Προς το περιεχόμενο

Speedport entry 2i ??


NikosApp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα το router mi wifi 3 της xiaomi γιατί το wifi του speedport ήταν κακό και το σύνδεσα με ethernet με το speedport.Αν και είμαι ικανοποιημένος μέχρι στιγμής από το wifi του xiaomi αναρωτιόμουνα αν έβαζα το speedport σε bridge mode θα έβλεπα βελτίωση στην απόδοση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 255
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 31/3/2018 at 11:44 AM, Geosim79 said:

καλημέρα παιδιά...ζητώ τα φώτα σας.

Πριν 2 μέρες ο ΟΤΕ μου άλλαξε το bautec router με το συγκεκριμένο κομμάτι λόγο αλλαγής σε ευρυζωνική....το θέμα είναι πως σήμερα ενώ έχω internet δεν λειτουργεί το τηλέφωνο.

παρατήρησα πως το ασύρματο τηλέφωνο ήθελε αλλαγή μπαταριών, έβαλα επαναφορτιζόμενες αλλά και πάλι τζιφος.. η λυχνία με την ένδειξη telephony πάνω στο router δεν έχει έντονο φωτισμό όπως οι άλλες...καμμιά ιδέα;

αν δεν σου εχει δωσει voip που δεν νομιζω οτι επειδη σου αλλαξε ρουτερ σου εδωσε voip τοτε πρεπει να παιζει το τηλεφωνο κανονικα.και το τηλεφωνο θα ειναι οπως ηταν πριν στο splitter δηλαδη σαν tdm telephony και οχι στο router>εκτος αν σου ειπαν οτι θα σε γυρισουνσε voip οποτε εκει θα παει στο ρουτερ αλλα ναι θα πρεπει να αναβει το telephony

On 31/3/2018 at 8:53 PM, christos_0b said:

Εγώ έχω έχω άλλη ερώτηση και για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα:

Στίς ρυθμίσεις Local Netwrok ->IPv4->DHCP Server υπάρχει η εξής επιλογή "Isp DNS on/off" , το default είναι off (οπότε σαν dns μπαίνει το ίδιο το router πρώτα απ'οτι καταλαβαίνω "192.168.1.1").

Εάν το βάλω On αντί να γίνονται τα requests απο το pc στο router και απο το router στον ενα εκ των 2 dns του ΟΤΕ θα "γλιτώνω" ένα βήμα ? Θα κερδίζω κάτι ?

Επίσης , ενώ έχω ρυθμίσει DHCP binding για 2 συσκευές με τις αντίστοιχες mac τους στο router κάθε φορά παίρνουν random ip , έχω αλλάξει και το dhcp start ip address ώστε να μην περιλαμβάνει αυτές τις  ip αλλά @@ , παίζει να φταίει το lease time που είναι αρκετά μεγάλο ? σε φάση μετά απο restart του router να μην κανει ξανα assign την ίδια ip γιατι την θεωρει ήδη δεσμευμένη?

δεν θα γλυτωσεις σχεδον τιποτα.μην τρελενεσαι γενικως με τους Dns αν θα βαλετε του παροχου ή της google ή δεν ξερω τι.δεν θα απογειωθει το Internet Ξαφνικα απο μια αλλαγη Dns.

το δευτερο επρεπε να παιζει κανονικα αντε μετα απο ενα Reboot του router.καλο ειναι που τις εβγαλες εκτος ευρους dhcp.το Lease time δεν θα επρεπε να σε επηρεαζει αλλο τοσο οταν τις εχεις βγαλει και εκτος ευρους dhcp.

On 3/4/2018 at 12:06 AM, Raptorex said:

Αγόρασα το router mi wifi 3 της xiaomi γιατί το wifi του speedport ήταν κακό και το σύνδεσα με ethernet με το speedport.Αν και είμαι ικανοποιημένος μέχρι στιγμής από το wifi του xiaomi αναρωτιόμουνα αν έβαζα το speedport σε bridge mode θα έβλεπα βελτίωση στην απόδοση;

ειτε παιξεις bridge ειτε παιξεις σαν access point δεν θα δεις καμια τρελη διαφορα.ο μονος λογος να το κανεις ειναι αμα σε router mode το xiaomi δινει κατι που δεν δινει το speedport

On 5/4/2018 at 8:07 PM, Damachi said:

Νομιζω ποιο απλο ειναι να απενεργ. το wifi του speedport και να αφησεις στη LAN1 το αλλο . Θελω να δοκιμασω τοNetgear 7000 

τι θες να δοκιμασεις?να το βαλεις σαν ρουτερ πισω απο το speedport?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθω να παρω καλυτερη ταχυτητα .... vdsl δηθεν 50 οτε κλειδωνει αναμεσα 33 - 36,5 fastpath  . Μεγιστο λογο και απωλειων θα μπορουσε 40   Στο wifi θα ηθελα να κλεισω το 2,4 και να αφησω μονο το 5 ghz του asus . Τηλεφωνεια "ευρυζωνικη" δεν εχω δεχτει να με βαλουν ακομα ωστε να πεφτει και το τηλ μαζι με το speedport . Λες να κερδισω λιγο ταχυτητα ετσι ;

Μονο μια μαστερ πριζα εχω με το ρουτερ . Ευχαριστω  και χρονια πολλα !

Επεξ/σία από Damachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.το Fast path σου ριχνει ταχυτητα.β.ο οτε φοραει συγκεκριμενο Profile δεν θα δεις δηλαδη 6 Margin οπως στο adsl. επισης να ειναι σωστα η καλωδιωση σου 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

1 minute ago, Damachi said:

Προσπαθω να παρω καλυτερη ταχυτητα .... vdsl δηθεν 50 οτε κλειδωνει αναμεσα 33 - 36,5 fastpath  . Μεγιστο λογο και απωλειων θα μπορουσε 40

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μου στείλανε και μένα το speedport. Αλλά εγώ έχω ήδη δικό μου tplink n600 συνδεμένο. (24αρα σύνδεση)

Ειμαι υποχρεωμένος να βάλω το δικό τους? 

Θα κερδίσω κάτι αν το αλλάξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vag10

Αν σε γυρίσουν σε vdsl θα πιάσεις ταβάνι 24/1 αλλά θα χάσεις το tdm και μπεις σε ευρυζωνική τηλεφωνία, αλλα αυτό είναι αναμενόμενο μιας και υπάρχει Ευρωπαική οδηγία όλες οι γραμμές να γυρίσουν σε voip μέχρι το τέλος του 2018 + μια μικρή παράταση λογικά...

Η λογική του OTE είναι να αντικαταστήσει την μπρίζα στο τοίχο με το modem του...

Οι adsl πάνε για φούντο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/4/2018 at 14:55, vag10 said:

Μου στείλανε και μένα το speedport. Αλλά εγώ έχω ήδη δικό μου tplink n600 συνδεμένο. (24αρα σύνδεση)

Ειμαι υποχρεωμένος να βάλω το δικό τους? 

Θα κερδίσω κάτι αν το αλλάξω?

αν εχεις voip μπορεις να βαλεις το speedport πισω απο το tp link σου για να εχεις τηλεφωνια.αν δεν εχεις voip μια χαρα. αν N600 εννοεις το tp link 9980 δυστυχως δεν υποστηριζει vectoring εκτος αν του βαλεις open wrt.

το να κερδισεις θελει δοκιμη.μπορει πχ να συγχρονισει παραπανω μπορει λιγοτερο.το βλεπεις και κρινεις.σιγουρα το speedport δεν δινει 5ghz αν και μπορεις να βαλεις το Tp link σαν Router ή σαν access point πανω στο speedport.

On 21/4/2018 at 16:50, spell1977 said:

@vag10

Αν σε γυρίσουν σε vdsl θα πιάσεις ταβάνι 24/1 αλλά θα χάσεις το tdm και μπεις σε ευρυζωνική τηλεφωνία, αλλα αυτό είναι αναμενόμενο μιας και υπάρχει Ευρωπαική οδηγία όλες οι γραμμές να γυρίσουν σε voip μέχρι το τέλος του 2018 + μια μικρή παράταση λογικά...

Η λογική του OTE είναι να αντικαταστήσει την μπρίζα στο τοίχο με το modem του...

Οι adsl πάνε για φούντο...

αν τον πανε σε kv Θα γινει αυτο.αν δεν εχει ακομα Kv τοτε δεν θα πιασει ταβανι 24/1.

η πριζα στον τοιχο θα μεινει:P η tdm τηλεφωνια  θα σταματησει:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, divo said:

ξέρει κάποιος πως μπορω να κλεισω τη πρόσβαση wifi ή internet access σε entry 2i?

δοκίμασα με parental control αλλά παίρνει μέχρι 5 συσκευές.

guest network or hidden ssid μηπως βοηθησουν?κατι αλλο δεν νομιζω  να εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/4/2018 at 12:53, divo said:

Βλεπω ποσες και ποιες συσκευες ειναι συνδεδεμενες. Βεβαια χωρις ονομα, μονο mac address. πως κλείνει η προσβαση τους στο ιντερνετ ή στο wifi, δεν ξερω αν υπαρχει κατι. Δοκιμασα με parental control οντως κλεινει η προσβαση, αλλα μεχρι 5

αργησα να το δω για να σου πω.mac filtering ειναι αυτο που θες αλλα αμα καποιος ξερει πως να αλλαξει το mac address της καρτας(spoofing) τοτε θα μπει κανονικα. πως θα βγαλουν λεφτα αν τα λενε ολα στο απλο support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...
On 23/05/2018 at 18:59, vag10 said:

Ναι στο 100% είναι.

Ένα repeater θα κάνει δουλειά ή χρειάζομαι κάτι άλλο για καλύτερο σήμα?

α.καλωδιο και access point.

β.powerline.

γ.repeater.

απο την καλυτερη στην χειροτερη λυση σε θεμα αποδοσης

On 23/05/2018 at 19:49, divo said:

Οντως...  Παντως υπαρχει και white list απο οτι ειδα οποτε οποια θες τα περνας εκει και καθαρισες. Οι υπόλοιποι αστους να προσπαθουν να μπουν....

θα κανει. εγω εχω το tplink wa850re. Σε δοκιμη που εκανα το ενα κατω απο το αλλο το tl ειχε το διπλάσιο σημα εξω απο το σπιτι. Ειναι και φτηνο 25€ 

απλα το mac address filtering γενικα αν καποιος ξερει το περναει.οτιδηποτε βεβαια παιζει σε Repeater χανει σε ταχυτητα

On 12/07/2018 at 21:52, spiros91 said:

Πως μπορούμε να κατεβάσουμε το νέο firmware αν δεν έχουμε λογαριασμό my cosmote?

Καποιος που εχει να στο κατεβασει και να στο στειλει. εδω https://www.cosmote.gr/fixed/tech_speedport/-/asset_publisher/1X9NxR5xYkfu/content/speedport-entry2i-firmware-upgrade

βλεπω αυτο αλλα ειναι του 2016.μηπως πλεον δεν τα ανεβαζουν και απλα τα κανουν Remote upgrade, γιατι στους περισσοτερους παροχους αυτο παιζει.για να μην χρειαζεται ο πελατης να κανει τιποτα ειδικα αυτοι που δεν εχουν επαφη με το αντικειμενο απλα τα κανουν μαζικα firmware update.

https://www.adslgr.com/forum/threads/900889-Speedport-Entry-2i/page270

μπορεις να μιλησεις και με cosmote να δεις τι θα σου πουν για το τελευταιο Firmware ή να στο περασουν αν πραγματι δεν εχει περαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...