Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΡΟΣΟΧΗ


 


Μου κάνανε παράπονο ότι υπάρχουν κλέφτες κοντά στο μηχάνημα Bitcoin ATM που βρίσκεται στο κέντρο που και καλά βιντεοσκοπούνε για κανάλι αλλά στην πραγματικότητα κλέβουν τα private key από τα χαρτιά που βγαίνουν από το μηχάνημα.


Τα χαρτάκια ΔΕΝ τα δείχνουμε σε κανέναν γιατί μπορεί κάποιος να τα σκανάρει και να κλέψει τα bitcoin που περιέχουν. 


ΜΙα άλλη καλή λύση είναι να έχετε μαζί σας ένα bitcoin wallet σε κινητό και να περνάτε εκεί τα bitcoin σας. Δεν ξέρω αν το μηχάνημα έχει αυτή την δυνατότητα αλλά όλα τα bitcoin ATM έχουν αυτή την λειτουργία.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εγώ την έχω βγάλει κανονικά και την χρησιμοποιώ εδώ και ένα μήνα χωρίς πρόβλημα. Τι σου λέει δλδ και πως σου βγάζει ότι είναι ύποπτο? Αν δεν βγάλεις άκρη εκεί μετέφερε τα στο bit-x.com που βγάζει και εκεί κάρτες αλλά να ξέρεις ότι αυτές δουλεύουν μόνο μέσω paypal.

 

Ναι μπορείς και δες και την ποιο πάνω απάντηση το έχω γράψει και στο αρχικό μήνυμα το τι μπορείς να κάνεις με την καθεμία κάρτα και τι όρια αγορών έχουν.

 

Τα μετέφερα στο bit-x.com αλλά δεν μπορώ να δω που ακριβως βλεπω τη διαδικασια μεταφοράς εκεί. Ξερει κανεις μηπως που λεει την κατασταση? Αν ειναι pending ή αν εχει ολοκληρωθει η μεταφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάποιον blockchain explorer όπως σου είπα και πριν. Βάλε την διεύθυνση που τα έστειλες και θα δεις τις πληροφορίες 

Να πω κάτι για τις συναλλαγές στα bitcoin ATm

 

 

  • Θα πρέπει να γνωρίζετε όσοι αποφασίσετε να χρησιμοποιήσετε αυτά τα μηχανήματα ότι ποτέ δεν δείχνουμε το χαρτάκι που βγαίνει από το μηχάνημα σε τρίτους.
  • Ποτέ δεν πραγματοποιούμε συναλλαγές ιδίως αν υποψιαστούμε ότι κάποιος είναι κοντά μας η μας βιντεοσκοπεί και πάντα θα πρέπει να ενημερώνουμε τους διαχειριστές του μηχανήματος αν δούμε κάποια ύποπτη τέτοια κίνηση.
  • Να θυμάστε πάντα ότι τα χαρτάκια με τα private key που στην ουσία πιστοποιούν τον κάτοχο των Bitcoin που αγοράσαμε βγαίνουν πάντα από το μηχάνημα δείχνοντας το περιεχόμενο τους. Καλό είναι να καλύπτουμε με το χέρι μας το χαρτί μέχρι αυτό να βγει τελείως από το μηχάνημα.
  • Μια άλλη καλύτερη λύση είναι να χρησιμοποιούμε κινητά με mobile bitcoin wallet και να μεταφέρουμε εκεί τα bitcoin μας χωρίς αν το υποστηρίζει το μηχάνημα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι είδα δεν είναι όμως εικονική για να βγαίνει κατευθείαν αλλά τη στέλνουν με ταχυδρομείο! Υπάρχει καποια αλλη λυση γιατι πρεπει να πληρωσω μια συναλλαγη σήμερα οπωσδήποτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση ότι δεν ξέρεις τι κάνεις και το ποιο πιθανό είναι να χάσεις τα χρήματα σου :P Δεν την έστειλες σε μια bitcoin adress??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση ότι δεν ξέρεις τι κάνεις και το ποιο πιθανό είναι να χάσεις τα χρήματα σου :P Δεν την έστειλες σε μια bitcoin adress??

Η αλήθεια είναι οτι εχω μπλεχτεί αλλά πλέον έχω τα χρήματα στο spectrocoin. στην εικονικη spectrocard τελικα που καταφερα και ανοιξα τη φορτισα με όλα τα € που ειχα στο λογαριασμό μου αλλά λέει στο Available Balance 0 ευρώ.

 

Θελει χρονο και αυτο για να γινει? γιατι αν πατησω view statement στο result την κινηση την εχει ως approved.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να μπω και εγώ στη διαδικασία αν και καταλαβαίνω ελάχιστα από την ορολογία και τη χρήση.

Θέλω να αγορασω καποια πραγματα από το εξωτερικό και με τους περιορισμούς ειναι ο μοναδικός τρόπος.

 

Τώρα η ερώτηση είναι ποιος ειναι και ο ποιο σύντομος τρόπος να φτάσω στο σημείο της αγοράς.

Αύριο θα παω σε Bitcoin ATM να κάνω κατάθεση και θα πάρω το χαρτάκι.

 

Ασφαλέστερο ειναι να το περάσω επι τόπου στο κινητό σε wallet όπως διάβασα.

Όμως προτείνουμε το mobile wallet ή desktop wallet γιατί ένα κινητό ειναι ευκολότερο να χαθεί από ένα σταθερό Η/Υ.

Για mobile ποιο προτείνετε;

https://bitcoin.org/el/choose-your-wallet

 

έχουν όλα την ίδια λειτουργικότητα;

 

Εναλλακτικά για desktop ποιο θεωρείτε καλύτερο;

Από το κινητό υπάρχει τρόπος backup σε κρυπρογραφημένο αρχείο ώστε να το μεταφέρουμε σε pc/usb?

 

Αφού μεταφέρουμε εκει τα BTC στη συνέχεια κάνουμε λογαριασμό στο spectrocoin, ώστε να τα μεταφέρουμε εκεί (όσα θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε).

 

Μετά τι κάρτα επιλέγουμε για να εκδοθεί άμεσα και να γίνει αποδεκτή στο Paypal?

Σίγουρα γίνεται αποδεκτή η Visa αλλά θέλει 6 εργάσιμες.

 

Τέλος πηγαίνουμε στο Paypal προσθέτουμε την κάρτα (εικονική ή μή) και μεταφέρουμε χρήματα ή τραβάει από τη κάρτα όσα χρειάζεται προκειμένου να συμπληρωθεί το κόστος της αγοράς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχω την εντύπωση ότι δεν ξέρεις τι κάνεις και το ποιο πιθανό είναι να χάσεις τα χρήματα σου :P Δεν την έστειλες σε μια bitcoin adress??

Η αλήθεια είναι οτι εχω μπλεχτεί αλλά πλέον έχω τα χρήματα στο spectrocoin. στην εικονικη spectrocard τελικα που καταφερα και ανοιξα τη φορτισα με όλα τα € που ειχα στο λογαριασμό μου αλλά λέει στο Available Balance 0 ευρώ.

 

Θελει χρονο και αυτο για να γινει? γιατι αν πατησω view statement στο result την κινηση την εχει ως approved.

αφού στο statement λέει approved , έχουν μπει τα ευρώ στη κάρτα και μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη κάρτα για αγορά , εχει πρόβλημα το σύστημα τους και στο balance για να εμφανίσει το υπόλοιπο περνάει αρκετή ώρα, μου το είπαν στο support που είχα το ίδιο πρόβλημα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να μπω και εγώ στη διαδικασία αν και καταλαβαίνω ελάχιστα από την ορολογία και τη χρήση.

Θέλω να αγορασω καποια πραγματα από το εξωτερικό και με τους περιορισμούς ειναι ο μοναδικός τρόπος.

 

Τώρα η ερώτηση είναι ποιος ειναι και ο ποιο σύντομος τρόπος να φτάσω στο σημείο της αγοράς.

Αύριο θα παω σε Bitcoin ATM να κάνω κατάθεση και θα πάρω το χαρτάκι.

 

Ασφαλέστερο ειναι να το περάσω επι τόπου στο κινητό σε wallet όπως διάβασα.

Όμως προτείνουμε το mobile wallet ή desktop wallet γιατί ένα κινητό ειναι ευκολότερο να χαθεί από ένα σταθερό Η/Υ.

Για mobile ποιο προτείνετε;

https://bitcoin.org/el/choose-your-wallet

 

έχουν όλα την ίδια λειτουργικότητα;

 

Εναλλακτικά για desktop ποιο θεωρείτε καλύτερο;

Από το κινητό υπάρχει τρόπος backup σε κρυπρογραφημένο αρχείο ώστε να το μεταφέρουμε σε pc/usb?

 

Αφού μεταφέρουμε εκει τα BTC στη συνέχεια κάνουμε λογαριασμό στο spectrocoin, ώστε να τα μεταφέρουμε εκεί (όσα θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε).

 

Μετά τι κάρτα επιλέγουμε για να εκδοθεί άμεσα και να γίνει αποδεκτή στο Paypal?

Σίγουρα γίνεται αποδεκτή η Visa αλλά θέλει 6 εργάσιμες.

 

Τέλος πηγαίνουμε στο Paypal προσθέτουμε την κάρτα (εικονική ή μή) και μεταφέρουμε χρήματα ή τραβάει από τη κάρτα όσα χρειάζεται προκειμένου να συμπληρωθεί το κόστος της αγοράς;

 

Πολύ καλό στο κινητό λένε ότι είναι το copay

 

https://copay.io/

 

εγώ από την άλλη έχω το bitcoin wallet στο blackberry και είναι μια χαρά και ενημερώνετε συνέχεια.

Για το desktop το καλύτερο είναι το official bitcoin core αλλά το κακό είναι ότι αν το εγκαταστήσεις θα σου πάρει περίπου στα 30gb σε χώρο. Αν δεν έχεις θέμα με τον χώρο τότε βάλτο χωρίς δεύτερη σκέψη.

Μετά άλλο δοκιμασμένο είναι το electrum που δεν πιάνει χώρο.

Αν αγοράσεις bitcoin από το μηχάνημα να θυμάσαι αυτά που έχω γράψει για το χαρτάκι ότι δεν πρέπει κανείς να το δει και καλύτερα να το καλύψεις με το χέρι μέχρι να βγει από το μηχάνημα μην είναι και κανένας τριγύρω και στο σκανάρει όπως την πάτησε κάποιος.

Και φυσικά όταν το βγάλεις καλό είναι να το περάσεις στο πορτοφόλι στο κινητό σου και από εκεί μπορείς μετά να το μεταφέρεις όπου θέλεις είτε σε bitcoin wallet στο desktop η σε κάποιο site που βγάζει τις κάρτες που τις φορτώνεις με bitcoin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ήταν το πρόβλημα σύν οτι ειχα δώσει υποδιαίρεση και σαν αξία ήταν πολύ μικρή.

Προχωράω με μεγαλύτερο ποσό.

 

Στη συνέχεια πηγαίνω στο Sell ώστε να πουλήσω και να μου δώσει 7€ για την αγορά της κάρτας ή παραπάνω για να μπορώ να τη φορτίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά μόνο το ποσό αγοράς θέλεις δεν θελεις κάτι παραπάνω. Είναι τα έξοδα της κάρτας συν τα έξοδα αποστολής νομίζω έχει ένα free και ένα γρήγορο? Και μπορείς και με ένα ποσο να τυπώσεις και όνομα πάνω στην κάρτα


γενικά ποτέ δεν κρατάμε λεφτά μέσα σε ανταλλακτήρια για ευνόητους λογους. Δλδ φόρτωσε την καρτούλα με ένα ποσό που θα κάνεις κάποιες αγορές και μέχρι εκεί. Μην θεωρείς τα ανταλλακτήρια ότι είναι τράπεζες. Με το bitcoin η ασφαλέστερη τράπεζα είσαι εσύ ο ίδιο ιδίως αν έχεις ένα ισχυρό password στο πορτοφόλι σου και το παίρνεις και ένα backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα έκανα αυτά.

 

Άφησα 3€ σύν τα υπόλοιπα BTC για να φορτώσω τη κάρτα όταν τη παραλάβω.

Να τα γυρίσω πίσω στο πορτοφόλι μου λες για λόγους ασφαλείας;

 

Η κάρτα λέει θα φτάσει σε 10 εργάσιμες περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τώρα τα 3 ευρώ δεν είναι και τίποτα για να φοβάσαι. Για να γνωρίζεις τι παίζει με τα ανταλλακτήρια. Οταν βάζεις ενα bitcoin σε ανταλλακτήριο ουσιαστικά δεν σου ανήκει γίνετε δλδ το ίδιο πράγμα πάνω κάτω όπως όταν βάζεις λεφτά σε μια τράπεζα και απλά σου δίνουν μια υποσχετική ότι έχεις στην κατοχή σου αυτό το ποσό των Bitcoin.

Με απλά λόγια αν γίνει κανά hack στο ανταλλακτήριο υπάρχει πιθανότητα να χάσεις και τα bitcoin που έχεις εκέι μέσα όπως έχει γίνει παλιότερα με το mtgox, το bitstamp κτλ. Γιαυτό λέω ότι τα ανταλλακτήρια δεν είναι ασφαλείς τράπεζες που μπορούμε να κρατάμε bitcoin επ αόριστο.

Η καλύτερη ασφάλεια είναι σε bitcoin πορτοφόλια δικά μας με ένα ισχυρό password 10 χαρακτήρων και από εκεί να τα στέλνουμε όπου θέλουμε. Αν έχεις ένα τέτοιοιo wallet δεν μπορεί να στο σπάσει ούτε ο θεός ο ιδιος :P. Εχω ανοιξει και νήμα για αυτά τα πορτοφόλια εδώ σε αυτό το forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...