Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα γύρισε ο ανηψιός από στρατό και έχει τρομερές απαλεψιές. Όλα του φταίνε, σαν γεροντοκόρη κάνει. Οι γονείς έχουν απελπιστεί από τη συνεχή γκρίνια. Κανένα γιατρικό;

υπομονη , να μη του ζαλιζουν το παπαρο (και αυτοι) και πανω απο ολα να μη πετανε ατακες του τυπου

"ολοι τα χουν περασει αυτα" , "στην εποχη μας ο στρατος ηταν πιο σκληρος"  κτλ.. 

 

στα @@ του !!!! 

 

Γυναικα.

δε σου κανει κατι η γυναικα 

(βεβαια αν δεν εχεις ακομα χειροτερα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Qsis ευχαριστώ για τις συμβουλές. Για γυναίκα χλωμό το κόβω έτσι όπως τον βλέπω (σαν κακιασμένη αδ..φή κάνει, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ). Ποια να τον αντέξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως αν δεν ειχα τη κοπελα μου στο στρατο (αυτη την αγια κοπελα που με αντεξε σε αυτη τη φαση , ακομα δε καταλαβαινω πώς ) , μπορει και να το χα χασει τελειως 

 

αμα σου κατσουν κανα δυο στραβα σου γυρναει 

 

μετα τα σκεφτεσαι και λες τι βλακας ημουν που καθομουν και εδινα σημασια , ομως εκεινη τη στιγμη που εισαι εγκλειστος στο ιδρυμα και αυτη η μαλακια ειναι ολη η ζωη σου,  δεν σκεφτεσαι και πολυ ψυχραιμα 

 

επισης καποια στιγμη πρεπει να καταλαβει οτι πρεπει να του παρει και το τσαμπουκα, η πολυ κλαψα δε προκειται να τον βοηθησει μονο προβληματα θα του δημιουργησει

 

αυτα που πρεπει να γινουν θα γινουν, ειτε το θελει ειτε οχι 

 

καποια στιγμη πρεπει να το παρει αποφαση και "να γινει αντρας" (κλισεδιαρικο, αλλα ετσι ειναι) και τελικα να το ξεπερασει και αυτο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει γιατρικό σε τέτοιες περιπτώσεις, ακόμα και τα πολύ χειρότερα να δεις με τα μάτια σου, δε σε νοιάζει. Το μόνο που θες είναι να έρθει η μέρα να ρίξεις μαύρη πέτρα πίσω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να μπω στη θέση του γιατί είμαι ολίγον ζαμάν-φου άτομο και ταυτόχρονα αρκετά επικοινωνιακό. Στον στρατό πέρασα φοβερά (1 χρόνο διακοπές) χωρίς να έχω βύσματα και λοιπά. Αυτοί που με ξέρουν με λένε παπατζή, αλλά εγώ πιστεύω ότι είμαι απλώς ένα θετικό άτομο.

 

Τώρα με τον ανηψιό δεν ξέρω τι να κάνω. Τις γυναίκες τις σκέφτηκα και εγώ, αλλά το παιδί είναι λίγο "βαρεμένο". Σκεφτείτε έναν ξινό πανεπιστημιακό που πάσχει από ξερολίτιδα. Κάπως έτσι είναι. Δε μιλιέται με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο γιατρικο ειναι καποια στιγμη να καταλαβεις μονος σου (και σε αυτο δε γινεται να σε βοηθησει και καποιος) οτι αυτο ηταν , αυτο πρεπει να κανω ας το αντιμετωπισω σαν αντρας 

 

οσο κλαιγεσαι περα απο το οτι κανεις δε προκειται να νοιαστει και να σε βοηθησει ουσιαστικα , δε γινεται κιολας να το κανει..

τι θα γινει, θα κανουν οι αλλοι τις υπηρεσιες σου και τις αγγαρειες σου; 

 

στο τελος αμα εχεις λιγη τσιπα και αξιοπρεπεια ερχεσαι καπως στα ισα σου (βασικα οχι ακριβως στα ισια σου, απλα γινεσαι λιγο ζωο, αυτο που λενε "αντρας" για να μπορεσεις να το αντιμετωπισεις) 

 

βεβαια μπορει αυτο να μη γινει ποτε γιατι δε μπορουν ολοι να τα βγαλουν περα (το πιστευω οτι δεν ειναι ολοι για το στρατο και ας πληρουν τα τυπικα κριτηρια)   , ή μπορει να τους κατσουν αρκετα δυσκολες καταστασεις  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι κάποιοι επιλέγουν να μην το δουν σαν το θέατρο του παραλόγου (αυτό που είναι δηλαδή) και αρνούνται να διαλέξουν το ρόλο τους σε αυτή την τραγελαφική παράσταση. Επιλέγουν δηλαδή να το δουν όπως ακριβώς είναι.

 

Και σ' αυτό, δεν είμαι εγώ εκείνος που θα τους χαρακτηρίσει λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   αλλά το παιδί είναι λίγο "βαρεμένο". Σκεφτείτε έναν ξινό πανεπιστημιακό που πάσχει από ξερολίτιδα. Κάπως έτσι είναι. Δε μιλιέται με τίποτα.

αυτο ειναι προβλημα και τον καταλαβαινω απολυτα 

 

δε μπορεις να κανεις και πολλα, εκτος απο το να ευχηθεις να πανε ολα καλα

 

οπως λες οταν εισαι "ξερολας" και σκαλωνεις με τη παραμικρη μαλακια και νομιζεις πως εχεις  (ή οντως εχεις πραγματικα ) παντα δικιο  οι γνωμες των υπολοιπων δεν εχουν καμια αξια για σενα 

 

στη λογικη που θεωρητικα  διεπει ενα μορφωμενο ατομο δε μπορεις να πονταρεις, γιατι ο στρατος ειναι τελειως αντιθετος με αυτη κι εμενα προσωπικα μου πηρε κατι μηνες να το καταλαβω και να δεχθω το ρολο μου σε αυτον οπως λεει και ο phanispal 

 

στο μονο που μπορεις να πονταρεις ειναι στη περηφανεια του και το να καταλαβει οτι αφου καταφερε τοσα εως τωρα , μπορει να καταφερει και αυτο που το αντιμετωπιζει ο καθε μπετοβλακας τραχανοπλαγιας (ασχετα αν για αυτους ειναι πολυ πιο ευκολος ο στρατος) 

ακομα και σκατα να καθαρισει, μπορει να το κανει καλυτερα απο καποιον θεωρητικα κατωτερο του 

 

και αυτο ειναι ισως το μονο που θα του ελεγα στη θεση σου (οχι με τα σκατα :P )

 

θα προσπαθουσα να τον τσιτωσω καπως ετσι, παρα να το παιξω συμπονετικος και "σε νιωθω" φαση  , γιατι προφανως και δεν το νιωθεις και δε γινεται να τον νιωθεις αλλωστε 

 

τσαμπουκας και μονο τσαμπουκας , ετσι περνουν οι μηνες.. 

 

ΥΓ σου μιλαω απο τη πλευρα του "απαλευτου" , γιατι κι εγω καπως ετσι ημουν το πρωτο καιρο.. ο χαβαλες , ο στραρχιδια του, ο γαμοσειρης, το καυλωστρατος, ο πιτσιρικας κτλ.. ειναι αλλες κατηγοριες φανταρουν που δεν αφορουν τη παρουσα περιπτωση

 

ΥΓ2 οπως και εμενα ειναι πολυ πιθανο και αυτου τελικα ο στρατος να του δωσει το μαθημα οτι δεν ειναι κατι μοναδικο και φοβερο σε αυτη τη ζωη, αλλα μπορει να γινει και ενα τιποτα 

ενα απολυτο σκουπιδι και μηδεν που καθαριζει τη χεστρα ενος βλακα μπουχεσα καραβανα .

και αυτο ισως ειναι ενα πολυτιμο μαθημα που δε θα μαθει ποτε στο πανεπιστημιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα γύρισε ο ανηψιός από στρατό και έχει τρομερές απαλεψιές. Όλα του φταίνε, σαν γεροντοκόρη κάνει. Οι γονείς έχουν απελπιστεί από τη συνεχή γκρίνια. Κανένα γιατρικό;

 

μηπως τον στριμωξε κανας καραβανάς; βρες τον και κανονισε τον ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι να πω. Εγώ τους γονείς λυπάμαι, γιατί σε αυτούς το παίζει ιστορία και τους βγάζει το λάδι. Στους υπόλοιπους είναι ο κλασικός καρπαζοεισπράκτορας που φοβάται τον ίσκιο του. Ακόμα και ο περιπτεράς της γειτονιάς τον έχει στο δούλεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να έχεις προβλήματα με καραβανά, και μόνο που κοιμάσαι με άλλους μπιχλιάρηδες και άτομα που δε σέβονται κάνεναν γύρω τους, φτάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να έχεις προβλήματα με καραβανά, και μόνο που κοιμάσαι με άλλους μπιχλιάρηδες και άτομα που δε σέβονται κάνεναν γύρω τους, φτάνει.

+πιτσιρικια 

 

ηθελα να τα πνιξω ολα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, αυτο που δεν καταλαβαίνω ειναι για ποιον λόγο γκρινιάζει στους γονείς του;

τον έστειλαν με το ζόρι; θελει να του βρουν κανα βύσμα να πάει κάπου να αράξει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...