Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχεις εσύ άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά από ότι ο παραπάνω πίνακας δώσε link η ανέβασε φωτογραφία.

 

Εγώ το  ξεκαθάρισα από την αρχή ότι άλλο το Density μεταξύ του 28nm της TSMC με το 14nm της Samsung/GloFo και άλλο πόσο Density θα έχει ο Polaris 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πειράζει που θεωρώ ότι το εξαντλήσαμε το θέμα; Γιατί δεν υπάρχει πιο βαρετό πράγμα απ΄το να περιφέρεσαι σε κύκλους.

 

finfets1.jpg

 

28HPm vs. 16FF = 2.0x

 

Δεν υπάρχει εσκεμμένα σύγκριση με 28HP, όπως δεν υπάρχει και άμεση σύγκριση μεταξύ TSMC 28HP & Samsung 14LPP από κανένα. 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

BAFFIN mainstream


http://videocardz.com/58308/amds-baffin-weston-and-banks-gpus-spotted-on-zauba

 

Baffin = 256bit GDDR5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν κατάλαβα καλά ο πυρήνας Baffin( R9 470) θα είναι ουσιαστικά αρχιτεκτονικής Fiji αλλά κατασκευασμένος σε 16nm με GDDR5 VRAM ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι σίγουρος ότι ειναι σε lpe και όχι σε lpp? snap820, exynos 8890 ειναι σε lpp ήδη σε κινητα που κυκλοφορουν. Ποιος ο λογος η amd που θα βγάλει σε μερικους μήνες το polaris να το χει σε lpe ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι σίγουρος ότι ειναι σε lpe και όχι σε lpp? snap820, exynos 8890 ειναι σε lpp ήδη σε κινητα που κυκλοφορουν. Ποιος ο λογος η amd που θα βγάλει σε μερικους μήνες το polaris να το χει σε lpe ?

 

LPP είναι. Tυπογραφικό λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: AMDRadeon R9 Fury X2 still on track, Polaris coming mid-year

 

Λέτε να ανακοινωθούν οι καινούριες κάρτες στην computex και να τις εχουμε στα χέρια μας τον Ιούλιο ?

Απο την στιγμή που θα βγουν δυο νέοι πυρήνες στα 14 nm (polaris 10/11) ισως θα αντιστοιχούν στις R9 480(X) και  R9 490(X) ενώ η R9 470(X) θα είναι κανένα rebrand της R9 380(X). Τα ονόματα Greenland , Baffin , Ellesmere δεν ξερω που αντιστοιχούν αλλά στο αρθρο λέει οτι δεν υπάρχουν αλλα ονόματα εκτός απο Polaris 10/11.

 

 

΄Οχι. Και οτιδήποτε Polaris είναι σε 14LPE 14LPP Samsung. Greenland ή Vega10 = 16FF+ TSMC.

 

Αυτό το 'Greenland'  πρόκειται για την 'ναβαρχίδα' της νέας σειράς και θα είναι πάνω απο τα polaris 10/11 ? Δηλαδή θα αποτελέσει τον αντίπαλο του GP100 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Greenland (κυκλοφορεί και με ψευδώνυμο Vega10) είναι ο μεγαλύτερός τους πυρήνας, θα έχει HBM2 και ναι θα είναι ο αντίπαλος του GP100 σε ΗPC κλπ. Προγραμματισμένο για τέλη χρονιάς αν πάνε όλα κατ΄ευχήν, αν όχι αρχές του 17'.

 

Τώρα για τα ονόματα δεν πα να τα πουν και Πίπι Φακιδομύτη το ίδιο που τους κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες... Έχω ψιλοπαρατήσει το άθλημα τελευταία και έχω μείνει με την 7870Ghz αλλά θέλω σχετικά σύντομα να πάρω κάρτα...  Οπότε όντας ψιλοάσχετος με τα σημερινά δεδομένα και δυσκολευόμενος να παρακολουθήσω το νήμα μετά από τόσες αναφορές/απαντήσεις/συγκρίσεις/speculations/whatever, μπορεί κάποιος να κάνει μία σούμα για τις πληροφορίες που έχουμε μέχρι τώρα?
2-3 βασικά πράγματα. Δηλαδή αναμενόμενη ημερομηνία κυκλοφορίας, μοντέλα, τιμες και (αναμενόμενος) συσχετισμός επιδόσεων/κατανάλωσης αυτών σε σχέση με τις υπάρχουσες προτάσεις. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες... Έχω ψιλοπαρατήσει το άθλημα τελευταία και έχω μείνει με την 7870Ghz αλλά θέλω σχετικά σύντομα να πάρω κάρτα...  Οπότε όντας ψιλοάσχετος με τα σημερινά δεδομένα και δυσκολευόμενος να παρακολουθήσω το νήμα μετά από τόσες αναφορές/απαντήσεις/συγκρίσεις/speculations/whatever, μπορεί κάποιος να κάνει μία σούμα για τις πληροφορίες που έχουμε μέχρι τώρα?

2-3 βασικά πράγματα. Δηλαδή αναμενόμενη ημερομηνία κυκλοφορίας, μοντέλα, τιμες και (αναμενόμενος) συσχετισμός επιδόσεων/κατανάλωσης αυτών σε σχέση με τις υπάρχουσες προτάσεις. Ευχαριστώ.

 

Αρχές καλοκαιριού θα παρουσιάσουν τους 2 πρώτους μεσαίους πυρήνες σε 14LPP Globalfroundries. Περισσότερες λεπτομέρειες θα μάθουμε με την ανακοίνωση, οτιδήποτε σε αυτό το στάδιο δεν αποτελεί ποτέ τίποτα παραπάνω από εικασία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχές καλοκαιριού θα παρουσιάσουν τους 2 πρώτους μεσαίους πυρήνες σε 14LPP Globalfroundries. Περισσότερες λεπτομέρειες θα μάθουμε με την ανακοίνωση, οτιδήποτε σε αυτό το στάδιο δεν αποτελεί ποτέ τίποτα παραπάνω από εικασία. 

 

Thanks, οπότε αναμένουμε. Ελπίζω να αξίζει η αναμονή για την νέα γενιά σε σχέση με την αγορά μιάς 3ΧΧ σήμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρες... Έχω ψιλοπαρατήσει το άθλημα τελευταία και έχω μείνει με την 7870Ghz αλλά θέλω σχετικά σύντομα να πάρω κάρτα...  Οπότε όντας ψιλοάσχετος με τα σημερινά δεδομένα και δυσκολευόμενος να παρακολουθήσω το νήμα μετά από τόσες αναφορές/απαντήσεις/συγκρίσεις/speculations/whatever, μπορεί κάποιος να κάνει μία σούμα για τις πληροφορίες που έχουμε μέχρι τώρα?

2-3 βασικά πράγματα. Δηλαδή αναμενόμενη ημερομηνία κυκλοφορίας, μοντέλα, τιμες και (αναμενόμενος) συσχετισμός επιδόσεων/κατανάλωσης αυτών σε σχέση με τις υπάρχουσες προτάσεις. Ευχαριστώ.

Αναμείνατε εις το ακουστικό σας.

Κι εγώ με μια 7870 XT (Tahiti) έχω ξεμείνει. Ακόμα παίζει χωρίς πολλά αγκομαχητά με κάποιες υποχωρήσεις. Πάνε οι εποχές που με μεσαία κάρτα 3,5 ετών έπαιζες σε 800x600 @ low-medium... ευτυχώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...