Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνολικα ποσο περιπου ειναι τα fees (BtcGreece, spectrocoin κτλ) αν θες να κανεις μια αγορα μεσω paypal των 50 ευρω?

 

Όσον αφορα την spectrocard την φυσικη, αυτη τι αλλα fees εχει εκτος το κοστος αποκτησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το bitcgreece δεν συμφέρει πλέον είναι πανάκριβο και νομίζω η καλύτερη λύση είαι είτε το atm που βρίσκεται στην Αθήνα η το bitcoinsgreece που έχει 5 ευρώ fee ανεξαρτήτου ποσού.

για τα υπόλοιπα fee δες εδώ

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1072856.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως για εμας που ειμαστε επαρχια μαλλον ειναι η μονη λυση....

 

Δηλαδη η spectrocard σου κραταει 1 ευρω το μηνα αν εχεις χρηματα μεσα?

Καποιος τροπος αυτα τα χρηματα να τα βαλεις στο paypal balance υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω βρει ειλικρινά. Δεν ξέρω αν το paypal δέχεται εντολές από τράπεζες γιατί αν δέχεται υπάρχει άλλος τρόπος να το φορτώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To paypal δέχεται χρήματα τα οποία στέλνει στο balance αν σταλούν μέσω τράπεζας. Προφανως τα χρήματα στέλνονται εξωτερικο άρα δε μπορούν να σταλούν μέσω ελληνικής τράπεζας. Επίσης δε μπορείς να φορτώσεις χρήματα στο Balance από πιστωτική κάρτα. Μόνο να κάνεις αγορές.

 

Χρηματα στο Balance μπορείς να λάβεις αν κάνεις πωλήσεις στο ebay, είτε αν στα στείλει κάποιος άλλος που έχει στο Balance του ευρω. Αυτα χρησιμοποιούνται κανονικα για αγορές το εξωτερικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω διαβασει απο την αρχη και τις 7 σελιδες αλλα πιο πολυ μπερδευτηκα παρα καταλαβα τι πρεπει να κανω.

 

Αυτο που θελω να κανω ειναι να εκδοσω μια εικονικη visa η mastercard , και μετα με αυτην να φορτοσω τον λογαριασμο μου στο paypal .   Ουτε να αγορασω καρτα και να περιμενω 6-7 μερες να μου ερθει ουτε ηλεκτρονικα πορτοφολια ουτε τιποτα περιπλοκο και χρονοβορο.

 

Γινεται απλα γρηγορα και με ασφαλεια αυτο που θελω?`

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι θα πρέπει να κάνεις ότι έχουμε γράψει στις οδηγίες. 

 

 

To paypal δέχεται χρήματα τα οποία στέλνει στο balance αν σταλούν μέσω τράπεζας. Προφανως τα χρήματα στέλνονται εξωτερικο άρα δε μπορούν να σταλούν μέσω ελληνικής τράπεζας. Επίσης δε μπορείς να φορτώσεις χρήματα στο Balance από πιστωτική κάρτα. Μόνο να κάνεις αγορές.

 

Χρηματα στο Balance μπορείς να λάβεις αν κάνεις πωλήσεις στο ebay, είτε αν στα στείλει κάποιος άλλος που έχει στο Balance του ευρω. Αυτα χρησιμοποιούνται κανονικα για αγορές το εξωτερικό

 

Ναι αλλά δεν μπορείς να στείλεις από έναν τραπεζικό λογαριασμό κατευθείαν στο balance από τι έχω καταλάβει η δεν το έχω βρει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι θα πρέπει να κάνεις ότι έχουμε γράψει στις οδηγίες. 

 

 

 

Ναι αλλά δεν μπορείς να στείλεις από έναν τραπεζικό λογαριασμό κατευθείαν στο balance από τι έχω καταλάβει η δεν το έχω βρει ακόμα.

 

Ναι απλά θα πρέπει να είναι στο όνομα σου ο λογαριασμός. Δεδομένου ότι απο Ελλάδα δεν επιτρέπονται εμβάσματα στο εξωτερικό, προσωρινά, αυτο δε γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το bitcgreece δεν συμφέρει πλέον είναι πανάκριβο και νομίζω η καλύτερη λύση είαι είτε το atm που βρίσκεται στην Αθήνα η το bitcoinsgreece που έχει 5 ευρώ fee ανεξαρτήτου ποσού.

για τα υπόλοιπα fee δες εδώ

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1072856.0

 

Δηλαδη συνολικα χρησιμοποιώντας το bitcoinsgreece για ενα ποσο των 100 ευρω θα εχουμε:

5 ευρω fees απο το bitcoinsgreece (μενουν 95)

1% fees για φορτιση της καρτας αρα περιπου 94.05 ευρω

 

Επομένως σου μενουν 94,05 ευρω για αγορες, δηλαδη 6 ευρω fees συνολο.

Απο αυτα θα σου παιρνει 1 ευρω το μηνα η spectrocard για οσο καιρο τα εχεις μεσα στην καρτα.

 

Τα λεω καλα ή μου ξεφευγουν αλλα fees?

Το bitcoinsgreece λειτουργει τωρα με το capital control, ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι λειτουργεί και τα fee των 5 ευρώ είναι ανεξαρτήτου ποσού, Κανονικά αυτά τα fee δεν υπήρχαν στα ανταλλακτήρια πριν το capital control. Αν πας στο atm που βρίσκεται στο κέντρο δεν υπάρχουν καθόλου fee ούτε για την αγορά των bitcoin.


Παντως μακάρι να υπήρχαν retailer που να δέχονται bitcoin ώστε να ήταν ποιο καθαρή η διαδικασία στο να αγοράσεις κάτι. Υπάρχουν φυσικά το rakuten και το overstock αλλά και αυτοί δέχονται μόνο για τις Ηνωμένες Πολιτείες ενώ έχουν υποσχθεί μελλοντικά να δέχονται και για την Ευρώπη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια απο ολες τις καρτες που μπορουμε να παρουμε ειναι ηλεκτρονικη ωστε να μπορουμε αμεσα να την χρησιμοποιησουμε στο paypal και να μην χρειαζεται να περιμενουμε να μας ερθει ηλεκτρονικα?

 

πρεπει να ειναι VISA απαραιτητα σωστα? γιατι ειχα και μια maestro που δεν την δεχθηκε ποτε το paypal 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο bit-x μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σου πρωτού αυτή έρθει. είναι mastercard και την δέχεται κανονικά το paypal γιατί αυτή χρησιμοποιώ περισσότερο. 

 

https://bit-x.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο bit-x μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σου πρωτού αυτή έρθει. είναι mastercard και την δέχεται κανονικά το paypal γιατί αυτή χρησιμοποιώ περισσότερο. 

 

https://bit-x.com

 

Δώσε μια παραπάνω πληροφορία γι αυτό.

Έκανα αίτημα έκδοσης κάρτας αλλά δεν βρίσκω κάπου τον αριθμό της.

 

Σαν επιλογή έχω έκδοση καινούργιας, ενεργοποίηση υπάρχουσας και πληροφορίες για τις προμήθειες.

 

Εντωμεταξύ έχω πληρώσει για έκδοση και στο bit-x και στο spectrocoin.

Στο τέλος θα χαλάσω περισσότερα λεφτά σε προμήθειες από το κόστος της αγοράς που θέλω να κάνω!! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν κανα δύο μήνες που έχω κάνει την δικιά αλλά από τι θυμάμαι μπορείς να την ενεργοποιήσεις πρωτού σου έρθει. Στην ενεργοποίηση δεν σου εμφανίζει το νούμερο της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...