Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό σκούτερ


telis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει..μεχρι 250 watt δεν χρειαζεται διπλωμα αδεια ασφαλεια...

Απο 250 watt μεχρι 3000 watt βγαζει αδεια μοτοποδηλατου.απο 3000 watt και πανω βγαζει αδεια μοτοσυκλετας.

 

Δώσε μου το link από το νόμο τότε εφόσον υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 788
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δώσε μου το link από το νόμο τότε εφόσον υπάρχει.

Αυτο μου το ειπαν δεν εχω καποιο λινκ να σου στειλω.και το ειδα και με το δικο μου σκουτερ την αδεια που εβγαλα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να κανω διαφημιση (ξερω οξυμωρο αλλα πατησα στο google ηλεκτρικα σκουτερ και μου το βγαλε πρωτο site),

https://www.emw.gr/ell/product/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C_scooter_1500W

 

λεει Απο 1000W μέχρι 4000W απαιτείται δίπλωμα οδήγησης τροχαίας. Απο 4000W και πάνω απαιτείται δίπλωμα οδήγησης μοτοσυκλέτας εως 125cc

 

Τωρα οκ να εμπιστευτεις site?? :P

 

Τεσπα , σημερα ειδα μια γυναικα που ειχε το 250w λογικα , λεει ο πατερας μου : τι , ξαναβγαλανε τα simson ?? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πράξη δηλαδή θέλω να καταλήξω ότι ο νόμος δεν υπάρχει πουθενά σαν ΝΟΜΟΣ στον Κ.ο.κ. ή οπουδήποτε αλλού. Μια θολή "οδηγία" υπάρχει με την οποία δεν μπορούν να κάνουν κάτι ούτε πρόστιμο να βεβαιώσουν ούτε τίποτα. Κι άντε να λέει ο άλλος σε σταματάω για τα 500 ή τα 1000w moter. Θα το κάνει δυναμομέτρηση ή θα είμαι τόσο μαλάκας να αφήσω ένα αυτοκόλλητο 4000w επάνω να το διαφημίζει; Κι αυτό αν είναι ποδήλατο, σε σκούτερ δεν υπάρχει κάτι να φαίνεται. Αν υπήρχε νόμος θα μπορούσες να βρεις ένα ΦΕΚ η να ανατρέξεις στον Κ.Ο.Κ. Τωρά απλά δεν υπάρχει. Κι εμένα μπορεί να μου είπαν ότι μπορώ να βάλω μικρό δίχρονο μοτέρ στο ποδήλατο χωρίς να χρειάζομαι δίπλωμα. Αυτό δεν σημαίνει ότι μου το είπαν => υπάρχει νόμος. Aυτό δε το λέω για να το παίξω έξυπνος άλλα για να τονίσω οτι δεν υπάρχει νομοθεσία. Και καλύτερα που δεν υπάρχει, γιατί αυτό για τα 250w είναι γελοίο. Δε τολμάς να βγείς ούτε σε πεζοδρόμιο με 250w, πόσο μάλλον σε δρόμο. Το ποδήλατο το ποδοκίνητο είναι ΠΟΛΥ πιο γρήγορο και ισχυρό. Πιστεύω πως αν ποτέ θεσπίσουν νόμο τα 250 να γίνουν τουλάχιστο 2kw για να μην πω 2.5kw. Oτιδήποτε λιγότερο είναι επικίνδυνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πράξη δηλαδή θέλω να καταλήξω ότι ο νόμος δεν υπάρχει πουθενά σαν ΝΟΜΟΣ στον Κ.ο.κ. ή οπουδήποτε αλλού. Μια θολή "οδηγία" υπάρχει με την οποία δεν μπορούν να κάνουν κάτι ούτε πρόστιμο να βεβαιώσουν ούτε τίποτα. Κι άντε να λέει ο άλλος σε σταματάω για τα 500 ή τα 1000w moter. Θα το κάνει δυναμομέτρηση ή θα είμαι τόσο μαλάκας να αφήσω ένα αυτοκόλλητο 4000w επάνω να το διαφημίζει; Κι αυτό αν είναι ποδήλατο, σε σκούτερ δεν υπάρχει κάτι να φαίνεται. Αν υπήρχε νόμος θα μπορούσες να βρεις ένα ΦΕΚ η να ανατρέξεις στον Κ.Ο.Κ. Τωρά απλά δεν υπάρχει. Κι εμένα μπορεί να μου είπαν ότι μπορώ να βάλω μικρό δίχρονο μοτέρ στο ποδήλατο χωρίς να χρειάζομαι δίπλωμα. Αυτό δεν σημαίνει ότι μου το είπαν => υπάρχει νόμος. Aυτό δε το λέω για να το παίξω έξυπνος άλλα για να τονίσω οτι δεν υπάρχει νομοθεσία. Και καλύτερα που δεν υπάρχει, γιατί αυτό για τα 250w είναι γελοίο. Δε τολμάς να βγείς ούτε σε πεζοδρόμιο με 250w, πόσο μάλλον σε δρόμο. Το ποδήλατο το ποδοκίνητο είναι ΠΟΛΥ πιο γρήγορο και ισχυρό. Πιστεύω πως αν ποτέ θεσπίσουν νόμο τα 250 να γίνουν τουλάχιστο 2kw για να μην πω 2.5kw. Oτιδήποτε λιγότερο είναι επικίνδυνο.

Κανεις μεγαλο λαθος..κανε μια βολτα το ποδηλατο των 250 watt και θα αλλαξεις γνωμη.και υπαρχει νομος ο οποιος εχει καθοριστει πανευρωπαικα για την αδεια που θα βγαζεις ανακογα με τα κιλοβατ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις μεγαλο λαθος..κανε μια βολτα το ποδηλατο των 250 watt και θα αλλαξεις γνωμη.και υπαρχει νομος ο οποιος εχει καθοριστει πανευρωπαικα για την αδεια που θα βγαζεις ανακογα με τα κιλοβατ.

 

Σου ζητάω τον ΝΟΜΟ και μου λες έχει καθοριστεί. Ένα link δε μου δίνεις. Από επίσημη πηγή. Περιμένω εναγωνίως. Τώρα όσο για το ποδήλατο των 250w το έχω οδηγήσει κ ξέρω τι ψοφήμι είναι για τα κιλά μου και το ύψος μου. Αν είσαι 70 κιλά μπορεί να κάνει κάτι στα 85-90 δε κάνει τίποτα. Και προς ενημέρωση έχω ήδη fat bike μετατροπή σε 2.5kw 72v mid drive. Aυτό ναι, πηγαίνει αξιοπρεπώς. Μέχρι να ποστάρεις όμως link με τον νόμο είναι σαν να μιλάς σε τοίχο. Άλλο ευρωπαική οδηγία, κι άλλο νόμος κράτους. Για να σε σταματήσουν κ να γραφεί παράβαση, πρέπει να ΥΠΑΡΧΕΙ νόμος του ΚΡΑΤΟΥΣ. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω εδώ και 2 σελίδες. Οτι μέχρι στιγμής η νομοθεσία είναι ελλειπής. Πάρε στην τροχαία και ρώτα, να σου λυθεί η απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ζητάω τον ΝΟΜΟ και μου λες έχει καθοριστεί. Ένα link δε μου δίνεις. Από επίσημη πηγή. Περιμένω εναγωνίως. Τώρα όσο για το ποδήλατο των 250w το έχω οδηγήσει κ ξέρω τι ψοφήμι είναι για τα κιλά μου και το ύψος μου. Αν είσαι 70 κιλά μπορεί να κάνει κάτι στα 85-90 δε κάνει τίποτα. Και προς ενημέρωση έχω ήδη fat bike μετατροπή σε 2.5kw 72v mid drive. Aυτό ναι, πηγαίνει αξιοπρεπώς. Μέχρι να ποστάρεις όμως link με τον νόμο είναι σαν να μιλάς σε τοίχο. Άλλο ευρωπαική οδηγία, κι άλλο νόμος κράτους. Για να σε σταματήσουν κ να γραφεί παράβαση, πρέπει να ΥΠΑΡΧΕΙ νόμος του ΚΡΑΤΟΥΣ. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω εδώ και 2 σελίδες. Οτι μέχρι στιγμής η νομοθεσία είναι ελλειπής. Πάρε στην τροχαία και ρώτα, να σου λυθεί η απορία.

Θα το ρωτησω σημερα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ!

Για να μην νομιζεις οτι σε ξεχασα ρωτησα στην τροχαια και μου ειπαν οτι υπαρχει νομος που τα καθοριζει..αλλα σιγουρα θα μου πει την δευτερα αυτος που τα χειριζεται και ο οποιος ελειπε με αδεια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ζητάω τον ΝΟΜΟ και μου λες έχει καθοριστεί. Ένα link δε μου δίνεις. Από επίσημη πηγή. Περιμένω εναγωνίως. Τώρα όσο για το ποδήλατο των 250w το έχω οδηγήσει κ ξέρω τι ψοφήμι είναι για τα κιλά μου και το ύψος μου. Αν είσαι 70 κιλά μπορεί να κάνει κάτι στα 85-90 δε κάνει τίποτα. Και προς ενημέρωση έχω ήδη fat bike μετατροπή σε 2.5kw 72v mid drive. Aυτό ναι, πηγαίνει αξιοπρεπώς. Μέχρι να ποστάρεις όμως link με τον νόμο είναι σαν να μιλάς σε τοίχο. Άλλο ευρωπαική οδηγία, κι άλλο νόμος κράτους. Για να σε σταματήσουν κ να γραφεί παράβαση, πρέπει να ΥΠΑΡΧΕΙ νόμος του ΚΡΑΤΟΥΣ. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω εδώ και 2 σελίδες. Οτι μέχρι στιγμής η νομοθεσία είναι ελλειπής. Πάρε στην τροχαία και ρώτα, να σου λυθεί η απορία.

Σημερα που μιλησα με αστυνομικό τις τροχαιας ο οποιος εκδιδει τις αδειες μοτοποδηλάτων μου ειπε οτι τους εχει ερθει η νομοθεσια που καθοριζει αναλογα με τα watt τι αδεια εκδιδεται..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν μας το δινει κι εμας να το γραψεις να μεινει για τους επομενους? :P

Εκεινη την μερα που πηγα δεν ειχε χρονο να ψαξει να βρει τα χαρτια..

Μου ειπε αν μπορω να παω καποια αλλη στιγμη..δεν προκειται να ξαναπαω οποιος θελει μπορει να το ψαξει απο μονος του και ας ανεβασει και εδω τον νομο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...