Προς το περιεχόμενο

Speedport entry 2i ??


NikosApp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, divo said:

Το θεμα ειναι φιλε μου οτι το voip δεν το αποφευγεις. Ουτε εσυ ουτε κανεις μας. Το ερωτημα ειναι θες να το κανεις τωρα με τη βοηθεια τεχνικου ή θα το κανεις σε κανα  3μηνο,  4μηνο μονος σου και οτι γινει;

αν εφτιαχνες και μια οδηγια γι το συγκεκριμενο θα γλυτωνες καμια 200αρια ποστ.😊 😊😊😊😊

πολλα ατομα λενε οχι voip οχι voip μεχρι που καποια στιγμη ο οτε θα τους πεις αυριο σας γυρναμε θελετε δεν θελετε.χαχα.

δεν το εχω δοκιμασει το pppoe passthrough γιατι οσο ξερω μονο ο οτε το αφηνει .αλλα στην θεωρια αν καποιος μπορει να το δοκιμασει ειναι οτι αφηνεις το speedport οπως ειναι κανονικα δηλαδη χωρις να το κανεις bridge και βαζεις το router απο πισω να στελνει Username/password οπως θα το ειχες ρυθμισει αν επαιζε το speedport bridge.ετσι και το speedport θα εχει ιντερνετ για να παιξει πχ iptv ή να παιξει το voip αλλα και το router απο πισω θα εχει ιντερνετ με διαφορετικη Ip.το wifi μπορεις να το κλεισεις στο speedport.το pppoe passthrough υποτιθεται οτι ο οτε το εχει ηδη ενεργοποιημενο οποτε δεν θα χρειαστει να το ενεργοποιησει κανεις.

1 hour ago, bobptz said:

Και μία για το speedportPlus παρακαλώ, ΑΝ δεν είναι ίδια τα βήματα.

λογικα πρεπει να ειναι τα ιδια ακριβως οπως ειπε και ο divo

1 hour ago, divo said:

τα ιδια ειναι...

Τον "χωσαμε" παλι.......😉😉😉😉

αν δεν πετυχει τοτε ρωταμε και τον jkoukos.δεν εχω τροπο να το δοκιμασω

λενε και εδω διαφορα πραγματα

https://www.adslgr.com/forum/threads/934129-speedport-entry-2i-bridge-mode

7 hours ago, balaras said:

Έχουν φαγωθεί απ' τον ΟΤΕ να μου βάλουν voip τηλεφωνία στο speedport entry 2i. Το πρόβλημά μου είναι ότι εγω το δουλεύω σε bridge mode και τα υπόλοια τα αναλαμβάνει ένα Netgear με tomato. Μπορεί να παίξει η voip τηλεφωνία ενώ είναι σε bridge mode?

βεβαια υπαρχει και η λυση και ο jkoukos εχει σηκωσει οδηγιες για να βαλεις μπροστα το δικο σου adsl/vdsl modem router και το speedport να μπει απο πισω σαν wan και να σηκωνει μονο την τηλεφωνια.θελει καποιες ρυθμισεις βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 255
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εμενα με βάλανε σε voip με το έτσι θελω οταν έκανα αναβάθμιση απο 30 σε 50 vdsl. χαλασανε την γραμμή και δεν ειχα ίντερνετ και τηλέφωνο για 8 ημέρες, thx ote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, vaggos88 said:

εμενα με βάλανε σε voip με το έτσι θελω οταν έκανα αναβάθμιση απο 30 σε 50 vdsl. χαλασανε την γραμμή και δεν ειχα ίντερνετ και τηλέφωνο για 8 ημέρες, thx ote.

ολοι θα γυρισουν αργα η γρηγορα οποτε ναι αν γινει κατι στο ιντερνετ θα χανεις και το τηλεφωνο.και στην γραμμη μπορει να τυχει οτιδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας τεχνικος του οτε μου ειπε οτι μελλοντικα, δεν διευκρινισε πότε, ακομα και να κοβεται το ρευμα , θα συνεχισει να λειτουργει το ρουτερ. μεσω ανακατευθυνσης σε grps (δικτυο κινητης 3G/4G αν καταλαβα καλα) και προφανως με την βοηθεια ups. Κατι παρομοιο υπαρχει ηδη ως επι πληρωμη υπηρεσια, το COSMOTE Internet Backup, που ειναι μονο για ιντερνετ βεβαια (για μενα αχρηστο,αφου αν χρειαστει κανω tethering απο το κινητο) και οχι για τηλεφωνια.

κατι ακομα. σε φιλη μου ,της εστειλαν νεο υποτιθεται ρουτερ με νεα συνδεση σε οτε,ωστοσο η συσκευασια ηταν ανοιγμενη και ηταν προφανως χρησιμοποιημενο και απο επιστροφη. Επειδη βαριεται να το στελνει πισω και να μεινει κι αλλο χωρις ρουτερ, προτιμησε να το κρατησει, αλλα εμενα μου φαινεται απαραδεκτο  σε νεα 50αρα μαλιστα συνδεση, να μην δωσουν καινουριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, PSYHAS said:

ενας τεχνικος του οτε μου ειπε οτι μελλοντικα, δεν διευκρινισε πότε, ακομα και να κοβεται το ρευμα , θα συνεχισει να λειτουργει το ρουτερ. μεσω ανακατευθυνσης σε grps (δικτυο κινητης 3G/4G αν καταλαβα καλα) και προφανως με την βοηθεια ups. Κατι παρομοιο υπαρχει ηδη ως επι πληρωμη υπηρεσια, το COSMOTE Internet Backup, που ειναι μονο για ιντερνετ βεβαια (για μενα αχρηστο,αφου αν χρειαστει κανω tethering απο το κινητο) και οχι για τηλεφωνια.

κατι ακομα. σε φιλη μου ,της εστειλαν νεο υποτιθεται ρουτερ με νεα συνδεση σε οτε,ωστοσο η συσκευασια ηταν ανοιγμενη και ηταν προφανως χρησιμοποιημενο και απο επιστροφη. Επειδη βαριεται να το στελνει πισω και να μεινει κι αλλο χωρις ρουτερ, προτιμησε να το κρατησει, αλλα εμενα μου φαινεται απαραδεκτο  σε νεα 50αρα μαλιστα συνδεση, να μην δωσουν καινουριο.

α.ναι μπορει να παιξει 3g/4g backup και υπαρχουν modem router που το κανουν.ειναι κατι που υπαρχει ηδη σαν υλοποιηση απλα οχι ακριβως για ολο το κοινο. ηδη παντως δινουν Powerbank απο την cosmote αν ο πελατης εχει συναγερμο.

β.δεν ειναι απαραδεκτο και θα στο εξηγησω απλα.

1.σου δινουν δωρεαν εξοπλισμο να κανεις την δουλεια σου οποτε δεν ειναι υποχρεωμενοι να σου δωσουν καινουριο.

2.ο εξοπλισμος ειναι χρησιδανειο που σημαινει οτι τον επιστρεφεις πισω οποτε δεν σημαινει οτι πρεπει να σου δωσουν καινουριο.

3.ολα τα ρουτερ που επιστρεφουν ειτε αυτο ειναι επισκευη ειτε ειναι πελατης που εχει διακοψει τι θα κανουν θα τα πεταξουν?να ξαναμπουν σε πακετο κτλ δεν υφιστατε για πολλους λογους. αλλωστε ενα ρουτερ θελει το οποιο δεν τις ανηκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ισως το απαραδεκτο ειναι λιγο βαρια εκφραση, αλλα μου φαινεται σιγουρα λιγο περιεργο. ισως επειδη παντα εμενα μου εφερναν καινουρια μηχανακια και δεν ειχα τετοιο θεμα. αυτο που θα με προβληματιζε ειναι σε τι κατασταση το συντηρουσε ο προηγουμενος κατοχος και αν το τσεκαρουν οι τεχνικοι οταν επιστρεφεται (φανταζομαι το κανουν). αλλα αφου δεν εχει προβλημα η φιλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, PSYHAS said:

ναι ισως το απαραδεκτο ειναι λιγο βαρια εκφραση, αλλα μου φαινεται σιγουρα λιγο περιεργο. ισως επειδη παντα εμενα μου εφερναν καινουρια μηχανακια και δεν ειχα τετοιο θεμα. αυτο που θα με προβληματιζε ειναι σε τι κατασταση το συντηρουσε ο προηγουμενος κατοχος και αν το τσεκαρουν οι τεχνικοι οταν επιστρεφεται (φανταζομαι το κανουν). αλλα αφου δεν εχει προβλημα η φιλη

δεν γινεται να τα πεταξουν .ουτε να τα δωσουν πισω.ποτε δεν ξερεις πως το ειχε ο προηγουμενος.δυσκολο να τα τσεκαρουν.δηλαδη αντε να ερχονται πχ πισω χ routers και να καθεσαι να τα βαζεις πανω και να τσεκαρεις Fxs,wifi,lan κτλ.ειναι λιγο δυσκολο.εφοσον ο πελατης δεν ειχε θεμα θεωρεις οτι δεν εχει θεμα το ρουτερ.αν τυχει κατι απλα θα φερουν αλλο.οποτε χωρις να βαζω χερι στην φωτια αλλα το κοβω δυσκολο να κανουν ελεγχο.αλλα εφοσον ειναι χρησιδανειο δεν μπορεις να απαιτησεις καινουριο.και μην το σκεφτεσαι αυτο μονο με ενα adsl router των 30-60 ευρω αλλα φαντασου το με routers και Switch απο μισθωμενα που κανουν 2000-3000 ευρω και παραπανω.ακομα και αν ο πελατης για καποιο λογο το γρατζουνισε απο πανω και φαινεται παλι θα το πας κανονικα στον αλλον πελατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα σας, να ρωτήσω κάτι γιατί είμαι σίγουρος ότι το πρόβλημα μου έχει να κάνει με το speedport entry 2i router του ΟΤΕ.
Έχω ένα XBOX one S και όταν θέλω να παίξω online δεν βρίσκω συμπαίκτες (την στιγμή που άλλοι φίλοι λένε ότι βρίσκουν). Έχω ανοίξει μια πόρτα στο router, την οποία βλέπει κανονικά open το xbox άλλα κάτι φαίνεται να "κόβει" την επικοινωνία με τους servers των παιχνιδιών. 
Έψαξα στο firewall του router άλλα δεν μπορώ να βγάλω άκρη.....μήπως γνωρίζει κανείς κάποια πιθανή ρύθμιση που πρέπει να κάνω και δεν γνωρίζω;
ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, goana12 είπε

Μηπως στο κοβει το firewal l του Antivirus ?  Απενεργοποιησε το για λιγο και ξαναδοκιμασε...

όχι, σίγουρα δεν είναι αυτό το πρόβλημα.....κάτι απο το router είναι.....μήπως παίζει ρόλο το ipv4 και ipv6; βλέπω είναι ενεργά και τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας, εχω το εν λογο router και εχω το εξης θεμα! Παω σε διαφορα site να δω την public ip αλλα δεν λειτουργει. Και τα περισσοτερα site μου βγαζουν μηνυμα οτι η συγκεκριμενη ip ειναι vpn. 

Ενω οταν μπαινω μεσα απο τις ρυθμισεις του router μου εμφανιζει κανονικα την ip και η συγκεκριμενη ip οταν την πληκτρολογω στο browser λειτουργει κανονικα! 

Τι παιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/10/2018 at 20:18, tempo said:

καλησπέρα σας, να ρωτήσω κάτι γιατί είμαι σίγουρος ότι το πρόβλημα μου έχει να κάνει με το speedport entry 2i router του ΟΤΕ.
Έχω ένα XBOX one S και όταν θέλω να παίξω online δεν βρίσκω συμπαίκτες (την στιγμή που άλλοι φίλοι λένε ότι βρίσκουν). Έχω ανοίξει μια πόρτα στο router, την οποία βλέπει κανονικά open το xbox άλλα κάτι φαίνεται να "κόβει" την επικοινωνία με τους servers των παιχνιδιών. 
Έψαξα στο firewall του router άλλα δεν μπορώ να βγάλω άκρη.....μήπως γνωρίζει κανείς κάποια πιθανή ρύθμιση που πρέπει να κάνω και δεν γνωρίζω;
ευχαριστώ

απενεργοποιησε  την αυξημενη ασφαλεια cosmote απο το site>β.δοκιμασε για δοκιμη παντα να κανεις Dmz την ip του xbox ωστενα σου ανοιξει ολα τα Ports και να δεις αν ετσι θα παιξεις.μπορει ενδεχομενως να θελει και αλλο Port περα απο αυτο που ανοιξες. στο xbox βαλε καρφωτα ip για να εισαι σιγουρος οτι δεν θα αλλαξει.γιατι αμα αλλαξει δεν θα παιζουν τα port forward rules εκτος αν εκανες port forward με Mac address.

On 21/10/2018 at 17:37, BloodDonor89 said:

Καλησπερα σας, εχω το εν λογο router και εχω το εξης θεμα! Παω σε διαφορα site να δω την public ip αλλα δεν λειτουργει. Και τα περισσοτερα site μου βγαζουν μηνυμα οτι η συγκεκριμενη ip ειναι vpn. 

Ενω οταν μπαινω μεσα απο τις ρυθμισεις του router μου εμφανιζει κανονικα την ip και η συγκεκριμενη ip οταν την πληκτρολογω στο browser λειτουργει κανονικα! 

Τι παιζει;

τι εννοεις την πληκτρολογεις στον browser? σε πεταει στο Router?γραψε μας την Ip που εχει παρει το router και ενα print screen τι βλεπεις μεσα απο τα site που μπαινεις.

πχ https://www.whatismyip.com/

Λογικα αν ειναι ενεργοποιημενο το Ipv6 Θα πρεπει να βλεπεις και την Ipv6.

δεν ξερω αν γινεται να παιζεις με ipv6 κανονικα αλλα η ipv4 να βγαινει  απο Proxy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, BloodDonor89 said:

Η ip μου ήταν μέσω vpn. Πήρα τον ΟΤΕ και λύθηκε το θέμα. 

Μαλλον το κανουν για να γλυτωνουν Ipv4 διευθυνσεις.αλλα ετσι δεν μπορεις να κανεις Port forward αμα χρειαστει. απο proxy βγαινουμε και στα data στο κινητο.αν καποιος θελει να βγει με πραγματικη Ip πρεπει να το ζητησει και του δινουν αλλη υπηρεσια και αλλο apn να βαλει συνηθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...