Προς το περιεχόμενο

13 εκ. πωλήσεις σε 3 ημέρες για τα νέα iPhone 6s και iPhone 6s Plus. Στις 9 Οκτωβρίου στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Αυτό που έχει καταφέρει η Apple είναι να δημιουργήσει λογισμικό που τρέχει φίνα και απροβλημάτιστα,με ασφάλεια σε συσκευές που κοστίζουν από 500€ περίπου (mac mini) μέχρι μερικές χιλιάδες ευρώ (iMac pro).Αυτά τα συνδιάζει με καλή υποστήριξη και έτσι ένας χρήστης οποιασδήποτε συσκευής της-φορητής ή σταθερής-δεν σπάει το κεφάλι του στο να λύνει τα μικρά ή μεγάλα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν στην καθημερινότητά του.Θα τα χαρακτήριζα υπερτιμημένα σαν προϊόντα αν δεν μπορούσα να πάρω με πεντακόσια κάτι ευρώ το mac mini ή με 289€ το iphone 4s από το e-shop.Θα μου πείτε εύλογα πως μιλάς για περασμένης γενιάς κινητό.Ναι αλλά η ουσία είναι ότι θα σου κάνει απροβλημάτιστα την οποιαδήποτε δουλειά του ζητήσεις.Και μην μου μιλήσετε για φωτογραφία.Διότι όποιος θέλει φωτογραφία πέρνει μια φωτογραφική μηχανή του 60ευρου που θα του κάνει την δουλειά καλύτερα από πολλά κινητά πολλών εκατοντάδων ευρώ! Οπότε ψηφίζω όπως καταλαβαίνετε...Apple - :)

Αστο αυτό με την ασφάλεια, υπάρχουν θέματα πλέον (βρες και διάβασε) όσον αφορά την "10000 τοις εκατό ασφάλεια" στο Mac OS πλέον. Βέβαια εντάξει και πάλι δεν είναι windows αλλά λέμε τώρα. Δεν είναι τίποτα fullproof πλέον. Αλλά συμφωνώ ότι καθημερινά δεν εμφανίζουν τα ηλίθια κομπλεξοπροβληματα των windows (αν και ένα μήνα τώρα με τα 10άρια μπορώ να πω ότι είμαι υπερ ευχαριστημένη περιέργως). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φαντάσου ποιος ευθύνεται! Η Samsung... :P

 

Αυτό που λες είναι κουτό. Απόφαση της apple ήταν να πάει σε 14nm για να γλυτώσει μερικά σέντς, εξού και chipgate. Η δικιά της αρχιτεκτονική είναι που δίνει αυτά τα αποτελέσματα.

 

Αν τα νούμερα που ακούγονται είναι σωστά, ένα στα δύο iphone θα έχει 20% χειρότερη διάρκεια ζωής μπαταρίας. 13 εκατομμύρια πωλήσεις σε τρεις μέρες, μιλάμε για πολλά iphone και φυσικά αυτοί που επηρεάζονται είναι οι ποιο πιστοί πελάτες που τρέχουν και αγοράζουν την πρώτη μέρα.

 

Εσύ ποιο iphone παρήγγειλες αυτό με τα 14 ή 16nm, είναι σαν την διαφήμιηση του Τζόκερ "Αν σου κάτσει?".

 

Προβλέπω δωρεάν powerbank αυτή τη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό που λες είναι κουτό. Απόφαση της apple ήταν να πάει σε 14nm για να γλυτώσει μερικά σέντς, εξού και chipgate. Η δικιά της αρχιτεκτονική είναι που δίνει αυτά τα αποτελέσματα.

 

Αν τα νούμερα που ακούγονται είναι σωστά, ένα στα δύο iphone θα έχει 20% χειρότερη διάρκεια ζωής μπαταρίας. 13 εκατομμύρια πωλήσεις σε τρεις μέρες, μιλάμε για πολλά iphone και φυσικά αυτοί που επηρεάζονται είναι οι ποιο πιστοί πελάτες που τρέχουν και αγοράζουν την πρώτη μέρα.

 

Εσύ ποιο iphone παρήγγειλες αυτό με τα 14 ή 16nm, είναι σαν την διαφήμιηση του Τζόκερ "Αν σου κάτσει?".

 

Προβλέπω δωρεάν powerbank αυτή τη φορά.

 

Ξέρεις πολύ καλά πως ένα τέτοιο test δεν μπορεί να είναι κανόνας. Το πως συμπεριφέρεται ο κάθε επεξεργαστής σε συγκεκριμένες μετρήσεις, δεν σημαίνει πως ταυτόχρονα αυτή είναι η κατανάλωση στην καθημερινή χρήση. Έχω app που αν το αφήσω ανοιχτό για μια ώρα μου τρώει το 70% της μπαταρίας και ένα άλλο, που για τον ίδιο χρόνο τρώει το 10%. Αντίστοιχα το πως συμπεριφέρεται η κάθε έκδοση του επεξεργαστή με συγκεκριμένο software είναι και πάλι σχετικό.

 

Και προφανώς η άποψή μου είναι πως η λύσσα για ένα gate  της πλάκας είναι τέτοια που ψάχνουν ο,τι τρελό μπορείς να φανταστείς!

 

Δεν με ενδιαφέρει τι chip θα έχω (αν και για προσωπικούς λόγους δεν θα ήθελα samsung :P ), μου αρκεί που θα το έχω αύριο το πρωί. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να εξηγησει καποιος τι εστι το παραπανω?

Η Apple βάζει στα καινούρια iPhones chip από δυο διαφορετικούς κατασκευαστές. Σύμφωνα με το... chipgate, το chip της TSMC προσφέρει λίγη μεγαλύτερη αυτονομία σε σχέση με το chip της Samsung. Οι επιδόσεις πρακτικά είναι ίδιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρεις πολύ καλά πως ένα τέτοιο test δεν μπορεί να είναι κανόνας. Το πως συμπεριφέρεται ο κάθε επεξεργαστής σε συγκεκριμένες μετρήσεις, δεν σημαίνει πως ταυτόχρονα αυτή είναι η κατανάλωση στην καθημερινή χρήση. Έχω app που αν το αφήσω ανοιχτό για μια ώρα μου τρώει το 70% της μπαταρίας και ένα άλλο, που για τον ίδιο χρόνο τρώει το 10%. Αντίστοιχα το πως συμπεριφέρεται η κάθε έκδοση του επεξεργαστή με συγκεκριμένο software είναι και πάλι σχετικό.

 

Και προφανώς η άποψή μου είναι πως η λύσσα για ένα gate  της πλάκας είναι τέτοια που ψάχνουν ο,τι τρελό μπορείς να φανταστείς!

 

Δεν με ενδιαφέρει τι chip θα έχω (αν και για προσωπικούς λόγους δεν θα ήθελα samsung :P ), μου αρκεί που θα το έχω αύριο το πρωί. :)

 

Οκ να συμφωνήσω ότι σε real life δεν θα είναι τόσο σημαντική η διαφορά στην ζωή της μπαταρίας ήδη η συνυφάδα του Evans ανέβασε το δικό της βίντεο που βγάζει μια διαφορά 7% 14% σε real life χρήση αλλά το θέμα είναι γιατί κάποιος που πληρώνει τα ίδια λεφτά να πάρει υποδεέστερο προϊόν.

 

Η Apple βάζει στα καινούρια iPhones chip από δυο διαφορετικούς κατασκευαστές. Σύμφωνα με το... chipgate, το chip της TSMC προσφέρει λίγη μεγαλύτερη αυτονομία σε σχέση με το chip της Samsung. Οι επιδόσεις πρακτικά είναι ίδιες.

 

Η Apple βάζει στα καινούρια iPhones chip από δυο διαφορετικούς κατασκευαστές. Σύμφωνα με το... chipgate, το chip της TSMC προσφέρει λίγη μεγαλύτερη αυτονομία σε σχέση με το chip της Samsung που είναι φτηνότερο . Οι επιδόσεις πρακτικά είναι ίδιες.

Επεξ/σία από nickelodeon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple βάζει στα καινούρια iPhones chip από δυο διαφορετικούς κατασκευαστές. Σύμφωνα με το... chipgate, το chip της TSMC προσφέρει λίγη μεγαλύτερη αυτονομία σε σχέση με το chip της Samsung που είναι φτηνότερο . Οι επιδόσεις πρακτικά είναι ίδιες.

Το πόσο τα χρεώνει η Samsung στην Apple δε μας αφορά. Μπορεί να της τα δίνει και τσάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...