Προς το περιεχόμενο

Μετρητα τελος;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί να καταργηθουν τα μετρητά?Αυτό να πληρώνεις ακόμα και το ψωμί στο φούρνο με κάρτα είναι μλκ και μισή, να πω για μεγάλες συναλλαγές είναι οκ και βολεύει άλλα για τα υπόλοιπα? άπλα οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 921
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί να καταργηθουν τα μετρητά?Αυτό να πληρώνεις ακόμα και το ψωμί στο φούρνο με κάρτα είναι μλκ και μισή, να πω για μεγάλες συναλλαγές είναι οκ και βολεύει άλλα για τα υπόλοιπα? άπλα οχι

Because..............?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα βολεύει ειδικά στις μικρές συναλλαγές, όπου είτε πρέπει να ψάξεις κέρματα ή ο ταμίας να ψάξει ρέστα.

Το setup στη Σουηδία είναι ότι βάζεις μόνος την κάρτα, σου βγάζει το ποσό πατάς pin + OK 

και τέλος, πλήρωσες. Πιο σύντομο και εύκολο από το να ψάχνεις ψιλά.

Για αυτό και όλοι σχεδόν οι Σουηδοί χρησιμοποιούν για τα πάντα κάρτα.

 

edit: απόκομα συναλλαγής πέρνεις αν ζητήσεις, συνήθως δεν κόβουν. Άλλωστε αν έχεις ειδοποιήσεις το mail ή sms έρχεται άμεσα με την επιβεβαίωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να καταργηθουν τα μετρητά?Αυτό να πληρώνεις ακόμα και το ψωμί στο φούρνο με κάρτα είναι μλκ και μισή, να πω για μεγάλες συναλλαγές είναι οκ και βολεύει άλλα για τα υπόλοιπα? άπλα οχι

Δεν υπάρχει φοροδιαφυγή όταν πληρώνεις με κάρτα. Το κορυφαίο "θα σου κόψω τόσα αν αφήσουμε την απόδειξη" πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή. Δεν υπάρχουν λάθος στα ρέστα, περιμένεις λιγότερο στην ουρά (για τους ανυπόμονους), ελαχιστοποιείται η συναλλαγή με πλαστά κτλ.

 

Εδώ σε κοιτάνε περίεργα αν πληρώσεις με μετρητά. Όλοι την καρτούλα τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να καταργηθουν τα μετρητά?Αυτό να πληρώνεις ακόμα και το ψωμί στο φούρνο με κάρτα είναι μλκ και μισή, να πω για μεγάλες συναλλαγές είναι οκ και βολεύει άλλα για τα υπόλοιπα? άπλα οχι

 

Μια χαρά μου ακούγεται και μάλιστα με contactless/NFC κάρτα είναι γρηγορότερη η συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα ψώνια και γενικά όλα τα μικροποσα τα κάνω πάντα με μετρητά, όταν αγοράζω από e-shops κάνω τις αγορές με win-banking. Όσο για τις αποδείξεις δεν μπαίνω καν στον κόπο "κόψτε κάτι δεν θέλω απόδειξη". Να μου πεις γούστα είναι αυτά όπως βολεύει τον καθένα

 

Αλήθεια στο UK ακόμα και τον καφέ με κάρτα τον πληρώνετε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα ψώνια και γενικά όλα τα μικροποσα τα κάνω πάντα με μετρητά, όταν αγοράζω από e-shops κάνω τις αγορές με win-banking. Όσο για τις αποδείξεις δεν μπαίνω καν στον κόπο "κόψτε κάτι δεν θέλω απόδειξη". Να μου πεις γούστα είναι αυτά όπως βολεύει τον καθένα

 

Αλήθεια στο UK ακόμα και τον καφέ με κάρτα τον πληρώνετε?

 

 

 

Yeap και το μπουκαλακι με το νερο επισης.....

 

Α!!! και στην ΝΥ και στο Λονδινο, συνηθως πληρωνω με το κινητο μονο.... (apple pay)    ενιοτε και με το apple watch...  :-)

 

ps: στο Λονδινο στα buses εκτος απο την oyster card, πληρωνεις και με το κινητο ή bank contactless card.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα ψώνια και γενικά όλα τα μικροποσα τα κάνω πάντα με μετρητά, όταν αγοράζω από e-shops κάνω τις αγορές με win-banking. Όσο για τις αποδείξεις δεν μπαίνω καν στον κόπο "κόψτε κάτι δεν θέλω απόδειξη". Να μου πεις γούστα είναι αυτά όπως βολεύει τον καθένα

 

Αλήθεια στο UK ακόμα και τον καφέ με κάρτα τον πληρώνετε?

Δεν ξέρω γιατί δεν συχνάζουμε σε coffee shops. Λογικά ναι :) Σε pub μπορείς να πληρώσεις με μετρητά, για καμιά pint of beer οκ. Αλλά κινούνται κυρίως με μηχανάκια. Σε μερικά κομμωτήρια όμως δέχονται μόνο μετρητά.

 

Θα πρέπει να ξυπνήσουμε λίγο από τον παλαιολιθισμό και να σταματήσουμε να σκεφτόμαστε πως οι συναλλαγές με κάρτα είναι κάτι που πρέπει να μείνει μακριά από μας. Υπερέχουν έναντι των μετρητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλήθεια στο UK ακόμα και τον καφέ με κάρτα τον πληρώνετε?

Και τα λεφτα στην καρτα.....λεφτα ειναι.

Γιαιτι "ακομα και στον καφε"?

Αντι να πας στο ΑΤΜ να βαλεις το PIN να τραβηξεις τα λεφτα, να πληρωσεις την σερβιτορα,

να σου φερει να ρεστα απλα πληρωνεις με την καρτα σου.

Η καρτα ειναι τα μετρητα σου. Ακομα και στα φυλλαδια της τραπεζας το αναφερει. Simple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρίσκω κάπως υπερβολικό αλλά δεν έχω ζήσει σε αυτές τις κοινωνίες και δεν ξέρω. Μονο γερμάνια έχω πάει και εκεί ήταν όλοι με τα μετρητά στο χέρι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά στην Ελλάδα το «πρόβλημα» με τους καφέδες/φαγητό είναι πως θα γίνεται ρεφενές με τις κάρτες της παρέας...

 

Η Γερμανία είναι διαφορετική περίπτωση. Για αυτούς έχει βγει το 500άρικο. Λόγω υπερπληθωρισμού στο παρελθόν έχουν αποκτήσει ψυχολογικά κουσούρια/φοβίες σε οικονομικά θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επαναφέρω το θέμα γιατί πρόσφατα γύρισα από Σουηδία. Κάπου είχα διαβάσει ότι το 85% των συναλλαγών εκεί γίνεται με κάρτα, και το θεώρησα κλασσική λάθος έκφραση, δηλαδή ότι εννοούσε 85% της αξίας των συναλλαγών αλλά μάλλον έκανα λάθος.

Όσο ήμουν εκεί δε χρησιμοποίησα Κ Α Θ Ο Λ Ο Υ μετρητά. Με τις Ελληνικές μου κάρτες (πιστωτικές και χρεωστικές) τα έκανα όλα. Το ποτό στο μπάρ, ή την αγορά στο ψιλικαντζίδικο, τα εισιτήρια του μετρό ...ΟΛΑ!

 

Οταν βγει to μηνιαιο statement θα τις μετανιωσεις τις ΑΝΕΤΕΣ οπως θεωρεις κινησεις...

Εννοω τις προμηθειες απο συναλλαγες + καπελο ισοτιμιας για καθε κινηση που κανες

 

----------

Το ρολλο εκτυπωσης εχει ενα χρεος..

Ενα χρεος ειναι και η προμηθεια 0-2 % για καθε συνναλαγη μεσω καρτας.θα περαστουν αραγε στην τιμη προιοντος;

Το χρεος συντηρησης ή αγορας ή οτιδηποτε αλλο εχουν;

Τα tipsθα χαθουν ή οχι;εννοω τα απλα με στρογγυλοποιηση ποσου..

http://makpress.blogspot.gr/2015/08/blog-post_714.html?m=1

Contactless cards εδω ηρθαν πριν ενα χρονο στο εξωτερικο ειναι αρκετα χρονια

card.jpg το ιδιο γινεται και με κινητο για να μην κανει κρα...

Τελος,ποσο δυσκολο θα ειναι

1. να κανεις μοντα για να χει μεγαλυτερη ισχυ αραγε;

2 pos cloning και να βγαινουν 10ατομα στην γυρα την μερα;

Σε αρκετες χωρες το νερο κ ο καφες εχει πολλαπλασια τιμη απο ελλαδα.. 50cents με καρτα τι νοημα εχει;

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά στην Ελλάδα το «πρόβλημα» με τους καφέδες/φαγητό είναι πως θα γίνεται ρεφενές με τις κάρτες της παρέας...

 

Η Γερμανία είναι διαφορετική περίπτωση. Για αυτούς έχει βγει το 500άρικο. Λόγω υπερπληθωρισμού στο παρελθόν έχουν αποκτήσει ψυχολογικά κουσούρια/φοβίες σε οικονομικά θέματα.

Και στο εξωτερικο πληρωνουν ενας ενας αυτα που εφαγε ή ηπιε.

Κανενα προβλημα δεν υπαρχει και γινεται αρκετα συχνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο εξωτερικο πληρωνουν ενας ενας αυτα που εφαγε ή ηπιε.

Κανενα προβλημα δεν υπαρχει και γινεται αρκετα συχνα.

 

Αυτό απαιτεί έκδοση ξεχωριστών αποδείξεων όμως και όχι μια συγκεντρωτική για όλο το τραπέζι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...