Προς το περιεχόμενο

Μετρητα τελος;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν πληρώνει ο πελάτης προμήθεια, αλλά το μαγαζί. Οι προμήθειες μπορούν να πέσουν.

 

Επίσης, το να διατηρείς ταμείο/μετρητά έχει και αυτό κόστος... βλ. ρέστα, κλοπές, ελαφροχέρηδες ταμίες, χρηματαποστολές κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 921
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό απαιτεί έκδοση ξεχωριστών αποδείξεων όμως και όχι μια συγκεντρωτική για όλο το τραπέζι...

 

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Η απόδειξη με το λογαριασμό είναι μία και ύστερα λες στον σερβιτόρο ότι από τα 30 ευρώ του λογαριασμού να χρεώσει 6.5 στην μια κάρτα, 15 στην άλλη και 8.5 στην τρίτη. Μου είναι ξένη αυτή η πρακτική αλλά το έχω ζήσει και με παρέες που έχω βγει. Θεωρώ μεγάλη μανούρα το βάλε-βγάλε και συνήθως προσπαθώ να τους πείσω να τα πληρώσω εγώ και να μου τα χρωστάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Η απόδειξη με το λογαριασμό είναι μία και ύστερα λες στον σερβιτόρο ότι από τα 30 ευρώ του λογαριασμού να χρεώσει 6.5 στην μια κάρτα, 15 στην άλλη και 8.5 στην τρίτη. Μου είναι ξένη αυτή η πρακτική αλλά το έχω ζήσει και με παρέες που έχω βγει. Θεωρώ μεγάλη μανούρα το βάλε-βγάλε και συνήθως προσπαθώ να τους πείσω να τα πληρώσω εγώ και να μου τα χρωστάνε.

 

Μάλλον εδώ βολεύει το NFC μέχρι €25 χωρίς PIN... περνάς τις κάρτες από το POS και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βγει to μηνιαιο statement θα τις μετανιωσεις τις ΑΝΕΤΕΣ οπως θεωρεις κινησεις...

Εννοω τις προμηθειες απο συναλλαγες + καπελο ισοτιμιας για καθε κινηση που κανες

 

----------

Το ρολλο εκτυπωσης εχει ενα χρεος..

Ενα χρεος ειναι και η προμηθεια 0-2 % για καθε συνναλαγη μεσω καρτας.θα περαστουν αραγε στην τιμη προιοντος;

Το χρεος συντηρησης ή αγορας ή οτιδηποτε αλλο εχουν;

Τα tipsθα χαθουν ή οχι;εννοω τα απλα με στρογγυλοποιηση ποσου..

http://makpress.blogspot.gr/2015/08/blog-post_714.html?m=1

Contactless cards εδω ηρθαν πριν ενα χρονο στο εξωτερικο ειναι αρκετα χρονια

card.jpg το ιδιο γινεται και με κινητο για να μην κανει κρα...

Τελος,ποσο δυσκολο θα ειναι

1. να κανεις μοντα για να χει μεγαλυτερη ισχυ αραγε;

2 pos cloning και να βγαινουν 10ατομα στην γυρα την μερα;

Σε αρκετες χωρες το νερο κ ο καφες εχει πολλαπλασια τιμη απο ελλαδα.. 50cents με καρτα τι νοημα εχει;

εντελώς ακυρο μιας κ οι συναλλαγές αυτες ειναι επώνυμες αρα αυτος που εχει το pos μπορει ευκολα να πιαστεί. Χωρια οτι με καθε συναλλαγή θα πρεπει να πληκτρολογεί ποσο κ να κοβει απόδειξη για να συνεχισει στην επόμενη οπότε ανούσια ολη η διαδικασία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρίσκω κάπως υπερβολικό αλλά δεν έχω ζήσει σε αυτές τις κοινωνίες και δεν ξέρω. Μονο γερμάνια έχω πάει και εκεί ήταν όλοι με τα μετρητά στο χέρι...

 

Έχει αρχίσει να αλλάζει αρκετά η κατάσταση, αν και φυσικά έχει πολύ δρόμο ακόμα. Σήμερα πχ στο μπαρ όταν έβγαλα κάρτα η κοπέλα πήγε πίσω να φέρει το POS terminal που δεν το είχε κουβαλήσει μαζί της -- 55 ευρώ λογαριασμός κιόλας όχι δίφραγκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε λογικό είναι ,όντας ο ποιο εύκολος τρόπος για την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής, αλλά μου έκανε εντύπωση σε σχέση με αυτά που ακούω από φίλους, γνωστούς που ήταν σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες

 

Μόλις πρόσφατα διάβασα κάτι έρευνες για τους τρόπους πληρωμής στην γερμανία, και ένα τεράστιο ποσοστό προτιμούσε-έκανε τις αγορές με μετρητά, πράγμα που ισχυουσε και στην ελλαδα πριν τα cc, τώρα ποια όλοι με καρτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Contactless cards εδω ηρθαν πριν ενα χρονο στο εξωτερικο ειναι αρκετα χρονια

card.jpg το ιδιο γινεται και με κινητο για να μην κανει κρα...

Τελος,ποσο δυσκολο θα ειναι

1. να κανεις μοντα για να χει μεγαλυτερη ισχυ αραγε;

2 pos cloning και να βγαινουν 10ατομα στην γυρα την μερα;

Σε αρκετες χωρες το νερο κ ο καφες εχει πολλαπλασια τιμη απο ελλαδα.. 50cents με καρτα τι νοημα εχει;

Οταν πρωτοβγηκαν στην μαζα οι contactless εκανα μια mini ερευνα και διαπιστωσα οτι

υπαρχουν flaws για το 25ε limit οπου τα hackαρουν με λαπτοπ.

E λεω δεν γ#$% ας παρω ενα απο αυτα για το fun.

Ειναι λιγο αστειο και γιαγιαδε αλλα νταξει δεν χανω και τιποτα.

Αμα τα κοψεις λιγο, μπαινουν ανετα στις θηκες του πορτοφολιου.

Εννοειται ειναι υπερβολη αλλα για τα 1-2e δεν χαλασε και ο κοσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έξοδα συναλλαγής όπως έχει ειπωθεί πάντα επιβαρύνουν την επιχείρηση. Είναι ο βασικός λόγος που σε πολλά μέρη πχ. πρατήρια καυσίμων δε δεχόντουσαν κάρτες.

Πλέον όμως οι τράπεζες έχουν δεσμευθεί ότι θα ρίξουν τα έξοδα συναλλαγών, και φτιάχνουν τερματικά με σκοπό να έχει... και ο υδραυλικός που πάει στα σπίτια αν τη θυμάμαι καλά τη διαφήμιση!

Σουηδία να πω την αλήθεια δεν παίζει και πολύ το NFC... και σε ένα τερματικό που το είχε δε λειτούργησε touchless η NFC κάρτα ανάληψης της Πειραιώς που έχω (λειτούργησε με τον κλασσικό τρόπο)

Εκεί όμως η κλασσική συναλλαγή όπως είπα είναι πολύ γρήγορη ούτως ή άλλως, η ίδια η σύνδεση με την τράπεζα γίνεται αμέσως και η διαδικασία κρατάει 10 δευτερόλεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλετρονικο χρημα = αερας κοπανιστος.

 

Think about it....με ολες τις προεκτασεις του θεματος.

Έτσι είναι...νούμερα που μεταφέρονται σε έναν υπολογιστή! Αν καεί ο υπολογιστής ούτε έχεις ούτε χρωστάς τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλετρονικο χρημα = αερας κοπανιστος.

 

Think about it....με ολες τις προεκτασεις του θεματος.

Έμενα μου αρέσει το φυσικό χρήμα να το κραταω στα χέρια μου, αλλά δεν συμβαδίζω με τις εποχές βλέπεις...

Το έχουν ενοχοποίηση τόσο πολύ το μετρητό που σε κάνει να νιώθεις εγγληματιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ηλετρονικο χρημα = αερας κοπανιστος.

 

Think about it....με ολες τις προεκτασεις του θεματος.

Ναι ενώ αν έχεις πχ τέτοια στο χέρι σου και την επόμενη μέρα ξαναπέσει υποτίμηση την γλυτώνεις :P

 

 

zimbabwe-banknotes-1-billion-front_large

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...