Προς το περιεχόμενο

Είναι άραγε καλή ιδέα τα forced automatic updates στα Windows 10;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο πραγματικός λόγος, άσχετα τι έχουν γράψει ως δικαιολογία, είναι οτι φοβούνται μήπως περάσουν κανένα update που τους χαλάει το crack και μετά πρέπει να ψάχνουν για καινούριο. ΄Όποιος τα έχει αυθεντικά δεν έχει να φοβηθεί κάτι.

Υπαρχουν πραγματα που δεν σκεφτηκες.

Ενα απο αυτα ειναι καποιος που θα τα εχει σε λαπτοπ το οποιο εχει προσβαση στο ιντερνετ μονο με δικτυο 3g.(λογω διακοπών ή τυπου της δουλειας του,πχ).

Προφανως και δεν γουσταρει να του φαει mb απ το πακετο,αλλα θα ηθελε να κανει το update οταν θα εβρισκε wifi.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο πραγματικός λόγος, άσχετα τι έχουν γράψει ως δικαιολογία, είναι οτι φοβούνται μήπως περάσουν κανένα update που τους χαλάει το crack και μετά πρέπει να ψάχνουν για καινούριο. ΄Όποιος τα έχει αυθεντικά δεν έχει να φοβηθεί κάτι.

 

Μα αφού τα 10άρια είναι για τους πολλούς τσαμπέ όλε, τι έχουν να φοβηθούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αφού τα 10άρια είναι για κάποιος τσαμπέ όλε, τι έχουν να φοβηθούν;

 

Δεν είναι τσαμπέ ολέ. Δωρεάν είναι η αναβάθμιση. Άμα δεν έχεις αυθεντικά τα Windows 7-8-8.1, τότε θα κάνεις αναβάθμιση κανονικά αλλά μετά από 4 μήνες (δεν είμαι 100% σίγουρος για το χρονικό διάστημα) θα σου ζητήσει να κάνεις activation.

Υπαρχουν πραγματα που δεν σκεφτηκες.

Ενα απο αυτα ειναι καποιος που θα τα εχει σε λαπτοπ το οποιο εχει προσβαση στο ιντερνετ μονο με δικτυο 3g.(λογω διακοπών ή τυπου της δουλειας του,πχ).

Προφανως και δεν γουσταρει να του φαει mb απ το πακετο,αλλα θα ηθελε να κανει το update οταν θα εβρισκε wifi.

 

Αυτές οι περιπτώσεις είναι απειροελάχιστες. Εγώ μίλησα για τη πλειονότητα των περιπτώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνταξει,αν πρεπει να προσπαθησω για να αποδειξω οτι το στήσιμο και η χρηση των linux ειναι πιο δυσκολη ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ απο τα windows,τα παραταω.Με κουραζει να προσπαθω να αποδειξω αυτονοητα.

Πραγματικα βαριεμαι.

 

Παράτα τα, και εγώ βαρέθηκα. Το τί είναι εύκολο και τι δύσκολο βασίζεται στην υποκειμενικότητα του καθενός. Τέλος.

Υπαρχουν πραγματα που δεν σκεφτηκες.

Ενα απο αυτα ειναι καποιος που θα τα εχει σε λαπτοπ το οποιο εχει προσβαση στο ιντερνετ μονο με δικτυο 3g.(λογω διακοπών ή τυπου της δουλειας του,πχ).

Προφανως και δεν γουσταρει να του φαει mb απ το πακετο,αλλα θα ηθελε να κανει το update οταν θα εβρισκε wifi.

 

 

 

 

Νά και κάτι πολύ σωστό.

Δεν είναι τσαμπέ ολέ. Δωρεάν είναι η αναβάθμιση. Άμα δεν έχεις αυθεντικά τα Windows 7-8-8.1, τότε θα κάνεις αναβάθμιση κανονικά αλλά μετά από 4 μήνες (δεν είμαι 100% σίγουρος για το χρονικό διάστημα) θα σου ζητήσει να κάνεις activation.

 

Αυτές οι περιπτώσεις είναι απειροελάχιστες. Εγώ μίλησα για τη πλειονότητα των περιπτώσεων.

 

Ε ναι, είπαμε όχι σε όλους φυσικά και προϋποθέτει να έχεις γνήσια-σιγά μην επικροτήσουν και την πειρατεία. Έχω την εντύπωση ότι το χρονικό διάστημα είναι ένα έτος αλλά χου κερς, ούτως ή άλλως γνήσια είχα έχω και θα έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν πραγματα που δεν σκεφτηκες.

Ενα απο αυτα ειναι καποιος που θα τα εχει σε λαπτοπ το οποιο εχει προσβαση στο ιντερνετ μονο με δικτυο 3g.(λογω διακοπών ή τυπου της δουλειας του,πχ).

Προφανως και δεν γουσταρει να του φαει mb απ το πακετο,αλλα θα ηθελε να κανει το update οταν θα εβρισκε wifi.

 

 

Αποκλείεται να μην το έχουν σκεφτεί αυτό. Μπορεί να υπάρχει επιλογή να μην κατεβάζει updates υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις, όπως για παράδειγμα αν υπάρχει περιορισμός στον όγκο δεδομένων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα έχω να πω για τα windows, κάθε πέρσι και καλύτερα, όσο περίεργο και αν ακούγεται. Αντί να φτιάξουν ένα λειτουργικό ανώτερο των windows 7, τα οποία παραμένουν τα καλύτερα windows για desktop υπολογιστές, πάνε και μπλέκουνε τα μπούτια τους και φτιάχνουν τα 10αρια τα οποία είναι χειρότερα και από τα 8.1, το μόνο θετικό τους είναι το direct x 12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν πραγματα που δεν σκεφτηκες.

Ενα απο αυτα ειναι καποιος που θα τα εχει σε λαπτοπ το οποιο εχει προσβαση στο ιντερνετ μονο με δικτυο 3g.(λογω διακοπών ή τυπου της δουλειας του,πχ).

Προφανως και δεν γουσταρει να του φαει mb απ το πακετο,αλλα θα ηθελε να κανει το update οταν θα εβρισκε wifi.

 

 

 

Μα ότι θέλουμε λέμε.

Δηλαδή κάθε θέμα με το windows το πηδάμε γιατί μπαίνει ο καθένας που ενημερώνεται μόνο από τους τίτλους των άρθρων και δεν έχει ιδέα τι γίνεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείεται να μην το έχουν σκεφτεί αυτό. Μπορεί να υπάρχει επιλογή να μην κατεβάζει updates υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις, όπως για παράδειγμα αν υπάρχει περιορισμός στον όγκο δεδομένων.

Και για πες,πως θα καταλαβει το λαπτοπ οτι εγω εχω περιορισμο στον ογκο δεδομένων?

Πως θα διαχωρισει το λαπτοπ το wifi με απεριοριστο ογκο δεδομένων απ το tethering που κάνω μεσω κινητου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα έχω να πω για τα windows, κάθε πέρσι και καλύτερα, όσο περίεργο και αν ακούγεται. Αντί να φτιάξουν ένα λειτουργικό ανώτερο των windows 7, τα οποία παραμένουν τα καλύτερα windows για desktop υπολογιστές, πάνε και μπλέκουνε τα μπούτια τους και φτιάχνουν τα 10αρια τα οποία είναι χειρότερα και από τα 8.1, το μόνο θετικό τους είναι το direct x 12.

Και τα 8 και τα 10 είναι ΠΟΛΥ καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ότι θέλουμε λέμε.

Δηλαδή κάθε θέμα με το windows το πηδάμε γιατί μπαίνει ο καθένας που ενημερώνεται μόνο από τους τίτλους των άρθρων και δεν έχει ιδέα τι γίνεται....

Δεν καταλαβαινω αν συμφωνεις η διαφωνεις μαζι μου και γιατι ,συγκεκριμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω αν συμφωνεις η διαφωνεις μαζι μου και γιατι ,συγκεκριμενα.

Γιατί είτε έχεις κατευθείαν data connection από το laptop, είτε έχεις tethered από το κινητό, βάζεις ότι είναι metered connection και δεν σου κατεβάζει data για το update στο background... Αυτο είναι και μια λύση για να βάζετε το update όποτε θέλετε.

 

775313362348138050.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είτε έχεις κατευθείαν data connection από το laptop, είτε έχεις tethered από το κινητό, βάζεις ότι είναι metered connection και δεν σου κατεβάζει data για το update στο background... Αυτο είναι και μια λύση για να βάζετε το update όποτε θέλετε.

 

775313362348138050.jpg

Aρα,αν το εχεις μονιμως ετσι και στο σπιτι σου,δεν θα κατεβασεις ποτε update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχην σε πολλά ποστ προσπαθούν να μας πείσουν ότι το linux έχει την ίδια ευκολία χρήσης με τα windows, εδώ γελάμε για τον πολύ απλό λόγο ότι στο linux κατά 99% θα χρησιμοποιήσεις εντολές στο τερματικό. Χρησιμοποιώ linux αρκετά(πάνω από 10ετια), έχω εξοικειωθεί  και μ αρέσει αρκετά, άλλα σε καμία περίπτωση δεν είναι πιο εύκολο στη χρήση απ οτι τα win, αντικειμενικότατα.

 

Στο θέμα μας τώρα

Άκουσα κάποιους να λένε ότι τα xp είναι το καλύτερο λειτουργικό, ελπίζω να τρολαρουν. Αν δεν εχεις πολυ παλιό υπολογιστή που να μην σηκώνει 8αρια (πιο ελαφριά απο 7) σε καμία περίπτωση δε βάζεις xp (λειτουργικό 15ετιας)

 

Για τις αυτόματες ενημερώσεις, εγω ειμαι υπερ και σε όλα μου τα pc τις εχω ενεργοποιημένες,σεβομαι φυσικά τη γνωμη που έχον μερική ότι αυτοί πρέπει να έχουν τον έλεγχο των ενημερώσεων.

 

Αλλα όταν ακοιω άτομα να έχουν win7 χωρις sp1 για να μη τους χαλασει το συστημα ή το κάνει πιο αργό τρελαίνομαι.

Οι ενημερώσεις διορθώνουν κάποια bugs και ειναι συνήθως ενημερώσεις ασφαλειας, δε θα σου κανουν σε καμία περίπτωση πιο αργό το σύστημα ή θα δημιουργήσουν σφάλματα στο software.

 

Tο μόνο το οποίο ίσως να δημιουργήσει θέματα είναι η αυτόματη ενημέρωση των drivers, αν και νομίζω θα το χουν σκεφτεί εκεί στην ms

 

Για τις data connections θα δίνει επιλογή να μη γίνονται ενημερώσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...