε εισερχόμενο έμβασμα. Η Εθνική χρεώνει μόνο όταν το έμβασμα είναι πάνω από 15€.

Οπότε όποιος κάνει την επιβεβαίωση του Paypal για αυτές τις τρεις χρεώνεται κανονικά για 2 εισερχόμενα εμβάσματα. Όποιος κάνει για Εθνική τη γλυτώνει. Έχει αναφερθεί και εδώ για αυτές τις χρεώσεις.

Τώρα για το αν είναι σωστό ή όχι καθένας μπορεί να έχει άποψη (ούτε εμένα μου φαίνεται σωστό) αλλά λίγη σημασία έχει η άποψη μας. Σημασία έχει τι άποψη έχουν οι τράπεζες.

Πάντως δεν είναι υποχρεωτική η επιβεβαίωση λογαριασμών στο Paypal. Όποιος δεν θέλει δεν το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα με μια ερωτηση, προχτες εκανα εγγραφη στο paypal κ συνδεσα μια debit mastercard εθνικης και περιμενω να συνδεθω, πηγα στο atm και ειδα οτι μονο κινηση για να ενεργοποιηθει to iban του λογαριασμου(προσθαφαιρεσαν το μικροποσο)  εχει γινει αλλα οχι της καρτας, επισης στην ενημερωση κινησεων δε γραφει καπου αιτιολογια στο χαρτακι των κωδικο που χρειαζεται για να βαλω κ καλα το 4ψηφιο pin για ενεργοποιηση της καρτας,περιμενω η πρεπει να παω τραπεζα δευτεριατικα; ευχαρδιτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...