Προς το περιεχόμενο

Ανεργία και μοναξια!


internetakis1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άκου να δεις λεβέντη τι γίνεται,ζω στην Αθήνα ήμουνα άνεργος 3 χρόνια χωρίς επίδομα ΟΑΕΔ χωρίς τίποτα,έπαιρνα απλά 20 ευρώ από την μητέρα μου κάθε 15 ημέρες για να έχω λεφτά σε ώρα ανάγκης,οι φίλοι μου έβγαιναν σχεδόν κάθε Σ/Κ έξω,με κέρασαν μία φορά δύο ,τρεις,δεν γίνεται να το δέχομαι συνέχεια,πολλά βράδια καθόμουν και έτρωγα φρίκες σπίτι μου..βιογραφικά,συνεντεύξεις και άκυρα συνέχεια..και εσύ μου λες πως ψάχνεις 5 ημέρες και δεν την παλεύεις? Σύνελθε.

Eτσι...Οπως τα λες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια μικρή λεπτομέρεια , εσυ στην αθηνα 3 χρόνια είχες μέρη  να ψάχνεις

ο φιλος σε 5 μέρες γύρισε ολο το χωριό ,  αμάξι δεν εχει να πάει αλλου να ψαξει  , οπότε νιώθει οτι δεν υπαρχει  φως πουθενά ! και το χειρότερο απο ολα ειναι οτι δεν εχει φιλο να πει μια κουβέντα , κατι που εσυ είχες !!!

γι αυτό και δεν την παλεύει ,  δεν χρειάζεται να του λες να συνέλθει !

δύσκολες καταστάσεις κ αυτη που πέρασες εσυ στην αθηνα και αυτη που περναει το παλικαρι τώρα τι να λεμε ..

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αθηνα ειναι πιο χαωδης η κατασταση και εξισου δυσκολο να βρεις εργασια..εχουν ξεφτιλισει και τους μισθους πια.Στην Αθηνα θες πιο πολλα χρηματα για να τα βγαλεις περα..Τελος παντων για ολους ειναι δυσκολα τα πραγματα δεν θα μετρησουμε ποιος την εχει πιο μεγαλη την ατυχια-ανεργια,αλλα μεσα σε 5 ημερες δεν δυναται να νιωθεις ετσι..Γιατι οταν βγεις παρα εξω και δεις τι πικρα και ακυρα εχεις να φας τι θα κανεις?το απονενοημενο διαβημα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βασικα δε μπορείς να ψάχνεις για δουλειά μόνο στο χωριό σου. Αλλιως παρτο απόφαση και ασχολησου με αγροτικες δουλειες, κτηνοτροφια ή κατι αλλο που μπορείς να κανεις εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνεις 5 μερες δουλεια και εχεις απελπιστει επειδη δε βρηκες ακομα;

 

Που ζουμε.

Eσυ φιλε μαλλον δεν εχεις πιασει οτι ο κοσμος εχει σοβαρα θεματα να λυσει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή λεπτομέρεια , εσυ στην αθηνα 3 χρόνια είχες μέρη  να ψάχνεις

ο φιλος σε 5 μέρες γύρισε ολο το χωριό ,  αμάξι δεν εχει να πάει αλλου να ψαξει  , οπότε νιώθει οτι δεν υπαρχει  φως πουθενά ! και το χειρότερο απο ολα ειναι οτι δεν εχει φιλο να πει μια κουβέντα , κατι που εσυ είχες !!!

γι αυτό και δεν την παλεύει ,  δεν χρειάζεται να του λες να συνέλθει !

δύσκολες καταστάσεις κ αυτη που πέρασες εσυ στην αθηνα και αυτη που περναει το παλικαρι τώρα τι να λεμε ..

 

Ίσα ίσα , που επειδή ζω Αθήνα και έχω περισσότερους φίλους για να βγω έξω είναι χειρότερο από το να μην έχω καθόλου φίλους,εσένα θα σου άρεσε να βλέπεις κάθε βδομάδα να βγαίνει η παρέα σου έξω και εσύ να μην μπορείς να βγεις ? θα σου άρεσε να βγαίνεις έξω και να μην μπορείς να πιεις 2 μπυρίτσες σαν άνθρωπος ? 

 

Η Αθήνα δεν είναι χωριό,σκέψου να έτρωγες συνέχεια άκυρα από συνεντεύξεις σε μια τόσο μεγάλη πόλη,ξέρεις τι είναι να πηγαίνεις για συνέντευξη και να ελπίζεις κάθε φορά να τελειώσει αυτό το μαρτύριο σου και να τρως το άκυρο και να γυρίζεις με τον ηλεκτρικό και το μέτρο πάλι σπίτι μετά από άλλη μία αποτυχημένη προσπάθεια?

 

Σκέψου τα όλα αυτά και μετά έλα πες μου που είναι χειρότερα να ψάχνεις σε Αθήνα ή σε χωρίο με πολλούς φίλους ή χωρίς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βασικα δε μπορείς να ψάχνεις για δουλειά μόνο στο χωριό σου. Αλλιως παρτο απόφαση και ασχολησου με αγροτικες δουλειες, κτηνοτροφια ή κατι αλλο που μπορείς να κανεις εκει.

 

Το αυτό.

 

Αν έχεις γυρίσει τα πάντα από μαγαζιά επιχειρήσεις και καταστήματα ας κοιτάξει σε χωράφια.

Eσυ φιλε μαλλον δεν εχεις πιασει οτι ο κοσμος εχει σοβαρα θεματα να λυσει

 

Αμα είναι να απελπίζεται ο κόσμος επειδή δεν βρήκε δουλειά σε 5 ημέρες τότε η μισή Ελλάδα έπρεπε να είχε πέσει από τα μπαλκόνια και τις ταράτσες. Δέχομαι ίσως οτι υπάρχουν ιδιαιτερότητες σε εκείνο το μέρος και δεν είναι όπως το χάος της Αθήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι 32 και ψαχνω δουλεια στην Αθηνα..μετραω 3 χρονια ανεργη. Οι περισσοτερες αγγελιες ζητουν εως 28 ετων..Λοιπον μην κλαις ακομα γιατι και μικρος εισαι και πολυ νωρις ειναι!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι 32 και ψαχνω δουλεια στην Αθηνα..μετραω 3 χρονια ανεργη. Οι περισσοτερες αγγελιες ζητουν εως 28 ετων..Λοιπον μην κλαις ακομα γιατι και μικρος εισαι και πολυ νωρις ειναι!!

 

 

Και μερικές αγγελίες μέχρι 25..πηγαίνεις για συνέντευξη λες πως είσαι πάνω από 26 και σε κοιτάνε λες και έχουν δει εξωγήινο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου να δεις λεβέντη τι γίνεται,ζω στην Αθήνα ήμουνα άνεργος 3 χρόνια χωρίς επίδομα ΟΑΕΔ χωρίς τίποτα,έπαιρνα απλά 20 ευρώ από την μητέρα μου κάθε 15 ημέρες για να έχω λεφτά σε ώρα ανάγκης,οι φίλοι μου έβγαιναν σχεδόν κάθε Σ/Κ έξω,με κέρασαν μία φορά δύο ,τρεις,δεν γίνεται να το δέχομαι συνέχεια,πολλά βράδια καθόμουν και έτρωγα φρίκες σπίτι μου..βιογραφικά,συνεντεύξεις και άκυρα συνέχεια..και εσύ μου λες πως ψάχνεις 5 ημέρες και δεν την παλεύεις? Σύνελθε.

δες σχολιο που εκανε ο τυπος ως παραθεση... θεεε μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μερικές αγγελίες μέχρι 25..πηγαίνεις για συνέντευξη λες πως είσαι πάνω από 26 και σε κοιτάνε λες και έχουν δει εξωγήινο...

Ασε φιλε μου...εχω φαει πικρα με το τσουβαλι!!Καλα που οταν εισαι πανω απο 30 σε κανουν να νιωθεις λες και εχεις οστεοπορωση με αρθριτιδα!!Αστο...Αλλα οκ δεν το βαζουμε κατω προχωραμε!!Ειναι τα πραγματα δυσκολα ετσι και αλλιως..Αλλα μιας και ειμαι επαρχιωτισσα ας μην συγκρινουμε επαρχια/αθηνα..εδω τα εξοδα ειναι διπλα και η ταλαιπωρια θα ελεγα στις μετακινησεις.

Υπομονη..τι να κανουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες σχολιο που εκανε ο τυπος ως παραθεση... θεεε μου...

 

Εγώ έκανα σχόλιο με επιχείρημα , εσύ αν δεν έχεις επιχειρήματα και το μόνο που έχεις είναι να ειρωνεύεσαι κάτσε στην γωνίτσα σου και μην ασχολείσαι,αν θεωρείς πως μπορείς να τον συμβουλέψεις εσύ καλύτερα κάνε το και άσε τις εξυπνάδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσα ίσα , που επειδή ζω Αθήνα και έχω περισσότερους φίλους για να βγω έξω είναι χειρότερο από το να μην έχω καθόλου φίλους,εσένα θα σου άρεσε να βλέπεις κάθε βδομάδα να βγαίνει η παρέα σου έξω και εσύ να μην μπορείς να βγεις ? θα σου άρεσε να βγαίνεις έξω και να μην μπορείς να πιεις 2 μπυρίτσες σαν άνθρωπος ? 

 

Η Αθήνα δεν είναι χωριό,σκέψου να έτρωγες συνέχεια άκυρα από συνεντεύξεις σε μια τόσο μεγάλη πόλη,ξέρεις τι είναι να πηγαίνεις για συνέντευξη και να ελπίζεις κάθε φορά να τελειώσει αυτό το μαρτύριο σου και να τρως το άκυρο και να γυρίζεις με τον ηλεκτρικό και το μέτρο πάλι σπίτι μετά από άλλη μία αποτυχημένη προσπάθεια?

 

Σκέψου τα όλα αυτά και μετά έλα πες μου που είναι χειρότερα να ψάχνεις σε Αθήνα ή σε χωρίο με πολλούς φίλους ή χωρίς.

βρε καθεσαι και συγκρινεις τι ειναι καλύτερο κ τι χειρότερο ?

τραγικά ειναι κ τα δυο δεν το διάβασες που το έγραψα ?

 

το προσπέρασες οπως προσπέρασες και το ΜΟΝΑΞΙΑ  που γραφει στον τιτλο του το παλικάρι !

αυτο ειναι το μεγαλο του πρόβλημα , εναν ανθρωπο να πει δυο κουβέντες θέλει και δεν εχει  ..

στην περίπτωση σου έπαιξε μπαλα η μοναξιά  για να ξερεις πως ειναι και να του λες να συνέλθει ?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...