Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>

Εχουν κανα δύο μήνες που έχω κάνει την δικιά αλλά από τι θυμάμαι μπορείς να την ενεργοποιήσεις πρωτού σου έρθει. Στην ενεργοποίηση δεν σου εμφανίζει το νούμερο της?<br />

μόνο μερικούς χαρακτήρες. άνοιξα support ticket και βλεπουμε...</p>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το ειχα γραψει http://www.insomnia.gr/topic/575019-info-οδηγός-αποφυγής-capital-control-με-το-bitcoin/?p=54134463 η visa που σου βγαζει η spectrocoin δε γινεται να σου δωσουν τον αρθιθμο, πρεπει να περιμενεις να σου ερθει η καρτα με το ταχυδρομειο, σε 6 μερες μου ηρθε εμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβη δεν ειναι η bit-x? Πιο φθηνη δεν ειναι η spectrocard?

Γενικα ποια θεωρειτε καλυτερη?

 

γενικά είναι όλες ακριβές καλύτερα δλδ να δέχονταν απευθείας bitcoin και να μην μπαίναμε σε αυτή την διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα τελικα δεν υπαρχει εικονικη καρτα που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε στο paypal πριν μας ερθει η κανονικη?  ουτε στη bit-x , ουτε στη sprctrocard γραφετε οτι γινεται αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

αρα τελικα δεν υπαρχει εικονικη καρτα που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε στο paypal πριν μας ερθει η κανονικη?  ουτε στη bit-x , ουτε στη sprctrocard γραφετε οτι γινεται αυτο<br />

σωστά</p>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα τελικα δεν υπαρχει εικονικη καρτα που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε στο paypal πριν μας ερθει η κανονικη?  ουτε στη bit-x , ουτε στη sprctrocard γραφετε οτι γινεται αυτο

 

https://spectrocard.com/ εικονικη mastercard που εκδιδεται αμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνολικα ποσο περιπου ειναι τα fees (BtcGreece, spectrocoin κτλ) αν θες να κανεις μια αγορα μεσω paypal των 50 ευρω?

Για να πάρεις μια ιδέα, είχα κάνει κατάθεση 60€ από το web banking της Πειραιώς στο BtcGreece και σήμερα παρήγγειλα τη debit card της spectrocoin..Στο account έμειναν 39,93€. Και όταν έρθει και τη φορτίσω θα έχει μέσα 39.53€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά προτιμήστε αγορά από το Bitcoin ATM γιατί τα αναταλλακτήρια ιδίως το btcgreece έχει πολύ υψηλά fee 10 ευρώ ανεξάρτητα ποσού κατάθεσης και 250 ευρώ νομίζω ημερήσια. Το bitcoinsgreece έχει 5 ευρώ ανεξαρτήτου ποσού αν και δεν θυμάμαι το ημερήσιο όριο τους.

Τo Bitcoin ATM στο κέντρο έχει 0% fee

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://spectrocard.com/ εικονικη mastercard που εκδιδεται αμεσα

 

Διαβάστε προσεκτικά τις χρεώσεις.

 

Εγώ τωρα έχω εκδώσει ήδη δύο κάρτες σε τρίτη δε προχωράω. Προσπαθώ να αγοράσω κάτι που κάνει 55€ και έχω ήδη δώσει γύρω στα 40 για τις κάρτες κλπ.

 

Όντως προτιμήστε το ΑΤΜ που λέει ο chek.

Δεν χρεώνει τίποτα.

 

Αρκεί να σας βολεύει να κατεβείτε κέντρο μέσα στην ημέρα και προφανώς να ζείτε στην Αθήνα.

 

Τέλος θα ήθελα να επιβεβαιώσω οτι και μετά από επίσημη απάντηση του Coin-x, αν δεν λάβεις και δεν ενεργοποιήσεις την κάρτα δεν μπορείς να κάνεις καμία κίνηση ούτε να σου δώσουν τον αριθμό της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να το κάνω edit γιατί δεν σε αφήνει το forum να κάνεις edit παλιά μυνήματα. Και εκτός από το ATM ήθελα να βάλω και το bitcoinsgreece που έχει και χαμηλότερες χρεώσεις τώρα από το btcgree. Κάποιος mod μόνο αν μπορούσε να βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χονδρικα σου φυγανε 20 ευρω. 10 ευρω fees το BtcGreece και 7 ευρω το spectrocoin για εκδοση καρτας, αρα 17 ευρω. Τα υπόλοιπα 3 ευρω ?

 

Καταρχήν 1% fee για να φορτώσεις την κάρτα

 

Τα υπόλοιπα οφείλονται στην αυξομείωση της τιμής του bitcoin σε σχέση με το ευρώ.

Δηλαδή υπάρχουν διαφορές στην ισοτιμία του bitcoin που αγοράζεις στο ένα ανταλλακτήριο και στην ισοτιμία που τα πουλάς στο άλλο ώστε να μένει ένα μικρό ποσό και στο ανταλλακτήριο για την υπηρεσία μετατροπής χρημάτων που σου παρέχει.

 

Τέλος υπάρχει κι ένα μικρό fee (0,0001 BTC νομίζω) για τη μεταφορά από το ένα ανταλλακτήριο στο άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...