Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γκρινιάζεις σε όποιον έχεις μπροστά σου, και οι γονείς είναι οι μόνοι που σίγουρα θα σε αντέξουν.

 

Ε και δεν παίζει να μην του πιπίλησαν τ' αυτιά να πάει να τελειώνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προφανώς και δε μπαίνεις μόνο για χάρη των γονιών σου, αλλά αν σ' έχουν πρήξει να μπεις, ε μετά είναι η σειρά τους να τ' ακούσουν. Για κάποιους έτσι πάει.

 

Πάντως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική από ένα σημείο και μετά, π.χ. μπορεί ο εν λόγω ανηψιός να είχε δουλειά πριν και τώρα να βλέπει ότι πάει κι αυτός προς ΟΑΕΔ μεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jsisko γιατι δεν του προτεινετε αναβολη?προτιματε να χει νευρα για 1 χρονο ή να βαρεσει μπιελα?

το παιδι πριν μπει ηταν οκ?

και ολα αυτα γινονται για να λενε στους συγγενεις και γνωστους οτι πηγε στρατο? εχει ξεπεραστει η καραμελα αυτη.κυριως τωρα που ο κοσμος ασχολειτε με την αφραγκια του και ξεχασε την κατινια/κακια του...

-------------

οι ηλικιες και το σωμα(ξηρας=fail) παιζουν σημαντικο ρολο στον στρατο προς τους ανωτερους τους.αν εσυ μπηκες ~30χρονων δεν ειχες ιδια αντιμετωπιση με εναν 20χρονο.επιπλεον οι "ανωτεροι" ειναι συνηθως σε μικρη ηλικια και οι περισσοτεροι εποπ...Ηλικια που οι περισσοτεροι την "ειδαν"εξουσια.

εχω 2 γνωστους που για τον εναν ειμαι σιγουρος οτι αν τον πετυχει καπου τωρα θα τον αρπαξει γιατι εφαγε αυτο που λενε πολυ σκατο .

τεσπα κανεις δεν μπορει να βγαλει συμπερασμα για το καθε απαλευτο παιδι αν φταιει το ιδιο ή το μερος-προσωπικο που ειναι!

ΚΑΝΕΙΣ δεν προκειτε να αλλαξει τα πιο απλα πραγματα στον στρατο.π.χ. να καταργησει ηλιθιες σκοπιες να δεινει εξοδους-αδειες και να γινεται εκπαιδευση και οχι απλα να υπηρετεις τους μονιμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους , ειμαι φοιτητης και μου εχουν μεινει ελαχιστα μαθηματα για πτυχιο και λεω να παω στρατο για να μην το εχω για μετα , αλλα φοβαμαι αν δεν μπορω να παρω αδειες ( για αν δινω κανα μαθημα) ή αν μπορω να παρω ποσες γνωριζει κανενας θα με βοηθουσατε πολυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται απ' τη μονάδα στην οποία θα πέσεις, αν έχεις βύσμα, αν θα έχεις άσκηση όταν δίνεις, αν θα έχει κόσμο η μονάδα, και από την απόσταση μεταξύ σχολής-στρατοπέδου.

 

Εμένα μου έδωσαν με το ζόρι 1 μέρα για κάθε μάθημα, συν την προαναχώρηση (στην ουσία διανυκτέρευση πριν ξεκινήσει η άδεια, δηλαδή την επόμενη μέρα). Και εννοείται ότι ζήτησαν τις υπογραφές ότι όντως έδωσα το μάθημα.

 

Αν σε κόβει να πας να δώσεις, καλύτερα πρώτα ξεμπέρδεψε με τα μαθήματα γιατί δεν ξέρεις σε τι μονάδα θα πέσεις. Άσε που και να σου δώσουν άδεια, αν είναι 1 μέρα για κάθε μάθημα και δεν πέφτουν κοντά το ένα με το άλλο, μπορεί κι εσύ ο ίδιος να επιλέξεις τελικά να μη μπεις στη διαδικασία, ακόμα κι θα σε γλυτώσει έστω και 2-3 μέρες εκτός στρατοπέδου. Ο σημαντικότερος λόγος είναι πρώτα τα έξοδα και μετά η ταλαιπωρία.

 

Αν δεν τα έχεις και πολύ σίγουρα τα μαθήματα, μπες και βλέπεις. Πάντως και το διάβασμα δεν είναι και η πιο εύκολη υπόθεση στο στρατό. Εκεί που ήμουν εγώ ήταν αδύνατο να διαβάσεις.

 

Απ' την άλλη, μπορεί να πέσεις σε πολύ χαλαρή μονάδα και να είσαι άρχοντας και να κάνεις ό,τι γουστάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους , ειμαι φοιτητης και μου εχουν μεινει ελαχιστα μαθηματα για πτυχιο και λεω να παω στρατο για να μην το εχω για μετα , αλλα φοβαμαι αν δεν μπορω να παρω αδειες ( για αν δινω κανα μαθημα) ή αν μπορω να παρω ποσες γνωριζει κανενας θα με βοηθουσατε πολυ :)

αν είναι ζόρικα τα μαθήματα κάτσε να τελειώσεις πρώτα, σοβαρό διάβασμα στο στρατό είναι πολύ δύσκολο

 

το να κρατήσεις μαθήματα για φοιτητικές άδειες είναι κοροϊδία, εκτός και αν δε καίγεσαι να τελειώσεις άμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απολα ευχαριστω για τις απαντησεις σας :) τα μαθηματα που εχουν μεινει ειναι αρκετα ευκολα και πιστευω δεν χρειαζοντε καν διαβασμα ( ειναι μπλα μπλα , στυλ " σκεφτομαι αι γραφω " :P απλα αν μπορουσα να φυγω καμια μερα ηλπιζα να τις χρησιμοποιηουσα και σαν "δικαιολογια ωστε οταν ωγαινω για ενα μαθημα να πηγαινω να παιρνω χαρτι και να διαβαζω στο σπιτι με την ησυχια μου αυτα που θα δωσω..αλλα μαλλον χλωμο τελικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι σε κανα νησί ή σε καναν Έβρο τι θα κάνεις;

 

 

 

θα πρεπει να πληρωνει τις μετακινησεις στις εξεταστικες  :P

αν είναι ζόρικα τα μαθήματα κάτσε να τελειώσεις πρώτα, σοβαρό διάβασμα στο στρατό είναι πολύ δύσκολο

 

το να κρατήσεις μαθήματα για φοιτητικές άδειες είναι κοροϊδία, εκτός και αν δε καίγεσαι να τελειώσεις άμεσα

 

 

+ 10000

 

 

μη κανει τι @@ που εκανα εγω και εκοψα την αναβολη και μεχρι τωρα εχω κανει τα παντα για να τελειωσω επιτελους οριστικα με τη βλακεια της διατριβης. βγαλε το στρατο αφου τελειωσεις μιλαω εκ πειρας

 

 

 

 

εκοψα την αναβολη

εξαφανισα 90 ευρω προστιμο για κακη χρηση αναβολης

πηρα αναβολη για κοινωνικους λογους

πηρα ετησια αναβολη (απο @@ του γιατρου ενω ηθελα τριμηνη μετατοπιση καταταξης) μεσω φρουραρχειου χωρις χαρτι γιατρου για τα ματια μου

και τωρα πηρα παραταση 20 ημερων περαν του 1 μηνος που σου δινει η στρατολογια για να περασω απο την επιτροπη απαλλαγων για μετα το πασχα

 

 

ε του @@ θα τελειωσω την επομενη εβδομαδα για να σκασω μετα στην επιτροπη με χαρτι γιατρου οτι ειναι καλα τα ματια μου ελπιζοντας οτι θα με κοψει για να μπω μεσα. αλλιως αναγκαστικα να μπω αρχες οκτωβρη εκτος ΕΣΣΟ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα με ειχαν παει @@μιωντας κατι καταληψεις και αναβολες επι αναβολων  πριν μπω και ενω ηταν να τελειωσω κανα μηνα + πριν παρουσιαστω , εδωσα το τελευταιο μου μαθημα 7-8 μερες πριν μπω με τη ψυχη στο στομα (και ευτυχως μπηκα στο στρατο χωρις αυτο το βαρος ) 

 

εβλεπα αλλους στη συνεχεια ενω ειμαστε στο κεντρο να θελουν να δωσουν και να μη μπορουν.. πικρα 

 

και φυσικα υπαρχουν και οι παρα πολλοι που οπως ειπα κρατουσαν μαθηματα για να τσιμπησουν καμια αδειουλα.. 

εδω αλλοι εκαναν επεμβασεις για να παρουν αδειες..

 

επισης ειναι πικρα το οτι οι φοιτητικες αδειες σαν ειδικες (εξαιρουνται βεβαια οι αναρρωτικες που ειναι θεμα γιατρου) ειναι στη κριση του διοικητη να στις δωσει πώς και ποτε , οποτε δε "δικαιουται" κανεις ειδικες αδειες και επι του προκειμενου φοιτητικες οπως πολλοι νομιζουν

δεν δικαιουσαι τις 12 μερες ειδικη, το μονο που δικαιουσαι ειναι οτι αν παρεις εως  12 μερες αδεια για ειδικους λογους (αναρρωτικη, φοιτητικη, αγροτικη κοκ)  να μην υπηρετησεις επιπλεον 

αν πχ αρρωστησεις για κανα μηνα και δε σε κρατανε στο νοσοκομειο/ιατρειο , αλλα πας σπιτι σου,   τις υπολοιπες 18 μερες τις υπηρετεις 

(ειχε συμβει κατι αναλογο σε φιλο μου που επαθε μονοπυρηνωση και καθισε 20κατι μερες επιπλεον) 

 

αν ειναι καλος ο δοικας και ο επιλοχιας λοχου πανω σε αυτο το θεμα και αν δεν παιζει προβλημα με τις υπηρεσιες τοτε θα πεσουν φοιτητικες, διαφορετικα δεν ειναι στανταρακι

ειναι και μερικοι που δε δινουν καν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...