Προς το περιεχόμενο

13 εκ. πωλήσεις σε 3 ημέρες για τα νέα iPhone 6s και iPhone 6s Plus. Στις 9 Οκτωβρίου στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

To σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξαναγυρίσω σε apple και συγκεκριμένα στο 6s plus 64GB αλλά αυτά τα bezels με σκοτώνουν... (και το βάρος ίσως)

 

Πάντως όσο μικραίνουν τα bezels όλο και αυξάνονται τα θεματάκια όταν χειρίζεσαι την οθόνη ειδικά με το ένα χέρι (όσο μπορείς με τις διαστάσεις πλεον). Όλο και πιο συχνά τελευταία η άκρη της παλάμης ακουμπάει στην οθόνη με αποτέλεσμα να μην αναγνωρίζονται σωστά τα tap με τον αντίχειρα. Στα android που έχουν και τα capacitive κουμπιά στο κάτω μέρος (εκτός της οθόνης) τα πράγματα γίνονται πιο εκνευριστικά όταν ας πούμε έχεις τη συσκευή οριζόντια για να παίξεις ένα game και ξαφνικά σου σκάει ο task manager στην οθόνη μιας και πατάς το κουμπί κατά λάθος...

 

Θα μπορούσαν όλα αυτά να λυθούν εύκολα μέσω του λογισμικού αλλά σιγά μην ασχοληθεί η ...samsung! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο. Οσο υπαρχει τεχνολογικα αναλφαβητο κοινο, η Apple θα πουλαει.

Τεχνολογικα αναλφαβητο κοινο ειναι αυτο που προτειμαει το ios απο το android? Η γενικα θεωρεις οτι η apple δεν ειναι καλη εταιρεια και ειναι υπερεκτιμημενη?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσο μικραίνουν τα bezels όλο και αυξάνονται τα θεματάκια όταν χειρίζεσαι την οθόνη ειδικά με το ένα χέρι (όσο μπορείς με τις διαστάσεις πλεον). Όλο και πιο συχνά τελευταία η άκρη της παλάμης ακουμπάει στην οθόνη με αποτέλεσμα να μην αναγνωρίζονται σωστά τα tap με τον αντίχειρα. Στα android που έχουν και τα capacitive κουμπιά στο κάτω μέρος (εκτός της οθόνης) τα πράγματα γίνονται πιο εκνευριστικά όταν ας πούμε έχεις τη συσκευή οριζόντια για να παίξεις ένα game και ξαφνικά σου σκάει ο task manager στην οθόνη μιας και πατάς το κουμπί κατά λάθος...

 

Θα μπορούσαν όλα αυτά να λυθούν εύκολα μέσω του λογισμικού αλλά σιγά μην ασχοληθεί η ...samsung! :P

Φαντάζομαι μια μέση λύση στα bezel θα μπορούσε να υπάρξει. Ούτε ανύπαρκτα αλλά ούτε και τεράστια. Πάντως στο note 3 όταν παίζω παιχνίδι οριζόντια δεν έχω θέμα. Μόνο όταν το πιάνει ο μικρός μου για να δει youtube βγαίνει καμιά φορά το s finder.

post-61606-0-22444300-1443517285_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Φαντάζομαι μια μέση λύση στα bezel θα μπορούσε να υπάρξει. Ούτε ανύπαρκτα αλλά ούτε και τεράστια. Πάντως στο note 3 όταν παίζω παιχνίδι οριζόντια δεν έχω θέμα. Μόνο όταν το πιάνει ο μικρός μου για να δει youtube βγαίνει καμιά φορά το s finder.

 

Στο iphone για τα δικά μου γούστα, θα προτιμούσα να μειωθεί το περιθώριο στο πάνω μέρος. Στο κάτω ίσως οριακά, αρκεί να μη μειωθεί η επιφάνεια του fingerprint reader γιατί σε άλλες υλοποιήσεις (samsung), το στενό μέγεθος έχει θέματα στην αξιοπιστία της ανάγνωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο iphone για τα δικά μου γούστα, θα προτιμούσα να μειωθεί το περιθώριο στο πάνω μέρος. Στο κάτω ίσως οριακά, αρκεί να μη μειωθεί η επιφάνεια του fingerprint reader γιατί σε άλλες υλοποιήσεις (samsung), το στενό μέγεθος έχει θέματα στην αξιοπιστία της ανάγνωσης.

Μάλλον για αυτό δεν μειώνουν τα bezels. Για να είναι συμμετρικά πάνω και κάτω. Όπως είπες το πάνω εύκολα μπορεί να φάει "κόψιμο" αλλά στο κάτω λόγω στρόγγυλου home button δύσκολα. Οπότε αν δεν αλλάξει το home button ( fingerprint reader) δύσκολα πιστεύω θα δούμε αλλαγές στα bezels

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο iphone για τα δικά μου γούστα, θα προτιμούσα να μειωθεί το περιθώριο στο πάνω μέρος. Στο κάτω ίσως οριακά, αρκεί να μη μειωθεί η επιφάνεια του fingerprint reader γιατί σε άλλες υλοποιήσεις (samsung), το στενό μέγεθος έχει θέματα στην αξιοπιστία της ανάγνωσης.

 

Billdano...Η apple έχει ήδη πατεντάρει ανάγνωση δακτυλικού αποτυπώματος κάτω από την οθόνη :) Τα καλύτερα έρχονται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά...δεν έχεις ιδέα :) Δεν μπαίνω σε διαδικασία αντιπαράθεσης γιατί έχεις αντικειμενικά άδικο. Αλλά για δική σου πληροφόρηση...ερεύνησε λιγάκι τα specs του 6s και σύγκρινε την πρακτική τους εφαρμογή με τον ανταγωνισμό. Ένα παράδειγμα είναι ότι το 6 (όχι το plus) το οποίο ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ois, έχει την καλύτερη σταθεροποίηση εικόνας από οποιοδήποτε άλλο κινητό της αγοράς (ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ) πέραν του 6 plus. Η δουλειά που έχει κάνει (είτε μόνη της είτε έχοντας αγοράσει πατέντες) η apple, σε επίπεδο software και hardware είναι μπροστά από τον ανταγωνισμό. Είναι ακριβώς ή περίπτωση του να έχεις porsche και ο άλλος να σε κοντράρει με ένα τέρμα καλοφτιαγμένο saxo με 250 άλογα.

Μην κρίνεις κάτι από το περιτύλιγμα χωρίς να γνωρίζεις. Διασκεδάζω με κάτι παλικάρια που ακούω σε αλυσίδες καταστημάτων που λένε "iPhone ρε μπιπ; αυτό είναι διπύρηνο με 1 γκίκα (ναι έτσι το λένε) ραμ. Αυτό εδώ είναι καλό, Hawei με 8 πυρήνες και 3 γκίκα (είπαμε έτσι το λένε) ραμ. Απλά κλαίω. Και μετά μιλάτε για "marketing";;; Η apple είναι η μόνη που ΔΕΝ ΔΙΑΦΗΜΙΖΕΙ ΤΑ SPEC ΤΗΣ. Έλεος πια.

Μάλλον θα ανήκεις και εσύ μέλος του κινήματος "έτσι λένε".

Σε προκαλώ σε ότι "κόντρα" θέλεις αφού είσαι spec whore!

Καταρχας τα specs απο μονα τους δε λενε κατι ρε συ. Αλλα μπορει να δωσει 32giga οπως οι αλλοι,μια καλυτερη οθονη και λοιπα αλλα δεν το κανει για να βγαζει κι αλλα κερδη σε βαρος των καταναλωτων.

 

Αυτο που με εξοργιζει ειναι η υποστηριξη απο σας. Το ιδιο συναιβενε και λιγο πριν το iphone6, ουρλιαζανε οι apple fans οτι δεν θελουν μεγαλυτερη οθονη και μετα κανεις δεν παραπονεθηκε οτι ειναι μεγαλη, το ιδιο εγινε και με την ram τωρα: πριν επιβεβαιωθει οτι θα ειναι 2 giga, επεμεναν οτι φτανει το 1giga.

 

 

Το ιδιο θα γινει οταν μικρυνουν τα bezels, ανεβει η αναλυση της οθονης και παει λεγοντας. Αν παραπονιοσασταν τα 6/6s θα ηταν πολυ ανωτερα κινητα.

 

 

Ξερω απο διαφορετικες φιλοσοφιες εταιριων γιατι ειμαι fan της nintendo που κανει τα δικα της αδιαφοροντας για το τι κανει ο ανταγωνισμος, αλλα ρε παιδια μην υποστηριζετε στα παντα την apple. Αυτη βγαζει ενα καρο λεφτα, εσεις τι κερδιζετε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καταρχας τα specs απο μονα τους δε λενε κατι ρε συ. Αλλα μπορει να δωσει 32giga οπως οι αλλοι,μια καλυτερη οθονη και λοιπα αλλα δεν το κανει για να βγαζει κι αλλα κερδη σε βαρος των καταναλωτων.

 

Αυτο που με εξοργιζει ειναι η υποστηριξη απο σας. Το ιδιο συναιβενε και λιγο πριν το iphone6, ουρλιαζανε οι apple fans οτι δεν θελουν μεγαλυτερη οθονη και μετα κανεις δεν παραπονεθηκε οτι ειναι μεγαλη, το ιδιο εγινε και με την ram τωρα: πριν επιβεβαιωθει οτι θα ειναι 2 giga, επεμεναν οτι φτανει το 1giga.

 

 

Το ιδιο θα γινει οταν μικρυνουν τα bezels, ανεβει η αναλυση της οθονης και παει λεγοντας. Αν παραπονιοσασταν τα 6/6s θα ηταν πολυ ανωτερα κινητα.

 

 

Ξερω απο διαφορετικες φιλοσοφιες εταιριων γιατι ειμαι fan της nintendo που κανει τα δικα της αδιαφοροντας για το τι κανει ο ανταγωνισμος, αλλα ρε παιδια μην υποστηριζετε στα παντα την apple. Αυτη βγαζει ενα καρο λεφτα, εσεις τι κερδιζετε;

 

Δες το αναλογικά. Κάθε φορά που έχουμε νέες συσκευές απο την Apple όλα ξεκινάνε απο την απέναντι πλευρά. Οι έντονες αντιδράσεις ξεκινάνε απο τους haters και όχι απο τους φανς. Αυτό από μόνο του θα έπρεπε να σε προβληματίσει...

 

Ενας φαν κερδίζει την ευχαρίστηση που νιώθει όταν χρησιμοποιεί τις συσκευές της. Δεν αρκεί αυτό? Η apple ξεχωρίζει απο τον ανταγωνισμό για την προσοχή που δίνει σε διάφορες (ασήμαντες για άλλους ίσως) λεπτομέρειες και δεν βλέπω γιατί είναι κακό κάποιος να το γουστάρει αυτό.

 

Αν πάρω για παράδειγμα τον εαυτό μου, 2 χρόνια μακριά απο το iphone, έκανα σαφώς τη δουλειά μου με τις android συσκευές αλλά πότε δεν είχα την ικανοποίηση που είχα με το iphone και το ios. Οι κοινές εφαρμογές που χρησιμοποιώ καθημερινά, ποτέ δεν ήταν τόσο καλοφτιαγμένες όσο στο ios (πάρε για παράδειγμα όσες χρησιμοποιούν υπηρεσίες προσανατολισμού κλπ, χάρτες, gps, πυξίδες, αστρονομία κλπ). Ο λόγος που άφησα τότε το iphone ήταν απλά επειδή βαρέθηκα το design που δεν άλλαζε σημαντικά τελευταία, σε σχέση ας πούμε με τον ανταγωνισμό. Οι εξωτερικές αισθητικές αλλαγές όμως δεν ήταν αρκετές για να με κρατήσουν σε ένα στρατόπεδο, οπότε και αποφάσισα πως είναι καιρός να επιστρέψω. Αν και πάλι βαρεθώ με το 6s plus θα το πουλήσω σε καλή τιμή και θα πάρω πάλι κάποιο απο τα τελευταία android που θα κυκλοφορούν.

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας τα specs απο μονα τους δε λενε κατι ρε συ. Αλλα μπορει να δωσει 32giga οπως οι αλλοι,μια καλυτερη οθονη και λοιπα αλλα δεν το κανει για να βγαζει κι αλλα κερδη σε βαρος των καταναλωτων.

 

Αυτο που με εξοργιζει ειναι η υποστηριξη απο σας. Το ιδιο συναιβενε και λιγο πριν το iphone6, ουρλιαζανε οι apple fans οτι δεν θελουν μεγαλυτερη οθονη και μετα κανεις δεν παραπονεθηκε οτι ειναι μεγαλη, το ιδιο εγινε και με την ram τωρα: πριν επιβεβαιωθει οτι θα ειναι 2 giga, επεμεναν οτι φτανει το 1giga.

 

 

Το ιδιο θα γινει οταν μικρυνουν τα bezels, ανεβει η αναλυση της οθονης και παει λεγοντας. Αν παραπονιοσασταν τα 6/6s θα ηταν πολυ ανωτερα κινητα.

 

 

Ξερω απο διαφορετικες φιλοσοφιες εταιριων γιατι ειμαι fan της nintendo που κανει τα δικα της αδιαφοροντας για το τι κανει ο ανταγωνισμος, αλλα ρε παιδια μην υποστηριζετε στα παντα την apple. Αυτη βγαζει ενα καρο λεφτα, εσεις τι κερδιζετε;

Κέρδισες το σεβασμό μου και μόνο το ότι στηρίζεις nintendo :) Όσον αφορά την apple και γενικότερα τα κινητά...Κάνε μία βόλτα στο προφίλ μου και θα δεις ότι έχουν περάσει όλα τα flagship κινητά από τα χέρια μου. Υπάρχει όμως πάντα ο πισωγυρισμός σε iphone. Ο λόγος ένας...το κεφάλι μου είναι ήσυχο...και δεν έχει να κάνει με τεμπελιά ή έλλειψη γνώσης...λαικιστή απλά ΔΟΥΛΕΥΕΙ πάντα και παντού και σε όλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κέρδισες το σεβασμό μου και μόνο το ότι στηρίζεις nintendo :) Όσον αφορά την apple και γενικότερα τα κινητά...Κάνε μία βόλτα στο προφίλ μου και θα δεις ότι έχουν περάσει όλα τα κινητά από τα χέρια μου. Υπάρχει όμως πάντα ο πισωγυρισμός σε iphone. Ο λόγος ένας...το κεφάλι μου είναι ήσυχο...και δεν έχει να κάνει με τεμπελιά ή έλλειψη γνώσης...λαικιστή απλά ΔΟΥΛΕΥΕΙ πάντα και παντού και σε όλα.

 

 

Γ....σε τα, μια απ' τα ίδια, έχουνε περάσει σχεδόν όλες οι ναυαρχίδες από τα χέρια μου, πάντα νιώθεις ότι "κάτι" δεν πάει καλά, σε τρώει  το χέρι σου. Μόνο μια συσκευή με κέρδισε κάπως, το Xiaomi MI4 (γιατί το MIUI μοιάζει πολύ στο iOS είναι  ο ένας λόγος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το αναλογικά. Κάθε φορά που έχουμε νέες συσκευές απο την Apple όλα ξεκινάνε απο την απέναντι πλευρά. Οι έντονες αντιδράσεις ξεκινάνε απο τους haters και όχι απο τους φανς. Αυτό από μόνο του θα έπρεπε να σε προβληματίσει...

 

Ενας φαν κερδίζει την ευχαρίστηση που νιώθει όταν χρησιμοποιεί τις συσκευές της. Δεν αρκεί αυτό?

Μα δεν καταλαβες...θελω μια συσκευαρα απ την apple για να την αγορασω. Τωρα αν παω σε 6s θα σκεφτομαι το s6 edge :)

 

Το ιδιο συνεβη και στο ipad air 2. Ηθελα πολυ να το αγορασω, το θεωρω πιο ομορφο απ ολα, αλλα αναγκαστηκα να παω σε tab s 10.5 που το πληρωσα πιο ακριβα γιατι βλεπω πολλες ταινιες και στο ipad δεν ειναι εφικτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το αναλογικά. Κάθε φορά που έχουμε νέες συσκευές απο την Apple όλα ξεκινάνε απο την απέναντι πλευρά. Οι έντονες αντιδράσεις ξεκινάνε απο τους haters και όχι απο τους φανς. Αυτό από μόνο του θα έπρεπε να σε προβληματίσει...

 

Ενας φαν κερδίζει την ευχαρίστηση που νιώθει όταν χρησιμοποιεί τις συσκευές της. Δεν αρκεί αυτό?

Ουτε καν! Ναι μεν συμβαινει αυτο που λες αλλα οχι παντα. Ειναι απειρα τα threads που βγαινει το φανμπόυς και μας λεει κτ του στυλ "Λεγατε εσεις οι haters οτι δεν θα πουλησει και μπλα μπλα μπλα και τωρα σπαει νεο ρεκορ και μπλα μπλα μπλα" κτ που πυροδοτει αντιδρασεις.

 

Anyway on topic: Η Apple ναι μενα βγαζει ομορφα και καλα προιόντα αλλα η τιμολογηση ειναι πολυ κακη. Εκμεταλλευεται πληρως το γεγονος πως εχει το μονοπωλιο στο ios και εχει πετυχει να πεισει το καταναλωτικο της κοινο οτι τα προιοντα της αξιζουν και το τελευταιο ευρω/δολλαριο κ.ο.κ. Είναι αυτο που ειχα αναφερει σε ενα πιο παλιο thread --> Perceived Value . Οσα πιο πολλα λεφτα πειθεις τον καταναλωτη οτι αξιζει το προιον σου τοσο πιο ευκολα στα ακουμπαει. Αυτο εχει πετυχει η apple και μπραβο της.

 

Απλα με εκνευριζει να βλεπω fanboys καθε εταιριας να παρουσιαζουν την εταιρια "τους" ως τον φωστηρα των κινητων. Τον Ιησου που ηρθε μας λυτρωσει απο τις αμαρτιες μας (δηλαδη τα κινητα των αντιπαλων εταιριων)

 

Φτανει πια αυτη η διαμαχη. Μπαινω στο insomnia για να διαβασω ενα αρθρο και στα σχολια γινεται ο 3 παγκοσμιος πολεμος με οπλα το ποντικι το πληκτρολογιο και την ασφαλεια της ανωνυμοτητας .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γ....σε τα, μια απ' τα ίδια, έχουνε περάσει σχεδόν όλες οι ναυαρχίδες από τα χέρια μου, πάντα νιώθεις ότι "κάτι" δεν πάει καλά, σε τρώει  το χέρι σου. Μόνο μια συσκευή με κέρδισε κάπως, το Xiaomi MI4 (γιατί το MIUI μοιάζει πολύ στο iOS είναι  ο ένας λόγος).

 

Τα Xiaomi είναι πολύ όμορφα και λειτουργικά smartphone. Αν και είμαι λάτρης του app drawer στο Μι2 από CM ξαναγύρισα σε MiUI.  Τώρα θέλω να του βγάλω λίγο τα μάτια με το νέο MiUI άλλα το έχει η γυναίκα μου πλέον οπότε, πέφτει παντόφλα  :fear:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...