Προς το περιεχόμενο

Speedport entry 2i ??


NikosApp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 22/02/2022 at 18:35, konzour said:

καλησπερα. εδω και κανενα μηνα μετα απο λιγη χρηση μου κοβει το internet απο το wifi ενω ethernet δουλευει κανονικα και μετα με αποσυνδέει και όταν προσπαθώ να συνδεθώ μου λέει ότι έχω λάθος κωδικό. Για να ξανά συνδεθώ πρέπει να πατήσω το κουμπί του wifi από το μόντεμ. τους πηρα τηλ και με εβαλαν να αλλαξω καναλια. τα αλλαξα ολα και δεν ειδα διαφορα. Εντωμεταξύ είμαι σε επαρχία και έχω μόνο δύο ασύρματα δίκτυα κοντά μου. Καμιά ιδέα;;

τυπικα ενα hard reset και σβησε απο τα δικτυα στο laptop/pc το δικτυο αυτο.

ή εναλλακτικα δωσε αλλο ονομα. (ssid)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 255
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε αναβάθμιση 50Mbps σε 100Mbps γίνεται ταυτόχρονα και αναβάθμιση του Firmware της συσκευής; Γιατί ενώ είμαι σε 50άρι βλέπω ότι έχω ήδη πιάσει το attainable, περίμενα το attainable πρακτικά να ναι κοντά σε 100άρι (η καμπίνα είναι δίπλα κυριολεκτικά από το σπίτι μου και υποστηρίζεται 100άρι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 14/03/2022 at 19:37, kitharas said:

Σε αναβάθμιση 50Mbps σε 100Mbps γίνεται ταυτόχρονα και αναβάθμιση του Firmware της συσκευής; Γιατί ενώ είμαι σε 50άρι βλέπω ότι έχω ήδη πιάσει το attainable, περίμενα το attainable πρακτικά να ναι κοντά σε 100άρι (η καμπίνα είναι δίπλα κυριολεκτικά από το σπίτι μου και υποστηρίζεται 100άρι)

δεν χρειαζεται να αλλαξει κατι σε firmware.μπορει να φταιει η καλωδιωση σου.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

  

Στις 10/12/2017 στις 7:40 ΜΜ, nikolakakis είπε

Για καποιο λογο εχασε οτι ρυθμισεις ειχε μεσα απο μονο του.

Τελικά δεν είμαι ο μοναδικός που συμβαίνουν όλα τα περίεργα! Τι καντήλια έριξα σήμερα στο μαγαζί δε μπορώ να περιγράψω... να θέλω να χρησιμοποιήσω το τηλέφωνο και να μην ανάβει το καταραμένο το λαμπάκι. Έκανα επανεκκινήσεις απ'το κουμπί, το έβγαλα απ'τη πρίζα... τίποτα. Τελικά είχαν χαθεί όλες οι ρυθμίσεις έτσι στα ξεκούδουνα.

Πήρα 3 φορές τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση (μη εξοικειωμένες κοπέλες που μου έδιναν τις πληροφορίες σε δόσεις)... τα γράφω σε περίπτωση που φανεί χρήσιμο σε κάποιον μελλοντικά.

Αρχικά ανοίγετε browser είτε σε κινητό είτε σε pc που να είναι συνδεδεμένα με το router και βάζετε διεύθυνση 192.168.1.1

Username και password αναγράφονται κάτω απ'το router.

Πάτε στη καρτέλα Internet--> Wan --> DSL connection --> PTS DLS

Ζητάτε να σας στείλουν με SMS το username και το password, τα βάζετε στα πεδία και πατάτε Apply.

Mετά ζητάτε να σας στείλουν 2ο SMS για το password του Voip.

Πάτε στη καρτέλα Voip, στη 2η γραμμή τηλεφωνίας... στο πεδίο username βάζετε τον αριθμό του τηλεφώνου, για password αυτό που λάβατε στο 2o sms, και στο 3ο πεδίο admin. Kάνετε save και μετά επανεκκίνηση του router.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, ekrepali said:

  

Τελικά δεν είμαι ο μοναδικός που συμβαίνουν όλα τα περίεργα! Τι καντήλια έριξα σήμερα στο μαγαζί δε μπορώ να περιγράψω... να θέλω να χρησιμοποιήσω το τηλέφωνο και να μην ανάβει το καταραμένο το λαμπάκι. Έκανα επανεκκινήσεις απ'το κουμπί, το έβγαλα απ'τη πρίζα... τίποτα. Τελικά είχαν χαθεί όλες οι ρυθμίσεις έτσι στα ξεκούδουνα.

Πήρα 3 φορές τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση (μη εξοικειωμένες κοπέλες που μου έδιναν τις πληροφορίες σε δόσεις)... τα γράφω σε περίπτωση που φανεί χρήσιμο σε κάποιον μελλοντικά.

Αρχικά ανοίγετε browser είτε σε κινητό είτε σε pc που να είναι συνδεδεμένα με το router και βάζετε διεύθυνση 192.168.1.1

Username και password αναγράφονται κάτω απ'το router.

Πάτε στη καρτέλα Internet--> Wan --> DSL connection --> PTS DLS

Ζητάτε να σας στείλουν με SMS το username και το password, τα βάζετε στα πεδία και πατάτε Apply.

Mετά ζητάτε να σας στείλουν 2ο SMS για το password του Voip.

Πάτε στη καρτέλα Voip, στη 2η γραμμή τηλεφωνίας... στο πεδίο username βάζετε τον αριθμό του τηλεφώνου, για password αυτό που λάβατε στο 2o sms, και στο 3ο πεδίο admin. Kάνετε save και μετά επανεκκίνηση του router.

 

κανονικα δυο πραγματα βλεπω.

α.το router θα πρεπει να κανει zero touch και να παρει τηλεφωνια και internet.

β.το πετας και παιρνεις ενα Fritz!box και κανεις την ζωη σου ευκολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

κανονικα δυο πραγματα βλεπω.

α.το router θα πρεπει να κανει zero touch και να παρει τηλεφωνια και internet.

β.το πετας και παιρνεις ενα Fritz!box και κανεις την ζωη σου ευκολη

Tώρα μ'εκαψες, εχω μείνει λίγο πίσω τεχνολογικά... εγώ τη δουλειά μου θέλω να κάνω. 7 χρόνια δεν είχα κανένα θέμα με το speedport (αραιά και πού έκανα καμιά επανεκκίνηση). Σήμερα έφαγε σκάλωμα, το επανέφερα... δε θέλω να ασχοληθώ άλλο μ'αυτό το θέμα. Το να πάρω ένα Fritz!box μάλλον θα κάνω τη ζωή μου δύσκολη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, ekrepali said:

Tώρα μ'εκαψες, εχω μείνει λίγο πίσω τεχνολογικά... εγώ τη δουλειά μου θέλω να κάνω. 7 χρόνια δεν είχα κανένα θέμα με το speedport (αραιά και πού έκανα καμιά επανεκκίνηση). Σήμερα έφαγε σκάλωμα, το επανέφερα... δε θέλω να ασχοληθώ άλλο μ'αυτό το θέμα. Το να πάρω ένα Fritz!box μάλλον θα κάνω τη ζωή μου δύσκολη...

αν σου ετυχε μια φορα οπως λες τοτε μικρο το κακο.σε οποιοδηποτε ρουτερ ακομα και μετα απο σκαμπανεβασμα του ρευματος μπορει να χασει ρυθμισεις.τιποτα το παραξενο δηλαδη.αλλο τοσο μετα απο 7 χρονια/ βεβαια μετα απο τοσα χρονια δεν ξερω αν ο οτε δινει πουθενα πλεον το speedport entry 2i το οποιο δεν ειναι καν dual band. απλα κανονικα επρεπε να παρει τις ρυθμισεις μονο του.με το fritz μονο ευκολη κανεις την ζωη σου και παιζει με cosmote Out of the box.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Συνεδεσα ενα router 2i σημερα, για πρωτη φορα.

Λοιπον, ολα πηγαν κανονικα, καλα, αλλα το telephony σβηστο...

Και δωστου restart, και αντε παλι.

Δεν μου φαινονταν λογικο. Να δινει dsl, να δινει internet, και να μη δινει τηλεφωνο; Τι στην ευχη; Γιατι να ειναι σβηστο το λαμπακι του telephony και τα τηλεφωνα νεκρα;

Εν τελει, μετα απο 5 ωρες (ναι, καλα ακουσατε), και ενω μιλουσα ηδη με το helpdesk του οτε να μου εξηγησουν τα...παραδοξα, εκεινη τη στιγμη, αναψε -ω του θαυματος- το λαμπακι, και τα τηλεφωνα πηραν ζωη.

Γιατι αργησε τοσο πολυ αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, mindreader said:

Συνεδεσα ενα router 2i σημερα, για πρωτη φορα.

Λοιπον, ολα πηγαν κανονικα, καλα, αλλα το telephony σβηστο...

Και δωστου restart, και αντε παλι.

Δεν μου φαινονταν λογικο. Να δινει dsl, να δινει internet, και να μη δινει τηλεφωνο; Τι στην ευχη; Γιατι να ειναι σβηστο το λαμπακι του telephony και τα τηλεφωνα νεκρα;

Εν τελει, μετα απο 5 ωρες (ναι, καλα ακουσατε), και ενω μιλουσα ηδη με το helpdesk του οτε να μου εξηγησουν τα...παραδοξα, εκεινη τη στιγμη, αναψε -ω του θαυματος- το λαμπακι, και τα τηλεφωνα πηραν ζωη.

Γιατι αργησε τοσο πολυ αυτο;

αν εκανε κατι αυτη τωρα ή οχι δεν θα το μαθουμε ποτε.πρωτη φορα ειναι που επαιξε η τηλεφωνια ή επαιζε και απλα αλλαξες cpe?αν ηταν πρωτη φορα λογικα ισως να πειραξε κατι αυτη. αλλιως δεν δικαιολογειται εκτος αν ηθελε κανα firmware update που το εκανε αυτη ή εγινε αυτοματα . αλλα συνηθως το firmware update γινεται κατευθειαν. το ειχες κανει και factory defaults?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, poulinos said:

αν εκανε κατι αυτη τωρα ή οχι δεν θα το μαθουμε ποτε.πρωτη φορα ειναι που επαιξε η τηλεφωνια ή επαιζε και απλα αλλαξες cpe?αν ηταν πρωτη φορα λογικα ισως να πειραξε κατι αυτη. αλλιως δεν δικαιολογειται εκτος αν ηθελε κανα firmware update που το εκανε αυτη ή εγινε αυτοματα . αλλα συνηθως το firmware update γινεται κατευθειαν. το ειχες κανει και factory defaults?

Οχι, υπηρχε πριν αλλο router ιδιο που ομως χαλασε, και μπηκε στη θεση του ενα νεο ιδιο. Αλλα telephony...σβηστο. Οχι δεν εκανα factory reset. Απλα δεν μπορω να το εξηγησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, mindreader said:

Οχι, υπηρχε πριν αλλο router ιδιο που ομως χαλασε, και μπηκε στη θεση του ενα νεο ιδιο. Αλλα telephony...σβηστο. Οχι δεν εκανα factory reset. Απλα δεν μπορω να το εξηγησω.

καλο θα ειναι να κανεις factory reset για να παιρνει τα defaults εκτος αν ηταν του κουτιου.γιατι θα μπορουσε να ειχε μεσα στοιχεια απο αλλο χρηστη και να γινουν πολλα ή να μην γινουν αυτα που πρεπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, poulinos said:

καλο θα ειναι να κανεις factory reset για να παιρνει τα defaults εκτος αν ηταν του κουτιου.γιατι θα μπορουσε να ειχε μεσα στοιχεια απο αλλο χρηστη και να γινουν πολλα ή να μην γινουν αυτα που πρεπει

Αυτο ειναι μια πραγματικα σοφη παρατηρηση. Οντως ηταν 'καινουργιο', αλλα το αγορασα απο αλλο χρηστη, δεν το πηρα απο τον οτε απευθειας το συγκεκριμενο. Τo factory reset το κανεις πισω απο το κουμπακι, σωστα; Τωρα ομως, να σου πω και οτι φοβαμαι, μην ξεμεινω απο σταθερο τηλεφωνο (telephony) επι ωρες, ξανα παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, mindreader said:

Αυτο ειναι μια πραγματικα σοφη παρατηρηση. Οντως ηταν 'καινουργιο', αλλα το αγορασα απο αλλο χρηστη, δεν το πηρα απο τον οτε απευθειας το συγκεκριμενο. Τo factory reset το κανεις πισω απο το κουμπακι, σωστα; Τωρα ομως, να σου πω και οτι φοβαμαι, μην ξεμεινω απο σταθερο τηλεφωνο (telephony) επι ωρες, ξανα παλι...

αφου επαιξε τωρα αστο οπως ειναι.ελπιζω να εχει το username σου μεσα και το δικο σου τηλεφωνο:p . γιατι αγορασες αφου η cosmote σου δινει δωρεαν αλλο.ναι απο το κουμπακι πισω με πινεζα,συνδετηρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, poulinos said:

αφου επαιξε τωρα αστο οπως ειναι.ελπιζω να εχει το username σου μεσα και το δικο σου τηλεφωνο:p . γιατι αγορασες αφου η cosmote σου δινει δωρεαν αλλο.ναι απο το κουμπακι πισω με πινεζα,συνδετηρα.

Μολις τσεκαρα στο controlpanel, οντως εχει μεσα το δικο μου τηλεφωνο. Οταν ειχα τσεκαρει με το telephony off, δεν ειχε μεσα καταχωρημενο κανενα τηλεφωνο. Βεβαια, αυτα ειπαμε υποτιθεται γινονται αυτοματοποιημενα. Σε εμενα πηρε καποιες ωρες....και δεν το ηξερα καν αν θα γινει στο τελος....παρα-αργησε...

Το username, που το βρισκω; Σε ποιο σημειο στο μενου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...