Προς το περιεχόμενο

13 εκ. πωλήσεις σε 3 ημέρες για τα νέα iPhone 6s και iPhone 6s Plus. Στις 9 Οκτωβρίου στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

"Geekbench is typically much heavier on the processor than normal use, so Austin also played the same 1-hour long video on both phones to see how they compared with real-world video streaming. Here, the difference was just 1%. The TSMC model used 14% battery, while the Samsung model used 15%." 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

"Geekbench is typically much heavier on the processor than normal use, so Austin also played the same 1-hour long video on both phones to see how they compared with real-world video streaming. Here, the difference was just 1%. The TSMC model used 14% battery, while the Samsung model used 15%."

 

Οι οποίες διαφορές των 2-3% μπορούν να προέρχονται και από τις διαφορές σε mAh που μπορεί να έχουν δύο συσκευές μεταξύ τους. Το 2% είναι μόλις 35mAh.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατι καλέ την κατεβάσαν αφου δεν υπήρχε θέμα? :)
(κλάμα  :lol:  :lol:  :lol: )

Link.png Site: γελάει ο κόσμος

Για όσους την πάτησαν ήδη kαι αγόρασαν:

Link.png Site: Chipgate:How to tell if your iPhone 6s has a crappy A9 chip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μα γιατι καλέ την κατεβάσαν αφου δεν υπήρχε θέμα? :)

(κλάμα  :lol:  :lol:  :lol: )

 

Link.png Site: γελάει ο κόσμος

 

Για όσους την πάτησαν ήδη kαι αγόρασαν:

 

Link.png Site: Chipgate:How to tell if your iPhone 6s has a crappy A9 chip

 

Καταλαβαίνεις πως είναι αστείο έτσι? :P

 

Αλλά από την άλλη αν σε κάνει να νιώθεις καλά, ποιος είμαι εγώ για να στο στερήσω! Αν πέσει στα χέρια σου πάντως κάνα "προβληματικό" iphone 6s, φαντάζομαι θα το πουλήσεις στη μισή τιμή σαν ελλατωματικό ε? :P

 

PS: Και τώρα έλα να σου δείξω πως στο galaxy s6 η μπαταρία έχει κάθε μέρα και διαφορετικούς χρόνους αναμονής (σαν μέσο όρο πάντα) που ξεπερνάνε το +-20% Έχει και αυτό πρόβλημα λες μιας και η samsung δεν ξέρει να κάνει καλές cpu ούτε και για τον εαυτό της?  :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προσπαθω να ξεκινησω πολεμο εδω ουτε κατι τετοιο, και χωρις να υποστηριζω οτι δεν ειναι καλη η συσκευη, εχει πλεον καταντησει κουραστικη η τακτικη της Apple. Περα απο την CPU, που οkay, βγαινουν καινουργιες ανα 6μηνο, γιατι δεν μπορουσε να χωρεσει και τα υπολοιπα features στο iPhone6? Απλα για να μας πουλησει το 6s? Τετοια νουμερα πωλησεων περισσοτερο κακο κανουν στην Apple (απο τεχνολογικης παντα σκοπιας μιλαω, οχι απο οικονομικης) παρα καλο.

Δεν λεω, και αλλες εταιριες το κανουν, αλλα τουλαχιστον η αλλες δεν εχουν την οικονομικη πολυτελεια της Apple, και οι περισσοτερες απο αυτες τιμωρουνται απο τους καταναλωτες (βλεπε Samsung). Η Apple ομως μπορει να βγαλει μια συσκευη το end them all αρκετα μπροστα απο την εποχη της, αλλα οσο κρατουν τετοιες πωλησεις δεν νομιζω να το δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις πως είναι αστείο έτσι? :P

 

Αλλά από την άλλη αν σε κάνει να νιώθεις καλά, ποιος είμαι εγώ για να στο στερήσω! Αν πέσει στα χέρια σου πάντως κάνα "προβληματικό" iphone 6s, φαντάζομαι θα το πουλήσεις στη μισή τιμή σαν ελλατωματικό ε? :P

 

PS: Και τώρα έλα να σου δείξω πως στο galaxy s6 η μπαταρία έχει κάθε μέρα και διαφορετικούς χρόνους αναμονής (σαν μέσο όρο πάντα) που ξεπερνάνε το +-20% Έχει και αυτό πρόβλημα λες μιας και η samsung δεν ξέρει να κάνει καλές cpu ούτε και για τον εαυτό της?  :devil:

ε φυσικά και ειναι αστειο,τι λέμε?

Δινεις ενα χιλιαρικο εσυ,δινει 1 κ αλλος,και εσυ εχεις υποδιεστερο προιον.

Οποιοσδηποτε λογικός θα ήταν εκνευρισμένος,αλλα τωρα πρεπει να δικαιολογησουμε το χιλιαρικακι και να μην φανούμε κορόιδα.

 

Εννοειται πως ΔΕΝ θα το πουλήσω στην μισή τιμη,αλλα σε κανονική.Αφου υπαρχουν ατομα που υποστηρίζουν την λογικη

"εφόσον υπαρχουν προθυμοι να αγοράζουν υπερεκτιμημένα προιόντα,ας τους αρμέγουμε",γιατι να μην βγαλω ΕΥΚΟΛΑ φραγκα?

 

ps.

Κατσε,το thread για την φαπλ δεν ειναι?Ειπες να βγαλεις τον καημο σου για την σαμσουνγκ randomly?

ps2.

Εχει πλάκα που νομίζεις οτι θίγεις οποιον μιλάει για την ξεφτίλα της φαπλ μιλώντας του για την σαμσουνγκ.

Δεν υπαρχει λογική σύνδεση,αλλα whatever.Ο,τι σε κάνει να νιώθεις καλύτερα.

ps3.

Σε συμπονω και λίγο.

Απο την μια ναυαρχιδα πηδάς στην αλλη,τις πληρώνεις αδρα και πας απο ναυαγιο σε ναυαγιο.περαστικα :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν προσπαθω να ξεκινησω πολεμο εδω ουτε κατι τετοιο, και χωρις να υποστηριζω οτι δεν ειναι καλη η συσκευη, εχει πλεον καταντησει κουραστικη η τακτικη της Apple. Περα απο την CPU, που οkay, βγαινουν καινουργιες ανα 6μηνο, γιατι δεν μπορουσε να χωρεσει και τα υπολοιπα features στο iPhone6? Απλα για να μας πουλησει το 6s? Τετοια νουμερα πωλησεων περισσοτερο κακο κανουν στην Apple (απο τεχνολογικης παντα σκοπιας μιλαω, οχι απο οικονομικης) παρα καλο.

 

Δεν λεω, και αλλες εταιριες το κανουν, αλλα τουλαχιστον η αλλες δεν εχουν την οικονομικη πολυτελεια της Apple, και οι περισσοτερες απο αυτες τιμωρουνται απο τους καταναλωτες (βλεπε Samsung). Η Apple ομως μπορει να βγαλει μια συσκευη το end them all αρκετα μπροστα απο την εποχη της, αλλα οσο κρατουν τετοιες πωλησεις δεν νομιζω να το δουμε

 

Δεν λες κάτι περίεργο αλλά ποιος είναι ο στόχος της Apple και της κάθε Apple? Το κέρδος! Και απο τη στιγμή που βλέπει πως το μοντέλο που ακολουθεί όχι απλά πουλάει αλλά ...ξεπουλάει, θα έπρεπε να ήταν παρανοϊκοί για να το αλλάξουν! Αν έβλεπε κάποιου είδους τιμωρίας από τους καταναλωτές, να είσαι σίγουρος πως θα προσαρμοζόταν αντίστοιχα.

ε φυσικά και ειναι αστειο,τι λέμε?

Δινεις ενα χιλιαρικο εσυ,δινει 1 κ αλλος,και εσυ εχεις υποδιεστερο προιον.

Οποιοσδηποτε λογικός θα ήταν εκνευρισμένος,αλλα τωρα πρεπει να δικαιολογησουμε το χιλιαρικακι και να μην φανούμε κορόιδα.

 

Εννοειται πως ΔΕΝ θα το πουλήσω στην μισή τιμη,αλλα σε κανονική.Αφου υπαρχουν ατομα που υποστηρίζουν την λογικη

"εφόσον υπαρχουν προθυμοι να αγοράζουν υπερεκτιμημένα προιόντα,ας τους αρμέγουμε",γιατι να μην βγαλω ΕΥΚΟΛΑ φραγκα?

 

ps.

Κατσε,το thread για την φαπλ δεν ειναι?Ειπες να βγαλεις τον καημο σου για την σαμσουνγκ randomly?

ps2.

Εχει πλάκα που νομίζεις οτι θίγεις οποιον μιλάει για την ξεφτίλα της φαπλ μιλώντας του για την σαμσουνγκ.

Δεν υπαρχει λογική σύνδεση,αλλα whatever.Ο,τι σε κάνει να νιώθεις καλύτερα.

ps3.

Σε συμπονω και λίγο.

Απο την μια ναυαρχιδα πηδάς στην αλλη,και πας απο ναυαγιο σε ναυαγιο.περαστικα :(

 

 

Με έπεισες! Τουλάχιστον εγώ προσπαθώ να μιλήσω κάθε φορά από τις εμπειρίες που έχω ο ίδιος από τις συσκευές μου και όχι θεωρητικά για να "εκτονωθώ". Και αν είχα τώρα μαζί μου 2 ίδιες συσκευές από οποιοδήποτε κατασκευαστή, θα σου έδειχνα στην πράξη πως διαφορές 5% στην απόδοση της μπαταρίας δεν είναι κάτι πρωτότυπο.

 

Anyway, θα λείψω για λίγο γιατί έχω να πάω να παραλάβω το "παιδί" (iphone 6s plus) :P

 

PS: Δεν είμαι στο σωστό topic αλλά εν συντομία να αναφέρω απλά πως από την εμπειρία μου με το android τα τελευταία 2 χρόνια, η σειρά ευχαρίστησης από τις συσκεύες μου ήταν (1 το καλύτερο):

1. Xperia Z3

2. Nexus 5 red 32gb

3. Galaxy S6

 

όπως βλέπεις, τα specs δεν αντιστοιχούν απαραίτητα και στην εμπειρία χρήσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προσπαθω να ξεκινησω πολεμο εδω ουτε κατι τετοιο, και χωρις να υποστηριζω οτι δεν ειναι καλη η συσκευη, εχει πλεον καταντησει κουραστικη η τακτικη της Apple. Περα απο την CPU, που οkay, βγαινουν καινουργιες ανα 6μηνο, γιατι δεν μπορουσε να χωρεσει και τα υπολοιπα features στο iPhone6? Απλα για να μας πουλησει το 6s? Τετοια νουμερα πωλησεων περισσοτερο κακο κανουν στην Apple (απο τεχνολογικης παντα σκοπιας μιλαω, οχι απο οικονομικης) παρα καλο.

 

Δεν λεω, και αλλες εταιριες το κανουν, αλλα τουλαχιστον η αλλες δεν εχουν την οικονομικη πολυτελεια της Apple, και οι περισσοτερες απο αυτες τιμωρουνται απο τους καταναλωτες (βλεπε Samsung). Η Apple ομως μπορει να βγαλει μια συσκευη το end them all αρκετα μπροστα απο την εποχη της, αλλα οσο κρατουν τετοιες πωλησεις δεν νομιζω να το δουμε

 

 

Με αυτή τη λογική, και τα feature που θα παρουσιάσει στο iPhone 7 θα μπορούμε να πούμε γιατί δεν τα χώρεσε στο 6. Εκτός του ότι κάποια feature θέλουν χρόνο για να βελτιωθούν/τελειοποιηθούν για να μπορούν να ενσωματωθούν σε συσκευή ευρείας κατανάλωσης, φαντάσου ας πούμε το Galaxy Note 5: Έχει την οθονάρα, έχει 4GB RAM, έχει πολύ δυνατή CPU, έχει πολύ καλή κάμερα. Με ποιόν τρόπο μπορεί να σε πείσει να πάρεις του χρόνου το Note 6 ούτως ώστε και να προχωρήσει παρακάτω την τεχνολογία και να μπορεί να έχει τα απαραίτητα κέρδη που είναι η πεμπτουσία κάθε εταιρείας; Δεν θα μπορεί εκτός αν βάλει π.χ. 6000mAh μπαταρία στο ίδιο καλούπι.

 

Ό,τι θέλουν μπορούν να λένε κάποιοι για την Apple και το πόσο την ενδιαφέρει το κέρδος μόνο κλπ, CPU σαν αυτή που παρουσιάζει κάθε χρόνο δεν έχει καταφέρει να παρουσιάσει κανείς ακόμα. Και πετάγονται κάποια troll και λένε "διπύρηνη CPU, χαρακτηριστικό του 2012". Go figure.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λες κάτι περίεργο αλλά ποιος είναι ο στόχος της Apple και της κάθε Apple? Το κέρδος! Και απο τη στιγμή που βλέπει πως το μοντέλο που ακολουθεί όχι απλά πουλάει αλλά ...ξεπουλάει, θα έπρεπε να ήταν παρανοϊκοί για να το αλλάξουν! Αν έβλεπε κάποιου είδους τιμωρίας από τους καταναλωτές, να είσαι σίγουρος πως θα προσαρμοζόταν αντίστοιχα.

 

Με έπεισες! Τουλάχιστον εγώ προσπαθώ να μιλήσω κάθε φορά από τις εμπειρίες που έχω ο ίδιος από τις συσκευές μου και όχι θεωρητικά για να "εκτονωθώ". Και αν είχα τώρα μαζί μου 2 ίδιες συσκευές από οποιοδήποτε κατασκευαστή, θα σου έδειχνα στην πράξη πως διαφορές 5% στην απόδοση της μπαταρίας δεν είναι κάτι πρωτότυπο.

 

Anyway, θα λείψω για λίγο γιατί έχω να πάω να παραλάβω το "παιδί" (iphone 6s plus) :P

 

PS: Δεν είμαι στο σωστό topic αλλά εν συντομία να αναφέρω απλά πως από την εμπειρία μου με το android τα τελευταία 2 χρόνια, η σειρά ευχαρίστησης από τις συσκεύες μου ήταν (1 το καλύτερο):

1. Xperia Z3

2. Nexus 5 red 32gb

3. Galaxy S6

 

όπως βλέπεις, τα specs δεν αντιστοιχούν απαραίτητα και στην εμπειρία χρήσης.

Ισως,λογω περιβάλλοντος,εχουν περάσει απο τα χέρια μου οι συσκευές για τις οποίες μιλάω,και δεν μιλάω θεωρητικα.

Επισης,το 5% που κολλαει?

5% διαφορα στο μισάωρο?το 84% με το 89%?

Ξερεις πολυ καλα οτι ήδη  ευχεσαι να μην σου πέσει η πιο σαπια παρτιδα.

 

Στο τελευταίο συμφωνούμε.

'Η καλύτερα,τα χρήματα που δίνεις δεν ειναι αυστηρά ανάλογα με την εμπειρία χρήσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ξερεις πολυ καλα οτι ήδη  ευχεσαι να μην σου πέσει η πιο σαπια παρτιδα.

 

 

 

 

Δεν θα με πιστέψεις, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να το κοιτάξω και να ασχοληθώ καν! Τα περισσότερα iphone που είχα είχαν cpu απο samsung και δεν με απασχολούσε τίποτα... :)

 

To άγχος μου κάθε φορά που παίρνω νέα συσκευή είναι ο πρώτος έλεγχος όταν τη βγάζω από το κουτί (σημαδάκια, κάνα pixel προβληματικό, κάνα κουμπί που δεν είναι σταθερό κλπ κλπ).

Ετσι ξεφτυλισε  μας ...

 

Θα είναι και ο Hal μαζί που θα με βρίζει συνεχώς, αλλά θα το αντέξω! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφαρμογή στο μεταξύ επανήλθε. Δεν έψαξα να δω αν είναι πιο ακριβή.

 

Όσο για τον αγαπητό mod που πάει να παραλάβει το μωρό του, ένα βιντεάκι του Χάρρυ Κλυνν σε ένα ταξί μου έρχεται τώρα στο μυαλό... :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...