Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό σκούτερ


telis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 788
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, χρησιμοποιώ κυρίως για την μετακίνηση στη δουλειά ποδήλατο, η απόσταση είναι συνολικά μόνο 7khm το πήγαινε είναι σφαίρα αν δεν έχω πολλά σταματα ξεκίνα λόγω φαναριών, αν το πιέσω πέφτω στο 5' , το γύρνα έχει  ανηφόρες αλλά τις εχω συνηθίσει..και στις 2 περιπτώσεις ιδρώνω οπότε αναγκαστικά παίρνω μια καβάτζα, μπλούζα μαζί, υπάρχουν μέρες που έχω κάνει και 20-25khm αν βγω για καμιά εξωτερική δουλειά.Το κάνω 2 χρόνια τώρα δε λέω το έχω συνηθίσει το ανέβα αλλά καμιά φορά θα ήθελα τα πόδια να μπαίνουν σε αυτόματο πιλότο 😂  Κιτ δε με ενδιαφέρει να βάλω και όχι σε αυτό το ποδήλατο, θα έπαιρνα άλλο ποδήλατο αν ήταν και θα το έστηνα, γενικά το ποδήλατο το προτιμό ποδήλατο.. χωρίς παρεξήγηση. Το ψάχνω από πέρσι για ηλεκτρικό πατίνι με καθισματάκι είναι βολικό και στην αποθήκευση ειδικά στη δουλειά. Μηχανάκι δε θέλω,ουτε ασφαλειες ουτε βενζίνη, ούτε τέλη να τους πληρώνω.Έχω βρεί κάποιο ηλεκτρικό πατίνι το οποίο όμως είναι 500w. Από νομοθεσία τι γίνετε? έχω σαρώσει τα πάντα. Η νομοθεσία που βγήκε το 2016 αφορά ποδήλατο με υποβοήθηση ,ξεκινάς και κάνεις πετάλι και τότε δίνει ο ηλεκτροκινητήρας, να είναι 250w και να μη ξεπερνάει τα 25khm/h. Αλλού διάβασα εώς 1000w και όριο ταχύτητας 25khm. Άρα με το ηλεκτρικό πατίνι πρέπει να έχει υποβοήθηση δλδ να ασκείς μυική δύναμη με ποδι και μετά να δίνει ο ηλεκτροκινητήρας. Με τα άλλα με χειρόγκαζο τι γίνετε ,είτε ποδήλατο, είτε πατίνι ?αν είναι 250w η 500w με όριο 25khm τι κάνουμε ? Αν σε σταματήσουν τι λές? Η δε σταματάς και αν σταματήσεις το παίζεις ..πεζός? 😂 Η να πώ σιγά μη με σταματήσουν έχουν μεσάνυχτα.. κυκλοφορώ κέντρο Αθήνα....😋

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/8/2018 στις 4:34 ΠΜ, nosstrom είπε

Καλησπέρα παιδιά, χρησιμοποιώ κυρίως για την μετακίνηση στη δουλειά ποδήλατο, η απόσταση είναι συνολικά μόνο 7khm το πήγαινε είναι σφαίρα αν δεν έχω πολλά σταματα ξεκίνα λόγω φαναριών, αν το πιέσω πέφτω στο 5' , το γύρνα έχει  ανηφόρες αλλά τις εχω συνηθίσει..και στις 2 περιπτώσεις ιδρώνω οπότε αναγκαστικά παίρνω μια καβάτζα, μπλούζα μαζί, υπάρχουν μέρες που έχω κάνει και 20-25khm αν βγω για καμιά εξωτερική δουλειά.Το κάνω 2 χρόνια τώρα δε λέω το έχω συνηθίσει το ανέβα αλλά καμιά φορά θα ήθελα τα πόδια να μπαίνουν σε αυτόματο πιλότο 😂  Κιτ δε με ενδιαφέρει να βάλω και όχι σε αυτό το ποδήλατο, θα έπαιρνα άλλο ποδήλατο αν ήταν και θα το έστηνα, γενικά το ποδήλατο το προτιμό ποδήλατο.. χωρίς παρεξήγηση. Το ψάχνω από πέρσι για ηλεκτρικό πατίνι με καθισματάκι είναι βολικό και στην αποθήκευση ειδικά στη δουλειά. Μηχανάκι δε θέλω,ουτε ασφαλειες ουτε βενζίνη, ούτε τέλη να τους πληρώνω.Έχω βρεί κάποιο ηλεκτρικό πατίνι το οποίο όμως είναι 500w. Από νομοθεσία τι γίνετε? έχω σαρώσει τα πάντα. Η νομοθεσία που βγήκε το 2016 αφορά ποδήλατο με υποβοήθηση ,ξεκινάς και κάνεις πετάλι και τότε δίνει ο ηλεκτροκινητήρας, να είναι 250w και να μη ξεπερνάει τα 25khm/h. Αλλού διάβασα εώς 1000w και όριο ταχύτητας 25khm. Άρα με το ηλεκτρικό πατίνι πρέπει να έχει υποβοήθηση δλδ να ασκείς μυική δύναμη με ποδι και μετά να δίνει ο ηλεκτροκινητήρας. Με τα άλλα με χειρόγκαζο τι γίνετε ,είτε ποδήλατο, είτε πατίνι ?αν είναι 250w η 500w με όριο 25khm τι κάνουμε ? Αν σε σταματήσουν τι λές? Η δε σταματάς και αν σταματήσεις το παίζεις ..πεζός? 😂 Η να πώ σιγά μη με σταματήσουν έχουν μεσάνυχτα.. κυκλοφορώ κέντρο Αθήνα....😋

Παρε ενα τετοιο ποδήλατο  να ξενοιασεις.. 

Screenshot_2018-08-11-14-17-26-107_com.facebook.katana.png

1 λεπτό πριν, vaggooss είπε

Παρε ενα τετοιο ποδήλατο  να ξενοιασεις.. 

Screenshot_2018-08-11-14-17-26-107_com.facebook.katana.png

 

Screenshot_2018-08-11-14-12-25-883_com.facebook.katana.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ψάχνω ηλεκτρικό scooter για delivery αλλά δεν έχω καταλάβει τη νομοθεσία ακόμα.

Από ψιθύρους διάβασα ότι μπορεί να κυκλοφορεί σαν ποδήλατο (χωρίς δίπλωμα,ασφάλεια και πινακίδα) εφόσον δεν υπάρχουν σήματα στο δρόμο.

Τι ισχύει τελικά;

Αυτό είναι το φθηνό που κοιτάω

http://www.ganesh.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_estore.tpl&product_id=130469&category_id=1092&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

και αυτό το ακριβό.

http://hummerbikes.gr/index.php?route=product/product&product_id=186

έχει αγοράσει κάποιος ένα απ' τα δυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2018 στις 9:48 ΜΜ, kotsosre είπε

Ψάχνω ηλεκτρικό scooter για delivery αλλά δεν έχω καταλάβει τη νομοθεσία ακόμα.

Από ψιθύρους διάβασα ότι μπορεί να κυκλοφορεί σαν ποδήλατο (χωρίς δίπλωμα,ασφάλεια και πινακίδα) εφόσον δεν υπάρχουν σήματα στο δρόμο.

Τι ισχύει τελικά;

Αυτό είναι το φθηνό που κοιτάω

http://www.ganesh.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_estore.tpl&product_id=130469&category_id=1092&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

και αυτό το ακριβό.

http://hummerbikes.gr/index.php?route=product/product&product_id=186

έχει αγοράσει κάποιος ένα απ' τα δυο;

Αυτα δεν πιστεύω θα σε βοηθήσουν.. Και τα ποιο πανω που βλέπεις στης φωτογραφιες θεωρουνται ηλεκτρικα ποδηλατα... Αν και εγω πιστεύω οτι συντομα θα ψηφιστει νομος και θα χαρακτηριστουν μοτοποδήλατα καθως δεν πληρουν της προδιαγραφές για ηλεκτρικα ποδηλατα. Παρε ηλεκτρικο σκουτερ και μια δευτερη μπαταρια για να βγαζεις αρκετα χιλιόμετρα εφοσον το θες για ντελιβερι και θα εξοικονομησεις παρα πολλα χρηματα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2015 στις 4:35 ΜΜ, telis είπε

Τι να πω ρε guys. Ο τύπος που γράφει στο φορουμ των 4Τ γράφει:

"7.400 κατι πλεον το ηλεκτρικό σκουτεροπολδηλατο...σε λιγότερο απο μηνα κλείνει 1 χρόνο...πραγματικα εδω και καιρο μου έλυσε τα χερια σε οτι και αν εκανα.. βολτες-εξοδους, καθε μερα σπιτι -δουλεια,ψωνια,φορτωματα,τα παντα ολα..οι μπαταριες ακομα εχουν τσαμπουκά περιπου 40 χιλιομετρα βγάζουν καπουτιασμενες (απο 50 καινούριο)υπολογιζω οτι θα ξεπερασουν τις 10 χιλιαδες χιλιομετρα πριν τις στειλω ανακυκλωση...πραγματικά εντυπωσιασμένος.."

Δουλειά, ψωβια, φορτώματα! Τι να φορτώσεις, σιγα μην ρυμουλκυσεις κιόλα!

Για πεδινές εκτάσεις και κωμοπόλεις κι οποιον βαριεται το πετάλι, καλο είναι.

Για την Αθηνα, θα ενοχλεις/καταντας εμπόδιο/αγκυρα για ολα τα οχηματα που ανεξαιρέτως θα θέλουν βιαστικά να προσπεράσουν και silent hunter για τους πεζούς οι οποίοι μπορεί να πεταχτούν πισω απο καποιο αμαξι στα στενά λογω του ότι εχει διακριτικό προφίλ οπτικα αλλά κυρίως ηχητικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε τίποτα για τελικές ταχύτητες; Δεν αναφέρομαι στα τεχνικά χαρακτηριστικά που αναφέρονται στις ιστοσελίδες, μιλάω για εμπειρία από πρώτο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Ξέρουμε τίποτα για τελικές ταχύτητες; Δεν αναφέρομαι στα τεχνικά χαρακτηριστικά που αναφέρονται στις ιστοσελίδες, μιλάω για εμπειρία από πρώτο χέρι.. 

Αυτα που ανεβασε ο kotsosre νομιζω ειναι για διαφορετικη χρηση γιαυτο και δεν εχουν αμορτισερ αν ειδα καλα.. Δλδ για γηπεδα γκολφ ξενοδοχεια και λοιπα.. 

Αν και αυτα ειναι τα μοναδικα που δεν εχω οδηγησει θεωρω δεν βολεύουν για τους δρομους μας.. 

Με επιφύλαξη παντα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kotsosre είπε

Scooter λοιπόν,έχετε κάποιο υπόψιν; 

Θα βαλεις κατω ποσα χιλιομετρα κανεις την ημερα και τι τελικη χρειαζεσαι για να παρεις το αναλογο σκουτερ.. 

Στην Ελλάδα υπαρχουν

1 daytona

2 vmoto hellas

3 emw

4 electrodynamic.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 23/9/2018 στις 1:01 ΜΜ, vaggooss είπε

Θα βαλεις κατω ποσα χιλιομετρα κανεις την ημερα και τι τελικη χρειαζεσαι για να παρεις το αναλογο σκουτερ.. 

Στην Ελλάδα υπαρχουν

1 daytona

2 vmoto hellas

3 emw

4 electrodynamic.. 

Λοιπον το ψαχνω το τελευταιο διαστημα για να παρω ενα ηλεκτρικο σκουτερ.

Αυτο που μου εχει κανει εντυπωση ειναι ότι τα περισσοτερα εχουν πολυ μικρη τελικη (μεχρι 45) και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι.

Από αυτά που ανεφερες μονο η vmoto προσφερει μεγαλυτερες τελικες. Υπάρχουν και μερικά ακόμα αλλα η τιμη ξεφευγει πολυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ymor είπε

Λοιπον το ψαχνω το τελευταιο διαστημα για να παρω ενα ηλεκτρικο σκουτερ.

Αυτο που μου εχει κανει εντυπωση ειναι ότι τα περισσοτερα εχουν πολυ μικρη τελικη (μεχρι 45) και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι.

Από αυτά που ανεφερες μονο η vmoto προσφερει μεγαλυτερες τελικες. Υπάρχουν και μερικά ακόμα αλλα η τιμη ξεφευγει πολυ. 

Υπαρχουν παρα πολλες εταιρειες ακομα, οπως η bmw που εχει ενα φανταστικό σκουτερ αλλα οπως ειπες ειναι πανακριβα.. 

Εαν διαβασες και προηγουμενα γενικα σχολια εδω  δικα μου, και καθως εχω αλλαξει πάμπολλα διτροχα απο την ηλικια των 16 ετων ενα πραγμα μπορω να σου πω σιγουρα..

Μην σκεφτεις ουτε ενα δευτερολεπτο ακομη και 1000-1500 ευρω αν δωσεις παραπανω γιατι σιγουρα θα τα κανεις αποσβεση.. 

 Που στην τελικη δεν τα δινεις γιατι ολα τα σκουτερ στης ιδιες τιμες παιζουν ειτε ηλεκτρικα ειτε βενζινοκινητα. Οι διαφορες ειναι αλλου.. Οπως πχ οτι με το ηλεκτρικό δεν μπορεις ακομη να κανεις ενα ταξιδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ymor είπε

Λοιπον το ψαχνω το τελευταιο διαστημα για να παρω ενα ηλεκτρικο σκουτερ.

Αυτο που μου εχει κανει εντυπωση ειναι ότι τα περισσοτερα εχουν πολυ μικρη τελικη (μεχρι 45) και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι.

Από αυτά που ανεφερες μονο η vmoto προσφερει μεγαλυτερες τελικες. Υπάρχουν και μερικά ακόμα αλλα η τιμη ξεφευγει πολυ. 

Αυτο παραδειγμα εχει και χαμηλοτερη τιμη απο τα βενζινοκινητα και 90 χιλιομετρα τελικη... Υπαρχουν παρα πολλα. 

Screenshot_2018-10-11-13-55-53-638_com.android.chrome.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...