Προς το περιεχόμενο

Vodafone Bussines Connect


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από bill2015,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Α όκ αν θες μπορείς να τους πάρεις τηλ για τους πεις να δουλεύουν και οι 2 θύρες δηλαδή π.χ το ρουτερ το έχω στο σαλόνι στην 1 θύρα έχω ένα σταθερό εκεί δίπλα και στην αλλά θήρα μέσω του καλώδιου συνδέεται στην πρίζα του δωματίου μου που έχω φαξ και ασύρματο και δουλεύω η την μια η την άλλη αλλά χτυπάν και οι δύο συσκευές όταν καλείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α όκ αν θες μπορείς να τους πάρεις τηλ για τους πεις να δουλεύουν και οι 2 θύρες δηλαδή π.χ το ρουτερ το έχω στο σαλόνι στην 1 θύρα έχω ένα σταθερό εκεί δίπλα και στην αλλά θήρα μέσω του καλώδιου συνδέεται στην πρίζα του δωματίου μου που έχω φαξ και ασύρματο και δουλεύω η την μια η την άλλη αλλά χτυπάν και οι δύο συσκευές όταν καλείς

Και οι δύο θύρες δουλεύουν.

Κι εγώ έχω στη μία το τηλέφωνο και στην άλλη το fax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα εντελώς τυχαία με πήραν από την hol για κάνω πακέτο σε αυτούς τους ρώτησα η μεταφορά πόσο κοστίζει και μου είπε 85 ευρώ και όχι 36 της λέω ναι αλλά έχω αριθμό και γραμμή και μου λέει ότι θα φτιαχτεί νέα για αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρήκα είχαν βάλει ανάποδα το spliter

τοτε δεν θα επαιζε το ιντερνετ.Κανονικα με αναποδα το σπλιττερ δεν εχει echo απλα δεν παιζει το ιντερνετ ή παιζει πολυ χαμηλα.Δεν θυμαμαι να εχω πετυχει echo με αναποδα το splitter ή το φιλτρο.Αν βαλεις τωρα αναποδα το φιλτρο παλι δεν εχεις echo απλα σκιζεις την ταχυτητα του adsl.εκτος αν ετυχε απλα και τωρα που ηρθε ο τεχνικος το ειδε και το εφτιαξε ασχετα με το προβληαμ του echo.απορω πως επαιζε το ιντερνετ.δεν θυμαμαι αν βαλεις το Line στο adsl και αναποδα τι γινεται.αν μπει στο phone γινεται το παραπανω .στο adsl νομιζω παλι δεν παιζει κατι.πρεπει να το κανω δοκιμη.

 

Μου είπε ο τεχνικός που ήρθε για την ενεργοποίηση ότι γενικά τα τροφοδοτικά των Oxygen έχουν θέμα.

Για τον χαμηλότερο συγχρονισμό το είχα δει και παλιότερα που είχα HOL, όταν έβαλα στη γραμμή μου ένα VDSL Technicolor συγχρόνισε χαμηλότερα.

Γενικά στις γραμμές HOL σε DSLAM Globespan τα TP-Link με chipset Atheros έχω παρατηρήσει ότι κλειδώνουν ψηλότερα.

επειδη απο τα χερια μου εχουν περασει απειρα gennet τα τροφοδοτικα μπορω να πω οτι ειναι ισως το μονο πραγμα που παιζει σωστα σε αυτο το ρουτερ.το κακο ειναι βεβαια οτι ως τωρα εχουν δωσει 500 διαφορετικες μαρκες τροφοδοτικα.τοσο καιρο δηλαδη που τα τρωω στην μουρη για τα μεγαλα μοντελα εχω δει πανω απο 3-4 διαφορετικα τροφοδοτικα.μεχρι και Universal με 3 ανταπτορακια μεσα στην συσκευασια.αυτο ηταν ελεος.στα μικρα νομιζω ειναι πιο σταθερη η oxygen στα τροφοδοτικα και δεν εχει αλλαξει τοσα.βλεπω συνηθως το ιδιο.

μεγαλα gennet = 15xxx 25xxx 35xxx 45xxxx 55xxx.μικρα = 14xxx 24xxx.εχω δει καμμενα αλλα μερικα ειχαν φαει κεραυνο.ενταξει σιγουρα ειναι τελειως κινεζια του 2ευρου τα τροφοδοτικα αλλα και ολο το ρουτερ το ιδιο ειναι αλλωστε.

τωρα για το συγχρονισμο πιο πολυ ειναι τι chipset φοραει παρα οτι παιζει και σε vdsl.δηλαδη το argus το analyzer που εχω εχει και vdsl αλλα συγχρονιζει καλυτερα απο παρα πολλα αλλα adsl router.σιγουρα καποια chipset σε καποια dslam θα παιξουν καλυτερα απο καποια αλλα απλα δεν ξερεις παντα που θα πεσεις.ο καθε παροχος μπορει να δινει παραπανω απο ενα τυπο dslam.επισης τα technicolor δεν εχουν τον πιο ψηλο συγχρονισμο σε νορμαλ γραμμες.εχουν το καλο οτι κρατανε τις γραμμες σταθερες και εχουν πολυ καλυτερο συγχρονισμο απο αλλα ρουτερ ΣΕ ΧΑΛΙΑ ΓΡΑΜΜΕΣ.επισης απο firmware σε firmware μπορει να δεις και διαφορες οπως και απο μοντελο σε μοντελο.η Hol εχει και dslam intracom δεν ξερω τι αλλα εχει.στο guide εχω βαλει φωτογραφιες απο διαφορα dslam παροχων.

 

Α όκ αν θες μπορείς να τους πάρεις τηλ για τους πεις να δουλεύουν και οι 2 θύρες δηλαδή π.χ το ρουτερ το έχω στο σαλόνι στην 1 θύρα έχω ένα σταθερό εκεί δίπλα και στην αλλά θήρα μέσω του καλώδιου συνδέεται στην πρίζα του δωματίου μου που έχω φαξ και ασύρματο και δουλεύω η την μια η την άλλη αλλά χτυπάν και οι δύο συσκευές όταν καλείς

αναλογως ποιο προγραμμα εχεις θα παρεις και αντιστοιχες θυρες ή οπως το λεμε καναλια φωνης.

μπορεις πχ να εχεις μονο μια θυρα δηλαδη ενα καναλι φωνης μπορει να σου δωσουν και τις 2 θυρες οποτε να εχεις 2 καναλια φωνης(ειτε ενα fxs και ενα tdm ειτε και τα 2 fxs)ή να σου δωσουν 3 καναλια φωνης.2 fxs και 1 tdm.εσενα σου εδωσαν 2 θυρες οποτε κανονικα θα μπορουσες να ειχες 2 καναλια φωνης αλλα ρυθμισαν μεσα στον εξοπλισμο να εχεις MAX CALLS 1 για να μην σε χρεωσουν για 2 καναλια φωνης.οποτε κανεις την δουλεια σου με 2 συσκευες χωρις να βαλεις ανταπτορακια και τετοια αλλα εχεις μια εξερχομενη.αν μαθεις τα admin στοιχεια το αλλαζεις αυτο οπως εχουν κανει στην cyta μερικοι.χαχα.αλλαζεις το max calls και εισαι ετοιμος.και δεν θα το παρουν χαμπαρι ποτε ουτε χρεωνεσαι αφου η χρεωση παει ανα sip number οχι ανα port.

 

Σήμερα εντελώς τυχαία με πήραν από την hol για κάνω πακέτο σε αυτούς τους ρώτησα η μεταφορά πόσο κοστίζει και μου είπε 85 ευρώ και όχι 36 της λέω ναι αλλά έχω αριθμό και γραμμή και μου λέει ότι θα φτιαχτεί νέα για αυτό

μεταφορα απο vodafone σε hol ή απο vodafone σε vdsl απο kv της hol?επισης δεν θα χρειαστει να φτιαχτει νεα γραμμη αν αυτο εννοουν.τον ηδη υπαρχο βροχο θα τον τερματισουν απλα σε οριο της hol που θα εχει adsl και tdm.σαν μεταφορα παροχου ειναι οποτε δεν βλεπω λογο για 86 ευρω για ανενεργο βροχο αν αυτο εννοει.εκτος αν τον ενεργο βροχο τον χρεωνουν 85 ευρω.και επισης μην σου πουν οτι αλλο vodafone + hol αλλο σκετο hol μετα και σε χρεωσουν κανα τελος προωρης διακοπης:P.

αν θες παντως γυρισε το αν δεν υπαρχει καποιο προστιμο για να ηρεμησεις.και να εισαι σιγουρος οτι θα σου δωσουν tdm.

Α το ίδιο έχουμε από τηλέφωνο πως είσαι γιατί εάν έχεις το vodafone business connect 1 έχεις 2 κανάλια ένα pots ένα voip είναι τα νέα προγράμματα στο γαζί που έβαλα γιατί στο σπίτι είχα στο μαγαζί το μετέφερα και έχω 2 κανάλια ένα pits emq voip

πολλοι παροχοι αν για καποιο λογο θες δυο καναλια φωνης αλλα δεν τα θες και τα 2 να ειναι voip τοτε σου δινουν ενα voip ενα tdm.πχ tdm για συναγερμο ή για κατι αλλο.

οπως υπαρχει και το αναποδο.να θες και τα 2 να ειναι voip για να μπορεις να εχεις 2 καναλια και οταν μιλαει το ενα να το ριχνει στο αλλο χωρις να χρειαζεται εκτροπη οπως θα ηταν στο tdm .οπως και να φαινεται το ιδιο νουμερο στις εξερχομενες αντι για διαφορετικο που θα φαινεται αν εχεις ενα tdm + ενα voip..οταν ειναι ολα πανω στο ρουτερ μπορεις να κανεις περισσοτερες παραμετροποιησεις χωρις να χρειαστεις ψηφιακες ευκολιες για εκτροπες οταν ειναι busy.απλα το καλο εινα οτι το tdm παιζει και σε διακοπη ρευματος αν και το Gennet πρεπει να εχει μπαταρια μεσα οπως τα hda/hdv/oiv,oja κτλ.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις το τηλ απειρίας στην πρίζα με spliter και να μου πεις το αποτέλεσμα

απλα δεν θα κανει τιποτα.μηδεν ταση.ακομα και σε voice card να επεφτε μπορει να μην του εχουν δωσει τονο στην πορτα και απλα να παιρνει ταση ή να εχει γινει τελειως lock και να μην παιρνει καν ταση.ο λογος που μπορει να σε εχουν βαλει σε οριο που εχει και tdm(voice card) ειναι.

α.μηπως μελλοντικα χρειαστεις και αλλο καναλι φωνης ή χρειαστεις το ενα Fxs να γινει tdm.swap

β.να μην εχουν data οριο μονο οποτε σε ριχνουν σε οριο voice+ data.

 

Ναι δοκίμασες εάν απευθείας δουλεύει όπως στην hol

αν ειχε tdm θα του το ειχαν πει και παιζει και να το πληρωνε κιολας αφου θα μπορουσε να το χρησιμοποιησει σαν εισερχομενες/εξερχομενες.

 

Α και εγώ έτσι μόνο που στο μαγαζί έχω 2 κανάλια και όχι 1

ακομα και τις 2 υποδοχες να σου ενεργοποιησουν για τον χ ψ λογο θα μπορουσαν μεσα απο το gennet να σε αφησουν να εχεις μονο 1 καναλι φωνης ασχετα που μπορει να ειχες και τις 2 fxs ανοιχτες.το εγραψα πιο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τον πωλητή μου τηλέφωνο

Και θα το ψάξω αλλά μάλλον στο λένε έτσι δεν νομίζω γιατί έχει ήδη βροχο από hol μάλλον κατάλαβαν ότι έχεις vodafone για το σπίτι που είναι με κάρτα sim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καποιος δεν ειχε σταθερη γραμμη καθολου και επαιζε με 3g και τηλεφωνο επισης με καρτα sim τοτε λογικο ειναι να ζηταει ο παροχος ενεργοποιηση νεας γραμμης οποτε λογικο και το 70-90 ευρω που ζητανε.αλλα για καποιον που το ιντερνετ παιζει απο Hol αρα απο χαλκο μια αλλαγη οριου θελει απλα για να παρει tdm.κανονικα αυτο δεν χρεωνεται καν στον πελατη απλα δεν ξερω λογω οτι ειναι και η vodafone στην μεση.,αλλα οταν αλλαζεις πχ οριο για ναπαρεις tdm ή απο adsl σε vdsl δεν το πληρωνεις οσο ξερω.και ο παροχος στον οτε δινει ελαχιστα λεφτα για αλλαγη οριου.αλλαγη οριου μπορει να γινει και για αλλους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα εχω adsl 24 με voip τηλεφωνια και έχω χαλκο 

στην hol θελω να βαλω adsl 24 αλλα με pots τηλεφωνια και οταν βαζω τον αριθμο μου μεσα στην φορητοτητα λεει οτι ειναι στην hol 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα κανονικα δεν θα πρεπε να πληρωσεις κατι γιατι ουτε μετακομιση κανεις ουτε νεα γραμμη ουτε κατι αλλο.μια αλλαγη οριου σου κανουν απλα.οποτε τα 80 ευρω ποσα ειπε ειναι εξωφρενικα αν και τα 35 για αλλαγη οριου ειναι πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωτησε τον.σιγουρα κατι καταλαβε λαθος εφοσον μου ειπε οτι ειπε για νεα γραμμη.εκτος αν ειπε νεα γραμμη με σκοπο να μην εχεις καθολου downtime αλλα δεν βρισκω νοημα.δηλαδη να παιξει η νεα γραμμη και μετα να σε γυρισουν εκει.αλλαγη οριου ειναι αλλωστε οι πιιθανοτητες να παει κατι στραβα ειναι πολυ πολυ μικρες.


εστω και 30 να πει ειναι νορμαλ τιμη αλλα οχι 80.απλα επειδη εισαι hol μονο αλλαγη οριου θες  εφοσον φαινεται οτι η γραμμη ειναι σε σενα.εκτος αν επειδη μπλεκει η vodafone εκει πρεπει να φανει οτι γινεται και αλλαγη παροχου οποτε λογικο το 30αρι ή αν χρεωνει η hol την αλλαγη οριου 30 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...