Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε τώρα τα 3 ευρώ δεν είναι και τίποτα για να φοβάσαι. Για να γνωρίζεις τι παίζει με τα ανταλλακτήρια. Οταν βάζεις ενα bitcoin σε ανταλλακτήριο ουσιαστικά δεν σου ανήκει γίνετε δλδ το ίδιο πράγμα πάνω κάτω όπως όταν βάζεις λεφτά σε μια τράπεζα και απλά σου δίνουν μια υποσχετική ότι έχεις στην κατοχή σου αυτό το ποσό των Bitcoin.

Με απλά λόγια αν γίνει κανά hack στο ανταλλακτήριο υπάρχει πιθανότητα να χάσεις και τα bitcoin που έχεις εκέι μέσα όπως έχει γίνει παλιότερα με το mtgox, το bitstamp κτλ. Γιαυτό λέω ότι τα ανταλλακτήρια δεν είναι ασφαλείς τράπεζες που μπορούμε να κρατάμε bitcoin επ αόριστο.

Η καλύτερη ασφάλεια είναι σε bitcoin πορτοφόλια δικά μας με ένα ισχυρό password 10 χαρακτήρων και από εκεί να τα στέλνουμε όπου θέλουμε. Αν έχεις ένα τέτοιοιo wallet δεν μπορεί να στο σπάσει ούτε ο θεός ο ιδιος :P. Εχω ανοιξει και νήμα για αυτά τα πορτοφόλια εδώ σε αυτό το forum.

 

 

Τα γύρισα στο πορτοφόλι μου λοιπόν. :)

Εννοείται ότι έχω διαβάσει το θέμα που έχεις ανοίξει και κάποια άλλα στο Blog για να βγάλω άκρη.

 

Με την ευκαιρία σήμερα έκανα την 1η κατάθεση στο ΑΤΜ που έχουν στο The Cube.

Περίμενα να ανοίξει (ανοίγουν μετά τις 10 τις καθημερινές για όποιον θέλει να πάει).

 

Στο μηχάνημα έδειχνε την ισοτιμία εκείνη την ώρα.

Πάτησα οκ και μου ζήτησε να σκανάρει το QR του Wallet μου για να προχωρήσει.

Πληκτρολόγησα το ποσό που ήθελα και έβαλα τα χαρτονομίσματα (να σημειώσω ότι ελαφρώς κόλαγε ο μηχανισμός που τα δεχόταν).

Τέλος με ενημέρωσε ότι η συναλλαγή ήταν επιτυχής και έβγαλε την απόδειξη.

 

Δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι άλλο η μεταφορά εμφανίστηκε άμεσα στο λογαριασμό μου και είχε αναμονή για επικύρωση.

 

Μια κοπέλα που βρισκόταν στο χώρο εκείνη τη στιγμή μου έδειξε ότι υπήρχε και δεύτερο μηχάνημα (σκεπασμένο), και μου είπε ότι τελικά θα κρατήσουν ένα από τα δύο.

 

Η διαδικασία ήταν πανεύκολη παρόλο που πίστευα ότι θα μπερδευτώ με τα κλειδιά και το wallet και το που πρέπει να εισάγω το QR code κλπ

 

Με την ευκαιρία θα ήθελα να ευχαριστήσω τον chek2fire για την πολύτιμη βοήθειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κατεβασα πριν λιγο το copay για να δω τι ακριβως ειναι και πως λειτουργει μιας και ειμαι πρωταρης στο ολο θεμα με τα bitcoins. Ενταξει η εφαρμογη απλη μοιαζει αλλα εχω 1-2 αποριες. Εβαλα εναν κωδικο στην επιλογη encrypt private key αλλα δεν μπορω να καταλαβω που θα μου χρησιμευσει αυτος ο κωδικος.

 

Δευτερον, μπηκα για πλακα σε μερικα site του τυπου δες το βιντεο κερδισε ενα μικροποσο σε bitcoins. Οταν ομως εβαλα την bitcoin address που ζητουσε, την οποια πηρα απο το wallet στο κινητο την εβγαζε invalid..καποια ιδεα γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασα πριν λιγο το copay για να δω τι ακριβως ειναι και πως λειτουργει μιας και ειμαι πρωταρης στο ολο θεμα με τα bitcoins. Ενταξει η εφαρμογη απλη μοιαζει αλλα εχω 1-2 αποριες. Εβαλα εναν κωδικο στην επιλογη encrypt private key αλλα δεν μπορω να καταλαβω που θα μου χρησιμευσει αυτος ο κωδικος.

 

Δευτερον, μπηκα για πλακα σε μερικα site του τυπου δες το βιντεο κερδισε ενα μικροποσο σε bitcoins. Οταν ομως εβαλα την bitcoin address που ζητουσε, την οποια πηρα απο το wallet στο κινητο την εβγαζε invalid..καποια ιδεα γιατι?

 

Ο κωδικός που έβαλες για ecnrypt private key είναι αυτός που ουσιαστικά σου κλειδώνει το πορτοφόλι με ένα password ώστε και να σου κλέψει κάποιος το πορτοφόλι η ακόμα και το κινητό να μην μπορεί τουλάχιστον να χρησιμοποιήσει τα Bitcoin σου.

Από την άλλη θα πρέπει και να θυμάσαι τον κωδικό που έβαλες γιατί αν τον ξεχάσεις απλά δεν θα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις.

Θα πρέπει και να πάρεις backup το πορτοφόλι γιατί σε περίπτωση που χάσεις κινητό, bitcoin wallet κτλ τουλάχιστον να μπορείς να κάνεις restore τα bitcoin.

Τώρα τα περισσότερα από αυτά τα site που αναφέρεις είναι απλά scam. Δώσε μου μια διεύθυνση από το πορτοφόλι σου να σου στείλω εγώ τα πρώτα στου cent σε Bitcoin :)

Για όσους φοβούνται τις μεγάλες διακυμάνσεις στην ισοτιμία του Bitcoin και θέλουν κλειδώσουν τα χρήματα τους υπάρχει το bitreserve που το έχει δημιουργήσει ο founder του cnet

 

https://bitreserve.org/

 

μεταφέρεις τα bitcoin σου εκεί τα κλειδώνεις εικονικά σε ευρώ, δολάρια και μετά μπορείς να τα χρησιμοποιείς και να τα στέλνεις χωρίς να χάσει η να κερδίσουν αξία.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι όπως είπα όταν μεταφέρεις τα bitcoin σου σε τρίτους ουσιαστικά τους δίνει και την διαχείριση τους με ότι συνεπάγεται αυτό. Εχει δλδ κάποιο ρίσκο αν και αυτή η εταιρεία είναι legit και αξιόπιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω για τις απαντησεις chek2fire! Ελα μωρε σιγα τωρα, για χαβαλε ψαχνομουν στα σαιτ..θα περιμενω να κανω την πρωτη μου καταθεση απο βδομαδα και θα δω πως λειτουργουν και το wallet και ολα! Ελπιζω και σε ανεβασμα του οριου στο btc με το ανοιγμα των τραπεζων. Ηθελα να καταθεσω 200-300, αν ειναι να μου φαει ενα 30αρι αστο καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τώρα τα 3 ευρώ δεν είναι και τίποτα για να φοβάσαι. Για να γνωρίζεις τι παίζει με τα ανταλλακτήρια. Οταν βάζεις ενα bitcoin σε ανταλλακτήριο ουσιαστικά δεν σου ανήκει γίνετε δλδ το ίδιο πράγμα πάνω κάτω όπως όταν βάζεις λεφτά σε μια τράπεζα και απλά σου δίνουν μια υποσχετική ότι έχεις στην κατοχή σου αυτό το ποσό των Bitcoin.

Με απλά λόγια αν γίνει κανά hack στο ανταλλακτήριο υπάρχει πιθανότητα να χάσεις και τα bitcoin που έχεις εκέι μέσα όπως έχει γίνει παλιότερα με το mtgox, το bitstamp κτλ. Γιαυτό λέω ότι τα ανταλλακτήρια δεν είναι ασφαλείς τράπεζες που μπορούμε να κρατάμε bitcoin επ αόριστο.

Η καλύτερη ασφάλεια είναι σε bitcoin πορτοφόλια δικά μας με ένα ισχυρό password 10 χαρακτήρων και από εκεί να τα στέλνουμε όπου θέλουμε. Αν έχεις ένα τέτοιοιo wallet δεν μπορεί να στο σπάσει ούτε ο θεός ο ιδιος :P. Εχω ανοιξει και νήμα για αυτά τα πορτοφόλια εδώ σε αυτό το forum.

Το password ειδικά εάν είναι με τόσα ψηφία όπως λες μπορεί να μην γίνεται να το σπάσει κανείς αλλά και πάλι μπορεί να υποκλαπεί εάν χρησιμοποιήσουμε το wallet από κάποιο pc π.χ. της δουλειάς που μπορεί να παρακολουθείται ή από κάποιο δικό μας pc που να τυχαίνει να έχει keylogger. Οπότε πιστεύω ότι μια καλή λύση είναι ένα παλιό pc με linux αποκλειστικά για αυτή τη δουλειά.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Εκείνη την ώρα που κάνεις την τράμπα ευρώ -->BTC με το μηχάνημα και μετά αποθήκευση σε πορτοφολι κινητού, πρέπει το κινητο να έχει πρόσβαση στο νετ; (και γενικά και για τα confirmations)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ulticool όχι δε χρειαζεται προσβαση.
 

Το πορτοφόλι που λέτε τί ακριβώς είναι, πρόγραμμα; Αν κάνεις format στο υπολογιστή, μπορείς να το ξανακατεβάσεις και να τα επαναφέρεις;

είναι ο χωρος που αποθηκευονται τα νομίσματά σου. μπορει να είναι εφαρμογή για pc/ios/android ή ειδικό usb stick. όσο αναφορά το mobile wallet copay γινεται backup. σου δινει ενα αρχειο σε μορφή κειμενουμε περιεργους χαρακτηρες και σου προτεινει να το κρατησεις σε ασφαλές σημείο.</p>

Επεξ/σία από nick_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πρέπει αυτό το αρχείο που περιέχει το πορτοφόλι να το παίρνουμε backup ανά διαστήματα γιατί αν δεν το έχουμε κάνει και κάνουμε format στο υπολογιστή η κινητό τα bitcoin χάνονται για πάντα.

Δείτε εδώ ένα χρήσιμο video με αγορά από bitcoin atm στην Βιέννη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι spectrocards (mastercard) περνάνε σε αμερικάνικες επιχειρήσεις; (ονλάιν πληρωμή). Θέλουν κάποια ειδική ρύθμιση για να παίξουν ονλάιν αγορές;

 

O spectrocoin έχει μια εικόνα με χώρες στην αρχική του σελίδα και είναι όλες σχεδόν οι χώρες χρωματισμένες πράσινο ή γκρι πλην ΗΠΑ. Τι σημαίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρίνω από τις ίδιες κάρτες που βγάζει το bit-x νομίζω ότι δουλεύουν μόνο μέσω paypal ανιθέτα οι άλλες κάρτες που βγάζει το spectrocoin και που είναι visa δουλεύουν κανονικά παντού. Τις έχω δοκιμάσει σε amazon, ebay, kickstarter, steam και δούλεψαν κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πρέπει αυτό το αρχείο που περιέχει το πορτοφόλι να το παίρνουμε backup ανά διαστήματα γιατί αν δεν το έχουμε κάνει και κάνουμε format στο υπολογιστή η κινητό τα bitcoin χάνονται για πάντα.

 

Γιατί πρέπει να γίνεται backup τακτικά;

Κρατάει την τελευταία κατάσταση ή ένα κλειδί που αν μπεί στο πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε για το wallet θα φέρει τα coin μας;

 

Επίσης τα συνεχή confirmations που γίνονται και χρεωνόμαστε είναι απαραίτητα για τη λειτουργία των νομισμάτων που κατέχουμε;

 

Κάτι τελευταίο, υπάρχει άμεση έκδοση εικονικής κάρτας τύπου Visa που να την δέχεται το Paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κρατάει την τελευταία κατάσταση ή ένα κλειδί που αν μπεί στο πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε για το wallet θα φέρει τα coin μας;

 

Ακριβώς αυτό είναι το backup. Μετά μπορείς το ίδιο αρχείο να το αντιγράψεις σε ένα νέα πορτοφόλι και να έχεις τα bitcoin σου όπως τα είχες και στο παλιό σου πορτοφόλι.

Για τα confirmation δεν το καταλάβα τι ενοείς. Ενα fee μικρό πληρώνεις μόνο όταν στέλνεις και τίποτα άλλο. Με τα confirm εσύ δεν πληρώνεις κάτι απλά οι miner δλδ τα μηχανήματα που κάνουν την διαδικασία επιβραβεύονται με ολοκαίνουργια bitcoin. Αυτό είναι το mining που λέμε.

Για τις κάρτες από τι είχα δει το spectrocoin και το bit-x έχει τέτοια δυνατότητα δλδ να χρησιμοποιείς τον αριθμό τους πρωτού σου έρθουν. Λογικά θα τις δέχεται το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό είναι το backup. Μετά μπορείς το ίδιο αρχείο να το αντιγράψεις σε ένα νέα πορτοφόλι και να έχεις τα bitcoin σου όπως τα είχες και στο παλιό σου πορτοφόλι.

Για τα confirmation δεν το καταλάβα τι ενοείς. Ενα fee μικρό πληρώνεις μόνο όταν στέλνεις και τίποτα άλλο. Με τα confirm εσύ δεν πληρώνεις κάτι απλά οι miner δλδ τα μηχανήματα που κάνουν την διαδικασία επιβραβεύονται με ολοκαίνουργια bitcoin. Αυτό είναι το mining που λέμε.

Για τις κάρτες από τι είχα δει το spectrocoin και το bit-x έχει τέτοια δυνατότητα δλδ να χρησιμοποιείς τον αριθμό τους πρωτού σου έρθουν. Λογικά θα τις δέχεται το paypal.

 

1) To backup το πέρνουμε τακτικά γιατί το αρχείο αυτό αλλάζει;

ή είναι το ίδιο αλλά το πέρνουμε συχνά μη χαθεί;

 

2) Πατώντας πάνω σε κάποια μεταφορά που κάνεις σε κάποιον σου βγάζει πόσες φορές έχει γίνει confirm στο δίκτυο.

Κάθε φορά που γίνεται confirm σου κρατάει ο miner 0,00000001?

Έχω πχ μεταφορές με 150 confirmations

 

3) To spectr σου αναφέρει μόνο τα τελευταία ψηφία της κάρτας οπότε δεν βλέπω κάπου το πλήρες νούμερο για να τη χρησιμοποιήσω.

Ίσως χρειάζεται να τη παραλάβω και αν την ενεργοποιήσω για να το εμφανίσει...

Στο bit-x δεν έχω γραφτεί ακόμη, αλλά στο help section δεν τα γράφουν και πολύ αναλυτικά θα τους ρωτήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μια φορά θέλει backup και απλά μετά συγχρονίζεται. Καλό είναι να παίρνεις ανά διαστήματα που και που ίδιίως όταν ξοδεύεις bitcoin.

 

2. ΜΙα φορά σου κρατάει fee όχι κάθε φορά που γίνετε confirm.

 

3. Στο bit-x αν θυμάμαι στην εμφάνιζε κανονικά και μπορείς να την ενεργοποιήσεις ακόμα και πριν σου έρθει. Το μόνο κακό είναι ότι δουλεύει μόνο μέσω paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...