Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω σε ποια τράπεζα αναφέρεται αυτό που λες αλλά τα τιμολόγια των 4, που παρακολουθώ και ενημερώνω τον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου, αναφέρουν ξεκάθαρα ότι η προμήθεια χρεώνεται στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε παιδιά έχω revolut εδώ και χρόνια αλλά το έχουν παραχέσει με τους κανονισμούς. έκανα verify identity και το όριο είναι 100€ το χρόνο μόνο. Αν θέλεις να το αυξήσεις θέλει έγγραφα από τράπεζα ή από άλλους επίσημους φορείς που να αποδεικνύουν από που προέρχεται το εισόδημα!! Τι λέτε ρε, για να ξοδέψω 200€ το χρόνο που θα σας στείλω τέτοια έγγραφα λες και είστε η εφορία, και πόσο μάλλον μέσω ίντερνετ. Καμιά εναλλακτική χωρίς τέτοιες χαζομάρες υπάρχει? Δηλαδή να φορτώνω μέσω εμβάσματος ή καλύτερα μέσω paypal μια κάρτα για μικροψώνια? Έχω δει payoneer αλλά οι χρεώσεις είναι πολύ υψηλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100; εκατο;

Εισαι σιγουρος; (εκτος αν αλλαξε κάτι τις τελευταίες ημέρες).

Εχω κανει απο περσι verfify indentity και εχω ψωνισει πολυ παραπάνω απο 100, χιλια δε νομιζω. Ακομα και φετος για 2018, ήδη εχω ξεπεράσει κατα πολύ τα 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimis52 είπε

ρε παιδιά έχω revolut εδώ και χρόνια αλλά το έχουν παραχέσει με τους κανονισμούς. έκανα verify identity και το όριο είναι 100€ το χρόνο μόνο. Αν θέλεις να το αυξήσεις θέλει έγγραφα από τράπεζα ή από άλλους επίσημους φορείς που να αποδεικνύουν από που προέρχεται το εισόδημα!! Τι λέτε ρε, για να ξοδέψω 200€ το χρόνο που θα σας στείλω τέτοια έγγραφα λες και είστε η εφορία, και πόσο μάλλον μέσω ίντερνετ. Καμιά εναλλακτική χωρίς τέτοιες χαζομάρες υπάρχει? Δηλαδή να φορτώνω μέσω εμβάσματος ή καλύτερα μέσω paypal μια κάρτα για μικροψώνια? Έχω δει payoneer αλλά οι χρεώσεις είναι πολύ υψηλές.

Πότε έκανες verify την ταυτότητα σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα εκανα verify. Το εχω 3-4 χρονια αλλα ειχα καιρο να το χρησιμοποιησω. Το verify εγινε κανονικα θα περιμενω μερικες ημερες να δω μηπως αλλαξει κατι. Σε σας ποσο ειναι το ετησιο οριο? Επισης ποσο χρεωνουν οι τραπεζες για το εμβασμα τωρα?  Πειραιως με χρεωνε παλια 1 ευρω αλλα περσι που ειχα στειλει τελευταια φορα ηταν περισσοτερο θυμαμαι. 

Επεξ/σία από dimis52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπες στο λογαριασμό σου στο revolut και δες τους περιορισμους ανα υπηρεσία/μηνα/ετος. Για το μέσο χρήστη μια χαρά ειναι τα ορια.

Το ηλεκτρονικό εμβασμα στην πειραιώς ειναι ακομα 1 ευρω, εκτος αν θες να σταλει γρηγορα (μαλλον αυτο εκανες) που ειναι παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimis52 είπε

Σημερα εκανα verify. Το εχω 3-4 χρονια αλλα ειχα καιρο να το χρησιμοποιησω. Το verify εγινε κανονικα θα περιμενω μερικες ημερες να δω μηπως αλλαξει κατι. Σε σας ποσο ειναι το ετησιο οριο? Επισης ποσο χρεωνουν οι τραπεζες για το εμβασμα τωρα?  Πειραιως με χρεωνε παλια 1 ευρω αλλα περσι που ειχα στειλει τελευταια φορα ηταν περισσοτερο θυμαμαι. 

Τοτε ισως δεν έχουν αλλάξει ακόμα τα όρια. Υπόψιν ήταν και Κυριακή χτες. Περίμενε μια-δυο μέρες ακόμα να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τελικά είχατε δίκιο, το όριο μου άλλαξε κανονικά από τα 100€ που ήταν μάλλον γιατί δεν είχα κάνει verification. Και η τράπεζα με χρέωσε 1€ για το έμβασμα  μάλλον isay όντως θα είχα επιλέξει καταλάθος γρήγορη αποστολή. Έκανα έμβασμα στο προσωπικό πλέον IBAN με SEPA και έφτασε σε 1 ημέρα. Για καλό και για κακό επειδή άκουσα ότι έχουν προβληματάκια με τους προσωπικούς λογαριαμσούς πρόσθεσα στα σχόλια και το reference NO της Lloyds, δεν ξέρω τι δούλεψε αλλά έφτασε κανονικά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα ! Έχω μια απορία και για να μη δοκιμάσω και την παρω ρωτάω εδω μήπως ξέρετε. Έχω λογαριασμό paypal και κάρτα alpha. Στο paypal έχω ένα μικρό Balance απο το οποίο ψωνίζω ως τωρα  στο eBay και ειναι σε ευρώ. Συνήθως παίρνω πράγματα σε δολάρια οποτε γίνεται μετατροπή με ισοτιμία ελαφρώς πιο δυσμενή δηλαδή κατι που δείχνει οτι κάνει πχ ένα δολάριο όσον ογδόντα λεπτά τελικα το πληρώνω ενενήντα λεπτα(χοντρικά τα περιγράφω γιατι δεν θυμάμαι ακριβή ποσά) . Κατα την πληρωμή της αγοράς έχω την επιλογή να πληρώσω απο το balance μέσω PayPal η να πληρώσω μέσω κάρτας πιστωτικής η χρεωστικής, κατι που δεν έχω δοκιμάσει ακόμη. Ξέρετε αν κρατάει παραπάνω προμήθεια η κάρτα της άλφα απο το paypal; 

Συνηθως αγοράζω μικροπράγματα κάτω απο 5ευρω, αλλα αφ ενός το balance καποια στιγμή θα τελειώσει, αφ ετέρου αν με συμφερει να πληρωνω με την κάρτα μου απ το λογαριασμό τράπεζες να εφαρμόσω αυτό το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κεφάλαιο 6 του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου αναγράφονται οι προμήθειες που χρεώνει η Alpha στις κάρτες της για τις αγορές σε συνάλλαγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχει αλλάξει κατι τοτε τα χρήματα του balance έχουν παντα προτεραιότητα και παρακάμπτουν οποιαδήποτε χρέωση προς την κάρτα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, makfil είπε

Στο κεφάλαιο 6 του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου αναγράφονται οι προμήθειες που χρεώνει η Alpha στις κάρτες της για τις αγορές σε συνάλλαγμα.

Απ οτι ειδα αν ειδα σωστά, για alpha bank visa κάρτα ισχύει χρέωση 1 ευρώ άνα συναλλαγή. Άρα κάθε φορά που θ αγοράζω κατι απο eBay θα χω ένα ευρώ έξτρα χρέωση... Άρα με συμφερει τι PayPal balance. Αν αυτό τελειώσει, και συνδέσω την κάρτα της άλφα στο πειπαλ θα έχω παλι ένα ευρώ προμήθεια εφόσον α κάνω αγορά μέσω πειπαλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου.

Η προμήθεια χρεώνεται από την τράπεζα κάθε φορά που χρησιμοποιείς την κάρτα σε συναλλαγή σε συνάλλαγμα.

Επομένως, όταν πληρώνεις από το balance ή σε €, ΔΕΝ χρεώνεσαι προμήθεια από την τράπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makfil είπε

Τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου.

Η προμήθεια χρεώνεται από την τράπεζα κάθε φορά που χρησιμοποιείς την κάρτα σε συναλλαγή σε συνάλλαγμα.

Επομένως, όταν πληρώνεις από το balance ή σε €, ΔΕΝ χρεώνεσαι προμήθεια από την τράπεζα.

Όταν πληρωνω μέσω πειπαλ όμως, το οποίο τραβάει λεφτά απ την κάρτα μου τι γίνεται; Το λέω γιατι υπάρχει η επιλογή να πληρώσω στο eBay μέσω πειπαλ όπου είτε έχω balance είτε τραβάω λεφτά απο τη συνδεδεμένη στο λογαριασμό μου κάρτα , και υπάρχει η επιλογή να πληρώσω το eBay απευθείας με κάρτα πιστωτική, μ ενδιαφερει τι χρέωση έχω στην πρώτη περίπτωση, μέσω πειπαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...