Προς το περιεχόμενο

Ανεργία και μοναξια!


internetakis1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βρε καθεσαι και συγκρινεις τι ειναι καλύτερο κ τι χειρότερο ?

τραγικά ειναι κ τα δυο δεν το διάβασες που το έγραψα ?

 

το προσπέρασες οπως προσπέρασες και το ΜΟΝΑΞΙΑ  που γραφει στον τιτλο του το παλικάρι !

αυτο ειναι το μεγαλο του πρόβλημα , εναν ανθρωπο να πει δυο κουβέντες θέλει και δεν εχει  ..

στην περίπτωση σου έπαιξε μπαλα η μοναξιά  για να ξερεις πως ειναι και να του λες να συνέλθει ?

 

 

Δεν μπορώ να βλέπω ένα παλικάρι 21 χρονών να μου λέει πως ψάχνει για δουλειά 5 ημέρες και τον έχει πάρει από κάτω,τι δεν καταλαβαίνεις ?

Υπάρχουν άνθρωποι 40 χρονών με παιδιά που ψάχνουν για δουλειά..τι λέμε τώρα.

 

Χίλιες φορές μοναξιά γιατί όταν έχεις φίλους και δεν μπορείς να βγεις μαζί τους για ένα ποτό να διασκεδάσεις και να ξεφύγεις λίγο από την κλεισούρα..τι να το κάνεις..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλα ο dionisis1925 του ειπε τι παιζει εξω και να μην απογοητευεται τοσο γρηγορα..Γιατι πεσατε να τον φατε εσεις ξερετε.

 

Επειδή το επίπεδο εμπάθειας ενσυναίσθησης σ' αυτό που έγραψε ήταν υπό το μηδέν.

 

Φαντάσου τώρα να σου έρθει παλικαράκι ή κοπελίτσα και να σου λέει κόβω φλέβα ερωτική απογοήτευση. Εσύ θα κόβεις φλέβα μ' αυτά που ακούς ΟΚ αλλά τι πάει να πει αυτό, πως είναι καλή απάντηση για τον άλλο που το ζει στο πετσί του το ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ να του πεις "ναι καλά συμβαίνει σε όλους θα σου περάσει και στην τελική σιγά τη γκόμενα"?

 

Αυτό.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ο dionisis1925 του ειπε τι παιζει εξω και να μην απογοητευεται τοσο γρηγορα..Γιατι πεσατε να τον φατε εσεις ξερετε.

άλλα του λετε και ο Διονύσης και εσυ !

ο Διονύσης του λεει οτι ηταν 3 χρονια άνεργος στην αθηνα όποτε να αράξει και να συνέλθει υπαρχουν και χειρότερα

και εσυ του λες οτι εισαι 32 χρονων άνεργη γι αυτο να μην κλαίει , εχει χρόνια ακόμη !

 

έλεος δηλαδη ρε κοπελια ελεος ..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το επίπεδο εμπάθειας σ' αυτό που έγραψε ήταν υπό το μηδέν.

 

Φαντάσου τώρα να σου έρθει παλικαράκι ή κοπελίτσα και να σου λέει κόβω φλέβα ερωτική απογοήτευση. Εσύ θα κόβεις φλέβα μ' αυτά που ακούς ΟΚ αλλά τι πάει να πει αυτό, πως είναι καλή απάντηση για τον άλλο που το ζει στο πετσί του το ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ να του πεις "ναι καλά συμβαίνει σε όλους θα σου περάσει και στην τελική σιγά τη γκόμενα"?

 

Αυτό.

 

Εσύ το πήρες πως αντιπαθώ τον άνθρωπο ? έχω προηγούμενα μαζί του για να το κάνω αυτό ?

 

Μου λέει ψάχνει 5 ημέρες για δουλειά και δίνω προσωπικό παράδειγμα για 3 χρόνια,ξέρεις εσύ πως πέρασα αυτά τα 3 χρόνια της ανεργίας ? ξέρεις τι στερήθηκα ? 

 

 

Όλοι εσείς που το παίζετε κάπως έχετε μείνει ποτέ στη ζωή σας άνεργοι ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το επίπεδο εμπάθειας σ' αυτό που έγραψε ήταν υπό το μηδέν.

 

Φαντάσου τώρα να σου έρθει παλικαράκι ή κοπελίτσα και να σου λέει κόβω φλέβα ερωτική απογοήτευση. Εσύ θα κόβεις φλέβα μ' αυτά που ακούς ΟΚ αλλά τι πάει να πει αυτό, πως είναι καλή απάντηση για τον άλλο που το ζει στο πετσί του το ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ να του πεις "ναι καλά συμβαίνει σε όλους θα σου περάσει και στην τελική σιγά τη γκόμενα"?

 

Αυτό.

Προσωπικα δεν βρηκα καμια εμπαθεια..Το να λες σε καποιον πως εχουν τα πραγματα και να μην χαιδευεις αυτια δεν ειναι εμπαθεια.

Εδω στην Ελλαδα η αγορα εργασιας ειναι μια ζουγκλα για να μην πω για εκεινα τα σπιτακια με τα κοκκινα λαμπακια,εσεις που φυγατε εξω θα το ξερετε πολυ καλυτερα..Οταν ενας μεσα σε 5 ημερες απογοητευεται σε τετοιο βαθμο επειδη δεν βρηκε δουλεια,ενας που διαβαζει το κειμενο του και ειναι ανεργος 3 χρονια θελει να του τραβηξει το αυτι (με αγαπη παντα ετσι?) και να του πει ενα συνελθε!!Και εγω εκει σταθηκα/σκαλωσα..Οσον αφορα την μοναξια ειτε εχεις φιλους ειτε οχι,αν δεν εχεις λεφτα αγαπητε που θα πας??Θα κανεις βολτες?Θα βγαινεις για φαγητο?οχι...θα τρως πασατεμπο σπιτι σου.

Αυτα χωρις κανενα ιχνος εμπαθειας,ειλικρινα!!

άλλα του λετε και ο Διονύσης και εσυ !

ο Διονύσης του λεει οτι ηταν 3 χρονια άνεργος στην αθηνα όποτε να αράξει και να συνέλθει υπαρχουν και χειρότερα

και εσυ του λες οτι εισαι 32 χρονων άνεργη γι αυτο να μην κλαίει , εχει χρόνια ακόμη !

 

έλεος δηλαδη ρε κοπελια ελεος ..

Ειπα εξαρχης δεν θα μετρησουμε τις ανεργιες μας...κατεβασε τα μανικια τωρα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ το πήρες πως αντιπαθώ τον άνθρωπο ? έχω προηγούμενα μαζί του για να το κάνω αυτό ?

 

Μου λέει ψάχνει 5 ημέρες για δουλειά και δίνω προσωπικό παράδειγμα για 3 χρόνια,ξέρεις εσύ πως πέρασα αυτά τα 3 χρόνια της ανεργίας ? ξέρεις τι στερήθηκα ? 

 

 

Όλοι εσείς που το παίζετε κάπως έχετε μείνει ποτέ στη ζωή σας άνεργοι ?

Φίλος, εγώ ούτε πήρα τίποτα, ούτε κανένα συμπέρασμα έβγαλα, ούτε ξέρω ποιός είσαι και τι πέρασες. Απλώς απάντησα στην ανώνυμη γιατί μου φαινόταν προφανής η απάντηση στην ειλικρινή απορία της, χωρίς να σε κρίνω. Είτε σου αρέσει είτε όχι, είτε σε θεωρώ κανίβαλο είτε θα έκανα τα ίδια και χειρότερα, αντικειμενικό γεγονός είναι πως αυτό που έγραψες είχε παντελή έλλειψη εμπάθειας ενσυναίσθησης (βλ. παρακάτω).

 

Είναι φανερό ότι εσύ αυτό το πράγμα το πήρες όχι όπως έγινε αλλά όπως ήθελες. Την επόμενη φορά έχε το αυτό υπόψη για να μην αρχίσεις πάλι να τρώγεσαι με κόσμο χωρίς λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθε ανθρωπος εχει διαφορετικα επιπεδα ανοχης στα αρνητικα συναισθηματα.Αυτα τα πως κανεις ετσι κτλ κτλ ειναι μαλακιες αμα υποφερει ο αλλος υποφερει.Δεν τον βοηθας ετσι.Μην κατακρινετε ανθρωπους χωρις να τους ξερετε ειναι ατοπο.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλα του λετε και ο Διονύσης και εσυ !

ο Διονύσης του λεει οτι ηταν 3 χρονια άνεργος στην αθηνα όποτε να αράξει και να συνέλθει υπαρχουν και χειρότερα

και εσυ του λες οτι εισαι 32 χρονων άνεργη γι αυτο να μην κλαίει , εχει χρόνια ακόμη !

 

έλεος δηλαδη ρε κοπελια ελεος ..

 

 

Άκου να σου πω λεβέντη γιατί νομίζω πως δεν καταλαβαίνεις,όταν είσαι 21 χρονών και μόλις έχεις βγει στην αγορά εργασίας και ειδικά την εποχή που ζούμε..δεν γίνεται να απογοητεύεσαι μέσα σε 5 ημέρες..

 

Όταν έξω υπάρχουν άνθρωποι που έχουν παιδιά , ενοίκια και χίλια δυο προβλήματα και αγωνίζονται κάθε ημέρα για ένα κομμάτι ψωμί ε οκ..αν ο φίλος που είναι 21 χρονών αυτά που το γράφω τα θεωρεί πως τα γράφω από εμπάθεια τι να πω..θα του ζητήσω συγνώμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν βρηκα καμια εμπαθεια..Το να λες σε καποιον πως εχουν τα πραγματα και να μην χαιδευεις αυτια δεν ειναι εμπαθεια.

Mea culpa, εννοούσα empathy και έγραψα εμπάθεια. Που είναι περίπου η αντίθετη έννοια. Με ενημερώνουν από το κοντρόλ ότι η σωστή λέξη είναι "ενσυναίσθηση", την οποία σημειώνω αλλά νομίζω αποκλείεται να τη γράψεις και να σε καταλάβει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mea culpa, εννοούσα empathy και έγραψα εμπάθεια. Που είναι περίπου η αντίθετη έννοια. Με ενημερώνουν από το κοντρόλ ότι η σωστή λέξη είναι "ενσυναίσθηση", την οποία σημειώνω αλλά νομίζω αποκλείεται να τη γράψεις και να σε καταλάβει κανείς.

Καταλαβαινω τι θες να πεις...Αλλα επειδη οι αυτοκτονιες στην Ελλαδα και τα αντικαταθλιπτικα κανουν θραυση,καλο ειναι να τοποθετουμε τα οποια προβληματα στην σωστη τους διασταση πχ, 5 ημερες ανεργος..ξαναλεω δεν το υποτιμω,ξαναλεω δεν θα μετρησουμε τις ανεργιες μας,αλλα το κλαμα δεν εσωσε κανεναν!!Στην μαχη λοιπον και ορθιος..και μικρος ειναι και πολυ νωρις ακομα!Αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το τοποθετήσεις στη σωστή του διάσταση όμως πρέπει να είσαι 36 που είμαι εγώ, όχι 21 που είναι το παλικάρι.

 

Επίσης, με διαβάζει ο μπάρμπας που είναι 70 και γελάει τώρα if you know what I mean.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου να σου πω λεβέντη γιατί νομίζω πως δεν καταλαβαίνεις,όταν είσαι 21 χρονών και μόλις έχεις βγει στην αγορά εργασίας και ειδικά την εποχή που ζούμε..δεν γίνεται να απογοητεύεσαι μέσα σε 5 ημέρες..

 

Όταν έξω υπάρχουν άνθρωποι που έχουν παιδιά , ενοίκια και χίλια δυο προβλήματα και αγωνίζονται κάθε ημέρα για ένα κομμάτι ψωμί ε οκ..αν ο φίλος που είναι 21 χρονών αυτά που το γράφω τα θεωρεί πως τα γράφω από εμπάθεια τι να πω..θα του ζητήσω συγνώμη.

 

Καλά κοίτα παίζει να έχει και κανένα άλλο πρόβλημα ψυχολογικό ή κάτι άλλο που να μην θέλει να το πει και να έχει επηρεαστεί άσχημα ενδέχεται σε κάποιες περιπτώσεις να σε κάνει να απογοητεύεσαι και με τις 5 μέρες. Πάντως γενικά ισχύει αυτό που λες. Τώρα ο άνθρωπος στα 21 ακόμα δεν έχει βγει καλά καλά στην ζωή να δει τα πραγματικά προβλήματα και πόσοι άνθρωποι υπάρχουν με πολύ χειρότερα προβλήματα και δεν ξέρει τι γίνεται γενικά, οπότε και να του το λες οτι ξέρεις ο άλλος είναι στα 40 με οικογένεια και είναι χειρότερα, δεν τον βοηθάει σε κάτι σε αυτή την ηλικία που είναι, αν ήταν 30 ή μεγαλύτερος θα το εκλάμβανε διαφορετικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κοίτα παίζει να έχει και κανένα άλλο πρόβλημα ψυχολογικό ή κάτι άλλο που να μην θέλει να το πει και να έχει επηρεαστεί άσχημα ενδέχεται σε κάποιες περιπτώσεις να σε κάνει να απογοητεύεσαι και με τις 5 μέρες. Πάντως γενικά ισχύει αυτό που λες. Τώρα ο άνθρωπος στα 21 ακόμα δεν έχει βγει καλά καλά στην ζωή να δει τα πραγματικά προβλήματα και πόσοι άνθρωποι υπάρχουν με πολύ χειρότερα προβλήματα και δεν ξέρει τι γίνεται γενικά, οπότε και να του το λες οτι ξέρεις ο άλλος είναι στα 40 με οικογένεια και είναι χειρότερα, δεν τον βοηθάει σε κάτι σε αυτή την ηλικία που είναι, αν ήταν 30 ή μεγαλύτερος θα το εκλάμβανε διαφορετικά.

 

 

Οκ,για να γράψω κάτι τελευταίο για τον φίλο,ας κρατήσει από τα μηνύματα μου αυτά που πιστεύει ο ίδιος πως θα του κάνουν καλό για να πάρει λίγο τα πάνω του..μπορεί ο τρόπος μου για μερικούς να είχε εμπάθεια μέσα ή κάτι αρνητικό αλλά εγώ το έκανα για να ξυπνήσει λίγο ο τσαμπουκάς του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...