Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τούμπανο η συγκεκριμένη και σε καλή τιμή αυτή τη στιγμή τρομερή. Image retention δεν έχεις θέμα εκτός από πολλές ώρες σε έντονο λογότυπο. 2.3 μέτρα για 1080p είναι το ιδανικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Heybro είπε

Τούμπανο η συγκεκριμένη και σε καλή τιμή αυτή τη στιγμή τρομερή. Image retention δεν έχεις θέμα εκτός από πολλές ώρες σε έντονο λογότυπο. 2.3 μέτρα για 1080p είναι το ιδανικό. 

 

Ναι οκ εχω κανει την μελετη μου,παρακολουθω στενα τις OLED χρονια τωρα  ;)

Μια χαρα θα κανει την δουλεια της αν και η κυρια χρηση της ειναι οι ταινιες φυσικα και netflix/amazon σε 4k..

 

Προσωπικα στην περιπτωση σου θα κοιταγα να φερω την οθονη πιο κοντα μου λιγο αλλαζει το immersion και ας ειναι 1080p και δεν σε νοιαζει τοσο πολυ το optimal distance.

Βαλε και ενα μονιτορ διπλα να κανεις την δουλεια σου αν εχεις μην σου βγαινουν τα ματια στην τηλεοραση για desktop..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

800 ευρώ την πήρα την ti

Νομίζω καλή τιμή 

Εγω πηρα την SC2 στα 760€ περιπου. Αν πηγαινα σημερα να παρω, που εχουν πανω απο 900€, θα ξενερωνα και δεν θα επαιρνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το πιάσατε για τις οθόνες. Το θέμα είναι βέβαια διαφορετικό τόσο σε θέμα εργονομίας, χώρου, στον κάθε άνθρωπο ( μάτια ) κλπ.

Για παράδειγμα εγώ μένω σε μεσαίο γενικά σπίτι αλλά σε μικρό δωμάτιο βρίσκεται το pc ( στο ίδιο που κοιμάμαι ). Λόγω της διαρρύθμισης του δωματίου, δεν υπάρχει χώρος για μεγάλο γραφείο, το pc  πάει πάνω στο γραφείο και για οθόνη μέχρι 27 ιντσες αυστηρά μπορείς να χωρέσεις. Με απόσταση  3 εκατοστά από το τζάμι του κουτιού. Βέβαια είναι και σε μένα, στα μάτια τα δικά μου τι βολεύει. Κάθομαι στο λιγότερο από ένα μέτρο από την οθόνη ( γύρω στα 70+ εκατοστά ) , κάτι πάνω από 27 ιντσες δε με βολεύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Μιας και το πιάσατε για τις οθόνες. Το θέμα είναι βέβαια διαφορετικό τόσο σε θέμα εργονομίας, χώρου, στον κάθε άνθρωπο ( μάτια ) κλπ.

Για παράδειγμα εγώ μένω σε μεσαίο γενικά σπίτι αλλά σε μικρό δωμάτιο βρίσκεται το pc ( στο ίδιο που κοιμάμαι ). Λόγω της διαρρύθμισης του δωματίου, δεν υπάρχει χώρος για μεγάλο γραφείο, το pc  πάει πάνω στο γραφείο και για οθόνη μέχρι 27 ιντσες αυστηρά μπορείς να χωρέσεις. Με απόσταση  3 εκατοστά από το τζάμι του κουτιού. Βέβαια είναι και σε μένα, στα μάτια τα δικά μου τι βολεύει. Κάθομαι στο λιγότερο από ένα μέτρο από την οθόνη ( γύρω στα 70+ εκατοστά ) , κάτι πάνω από 27 ιντσες δε με βολεύει. 

Και εγω το 27ρι της Asus Gsync 4k 144hz hdr(ή κατι παρομοιο) κοιταζω για αυτο το λογο,και επισης γιατι δυστηχως δεν υποστηριζονται πληρως ολα τα παιχνιδια με την ultrawide αναλυση(ειδικα τα παλιοτερα)και προσωπικα βαριεμαι να ψαχνω σε forums πως να κανω τα παιχνιδια να τρεξουν σωστα(και δεν μαρεσουν οι μαυρες μπαρες δεξια και αριστερα).Βεβαια εν αναμονη πρωτα για Volta να δουμε τι θα γινει(κυριως στο κομματι της Vram που ενδιαφερει περισσοτερο σε υψηλες αναλυσεις)και μετα βλεπουμε για monitor μιας και αργουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Και εγω το 27ρι της Asus Gsync 4k 144hz hdr(ή κατι παρομοιο) κοιταζω για αυτο το λογο,και επισης γιατι δυστηχως δεν υποστηριζονται πληρως ολα τα παιχνιδια με την ultrawide αναλυση(ειδικα τα παλιοτερα)και προσωπικα βαριεμαι να ψαχνω σε forums πως να κανω τα παιχνιδια να τρεξουν σωστα(και δεν μαρεσουν οι μαυρες μπαρες δεξια και αριστερα).Βεβαια εν αναμονη πρωτα για Volta να δουμε τι θα γινει(κυριως στο κομματι της Vram που ενδιαφερει περισσοτερο σε υψηλες αναλυσεις)και μετα βλεπουμε για monitor μιας και αργουν.

Επειδή έχω ultrawide και σχετικό δεν με λες σ' ότι αφορά τα p.c., όποιο παιχνίδι και αν δοκίμασα, δεν είχα θέμα. Σίγουρα, κάποια θέλουν edit αρχείων. Με μια μικρή αναζήτηση και 2-5 λεπτά από τον χρόνο σου, έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ενδεικτικά να σου αναφέρω: Styx: Master of Shadows (native), ROTTR (native), AC Syndicate (μικρό fix στα ρούχα), Skyrim Special Edition (5 λεπτά και έτοιμο), Witcher 1,2,3 (μικρόfixes) κ.τ.λ. Τα dragon age που έβαλα, ίσα-ίσα για να να τα δοκιμάσω, δεν είχαν θέμα. Βέβαια, δεν παίζω καθόλου fps/mmo/moba games. Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σ' αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Ναι οκ εχω κανει την μελετη μου,παρακολουθω στενα τις OLED χρονια τωρα  ;)

Μια χαρα θα κανει την δουλεια της αν και η κυρια χρηση της ειναι οι ταινιες φυσικα και netflix/amazon σε 4k..

Προσωπικα στην περιπτωση σου θα κοιταγα να φερω την οθονη πιο κοντα μου λιγο αλλαζει το immersion και ας ειναι 1080p και δεν σε νοιαζει τοσο πολυ το optimal distance.

Βαλε και ενα μονιτορ διπλα να κανεις την δουλεια σου αν εχεις μην σου βγαινουν τα ματια στην τηλεοραση για desktop..

Θα προσπαθήσω να φέρω το γραφείο πιο κοντά ακόμα 20 εκατοστά να πάω στα 2.30 που είναι το ιδανικό. Κυρίως για Gaming και παιχνίδια τον έχω monitor δεν βολεύει με βολεύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2018 στις 8:00 ΜΜ, DEADLAZARUS είπε

Επειδή έχω ultrawide και σχετικό δεν με λες σ' ότι αφορά τα p.c., όποιο παιχνίδι και αν δοκίμασα, δεν είχα θέμα. Σίγουρα, κάποια θέλουν edit αρχείων. Με μια μικρή αναζήτηση και 2-5 λεπτά από τον χρόνο σου, έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ενδεικτικά να σου αναφέρω: Styx: Master of Shadows (native), ROTTR (native), AC Syndicate (μικρό fix στα ρούχα), Skyrim Special Edition (5 λεπτά και έτοιμο), Witcher 1,2,3 (μικρόfixes) κ.τ.λ. Τα dragon age που έβαλα, ίσα-ίσα για να να τα δοκιμάσω, δεν είχαν θέμα. Βέβαια, δεν παίζω καθόλου fps/mmo/moba games. Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σ' αυτά.

Αυτά δεν είναι παλιά παιχνίδια ή τόσο παλιά. Επίσης είναι πολύ γνωστά. Εδώ παιχνίδια που κυλοφόρησαν επόχες 2007 και πίσω δεν έχουν native υποστήριξη για 16:9 αναλύσεις, πόσο μάλλον για ακόμη πιο wide. Αλλά αν το AC: Syndicate και το Witcher 3, που παραμένουν από τα πιο γνωστά παιχνίδια ακόμη και σήμερα και πωλούνται σε όλα τα καταστήματα, θέλουν έστω και το παραμικρό fix, δε λες και ώριμη την υποστήριξη ultrawide οθονών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Witcher 3 επειδη το ειχα δοκιμασει και προσωπικα υποστηριζει την ultrawide αναλυση αλλα αν θυμαμαι καλα δεν την υποστηριζει πληρως. Ενα παραδειγμα αφορα το Hud του(παιζει να το εφτιαξαν με μελλοντικο patch)

https://www.gog.com/forum/the_witcher_3_wild_hunt/is_there_a_way_to_resize_hud_for_219_monitor

Αλλο προβλημα αργοτερα ηταν τα cutscenes που ηταν σε 16:9

https://steamcommunity.com/app/292030/discussions/0/357284131793111734/

Εν ολιγης δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Προσωπικα δεν με πειραξε τοσο με την οθονη που ειχα επειδη ηταν της ταξης των 230ευρω.Αλλα αν εδινα πχ 1000+ευρω οπως για τις γνωστες Asus,acer,alienware εκει προσωπικα ναι δεν θα καταδεχομουν να ειχα τετοια θεματα για τα λεφτα που πληρωνω.Αλλον παλι δεν τον πειραζει και ψαχνει για fix αναλογα το παιχνιδι.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NVIDIA suggests retailers to sell its GeForce GPUs to gamers and not to miners

 

As NVIDIA’s spokesman Boris Böhles told ComputerBase:

“For NVIDIA, gamers come first. All activities related to our GeForce product line are targeted at our main audience. To ensure that GeForce gamers continue to have good GeForce graphics card availability in the current situation, we recommend that our trading partners make the appropriate arrangements to meet gamers’ needs as usual. “

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

NVIDIA suggests retailers to sell its GeForce GPUs to gamers and not to miners

As NVIDIA’s spokesman Boris Böhles told ComputerBase:

“For NVIDIA, gamers come first. All activities related to our GeForce product line are targeted at our main audience. To ensure that GeForce gamers continue to have good GeForce graphics card availability in the current situation, we recommend that our trading partners make the appropriate arrangements to meet gamers’ needs as usual. “

Και χέστηκαν οι retailers τώρα...

Πώς θα γίνει στην πράξη αυτό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Και χέστηκαν οι retailers τώρα...

Πώς θα γίνει στην πράξη αυτό??

Το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να πουλανε 1 καρτα σε καθε πελατη,τιποτα αλλο. Και στην τελικη δικαιωμα του καθενος ειναι τι χρηση θα κανει στο προιον που αγορασε και οχι της nvidia.

Το μονο που μπορει να γινει ειναι να περιορισεις τον αριθμο των καρτων που πουλας ανα ατομο αντε στην χειροτερη ανα 2(για τους ρομαντικους που πιστευουν ακομα σε sli/crossfire).

Εδω μεχρι και η 1070 εχει χτυπησει φωτια στα καταστηματα. Κοντα 540-550+ η φθηνοτερη υλοποιηση απο κανονικο μαγαζι(το digital master ειναι αθλιο).

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=gtx+1070&order_by=pricevat&order_dir=asc

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να πουλανε 1 καρτα σε καθε πελατη,τιποτα αλλο. Και στην τελικη δικαιωμα του καθενος ειναι τι χρηση θα κανει στο προιον που αγορασε και οχι της nvidia.

Το μονο που μπορει να γινει ειναι να περιορισεις τον αριθμο των καρτων που πουλας ανα ατομο αντε στην χειροτερη ανα 2(για τους ρομαντικους που πιστευουν ακομα σε sli/crossfire).

Εδω μεχρι και η 1070 εχει χτυπησει φωτια στα καταστηματα. Κοντα 540-550+ η φθηνοτερη υλοποιηση απο κανονικο μαγαζι(το digital master ειναι αθλιο).

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=gtx+1070&order_by=pricevat&order_dir=asc

Έχει ξεφύγει η κατάσταση και έχει πάρει η μπάλα όλες τις gpu. Μεγάλο πλήγμα για τους gamers,και η αλήθεια είναι πως θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να δείξουν ένα ενδιαφέρον και να κάνουν κάτι οι nvidia και η amd.Δεν ξέρω τι αλλά αν θέλουν βρίσκουν λύση ,είναι άλλη συζήτηση-ανάλυση.

Όπως είχα πει και παλιότερα,οι gamers τους "συντηρούσαν" τόσα χρόνια. Μην κάνουν τώρα τα στραβά μάτια και τους βγάζουν στην απέξω ,γιατί έτσι όπως πάει δεν θα βλέπουμε ούτε midrange καρτούλα σε λίγο. Ο τροχός γυρίζει και αν γίνει κανα μπαμ με το mining,σε μελλοντική αρχιτεκτονική-release,θα υπάρχουν τόσες gpu μεταχείρο,τόσο φθηνές που δεν ξέρω αν θα έχει νόημα η αγορά καινούριας. Λέω ΑΝ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Έχει ξεφύγει η κατάσταση και έχει πάρει η μπάλα όλες τις gpu. Μεγάλο πλήγμα για τους gamers,και η αλήθεια είναι πως θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να δείξουν ένα ενδιαφέρον και να κάνουν κάτι οι nvidia και η amd.Δεν ξέρω τι αλλά αν θέλουν βρίσκουν λύση ,είναι άλλη συζήτηση-ανάλυση.

Όπως είχα πει και παλιότερα,οι gamers τους "συντηρούσαν" τόσα χρόνια. Μην κάνουν τώρα τα στραβά μάτια και τους βγάζουν στην απέξω ,γιατί έτσι όπως πάει δεν θα βλέπουμε ούτε midrange καρτούλα σε λίγο. Ο τροχός γυρίζει και αν γίνει κανα μπαμ με το mining,σε μελλοντική αρχιτεκτονική-release,θα υπάρχουν τόσες gpu μεταχείρο,τόσο φθηνές που δεν ξέρω αν θα έχει νόημα η αγορά καινούριας. Λέω ΑΝ..

Υποψη αλλα πολλοι gamers εχουν παρει οι ιδιοι καρτες για mining,δεν ειναι ολοι οι miners ακυροι. Μην κοιτας που ολοι κλαιγονται,ορισμενοι κλαιγονται γιατι..μπορουν.

Αλλοι κλαιγονται γιατι θελουν να αγορασουν καρτες για mining(ακομα και nvidia)και δεν τους συμφερει που εχουν ανεβει οι τιμες και σε αυτες και επικαλουνται το...gaming.

Γιαυτο και εγω προσωπικα δεν ριχνω ευθυνες στους miners οπως οι περισσοτεροι γιατι ξερω τι ρολο βαραει ο καθενας(γενικα μιλώντας).

Οι ιδιοι οι gamers που πιο παλια εκραζαν απο το πρωι μεχρι το βραδυ τα full price early access παιχνιδια,τα σκανε τωρα στο Pubg και μετα κλαιγονται οτι το performance του παιχνιδιου ειναι χαλια.

Οι ιδιοι οι gamers που καθε χρονο κραζουν την ΕΑ και την καθε ΕΑ για τα διαφορα παιχνιδια και τις τακτικες τους,ειναι οι ιδιοι που σε καθε νεο παιχνιδι αυτων των εταιρειων πανε και τα σκανε.

Η κουβεντα μου ειναι η εξης

Το κλαμα(ή η πολλη κλαψα)..πουλαει.  Fulgore 2018 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αμαζον που βλεπω, ολες οι καρτες απο 1060 μεχρι και την 1080ti εχουν τελειωσει. Μονο απο την 1050 και κατω υπαρχουν μερικες ακομα. Χαλια η κατασταση και μαλλον ολο το 18 ετσι θα παει

Αρα μπειτε μεσα γτ winter is coming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...