Προς το περιεχόμενο

Είναι άραγε καλή ιδέα τα forced automatic updates στα Windows 10;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά ναι... ένα firewall rule και άντε γειά updates...

 

Απο την άλλη, ποιος χρησιμοποιεί home έκδοση;

Και με τα Pro πάντως δε θα μπορείς να τις αναβάλλεις για πάντα. Απλά θα έχεις λίγο περισσότερη ευελιξία στη λήψη/εγκατάστασή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να μας πει και ποτε επιτρέπεται να χρησιμοποιούμε τον υπολογιστή μας για μην τρώμε πόρους όταν θα δουλεύουν αυτοί στο σύστημά μας. 

 

Τα περιμένω πως και πως αλλά με βλέπω να το γυρίζω και εγώ σε LINUX έκτακτα...σαν την έκτακτη χρεοκοπία ένα πράμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό ήταν. Θα βάλω τα windows 10 και μετά το πέρας του δωρεάν 1ου χρόνου που θα ζητήσει πληρωμή, θα περάσω στα Linux...

Φαντάζομαι οτι δεν εχεις καταλάβει οτι απαξ και εγκαταστήσεις τα Windows 10 ειναι για πάντα δωρεάν και δεν χρεώνεσαι μετα το πρώτο χρόνο....

Επεξ/σία από cycomiko
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ήταν. Θα βάλω τα windows 10 και μετά το πέρας του δωρεάν 1ου χρόνου που θα ζητήσει πληρωμή, θα περάσω στα Linux...

δε θα σου ζητήσει πληρωμή κανείς μετά από 1 χρόνο.......

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκολατε με το Linux. Ειναι πολλα που ΔΕΝ μπορεις να κανεις στο Linux και ΔΕΝ ειναι ευχρηστο για τον απλο χρηστη. 

 

Ελα πες το στη μανα μου αυτο, που την εχω εδω και δε θυμαμαι ποσα χρονια με Arch, και δεν με εχει ενοχλησει ποτε.

 

Και τη πασιεντζα της και το skype της και τον chrome της... ζωαρα κανει.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκολατε με το Linux. Ειναι πολλα που ΔΕΝ μπορεις να κανεις στο Linux και ΔΕΝ ειναι ευχρηστο για τον απλο χρηστη. 

 

Έ δεν είναι βέβαια. Απλά από μεριά της Microsoft ή στέρηση της επιλογής του αν ο χρήστης επιθυμεί να λάβει ενημέρωση ή όχι είναι μαλακία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απαραδεκτο αυτο με τα updates των  Windows , Ειχα παει σε πελατη και ανοιγω το Laptop και μα τον Θεο περίμενα πανω απο μια ώρα να τελειωσουν τα updates. Απλα πεταξα το λαπτοπ σε μια γωνια και δανείστηκα ενα ξενο ΚΑΙ ΕΓΙΝΑ ΡΕΖΙΛΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ MICROSOFT. 

 

Πλεον εχω dual boot linux με τα παντα στημενα .

 

Τα windows  σε αρκετα ειναι καλυτερα κ απο τα mac αλλα αυτές οι γελοιότητες μαζι με τους ιους τα εχουν κανει το πιο μισητο και αναξιοπιστο λειτουργικο. 

 

Απλα το κανουν σκοπιμα για να τα σκασουν ολοι για pro, για να πανηγηρίζουν για κατι που μεχρι χτες ηταν δεδομενο.  

Τη ιδεα την κλεψαν απο τον chrome  αλλα στο chrome δε καταλαβαινεις καν οτι κανει update. τα windows θα σου μεινουν για μια ωρα με μια μαυρη οθονη την ωρα που τα ανοιγεις και τα χρειαζεσαι επειγοντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έ δεν είναι βέβαια. Απλά από μεριά της Microsoft ή στέρηση της επιλογής του αν ο χρήστης επιθυμεί να λάβει ενημέρωση ή όχι είναι μαλακία.

μαλακία είναι μεγάλη αλλά υπάρχουν και άλλες εκδόσεις windows όπως τα 8 που τα κλείνεις μια χαρά, επίσης θα βρεθεί τρόπος για τους πειρατές μια χαρά να κλείσουν τα updates.......

όσο για το linux μιλάμε για εντελώς διαφορετική χρήση!!! δεν είναι το ίδιο,ο επαγγελματίας που έχει εναν υπολογιστή δεν θα κάτσει να ξαναμάθει ενα λειτουργικό ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΙΚΕ αν υποχρεωθεί να το κάνει ειδικά αν είναι κανένας σχεδιαστής και του πούνε απο το ταδε προγραμμα θα πας στο παρόμοιο open source και αν είναι ένα excell έχει καλώς,εγώ δουλεύω 3ds max+vray για σκηνές,inventor+autocad για μηχανολογικά σχέδια,το photoshop για μονταρίσματα,το acrobat pro,κάτι movie maker κλπ αν όλα αυτά πρέπει να τα μάθω ξανά στην αντίστοιχη open source έκδοση πάει το χάσαμε το τρένο.

το linux είναι εναλλακτική μόνο για home χρήση και για ανθρώπους που δεν κάνουν κάτι που εξαρτάται η δουλειά τους απο αυτό.

μπορεί το linux να ευδοκιμεί σε κάποιους τομείς όπως προγραμματιστές κλπ αλλά δεν είμαστε όλοι ίδιοι χρήστες,για αυτό σε κάθε πατάτα της ms μη μας παρουσιάζετε πριξο@ρχ@δός τα linux γιατί είναι διαφορετικό "εργαλείο" και στους υπόλοιπους τομείς δεν υπερτερεί με τα τσάμπα προγράμματα του και ας είναι καλά όπως το blender,το gimp κλπ αλλά κανένας έξω δεν τα αναγνωρίζει στην αγορά εργασίας. 

αν δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι τα windows είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα απο τα linux τότε υπάρχει θέμα,γιατί δεν βλέπετε τις απο τα μάτια αλλων τα πράγματα πως είναι.

έξω κανένας δεν ξέρει το blender ούτε άλλα προγράμματα όπως freecad κλπ , όλοι θα ξέρουν το inventor,το solid works κανα maya-max και πάει λέγοντας. εγώ όταν πήγα στην σχολή και δούλευα με το open office δεν μου άνοιγε καλά τα word,έπρεπε να κάνω αποθήκευση ως κλπ κλπ και γενικά υπήρχε μια ασυμβατότητα με όλα και μου κόστισε στην αρχή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλακία είναι μεγάλη αλλά υπάρχουν και άλλες εκδόσεις windows όπως τα 8 που τα κλείνεις μια χαρά, επίσης θα βρεθεί τρόπος για τους πειρατές μια χαρά να κλείσουν τα updates.......

όσο για το linux μιλάμε για εντελώς διαφορετική χρήση!!! δεν είναι το ίδιο,ο επαγγελματίας που έχει εναν υπολογιστή δεν θα κάτσει να ξαναμάθει ενα λειτουργικό ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΙΚΕ αν υποχρεωθεί να το κάνει ειδικά αν είναι κανένας σχεδιαστής και του πούνε απο το ταδε προγραμμα θα πας στο παρόμοιο open source και αν είναι ένα excell έχει καλώς,εγώ δουλεύω 3ds max+vray για σκηνές,inventor+autocad για μηχανολογικά σχέδια,το photoshop για μονταρίσματα,το acrobat pro,κάτι movie maker κλπ αν όλα αυτά πρέπει να τα μάθω ξανά στην αντίστοιχη open source έκδοση πάει το χάσαμε το τρένο.

το linux είναι εναλλακτική μόνο για home χρήση και για ανθρώπους που δεν κάνουν κάτι που εξαρτάται η δουλειά τους απο αυτό.

μπορεί το linux να ευδοκιμεί σε κάποιους τομείς όπως προγραμματιστές κλπ αλλά δεν είμαστε όλοι ίδιοι χρήστες,για αυτό σε κάθε πατάτα της ms μη μας παρουσιάζετε πριξο@ρχ@δός τα linux γιατί είναι διαφορετικό "εργαλείο" και στους υπόλοιπους τομείς δεν υπερτερεί με τα τσάμπα προγράμματα του και ας είναι καλά όπως το blender,το gimp κλπ αλλά κανένας έξω δεν τα αναγνωρίζει στην αγορά εργασίας. 

αν δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι τα windows είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα απο τα linux τότε υπάρχει θέμα,γιατί δεν βλέπετε τις απο τα μάτια αλλων τα πράγματα πως είναι.

έξω κανένας δεν ξέρει το blender ούτε άλλα προγράμματα όπως freecad κλπ , όλοι θα ξέρουν το inventor,το solid works κανα maya-max και πάει λέγοντας. εγώ όταν πήγα στην σχολή και δούλευα με το open office δεν μου άνοιγε καλά τα word,έπρεπε να κάνω αποθήκευση ως κλπ κλπ και γενικά υπήρχε μια ασυμβατότητα με όλα και μου κόστισε στην αρχή.

1545.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί όλοι έχουν τα χρήματα να αγοράσουν Autocad, Photoshop, 3D Studio Max. Αλλά ξέρω, υπάρχει και "θείος" να μας τα προσφέρει όλα τζάμπα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι τα updates να γίνονται σιωπηλά οπως τον chrome ή στο παρασκήνιο όπως στα linux και όχι όπως γίνονται τώρα που κάνουν τις εγκαταστάσεις μόλις κλείνεις το pc...

Τώρα βάζω την 101xx έκδοση σε virtual machine θα δω πώς κάνουν τα update .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...