Προς το περιεχόμενο

Speedport entry 2i ??


NikosApp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, εάν μπορείτε να με βοήθησετε να μου πείτε σε ποιο μενού βάζουμε της Google τους DNS. Μια δοκιμή που έκανα πήγε άπατη...ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 255
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα, εχω το ρουτερ αλλα εχω πολλα προβληματα. 
1) η γραμμη μου ειναι 24αρα αλλα οτι και να δοκιμασω να κατεβασω δεν πιανει πανω απο 900kb ενω με Hol επιανε max και ανετα 2mb/s.
2) το πιο σοβαρο μου προβλημα, εχω ping spikes. Μπηκα ενα game league of legends  για να μετρησω το ping και εκει που καθεται στα 58-60 οσο πρεπει δηλαδη ξαφνικα βαραει 300αρια
αυτο το καταλαβα πριν καν παιξω καποιο παιχνιδι ενω ημουν discord ακουγα τους αλλους να laggarei η φωνη τους και να μιλανε "ρομποτικα".
Πηρα σημερα το 13888 και το μονο που καναν ηταν ενα speedtest λεγοντας μου οτι η γραμμη διχνει 10ms και δεν μπορουν να κανουν κατι.
Μπορει να βοηθησει κανεις? δυστιχως δεν εχω αλλο μοντεμ να δοκιμασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2018 στις 9:28 ΜΜ, axinosgr είπε

Καλησπέρα σας, εάν μπορείτε να με βοήθησετε να μου πείτε σε ποιο μενού βάζουμε της Google τους DNS. Μια δοκιμή που έκανα πήγε άπατη...ευχαριστώ 

Θα πας στη καρτέλα Internet και στη στήλη που θα εμφανιστεί αριστερά πατάς WAN

Στη συνέχεια κάτω απο το DSL Connection θα πατήσεις το μπλε βελάκι που έχει το όνομα της σύνδεσης που έχεις δημιουργήσει.

Στο μενού που θα εμφανιστεί θα βρεις τα IPv4 και IPv6 τα οποία θα γυρίσεις σε On 

Εκεί θα βάλεις τα DNS που θες. Σε εμένα δούλεψε μια χαρά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/11/2018 στις 11:44 ΜΜ, Grinder είπε

Θα πας στη καρτέλα Internet και στη στήλη που θα εμφανιστεί αριστερά πατάς WAN

Στη συνέχεια κάτω απο το DSL Connection θα πατήσεις το μπλε βελάκι που έχει το όνομα της σύνδεσης που έχεις δημιουργήσει.

Στο μενού που θα εμφανιστεί θα βρεις τα IPv4 και IPv6 τα οποία θα γυρίσεις σε On

Εκεί θα βάλεις τα DNS που θες. Σε εμένα δούλεψε μια χαρά.

Σε ευχαριστώ πολύ :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως φαινονται τα στοιχεια?net.png.50d32d62e9b9d822350534c59dd4d809.png

Στις 12/11/2018 στις 11:44 ΜΜ, Grinder είπε

Θα πας στη καρτέλα Internet και στη στήλη που θα εμφανιστεί αριστερά πατάς WAN

Στη συνέχεια κάτω απο το DSL Connection θα πατήσεις το μπλε βελάκι που έχει το όνομα της σύνδεσης που έχεις δημιουργήσει.

Στο μενού που θα εμφανιστεί θα βρεις τα IPv4 και IPv6 τα οποία θα γυρίσεις σε On 

Εκεί θα βάλεις τα DNS που θες. Σε εμένα δούλεψε μια χαρά.

γιατι αν αλλαξεις μονο το dns του pc για να μην μπλεκεις με το ρουτερ δεν θα ειναι καλυτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/11/2018 at 21:03, Kilplix said:

Καλησπερα, εχω το ρουτερ αλλα εχω πολλα προβληματα. 
1) η γραμμη μου ειναι 24αρα αλλα οτι και να δοκιμασω να κατεβασω δεν πιανει πανω απο 900kb ενω με Hol επιανε max και ανετα 2mb/s.
2) το πιο σοβαρο μου προβλημα, εχω ping spikes. Μπηκα ενα game league of legends  για να μετρησω το ping και εκει που καθεται στα 58-60 οσο πρεπει δηλαδη ξαφνικα βαραει 300αρια
αυτο το καταλαβα πριν καν παιξω καποιο παιχνιδι ενω ημουν discord ακουγα τους αλλους να laggarei η φωνη τους και να μιλανε "ρομποτικα".
Πηρα σημερα το 13888 και το μονο που καναν ηταν ενα speedtest λεγοντας μου οτι η γραμμη διχνει 10ms και δεν μπορουν να κανουν κατι.
Μπορει να βοηθησει κανεις? δυστιχως δεν εχω αλλο μοντεμ να δοκιμασω

α.δοκιμη με καλωδιο ethernet αν εισαι wifi.

β.αν εχεις vdsl μπορεις να ζητησεις το speedport plus.

γ.δοκιμη με δανεικο ρουτερ.

δ.μπορεις να ζητησεις Fast path Μηπως και.

On 24/11/2018 at 18:41, jimis98 said:

γιατι αν αλλαξεις μονο το dns του pc για να μην μπλεκεις με το ρουτερ δεν θα ειναι καλυτερα?

αν αλλαξεις του Pc ειναι η ευκολη λυση.αλλα αν εχεις και αλλο Pc  ή κινητο θα πρεπει να κανεις το ιδιο ακριβως. οποτε το κανεις στο ρουτερ και τελειωνεις.,μια χαρα εισαι.τερματιζεις στα 24/1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αλλαξω απο το pc kai οχι απο το royter θα πρεπει να αλλακτει και απο τα κινητα ποιος ο λογος?δεν εχω αλλο pc

και μετα πως μπορω να το επανεφερω την dns οπως ηταν πριν?

τα αλλα που γραφουν μπορεις να μου τα εξηγησεις?διαβασα το post που εκανες αλλα δεν τα πολυκαταλαβα

The configuration will take effect after picking up the telephone.
Slic Power Save Mode ειναι στο off αν το παω στο on θα εχει θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jimis98 said:

αν αλλαξω απο το pc kai οχι απο το royter θα πρεπει να αλλακτει και απο τα κινητα ποιος ο λογος?δεν εχω αλλο pc

και μετα πως μπορω να το επανεφερω την dns οπως ηταν πριν?

τα αλλα που γραφουν μπορεις να μου τα εξηγησεις?διαβασα το post που εκανες αλλα δεν τα πολυκαταλαβα

The configuration will take effect after picking up the telephone.
Slic Power Save Mode ειναι στο off αν το παω στο on θα εχει θεμα?

αν εχεις μονο ενα Pc το αλλαζεις απο το Pc και τελειωνεις.ολες οι αλλες συσκευες σου ομως θα παρουν τους Dns που εχει το ρουτερ οποτε δεν θα μπορεις να μπεις στα τορρεντς sites κτλ. αν ομως εχεις και κινητα εχεις και φιλους εχει και αλλες συσκευες δεν γινεται να το αλλαξεις σε ολους.οποτε εκει το αλλαζεις απο το ρουτερ για να μην χρειαζεται στις συσκευες.

στο Pc απλα βαζεις αυτοματη αποδοση dns>στο ρουτερ απλα το ξαναβαζεις οπως ηταν πριν δηλαδη στο Off πριν το κανεις On αν θυμαμαι σωστα απεξω το μενου.

εδω τι ειναι το slic

https://www.silvertel.com/products/telecom.html

https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1142763

Λογικα καποιο power saving feauture. δεν εχει και πολυ νοημα να ασχοληθεις. και το αλλο σου λεει οτι η αλλαγη που θα κανεις θα ενεργοποιηθει οταν σηκωσεις το τηλεφωνο.

τι αλλο δεν καταλαβες απο αυτα που εγραψα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για τορρεντ site με κόβει να αλλάξω dns στο δίκτυο συνδέεται ένας υπολογιστής που θα κατεβαίνουν εκεί τα τορρεντ και κινητά μέσω wifi εκεί δεν θα κατεβάζω torrent

 

δεν ξέρω αγγλικά και δεν μπορώ να διαβάσω τα site

κάτω από το actual rate που αναγράφει τι είναι? 

Attainable Rate(Up/Down) Noise Margin(Up/Down) Line Attenuation(Up/Down) Output Power(Up/Down) Data Path(Up/Down)

Interleave Depth(Up/Down) Interleave Delay(Up/Down) INP(Up/Down) CRC Errors(Up/Down) FEC Errors(Up/Down)

Επεξ/σία από jimis98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jimis98 said:

για τορρεντ site με κόβει να αλλάξω dns στο δίκτυο συνδέεται ένας υπολογιστής που θα κατεβαίνουν εκεί τα τορρεντ και κινητά μέσω wifi εκεί δεν θα κατεβάζω torrent

δεν ξέρω αγγλικά και δεν μπορώ να διαβάσω τα site

κάτω από το actual rate που αναγράφει τι είναι? 

Attainable Rate(Up/Down) Noise Margin(Up/Down) Line Attenuation(Up/Down) Output Power(Up/Down) Data Path(Up/Down)

Interleave Depth(Up/Down) Interleave Delay(Up/Down) INP(Up/Down) CRC Errors(Up/Down) FEC Errors(Up/Down)

για ενα pc ναι δεν εχει νοημα να τους αλλαξεις στο router.

attainable rate το μεγιστο που μπορει να πιασει η γραμμη.line attenuation.εξασθενιση της γραμμης λογω μηκις βροχου.output power.ας το πουμε με απλα λογια :ποσο δυνατα στελνει το σημα το dslam. margin.Εδώ μετράμε τη σχέση που έχει το ωφέλιμο σήμα της γραμμής (signal - αυτό που μεταφέρει τα data μας) αν το διαιρέσουμε με το θόρυβο της (noise) γι αυτό λέγεται και S/N δηλ. Signal/Noise

data path αν εισαι fast path η οχι.

fec crc : λαθη στην γραμμη

interleave depth interleave delay και ,inp τα αφηνουμε διοτι παμε μακρυα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπαρχει καποιο βιβλιο να αγοραζω που να λεει για τα δικτυα και γενικα τις ρυθμισεις των ρουτερ που χρησιμευουν?

το fast path ειναι για σους ασχολουνται με online gaming ή κανει για τον απλο κοσμο?η γραμμη δεν μεταφραζεται σε mbps εδω γιατι τα εμφανιζει σε kbps?

για ανακεφαλαιωση δεν πειραζω τιποτα απο το ρουτερ την dns μονο απο το pc,ποιος ο λογος να επιρεαστουν οι συσκευες απο το pc αφου θα αλλαχτει απο εκει?

Επεξ/σία από jimis98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 26/11/2018 at 18:16, jimis98 said:

υπαρχει καποιο βιβλιο να αγοραζω που να λεει για τα δικτυα και γενικα τις ρυθμισεις των ρουτερ που χρησιμευουν?

το fast path ειναι για σους ασχολουνται με online gaming ή κανει για τον απλο κοσμο?η γραμμη δεν μεταφραζεται σε mbps εδω γιατι τα εμφανιζει σε kbps?

για ανακεφαλαιωση δεν πειραζω τιποτα απο το ρουτερ την dns μονο απο το pc,ποιος ο λογος να επιρεαστουν οι συσκευες απο το pc αφου θα αλλαχτει απο εκει?

fast path συνηθως για τους gamers.και καποιοι που κανουν streaming ή και σε voice εχει νοημα το Fast path αλλα κυριως για gamers. αν αλλαχτει το dns στο pc επηρεαζει μονο το Pc.αν αλλαχτει στο ρουτερ επηρεαζονται ολες οι συσκευες.

ειτε πεις οτι η γραμμη ειναι 1Mbit ειτε πεις οτι ειναι 1024kbps ειτε πεις οτι ειναι 1..χχχ.χχχχ bps ειναι το ιδιο.συνηθως τα routers γραφουν Kbps/.πχ 49999

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, jimis98 said:

άλλο fast path και άλλο το ping? 

υπάρχει περίπτωση σε αλλαγή dns να με ειδοποιήσει ο παροχος?

το fast path ριχνει την ταχυτητα συγχρονισμου  αλλα βελτιωνει το Ping.

το Interleave ανεβαζει την ταχυτητα αλλα ανεβαζει και το Ping.

ο παροχος δεν τον νοιαζει καν αν θα αλλαξεις τους dns ειτε στο pc σου ειτε στο router.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, poulinos είπε

το fast path ριχνει την ταχυτητα συγχρονισμου  αλλα βελτιωνει το Ping.

το Interleave ανεβαζει την ταχυτητα αλλα ανεβαζει και το Ping.

ο παροχος δεν τον νοιαζει καν αν θα αλλαξεις τους dns ειτε στο pc σου ειτε στο router.

υπαρχει κανενα βιβλιο κατα προτημηση ελληνικο για να διαβαζω για τα δικτυα?

αν ανεβασω το interleave θα ανεβei και η ταχυτητα συνδεσης?αυτα ολα μπορω με ρυθμισεις να τα φτιαξω?

για καποιος που δεν ασχολειται με το online game δεν τον νοιαζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...