Προς το περιεχόμενο

13 εκ. πωλήσεις σε 3 ημέρες για τα νέα iPhone 6s και iPhone 6s Plus. Στις 9 Οκτωβρίου στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ουτε καν! Ναι μεν συμβαινει αυτο που λες αλλα οχι παντα. Ειναι απειρα τα threads που βγαινει το φανμπόυς και μας λεει κτ του στυλ "Λεγατε εσεις οι haters οτι δεν θα πουλησει και μπλα μπλα μπλα και τωρα σπαει νεο ρεκορ και μπλα μπλα μπλα" κτ που πυροδοτει αντιδρασεις.

 

Anyway on topic: Η Apple ναι μενα βγαζει ομορφα και καλα προιόντα αλλα η τιμολογηση ειναι πολυ κακη. Εκμεταλλευεται πληρως το γεγονος πως εχει το μονοπωλιο στο ios και εχει πετυχει να πεισει το καταναλωτικο της κοινο οτι τα προιοντα της αξιζουν και το τελευταιο ευρω/δολλαριο κ.ο.κ. Είναι αυτο που ειχα αναφερει σε ενα πιο παλιο thread --> Perceived Value . Οσα πιο πολλα λεφτα πειθεις τον καταναλωτη οτι αξιζει το προιον σου τοσο πιο ευκολα στα ακουμπαει. Αυτο εχει πετυχει η apple και μπραβο της.

 

Απλα με εκνευριζει να βλεπω fanboys καθε εταιριας να παρουσιαζουν την εταιρια "τους" ως τον φωστηρα των κινητων. Τον Ιησου που ηρθε μας λυτρωσει απο τις αμαρτιες μας (δηλαδη τα κινητα των αντιπαλων εταιριων)

 

Φτανει πια αυτη η διαμαχη. Μπαινω στο insomnia για να διαβασω ενα αρθρο και στα σχολια γινεται ο 3 παγκοσμιος πολεμος με οπλα το ποντικι το πληκτρολογιο και την ασφαλεια της ανωνυμοτητας .

 

Κανείς δεν χαίρεται με τις τιμές της apple (ούτε και της samsung για τις ναυαρχίδες της). Είναι όμως γεγονός πως η apple σαν εταιρία έχει μια διαφορετική φιλοσοφία για τις συσκευές της που για άλλους είναι απλά ...λεπτομέρειες. Προσωπικά δεν έχω βρει ακόμη άλλη εταιρία που να με καλύψει σε αυτό το θέμα. Ωραίο το design του EDGE αλλά τι να το κάνω όταν το καταστρέφει η samsung με τις δικες της τροποποιήσεις?

 

Και το S6 αντίστοιχα που έχω, όταν το κρατάω πραγματικά νιώθω πως είναι μια όμορφη και ποιοτική συσκευή, αλλά δεν αρκεί αυτό γιατί στο software αντιμετωπίζω θέματα και με ενοχλεί (και όπως σχεδόν σε όλα τα android που είχα, όσο περνάει ο καιρός τα προβλήματα αυξάνονται). Και το iphone έχει θέματα που με ενοχλούν, απλά είναι σημαντικά λιγότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Τα Xiaomi είναι πολύ όμορφα και λειτουργικά smartphone. Αν και είμαι λάτρης του app drawer στο Μι2 από CM ξαναγύρισα σε MiUI.  Τώρα θέλω να του βγάλω λίγο τα μάτια με το νέο MiUI άλλα το έχει η γυναίκα μου πλέον οπότε, πέφτει παντόφλα   :fear:

 

 

 

 

 

 

Εγώ το αντίθετο! Το συχαίνομαι το drawer! Η παντόφλα, πάντως, είναι κοινή σε όλους μας :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπράβο στην Apple που αυξάνει συνεχώς την κερδοφορία της. Προσωπικά πάντως δεν θα γίνω ποτε πελάτης της. Πολύ overpriced προϊόντα για τα γούστα μου.

 Για την τσεπη σου θες να πεις ,τα γουστα σου δεν εχουν καμμια δουλεια με το "overpriced"

 

Και το αρμεγμα συνεχίζετε. Στην Ελλάδα θα κάνει ελάχιστες πωλήσεις.

Δεν ενδιαφερετε καμμια  εταιρεια αυτου του μεγεθους τι πωλησεις κανει στην Ελλαδα  ειναι παρα πολυ μικρη αγορα που συρρικνωθηκε  δραματικα  λογω της οικονομικης κρισης .

Και αν  δεν ειμασταν και στην Ε.Ε  ουτε καν εισαγωγες παρομοιων προιοντων δεν θα  ειχαμε .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν καταλαβες...θελω μια συσκευαρα απ την apple για να την αγορασω. Τωρα αν παω σε 6s θα σκεφτομαι το s6 edge :)

 

Το ιδιο συνεβη και στο ipad air 2. Ηθελα πολυ να το αγορασω, το θεωρω πιο ομορφο απ ολα, αλλα αναγκαστηκα να παω σε tab s 10.5 που το πληρωσα πιο ακριβα γιατι βλεπω πολλες ταινιες και στο ipad δεν ειναι εφικτο.

 

Δες τα και τα δύο από κοντά και αποφάσισε για εσένα :) Το παν είναι να νιώθεις οκ εσύ! Ακόμα και η αίσθηση που σου δίνει ένα κινητό στο χέρι μπορεί να παίζει το σημαντικότερο ρόλο. Εδώ είναι λοιπόν που η apple έχει πιάσει λαβράκι πλέον. Αίσθηση αξίας και επιδόσεις > ipad air 2. Πόσο καλύτερο να γίνει;;;!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δες τα και τα δύο από κοντά και αποφάσισε για εσένα :) Το παν είναι να νιώθεις οκ εσύ! Ακόμα και η αίσθηση που σου δίνει ένα κινητό στο χέρι μπορεί να παίζει το σημαντικότερο ρόλο. Εδώ είναι λοιπόν που η apple έχει πιάσει λαβράκι πλέον. Αίσθηση αξίας και επιδόσεις > ipad air 2. Πόσο καλύτερο να γίνει;;;!

 

Σας εχω πει πως δεν μπορώ ακόμη να "χωνέψω" τις διαχωριστικές γραμμές στο πίσω μέρος ε? Τις λέω "βρακί" γιατί μου θυμίζουν τα παραδοσιακά ...σλιπ. Αλλά τι να κάνω το παραβλέπω λίγο επιλέγοντας το space grey. :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για την τσεπη σου θες να πεις ,τα γουστα σου δεν εχουν καμμια δουλεια με το "overpriced"

 

Με βάση τις τιμές των ανάλογων προϊόντων που βλέπουμε από τους ανταγωνιστές, το πραγματικό κόστος παραγωγής κ.λπ.

 

Πφφ κοινή λογική -_-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε καν! Ναι μεν συμβαινει αυτο που λες αλλα οχι παντα. Ειναι απειρα τα threads που βγαινει το φανμπόυς και μας λεει κτ του στυλ "Λεγατε εσεις οι haters οτι δεν θα πουλησει και μπλα μπλα μπλα και τωρα σπαει νεο ρεκορ και μπλα μπλα μπλα" κτ που πυροδοτει αντιδρασεις.

 

Μα μόνος σου το λες.

 

Κι έπειτα γιατί πυροδοτεί αντιδράσεις? Επειδή κάποιοι απλά σας τρίβουν στη μούρη αυτό που λέγατε πριν καν κυκλοφορήσει? 

 

Χρόνια τώρα ακούμε την ίδια καραμέλα. "Είναι η τελευταία χρονιά της Apple επειδή όλοι ξύπνησαν".

Μετά όταν ανακοινωθούν οι πωλήσεις και την φάτε, "είναι πολλά τα πρόβατα που αγοράζουν".

 

Πρώτη φορά βλέπω χρήστες που υποτίθεται είναι τόσο ευχαριστημένοι με τις συσκευές τους, να ασχολούνται τόσο πολύ με το τι θα πει η Apple και με το τι θα κάνουν οι άλλοι που εν τω μεταξύ έχουν και το android με τα οκταπύρηνα γραμμένο. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τα και τα δύο από κοντά και αποφάσισε για εσένα :) Το παν είναι να νιώθεις οκ εσύ! Ακόμα και η αίσθηση που σου δίνει ένα κινητό στο χέρι μπορεί να παίζει το σημαντικότερο ρόλο. Εδώ είναι λοιπόν που η apple έχει πιάσει λαβράκι πλέον. Αίσθηση αξίας και επιδόσεις > ipad air 2. Πόσο καλύτερο να γίνει;;;!

Δεν χρησιμοποιω θηκες, μεβρανες και λοιπα "ρουχα" στο κινητο μου και το iphone δε φημιζεται για το grip του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν χρησιμοποιω θηκες, μεβρανες και λοιπα "ρουχα" στο κινητο μου και το iphone δε φημιζεται για το grip του :)

 

Ενώ τα samsung? Ειδικά τα νέα? 

 

Και γω σιχαίνομαι ο,τι έχει να κάνει με θήκες, μεμβράνες κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ τα samsung? Ειδικά τα νέα? 

 

Και γω σιχαίνομαι ο,τι έχει να κάνει με θήκες, μεμβράνες κλπ.

 

Το iPhone 6 Plus ενός φίλου μπροστά στο 1+1 μου είναι η μέρα με την νύχτα από θέμα grip και εργονομίας πάντως. Γενικώς δεν έχω δει τέτοιο grip σε τόσο μεγάλη συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ τα samsung? Ειδικά τα νέα? 

 

Και γω σιχαίνομαι ο,τι έχει να κάνει με θήκες, μεμβράνες κλπ.

Με το edge που εχω ασχοληθει λιγακι, λογο κυρτης οθονης ειναι πιο σταθερο στο χερι απ οτι το s6 π.χ που ειναι στρογγυλο, αλλα το ip6 γλιστραει πολυ ρε συ.

 

Φιλοι μου βαζουν κατι θηκες τερατα για να μην τους πεσουν, μεμβρανες για να μη κανουν γρατζουνιες και αλλα τετοια που θεωρω υπερβολικα. Κι εγω πιανω το μαχαιρι και το πηγαινω πανω κατω στο alpha(gorilla glass 4) και παθαινουν εγκεφαλικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με το edge που εχω ασχοληθει λιγακι, λογο κυρτης οθονης ειναι πιο σταθερο στο χερι απ οτι το s6 π.χ που ειναι στρογγυλο, αλλα το ip6 γλιστραει πολυ ρε συ.

 

Φιλοι μου βαζουν κατι θηκες τερατα για να μην τους πεσουν, μεμβρανες για να μη κανουν γρατζουνιες και αλλα τετοια που θεωρω υπερβολικα. Κι εγω πιανω το μαχαιρι και το πηγαινω πανω κατω στο alpha(gorilla glass 4) και παθαινουν εγκεφαλικα :)

 

Καλά κόψε κάτι στο θέμα του Gorilla γιατί νομίζω πως είναι το δεύτερο μεγάλο hype μετά τα ...beats! :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά κόψε κάτι στο θέμα του Gorilla γιατί νομίζω πως είναι το δεύτερο μεγάλο hype μετά τα ...beats! :P

Απ τα Χριστουγεννα του 2014 το χω εντελως γυμνο και το βαζω σε τσεπες με κλειδια, κερματα και δεν εχει την παραμικρη γρατζουνια. Το note 3 που το προσεχα περισσοτερο, ειχε παρει μπολικες γρατζουνιες, οποτε η διαφορα gorilla glass 3 με το 4 ειναι εντυπωσιακη στο θεμα των γρατζουνιων. Δε μου χει πεσει για να ξερω αν σπαει πιο ευκολα, παντως εγω με γρατζουνιες ξεμπερδεψα.

Επεξ/σία από hic_et_nunc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...