Προς το περιεχόμενο

Speedport entry 2i ??


NikosApp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 255
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

kalhmera. παιδια. Υπαρχει καποιο αλλο οικονιμικο ρουτερ voip να παιξει σε αντικατασταση του speedentry ???? προσφατα καηκε και ενω μου το αλλαξαν απο ΟΤΕ θελω να εχω αλλο ενα καβατζα γιατι πανω στο ρουτερ ειναι ολο μου το μαγαζι ... οποτε αν ξεμεινω αργια ή Σ/Κ τον ηπια )))) καθε βοηθεια καλοδεχουμενη ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, tolis29 said:

kalhmera. παιδια. Υπαρχει καποιο αλλο οικονιμικο ρουτερ voip να παιξει σε αντικατασταση του speedentry ???? προσφατα καηκε και ενω μου το αλλαξαν απο ΟΤΕ θελω να εχω αλλο ενα καβατζα γιατι πανω στο ρουτερ ειναι ολο μου το μαγαζι ... οποτε αν ξεμεινω αργια ή Σ/Κ τον ηπια )))) καθε βοηθεια καλοδεχουμενη ....

για να εχεις τηλεφωνια πρεπει να εχεις ρουτερ απο τον οτε.κοινως καποιο speedport ή να αγορασεις καποιο fritz που τραβαει ρυθμισεις αυτοματα αφου το δινει ο οτε αλλα κανει και 300 ευρω.αν μεινεις χωρις τηλεφωνο απλα καλεις μεσα και ζητας εκτροπη στο κινητο σου.αυτο ειναι η ευκολη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, tolis29 said:

το θεμα μου ειναι να μην μεινω χωρις Ιντρενετ. εκει εχω το θεμα. πως μπορει να λυθει αυτο το θεμα??? υπαρχει καποια λυση για αυτο ???

αν ειναι για το ιντερνετ τοτε πολυ απλα βαζεις ενα οποιοδηποτε adsl/vdsl router πανω περνας τα στοιχεια και ολα οκ.αλλαπριν φτασεις σε αυτο θα πρεπε να σκεφτεις αλλα σεναρια.το να καει ο εξοπλισμος ειναι η ευκολη λυση.αμα χαλασει η γραμμη που θα βρεις ιντερνετ?εχω δει πελατη να εχει πεσει σε καλωδιακη και να μην εχει ιντερνετ για 20 μερες.εκει θες backup 4g για να εχεις ιντερνετ ή καποια αλλη λυση πχ δορυφορικο ιντερνετ.το 4g βεβαια ειναι καπως πιο φτηνη λυση σε σχεση με το δορυφορικο.γιατι αλλο χαλαει το ρουτερ και οκ μια μερα χωρις ιντερνετ αλλο πεφτω σε καλωδιακη που μπορει να κανει 2-3 μερες μπορει και 15.και εκει ακομα και να εχεις και δευτερη adsl/vdsl γραμμη παλι μπορει να μην παιζει αφου στην καλωδιακη μπορει να εχει κοπει /χαλασει ολο το καλωδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι να εχω κατι για ιντερνετ...πως θα βαλω το ρουτερ ανφου η γραμμη ειναι voip ????? δεν θα εχω τηλ λογικα ... δεν με νοιαζει αν δεν εχω τηλ για μερες ... χωρις inetrnet δε εχω δουλεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/09/2018 at 12:36, tolis29 said:

το θεμα ειναι να εχω κατι για ιντερνετ...πως θα βαλω το ρουτερ ανφου η γραμμη ειναι voip ????? δεν θα εχω τηλ λογικα ... δεν με νοιαζει αν δεν εχω τηλ για μερες ... χωρις inetrnet δε εχω δουλεια...

το voip ειναι για την τηλεφωνια. αν βαλεις οποιοδηποτε αλλο ρουτερ πανω απλα δεν θα εχεις τηλεφωνια αλλα θα εχεις internet.απλα θα πρεπει να περασεις εσυ τα στοιχεια που σου εχουν δωσει. πχ [email protected] password mpla mpla.εξαιρεση το Fritz7590 που θα εχεις και τα 2 αλλα κανει 300 ευρω. αλλιως παντα υπαρχει και η λυση να εχεις ενα 4g router για τετοιες περιπτωσεις.γιατι οπως ειπα να καει το ρουτερ οκ μια δυο μερες χωρις ιντερνετ αν εχεις καλωδιακη η γενικοτερα βλαβη τι θα κανεις?

21 hours ago, divo said:

Υπάρχει λύση απλή και οικονομική χετικα. Speedbooster.

Δεν εχεις 2ο ρουτερ μεν, αλλα εχεις δευτερο τροπο να παρεις ιντερνετ. Ασε που μεχρι στιγμης τουλαχιστον δεν εχουμε δει καμένα ρουτερ της Huaway. + βεβαια που θα σου δωσει και μεγαλύτερες ταχύτητες στο ίντερνετ.

Προσωπικα το εχω προτείνει και βαλει σε καμια 30αρια επαγγελματιες που ειχαν προβληματα με το ιντερνετ και κανενας τους δεν μου εχει κανει παραπονο. Ασε που ησυχασα απο τα τηλέφωνα. 😁😁

Η αλλη λυση μια και σου κανουν εκτροπη στην τηλεφωνια σε βλαβη, ειναι κανα 30αρι με 40αρι ευρω, για ενα οποιοδηποτε ρουτερ Ή κανα παλιο ρουτερ του οτε ή αλλης εταιρειας.

και αυτη η λυση με το speedbooster αξιζει οποτε εχει και 4g. το θεμα δεν ειναι να καει το ρουτερ που ανησυχει το θεμα ειναι σε βλαβες χαλκου που εκει μπορει να ειναι πολλες μερες.και το κακο ειναι αυτο που ειπες.αμα δεν το προτεινεις εσυ δεν το κανει κανεις μεχρι να την παθει.

On 30/08/2018 at 12:22, alexx said:

ποιο ειναι το τελευταιο firmware?

αν εχεις account λογικα θα μποοεις να μπεις μεσα και να το κατεβασεις.αλλιως μπορεις απλα να επικοινωνησεις με το support ή ενα email και να σου πουν οπως και να στο δωσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, galanos said:

Παίζει να έχει βγει κάνανενα καλό frimwre? ,γτ κ εγώ έχω θέματα με το WiFi 

λογικα αμα δεν εχεις πειραξει κατι  στο tr069 τοτε θα πρεπει να εχει κανει τα απαραιτητα Updates μονο του.κατα τα αλλα μην περιμενεις τρελλα πραγματα απο αυτο το ρουτερ. εκει η βαζεις το δικο σου η βαζεις κανα dual band access point απο καμια σοβαρη εταιρεια και βρισκεις την υγεια σου.να ειναι Dual band να εχει και 5 ghz ωστε οσες συσκευες παιζουν 5ghz να συνδεονται εκει.πολυ καλυτερα θα παιξουν.

τωρα μπορεις να βαλεις σκετο router<μπορεις να βαλεις modem/router μπορεις να βαλεις access point αναλογως πως θες να το υλοποιησεις.δεν ξερω αν μεσα απο το Speedport μπορεις να δεις ημερομηνια firmware για να δεις ποτε αναβαθμιστηκε τελευταια φορα. ή αν ξερουν απο τον οτε αν εχει το τελευταιο Firmware. αν καποιος πειραξει το tr069 ναι τοτε δεν θα τραβαει τα firmware αλλα ισως χρειαστει να μπεις σαν root/admin για να τα πειραξεις??/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε μόνο σαν μόντεμ (bridge) και να βάλουμε άλλο ρούτερ από πίσω η με το τελευταίο firmware κλειδώνει και δεν μπορείς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, stefanidisg said:

Μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε μόνο σαν μόντεμ (bridge) και να βάλουμε άλλο ρούτερ από πίσω η με το τελευταίο firmware κλειδώνει και δεν μπορείς ;

δεν ξερω αν το εχουν κλειδωσει να μην μπορεις να φτιαξεις αλλο pvc για να γινει bridtge αλλα το θεωρω δυσκολο εφοσον δινουν την δυνατοτητα να το βαλεις πισω απο ενα δικο σου adsl/vdsl modem router και να παιξει με την wan. και αν καποιος εχει Root/admin στοιχεια εκει θα μπορει να κανει περισσοτερο.απλα δεν ξερω αν το εχουν ξεκλειδωσει(αν εχουν διαρρεύσει τα στοιχεια).επισης απο Default ειναι ενεργοποιημενο το pppoe passthrough οποτε μπορεις να κανεις κληση με αλλο router απο πισω.απλα θα εχει και ιντερνετ το speedport που δεν χρειαζεται να το χρησιμοποιησεις.του κλεινεις και το wifi και ολα μια χαρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, divo said:

το entry2i δεν ειναι κλειδωμενο. Προσωπικά εχω δει να βγαζουν τηλεφωνια απο το entry2i και ιντερνετ απο tp link. Χαζομαρα ομως δεν κοιταξα τις ρυθμίσεις που κανανε. Τις εκανε ο τεχνικος της εταιρειας οταν πηγε τεχνικος του οτε να κανει voip τη γραμμη.  Το μονο που θυμαμε ειναι οτι βαζανε συγκεκριμένη Ip adress στο tp link.

αυτο μπορει να γινει ειτε με bridge ειτε με Passthrough.passthrough παιζει σιγουρα χωρις αλλες ρυθμισεις αλλα για bridge δεν ξερω.

αν το speedport ειναι πχ 192.168.1.254 μπορεις να βαλεις 192.168.2.254 το router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έχουν φαγωθεί απ' τον ΟΤΕ να μου βάλουν voip τηλεφωνία στο speedport entry 2i. Το πρόβλημά μου είναι ότι εγω το δουλεύω σε bridge mode και τα υπόλοια τα αναλαμβάνει ένα Netgear με tomato. Μπορεί να παίξει η voip τηλεφωνία ενώ είναι σε bridge mode?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, balaras said:

Έχουν φαγωθεί απ' τον ΟΤΕ να μου βάλουν voip τηλεφωνία στο speedport entry 2i. Το πρόβλημά μου είναι ότι εγω το δουλεύω σε bridge mode και τα υπόλοια τα αναλαμβάνει ένα Netgear με tomato. Μπορεί να παίξει η voip τηλεφωνία ενώ είναι σε bridge mode?

δεν θα παιξεις bridge αλλα pppoe passthrough

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, divo είπε

αν εφτιαχνες και μια οδηγια γι το συγκεκριμενο θα γλυτωνες καμια 200αρια ποστ.

Και μία για το speedportPlus παρακαλώ, ΑΝ δεν είναι ίδια τα βήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...