Προς το περιεχόμενο

Μετρητα τελος;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ Defacer

το σύστημα λειτουργεί όπως το βολεύει και τίποτα δεν αποκλέιεται

"A negative interest rate means the central bank and perhaps private banks will charge negative interest: instead of receiving money on deposits, depositors must pay regularly to keep their money with the bank. This is intended to incentivize banks to lend money more freely and businesses and individuals to invest, lend, and spend money rather than pay a fee to keep it safe."

μη ξεχνάμε και την executive order 6102 https://en.wikipedia.org/wiki/Executive_Order_6102
 
ότι τους κατέβει μπορούν να κάνουν.
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 921
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, OK, "τίποτα δεν αποκλείεται". Αλλά το σύστημα δε λειτουργεί "όπως το βολεύει", τις αποφάσεις δεν τις παίρνουν τρεις φοιτητές κόκαλο από τους μπάφους. Και βέβαια αυτά που λέμε τα λέμε στα πλαίσια του πλαστικού χρήματος. Το τίποτα δεν αποκλείεται ισχύει για τα πάντα, οπότε δε νομίζω πως αποτελεί επιχείρημα προς οποιαδήποτε κατεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, OK, "τίποτα δεν αποκλείεται". Αλλά το σύστημα δε λειτουργεί "όπως το βολεύει", τις αποφάσεις δεν τις παίρνουν τρεις φοιτητές κόκαλο από τους μπάφους. Και βέβαια αυτά που λέμε τα λέμε στα πλαίσια του πλαστικού χρήματος. Το τίποτα δεν αποκλείεται ισχύει για τα πάντα, οπότε δε νομίζω πως αποτελεί επιχείρημα προς οποιαδήποτε κατεύθυνση.

Αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις είναι χειρότεροι από "τρεις φοιτητές κόκαλο από τους μπάφους", η ανθρώπινη ιστορία έχει πολλά παραδείγματα.

 

Ξέχασα το σημαντικότερο,

"Με δεδομένο τώρα το ότι, από τις αρχές του 2016 οι διασώσεις τραπεζών θα διενεργούνται μέσω των ομολογιούχων, των μετόχων και των καταθετών τους, προτού κληθούν τα κράτη με τη βοήθεια των φορολογουμένων Πολιτών τους, δεν είναι καθόλου δύσκολο να συμπεράνει κανείς γιατί επιδιώκεται η κατάργηση των μετρητών"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bedzza να πω πως αυτό με τα ελβετικά δάνεια είναι μύθος. Ναι είδαμε αύξηση στη δόση, αλλά και πάλι αυτά που θα δώσουμε είναι λιγότερα σε σχεση με αυτά που θα δώσει κάποιος με ευρώ. Το επιτόκιο είναι απλά αστείο. Τώρα είναι 0.536% με το καλοκαίρι που μας πέρασε να είχε φτάσει σε αρνητικό. Ναι, μαζί με την πληρωμή της δόσης, μου ήρθε και μια κατάθεση του επιτοκίου χαχαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να μην ειναι ευκολο ?

 

Οπως προανεφερε ο Def. κανεις ενα μινι trip, τα κανονιζεις με την εν λογω bank που θες να συνεργαστεις, και ολα οκ.....

 

Προσωπικα σε 1 ωριτσα ειχα τελειωσει ολες τις διαδικασιες..... 5-6 years ago.

Είχα την εντύπωση πως πρέπει να έχεις ή πολλά λεφτά ή να μένεις στη χώρα...

 

Ευχαριστώ και τους δύο πάντως για τις πληροφορίες. Defacer εννοείται δεν τα ήξερα αυτά, άσχετος είμαι. Απλά είχα ακούσει κάποια πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την εντύπωση πως πρέπει να έχεις ή πολλά λεφτά ή να μένεις στη χώρα...

 

Ευχαριστώ και τους δύο πάντως για τις πληροφορίες. Defacer εννοείται δεν τα ήξερα αυτά, άσχετος είμαι. Απλά είχα ακούσει κάποια πράγματα.

 

 

Παντως κατοικος Ελβετιας δεν ειμαι.....  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, OK, "τίποτα δεν αποκλείεται". Αλλά το σύστημα δε λειτουργεί "όπως το βολεύει", τις αποφάσεις δεν τις παίρνουν τρεις φοιτητές κόκαλο από τους μπάφους. Και βέβαια αυτά που λέμε τα λέμε στα πλαίσια του πλαστικού χρήματος. Το τίποτα δεν αποκλείεται ισχύει για τα πάντα, οπότε δε νομίζω πως αποτελεί επιχείρημα προς οποιαδήποτε κατεύθυνση.

Εχεις πολλα ακομα να μαθεις πιτσιρικο!!!!

Δωστε του μια τσιχλα καλυτερα.. βασικα τι ασχολουμαι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως κατοικος Ελβετιας δεν ειμαι.....  :-D

Όχι εννοούσα γενικά για λογαριασμό στο εξωτερικό. Εγώ από την Ελλάδα ας πούμε να θέλω να έχω τα λεφτά μου σε μια τράπεζα του εξωτερικού. Έχω την εντύπωση ότι είναι εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εννοούσα γενικά για λογαριασμό στο εξωτερικό. Εγώ από την Ελλάδα ας πούμε να θέλω να έχω τα λεφτά μου σε μια τράπεζα του εξωτερικού. Έχω την εντύπωση ότι είναι εύκολο.

 

 

Δεν ξερω τι παιζει τωρα με τα CC σε εσας εκει... αλλα δεν νομιζω να ειναι δυσκολο....

 

Απο την αλλη μερια του Ατλαντικου παντως, δεν ειχα θεμα σε EU banks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι παιζει τωρα με τα CC σε εσας εκει... αλλα δεν νομιζω να ειναι δυσκολο....

 

Απο την αλλη μερια του Ατλαντικου παντως, δεν ειχα θεμα σε EU banks.

Καλά τώρα λογικά είναι ακόμα πιο δύσκολο αλλά και πριν δεν ξέρω πόσο εύκολο ήταν. Άσε που πρέπει να έχεις λεφτά και σε κάποια ντόπια τράπεζα, δεν γίνεται να τα έχεις όλα έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις είναι χειρότεροι από "τρεις φοιτητές κόκαλο από τους μπάφους", η ανθρώπινη ιστορία έχει πολλά παραδείγματα.

 

Ξέχασα το σημαντικότερο,

"Με δεδομένο τώρα το ότι, από τις αρχές του 2016 οι διασώσεις τραπεζών θα διενεργούνται μέσω των ομολογιούχων, των μετόχων και των καταθετών τους, προτού κληθούν τα κράτη με τη βοήθεια των φορολογουμένων Πολιτών τους, δεν είναι καθόλου δύσκολο να συμπεράνει κανείς γιατί επιδιώκεται η κατάργηση των μετρητών"

 

 

Ετσι ακριβως.

 

Επειδη απο προπαγανδα υπερ της καταργησης χορτασαμε, κι εχουμε και πολλα να δουμε ακομη,

διαβαστε και τιποτε αλλο...food for thought

 

http://tinyurl.com/jkubtmz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανά Πενταπόσταγμα δεν έχει το μενού;

 

Την παραδέχομαι πάντως την Εκκλησία... ενώ έχει 5 τρις € περιουσία*, συνεχίζει και βρίσκει χρήσιμους «αφελείς» (για να το θέσω κομψά).

 

http://www.difernews.gr/articles/14/oikonomia/103691/se-5-trisekatommuria-euro-upologizetai-i-periousia-tis-ekklisias/

 

Σου λέει άμα καταργηθεί το μετρητό, εμείς τι θα κάνουμε; Θα μας κουρεύουν κατά το δοκούν αντί να την πληρώνει η μαρίδα (ως είθισται); Θα αρχίσουμε να πληρώνουμε φόρους και να κόβουμε αποδείξεις;

 

Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα... κάτω η ΝΤΠ, ουυυ 666.  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα το ξεφτιλίσαμε 15τρις λεει . Ναι το βρηκατε η εκκλησια εχει μεγαλυτερο portfolio και απο το ΑΕΠ των ΗΠΑ.... "μα τι αφου το βρηκα στο ιντερνετ αληθεια θα ναι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα το ξεφτιλίσαμε 15τρις λεει . Ναι το βρηκατε η εκκλησια εχει μεγαλυτερο portfolio και απο το ΑΕΠ των ΗΠΑ.... "μα τι αφου το βρηκα στο ιντερνετ αληθεια θα ναι"

 

Από πότε το 5 έγινε 15; Και ποιός σου είπε ότι έχει 15 τρις ΑΕΠ η Αμερική;

 

Καλό θα ήταν πάντως να διαβάσεις λίγη ιστορία και να δεις πως αποκτήθηκε όλη αυτή η περιουσία, από την εποχή της Τουρκοκρατίας μέχρι σήμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...