Προς το περιεχόμενο

[tablet]Asus VivoTab Note 8 - Tablet 8" 32GB Μαύρο 129,03€ @public [εξαντλήθηκε]


leonpapas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα αυτό λέω. Πάτα τα φυσικά πλήκτρα της συσκευής μήπως κάποιο δουλεύει σαν enter και δεχτεί την εντολή...

Λογικά με USB OTG Cable θα μπορέσεις να συνδέσεις πληκτρολόγιο.

 

 

Τα ειχα πατησει ολα δεν κανει τιποτα δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 349
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα...

 

Εχω και γω το συγκεκριμενο ταμπλετ και οταν το φορτιζα το βραδυ, την αλλη μερα το πρωι που το εβγαλα απο τον φορτιστη και επιχειρησα να το ανοιξω μου εβγαλε το εξης προβλημα που θα δειτε παρακατω στο βιντεο...

 

 

 

Στο ΟΚ που λεει να κανω δεν παταει και επαννεκινηση που εκανα παλι τα ιδια μου βγαζει....μηπως γνωριζει καποιος να μου πει τι να κανω?? Ευχαριστω!

 

Μου είχε συμβεί και εμένα όταν έκανα πρόσφατα κάποιο από τα τελευταία updates των Windows 8.1.

Τα φυσικά πλήκτρα δυστυχώς δεν λειτουργούν. Μόνη λύση είναι να συνδέσεις απάνω keybord με usb (αν έχεις κάποιο καλωδιάκι USB OTG πχ) να πατήσεις enter μέχρι να μπεις στο BIOS menu, όπου και κάτω από το tab security κάνεις disable το secure boot.

 

Μετά βέβαια για να μην κάνεις επαναφορά της εγκατάστασης πρέπει να έχεις το BitLocker code που μπορείς εύκολα να τον βρεις όμως αν είχες συνδεθεί με microsoft account στο tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς σε εμένα διορθώθηκε το θέμα του driver με το backlight, μετά  από 100 προσπάθειες. Ευχαριστώ MIXOStsi που με εμψύχωσες γιατί ήμουνα έτοιμος να το πετάξω στον τοίχο!

 

Το θέμα με το USB παραμένει, αν και μάλλον είναι γενικό πρόβλημα και όχι του tablet. Το κακό με τα tablet είναι ότι δεν έχεις την ευελιξία να τα ανοίξεις και να διορθώσεις τυχόν προβλήματα.

 

Στον device manager εμφανίζει αυτό το μνμ ό,τι και να συνδέσω στο USB:

Windows has stopped this device because it has reported problems. (Code 43)
A request for the USB device descriptor failed.

Εύχομαι να μη σας τύχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είχε συμβεί και εμένα όταν έκανα πρόσφατα κάποιο από τα τελευταία updates των Windows 8.1.

Τα φυσικά πλήκτρα δυστυχώς δεν λειτουργούν. Μόνη λύση είναι να συνδέσεις απάνω keybord με usb (αν έχεις κάποιο καλωδιάκι USB OTG πχ) να πατήσεις enter μέχρι να μπεις στο BIOS menu, όπου και κάτω από το tab security κάνεις disable το secure boot.

 

Μετά βέβαια για να μην κάνεις επαναφορά της εγκατάστασης πρέπει να έχεις το BitLocker code που μπορείς εύκολα να τον βρεις όμως αν είχες συνδεθεί με microsoft account στο tablet.

 

 

Keyboard με usb OTG δυστυχως δεν εχω για να το συνδεσω. Ειναι ακριβο για να το παρω? Απο την asus ακομα περιμενω mail τους να μου πουν τι θα κανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Keyboard με usb OTG δυστυχως δεν εχω για να το συνδεσω. Ειναι ακριβο για να το παρω? Απο την asus ακομα περιμενω mail τους να μου πουν τι θα κανω!

Ένα κανονικό πληκτρολόγιο με USB χρειάζεσαι.

Απλά θες adaptor από micro USB σε κανονικό θηλυκό usb. Στο ebay έχουν 1 euro. Τώρα για γρήγορα θα βρίσκεις και εδώ στις γνωστές αλυσίδες φαντάζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Keyboard με usb OTG δυστυχως δεν εχω για να το συνδεσω. Ειναι ακριβο για να το παρω? Απο την asus ακομα περιμενω mail τους να μου πουν τι θα κανω!

 

Πάρτο να κάνεις τη δουλειά σου. Το πήρα κι εγώ και δουλεύει...

http://www.e-shop.gr/goobay-usb20-to-usb-micro-b-otg-cable-bulk-p-PER.754551

 

Balrog χαίρομαι που έφτιαξε το backlight.

Για τα υπόλοιπα θέματά σου, να φανταστώ δοκίμασες hard reset και αν στήσεις το μηχάνημα καθαρό απ' την αρχή? Δοκίμασε επίσης κανα update στα bios.

Με τι συσκευές σου εμφανίζει το πρόβλημα στη USB?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα...

 

Εχω και γω το συγκεκριμενο ταμπλετ και οταν το φορτιζα το βραδυ, την αλλη μερα το πρωι που το εβγαλα απο τον φορτιστη και επιχειρησα να το ανοιξω μου εβγαλε το εξης προβλημα που θα δειτε παρακατω στο βιντεο...

 

 

 

Στο ΟΚ που λεει να κανω δεν παταει και επαννεκινηση που εκανα παλι τα ιδια μου βγαζει....μηπως γνωριζει καποιος να μου πει τι να κανω?? Ευχαριστω!

 

Χαίρετε,

Έπαθα σήμερα πριν λίγο το παραπάνω πρόβλημα. Το έλυσα κάνοντας τα εξης:

α) συνδεσα με Οtg καλώδιο εξωτερικο πληκτρολόγιο

β) "άναψα" το ταβλετ και πατησα F2 πριν εμφανιστεί το μήνυμα στο κόκκινο τετράγωνο

γ) με έβαλε στο bios, πηγα στο system configuration και αλλαξα το secure boot σε disable

δ) εκανα save and restart

ε) έκανε επανεκκίνηση και μου είπε ότι θέλει το recovery key του bitlocker, μου έδωσε οδηγίες για να το βρω από αλλο tablet μέσω του Microsoft account μου, η διεύθυνση που έδινε στις οδηγίες δεν υπάρχει πλέον...

ζ) οποτε αναζήτησα στο Google "bitlocker windows need recovery key" και ακολούθησα την πρώτη επιλογή

η) ακολουθησα τις οδηγίες "if your pc isn't connected to a domain" πατησα στο BitLocker Recovery Keys που ήταν με μπλε γράμματα. 

Ότι αλλο χρειαστεί ρωτήστε με...

Ένα Otg καλώδιο καλό είναι να υπάρχει ούτος η άλλος, κάποια στιγμή θα θες να συνδέσεις έναν εξωτερικο σκληρο, ένα USB stick κα.

Επεξ/σία από pascalbag
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντέχει κανονικότατα εξωτερικό χωρίς τροφοδοσία μέσω OTG.

 

 

Για είσοδο στο bios και αλλαγή του bitlocker ΧΩΡΙΣ otg κλπ,  μπορείς να ακολουθήσεις και την παρακάτω διαδικασία:

 

Απο σβηστό Tablet:

  •   Πατάμε το Power Button για να ανοίξει το tablet(τριπλό αναβόσβημα στο λαμπάκι πάνω στο power button) και το αφήνουμε
  •   Σχεδόν αμέσως μετά, και μόλις το λαμπάκι δίπλα στον αισθητηρα φωτεινότητας γίνει μπλε (πστο πάνω μέρος του Tablet) πατάμε ΞΑΝΑ το Power Button ΚΑΙ ΤΟ Volume Down ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΚΡΑΤΗΜΕΝΑ μέχρι να μπέι στο bios.
  •  Μπήκε στο bios. :D

 

Απλά μια παρατήρηση, εγώ είχα κάνει την τελεταία αναβάθμιση στο bios (νομίζω έκδοση 211),,  και ενδέχεται μόνο αυτή να υποστηρίζει τον έλεγχο Touch.  δέν είμαι σίγουρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα συνδέσει ένα τετραπλό hub και πάνω σε αυτό είχα το στικάκι για ασύρματο πληκτρολόγιο-ποντίκι και έναν εξωτερικό σκληρό. Όταν έβαλα και ένα usb στικάκι, δεν διάβαζε πλέον τον εξωτερικό σκληρό. Αντέχει μεν, αλλά μέχρι ένα σημείο.

 

Μιας και μιλάμε για BIOS (UEFI στην περίπτωσή μας), από τις πρώτες κινήσεις που κάνω είναι να απενεργοποιήσω το secure boot. Πιο πολλά προβλήματα δημιουργεί τελικά.

 

Πάντως στο menu του UEFI δεν μας έχει και πολλές επιλογές. Μία από αυτές είναι το USB Configuration, όπου έχει προ-επιλεγμένο το xHCI, που αν δεν κάνω λάθος αφορά USB 3.0. Εσείς έτσι το έχετε (φαίνεται και στο device manager) αφήσει ή το αλλάξατε σε EHCI;

 

@MIXOStsi

Δεν μπορώ να συνδέσω τίποτα πια, δυστυχώς. Έχω δοκιμάσει πάμπολλες συσκευές. Μόνη μου ελπίδα να φταίει το OTG καλώδιο (που όμως δουλεύει σε άλλες συσκευές με micro usb). Ούτε πληκτορλόγιο με micro usb αναγνωρίζει. Το δε UEFI δεν μπορώ να το κάνω update γιατί είχα την έκδοση 211 και η εφαρμογή για το BIOS δεν δέχεται ίδια ή χαμηλότερη. Αν γινόταν update θα έκανε και reset (clear CMOS), που μαθαίνω ότι συχνά διορθώνει το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα καταφερα να μπω στο BIOS του ταμπλετ χαρη στις οδηγιες του lefgiap αφου γλιτωσα τα λεφτα για πληκτρολογιο και καλωδιο OTG...

 

Η Asus σε μαιλ που μου εστειλε μου ειπε οτι πρεπει να παει Τσεχια για να το φτιαξουν (τρεχα γυρευε δλδ) η τον αλλον μηνα που θα ανοιξει στην Ελλαδα εξουσιοδοτημενο κεντρο επισκευης της Αsus στην Αθηνα.

 

 

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις οδηγιες που μου δωσατε!!  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...