Προς το περιεχόμενο

Μετρητα τελος;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 921
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φόρος στις αναλήψεις μετρητών.

Χμμμ στα ΔΙΚΑ μας μετρητά που μας αναγκάζουν ή προμοτάρουν να έχουμε στις τράπεζες.

Οι οποίες τράπεζες έτσι και τολμήσεις να πληρώσεις οτιδήποτε άλλο (ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, κινητή, κλπ) πέραν των "βεβαιωμένων οφειλών εφορίας", χρεώνουν και το 50λετπό τους.

Διπλό νταβατζιλίκι δηλαδή. Αν θες να πληρώσεις τη ΔΕΗ στη ΔΕΗ με μετρητά θα φεσωθείς τον φόρο της ανάληψης, αν θες να την πληρώσεις μέσω e-banking θα φεσωθείς το "έξοδα".

Win-win situation για τράπεζες και κράτος.

Χαμένοι απο χέρι οι πολίτες.

Και όλα αυτά για την γνωστή επί 10ετίες καραμέλα της "πάταξης της φοροδιαφυγής".

 

Χμμμ ενδιαφέρον.

 

Υγ Αλήθεια, σε μένα με το απλοϊκό μυαλό μπορεί να εξηγήσει κάποιος γιατί σε θέμα καθαρά κυβερνητικό (φοροδιαφυγή) έχουν τέτοια καούρα να προτείνουν λύση οι τράπεζες;;;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορος στις αναληψεις μετρητων απο ΑΤΜ, υπο σοβαρη σκεψη....

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=114288897

 

Αυτό στα bold που το βρήκες και το έγραψες? Σε μπέρδεψε η άσχετη φωτογραφία του άρθρου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες απο τα ATM να μην κρατάει φόρο.......

 

Εγώ το μόνο που λέω είναι ότι το σχόλιο "απο ΑΤΜ" μπήκε αυθαίρετα, το άρθρο κάνει λόγο γενικά για αναλήψεις, δεν κάνει διαχωρισμό στις αναλήψεις από γκισέ και από ΑΤΜ, οι λέξεις "γκισέ" και "ΑΤΜ" δεν αναφέρονται καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα γινει και αυτο τοτε οχι καταθεσεις δεν θα επιστρεψουν...αλλα και οσοι εχουν μεσα 5 φραγκα θα τα σηκωσουν με καθε κοστος απο το να τα χασουν εντελως η να φανε κουρεμα επειδη καποιο επαιρναν δανεια γνωριζοντας οτι δεν εχουν την δυνανοτητα να τα αποπληρωσουν

 

 

αυτος που εκανε αποταμιευση θα ειναι ο μακακας της υποθεσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οι περισσότεροι τα έχουν επιστρέψει ήδη. Αλλιώς δεν θα την κυκλοφορούσαν αυτή τη φήμη.

Τι να τις κανουν τις καταθεσεις; Τις μισθοδοσιες βαρανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το μόνο που λέω είναι ότι το σχόλιο "απο ΑΤΜ" μπήκε αυθαίρετα, το άρθρο κάνει λόγο γενικά για αναλήψεις, δεν κάνει διαχωρισμό στις αναλήψεις από γκισέ και από ΑΤΜ, οι λέξεις "γκισέ" και "ΑΤΜ" δεν αναφέρονται καν.

Αν αφορά όλες τις αναλήψεις ακόμα χειρότερο δεν το κάνει;! 

 

 

 

Τι να τις κανουν τις καταθεσεις; Τις μισθοδοσιες βαρανε.

Αν χρειαστούν λεφτά από τις καταθέσεις δεν θα πάρουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αφορά όλες τις αναλήψεις ακόμα χειρότερο δεν το κάνει;!

 

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν...

 

Κάτσε να στο κάνω πιο λιανά μπας και το καταλάβεις. Ο Μέντορας έβαλε το λινκ ενός άρθρου που μιλάει συγκεκριμένα για πιθανή φορολόγηση αναλήψεων, αλλά στο σχόλιο που έκανε έγραψε για αναληψεις μετρητων απο ΑΤΜ.

 

Η δική μου απορία είναι πως του ήρθε να γράψει για ΑΤΜ αφού από το άρθρο δεν προκύπτει κάτι τέτοιο. Δεν έκανα σχόλιο ούτε για το τι είναι καλύτερο ή χειρότερο ώστε να στέκει αυτό που με ρωτάς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα για τις τράπεζες δεν έγιναν εξ αρχής;

Πόσα δις φεσωθηκαμε για τις ανακεφαλαιοποιησεις τους;

Και συνεχίζουμε.

 

Από 1/1/2016 απαγορεύεται στην Ε.Ε να σώζονται τράπεζες από κράτη.

Βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται με τα λεφτά που δόθηκαν εως τώρα.

Οι Αμερικάνοι μου έλεγε ένα φιλαράκι που ζει Πουέρτο Ρίκο τα λεφτά που δώσανε για να σώσουν τη Lehman Brothers τα έχουνε πάρει πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι Αμερικάνοι μου έλεγε ένα φιλαράκι που ζει Πουέρτο Ρίκο τα λεφτά που δώσανε για να σώσουν τη Lehman Brothers τα έχουνε πάρει πίσω.

Προφανώς, κάνουν ΑΜΚ με κρατικά χρήματα και μετά όταν πάνε καλά οι τράπεζες πουλάνε τις μετοχές και τουλάχιστον τα παίρνουν πίσω αν όχι παραπάνω. Εδώ εμείς γουστάρουμε ¨κρατικές" τράπεζες για να βάζουμε τους δικούς μας σε διοικήσεις και να δίνουμε αέρα δάνεια στους δικούς μας και ασφαλώς με τις πολιτικές μας καταποντίζονται οι τιμές των μετοχών με αποτέλεσμα να χάνονται λεφτά ταμείων (βλέπε μηχανικών στην τράπεζα Αττικής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, κάνουν ΑΜΚ με κρατικά χρήματα και μετά όταν πάνε καλά οι τράπεζες πουλάνε τις μετοχές και τουλάχιστον τα παίρνουν πίσω αν όχι παραπάνω. Εδώ εμείς γουστάρουμε ¨κρατικές" τράπεζες για να βάζουμε τους δικούς μας σε διοικήσεις και να δίνουμε αέρα δάνεια στους δικούς μας και ασφαλώς με τις πολιτικές μας καταποντίζονται οι τιμές των μετοχών με αποτέλεσμα να χάνονται λεφτά ταμείων (βλέπε μηχανικών στην τράπεζα Αττικής)

 

Αντε έκανες και ένα σοβαρό post επιτέλους.

Μιας και έκανες την αναφορά σε κάποιο ταμείο και μιας και είμαστε σε τεχνολογικό forum να πούμε ότι τα ταμεία δεν έχουν λόγο ύπαρξης.

Δηλαδή ουσιαστικά μπορείς να έχει μόνο έναν υπολογιστή σε ένα δωμάτιο για τα πάντα.

Επίσης καλό είναι να έχεις ένα ταμείο μόνο.

Τώρα μπορείτε να κλάψετε βέβαια μιας και κάπου πήρε το μάτι μου ότι το 60% των εσόδων του ΟΑΕΕ πάει σε λειτουργικά έξοδα.

Χαχααχαχαχαχαχααχαχχαχαχαχα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος λόγος που χρησιμοποιω μετρητά τα τελευταία 2 χρόνια είναι για κανα ποτό το βράδυ που εκεί ούτε απόδειξη δεν κόβουν. Σε όλα τα άλλα καρτουλα και e-Banking. Μακάρι να κοπεί τελείως το μετρητο να σταματήσει αυτό που γίνεται τόσα χρόνια με τα μαύρα χρήματα και τους διεφθαρμενους γιατρούς δικηγόρους ασφαλιστες και ένα σωρό αλλά παρόμοια επαγγέλματα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...