Προς το περιεχόμενο

Lucifer TV Series


Daemonos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την εντύπωση ότι μερικοί πρέπει να είστε ψυχαναγκαστικοι, δεν εξηγείται αλλιώς....... Αν κρίνετε μια σειρά ξεκάθαρα και μόνο από το cast, την πλοκή, ή το σενάριο θα έλεγα Οκ, γούστα είναι αυτά, σε κάποιους αρέσει σε κάποιους όχι, τέλος.

Αλλά αυτό το γκολ από τα αποδυτήρια "χαλασανε εντελώς το κόμικ", "βίασαν το κόμικ" κτλ καταντάει γραφικό ρε παιδιά.

Έτσι κι όταν ξεκίνησαν τα Lotr & Hobbit. Στο βιβλίο έτσι, στο βιβλίο αλλιώς, τόλμησε και τα άγγιξε ο Jackson........ Σιγά τα ιερά κειμήλια να πούμε που τα άγγιξε το μίασμα. Ναι στις ταινίες υπάρχουν υπερβολές, ανακρίβειες, ψέματα και ότι άλλο θέλετε. Κρίνετε τα όμως σαν ταινίες. Μερικές από την εξάδα είναι γαμάτες.

Έτσι και για το Lucifer. Σαν σειρά έχει θέματα. Σιγουρα κούρασε το......."procedural" (τρομάρα μας!), ορισμένοι χαρακτήρες είναι σούπερ ντουπερ αδιάφοροι αλλά αυτό που γινόταν στις πρώτες σελίδες του thread: "αα.....μαλάκες. Χαλασανε το κόμικ? Κόψτε την", "δε θα βγάλει ούτε την 1η σεζόν" και λοιπά έχω την εντύπωση ότι είναι απόψεις ρηχές.

Προφανώς κάτι πήγε καλά με την σειρά και κατάφερε και τράβηξε έως και 3 σεζόν. Βέβαια και γω κάπου είπα να τελειώσει αλλά τουλάχιστον όχι έτσι απότομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Greektrooper said:

Αλλά αυτό το γκολ από τα αποδυτήρια "χαλασανε εντελώς το κόμικ", "βίασαν το κόμικ" κτλ καταντάει γραφικό ρε παιδιά.

Έτσι κι όταν ξεκίνησαν τα Lotr & Hobbit. Στο βιβλίο έτσι, στο βιβλίο αλλιώς, τόλμησε και τα άγγιξε ο Jackson........

Καμμία σχέση τα Lotr & Hobbit και οι περισσότερες μεταφορές comic/βιβλίων με το Lucifer.

Στην περιπτωση του Lucifer το ΜΟΝΟ που κράτησαν ίδιο ήταν τα ονόματα κάποιων χαρακτήρων (Lucifer, Maze, Amenadiel). ΟΛΑ τα υπόλοιπα (όχι μόνο ονόματα, τα ΠΑΝΤΑ) ΔΕΝ υπήρχαν στο comic και δεν υπερβάλω.

Δεν εννοώ μόνο από πλευράς χαρακτήρων & γεγονότων/πλοκής/σεναρίου, αλλά ακόμα και το τι δυνάμεις έχει πχ ο Lucifer ή πως είναι ο χαρακτήρας/προσωπικότητα του. 

Άλλο λοιπόν να γκρινιάζει κάποιος επειδή άλλαξαν κάποια πραγματάκια ή γιατί παρέλειψαν κάτι κι άλλο αυτό το πράγμα/έκτρωμα που έγινε εδώ...

 

Κυριολεκτικά αν το Lucifer ήταν η 1η μεταφορά ενός comic/βιβλίου στην ιστορία της TV ή του Cinema, τότε δεν θα έπρεπε να παραπονιέται κανείς για μεταφορές άλλων comics/βιβλίων μέχρι να σβήσει ο ήλιος, μιας και θα ήταν όλες άριστες σε σύγκριση με αυτό...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Στην περιπτωση του Lucifer το ΜΟΝΟ που κράτησαν ίδιο ήταν τα ονόματα κάποιων χαρακτήρων (Lucifer, Maze, Amenadiel). ΟΛΑ τα υπόλοιπα (όχι μόνο ονόματα, τα ΠΑΝΤΑ) ΔΕΝ υπήρχαν στο comic και δεν υπερβάλω.

Ναι βρε συ, δεν αμφιβάλλω μ'αυτο. Ακόμα κι έτσι όμως, στους τίτλους της σειράς γράφει "Based on characters created by......for Vertigo". Αυτό το Based on characters από μόνο του λέει πολλά. Δεν βασίστηκε στο κόμικ της DC. Δεν έγινε κάποια μεταφορά για να μιλάμε για αλλοίωση. Τους χαρακτήρες δανείστηκαν και από κει και πέρα παίξανε μπάλα. Πετυχημένα ή όχι είναι άλλο θέμα. Είμαι σίγουρος ότι αν η σειρά είχε άλλη πλοκή πιο "supernatural" να το θέσω έτσι, δεν θα γίνονταν τόση φασαρία. Η λανθασμένη επιλογή των κατά κάποιο τρόπο αυτοτελών επεισοδίων + κάποιοι αναιμικοί χαρακτήρες ίσως της στέρησαν το κάτι παραπάνω.

Επεξ/σία από Greektrooper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Greektrooper said:

Ακόμα κι έτσι όμως, στους τίτλους της σειράς γράφει "Based on characters created by......for Vertigo"

Αν σε δίκη o αντίδικός σου την γλύτωνε με τέτοιο technicality θα χάλαγες τον κόσμο... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με cliffhanger τελείωσε η σεζόν,τα δυο τελευταία επεισόδια είχαν ενδιαφέρον αλλά ήταν αναμενόμενο να κοπεί η σειρά αφού από τα μέσα της σεζόν είχε κανει κοιλιά με το love triangle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, τα δυο τελευταία ήταν πολύ ωραία επεισόδια. Γενικά, πέρα από το theme της σειράς, το στυλ του Ellis ήταν ένας παράγοντας που με έκανε να ξεκινήσω τη σειρά (από όταν πρωτοβγήκε το pilot). Φυσικά υπήρχαν αρκετά επεισόδια που ήταν filler στο main story, αλλά δεν παύει να είναι μια καλή σειρά. Κρίμα που την σταμάτησαν (εκτός και αν την πάρει κανα άλλο κανάλι, αν και φαντάζομαι αν γινόταν κάτι τέτοιο θα είχε ήδη ανακοινωθεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν ομως καθεσαι και μου ανακυκλωνεις απο την δευτερη season συνεχεια τα ιδια και τα ιδια,καποια στιγμη ο κοσμος αρχιζει και κουραζεται.

O Lucifer να καθεται να λυνει υποθεσεις με την αλλη περιμενοντας να του πει''σαγαπω''ή δεν ξερω και εγω τι ειχαν στον μυαλο,η maze κλασσικα να μην ξερει τι να κανει,ο Amenad. να πιανει γκομενα.....

Δηλαδη ο Lucifer μια ζωη θα λυνει υποθεσεις αλα detective,γιατι αυτη την εντυπωση ειχε δωσει ως τωρα η σειρα και μετα απο ενα σημειο το πρωτοτυπο αυτο concept σου γυριζει μπουμερανγκ.

Νομιζω οτι ουτε οι ιδιοι δεν ξερανε τι θελανε να κανουν στην σειρα.

Αυτο επρεπε να ειναι το τελος της προηγουμενης season(με διαφορα το καλυτερο επεισοδιο φυσικα για μενα ολης της σειρας) για να ψηθει ο κοσμος να περιμενει πως και πως και την επομενη και οχι αυτη η βλακεια που ειδαμε στην προηγουμενη season και που τελικα ηταν ο Sinnerman πισω απο αυτο.

Δυστηχως τα λαθη(αποφασεις) κοστιζουν και εμεις που το ειδαμε μεχρι το τελος παιρνουμε τωρα το μεσαιο δακτυλο ετσι οπως εκλεισε η σειρα.

Δεν μπορουσε να ειναι εστω το επεισοδιο διπλο?

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να το πάρει κάποιο κανάλι και να συνεχίσει, γιατί έγινε ενδιαφέρον με τις τελευταίες εξελήξεις.

Πάντως έτυχε να κοιτάξω κάτι στο IMDB και είδα ότι ο Pierce είναι ο Clark Kent από το Smallville! Δεν τον αναγνώρισα με τίποτα, δε μου πέρασε καν από το μυαλό και ας την έβλεπα τη σειρά παλιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, kiko33gr είπε

Ελπίζω να το πάρει κάποιο κανάλι και να συνεχίσει, γιατί έγινε ενδιαφέρον με τις τελευταίες εξελήξεις.

Πάντως έτυχε να κοιτάξω κάτι στο IMDB και είδα ότι ο Pierce είναι ο Clark Kent από το Smallville! Δεν τον αναγνώρισα με τίποτα, δε μου πέρασε καν από το μυαλό και ας την έβλεπα τη σειρά παλιά.

Καλέ ιδιος ειναι ο ανθρωπος! Δεν εχει αλλάξει απο τότε! Πως γινεται να μην τον αναγνωρισες; Τι 18 τι 38, ιδια φατσα ιδια κορμαρα!

Επεξ/σία από mary
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 hours ago, kiko33gr said:

Πάντως έτυχε να κοιτάξω κάτι στο IMDB και είδα ότι ο Pierce είναι ο Clark Kent από το Smallville! Δεν τον αναγνώρισα με τίποτα, δε μου πέρασε καν από το μυαλό και ας την έβλεπα τη σειρά παλιά.

Χωρίς παρεξήγηση αλλά μου φαίνεται ότι θα είχες πρόβλημα να αναγνωρίσεις ότι ο Clark Kent (γυαλιά) είναι ο Superman... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ειδα και εγω το τελευταιο επεισοδιο και μαλλον(τι μαλλον,σιγουρα) το καλυτερο μεχρι τωρα.Συμφωνω οτι το ολο concept του διαβολου που απλα λυνει αστυνομικες υποθεσεις δεν τραβαγε.Το μονο που αξιζε σε ολη την σειρα ηταν ο Ellis,οι υπολοιποι ηθοποιοι ουτε κρυο ουτε ζεστη.Παντως θα μπορουσαν να το τελειωσουν με καποιο διαφορετικο τροπο και οχι με το cliffhanger.Ας κανανε το επεισοδιο μια ωρα,σε ενα 15λεπτο προλαβαινεις να δειξεις πως ζησαν μεχρι και τα εγγονια τους.Τι να πεις,ας ειναι κι' ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...