Προς το περιεχόμενο

Speedport entry 2i ??


NikosApp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Απέκτησα κι εγώ πρόσφατα το συγκεκριμένο ρουτερ και θέλοντας να παίξω και να κάνω δοκιμές και με κάποια παλιότερα ρουτερ που έχω στο μουσείο μου, βλέπω πως έχει συγκεκριμένο username και password? Η γραμμή εννοώ φυσικά, όχι το ίδιο το ρουτερ. Αρχικά θυμάμαι έμπαινες με κωδικούς που σου έδινε ο πάροχος, κάτι χρόνια μετά έβαζες απλά τον αριθμό του τηλεφώνου. Τώρα απ'οτι κατάλαβα έχει το κάθε ρουτερ που δίνει ο ΟΤΕ δικό του Username και παίρνει αυτόματα(Ή το έχει αποθηκευμένο εξ άρχης) το pass? Δεν θα έπρεπε να το γνωρίζουμε αυτό? Στο chrome πάντως δε το εμφανίζει στη λίστα με τα username/passes. 

 

Γνωρίζει κάποιος πως να κάνουμε decode το config file? Η θα πρέπει να τους πρήζουμε στα τηλέφωνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 255
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα!

 

Απέκτησα κι εγώ πρόσφατα το συγκεκριμένο ρουτερ και θέλοντας να παίξω και να κάνω δοκιμές και με κάποια παλιότερα ρουτερ που έχω στο μουσείο μου, βλέπω πως έχει συγκεκριμένο username και password? Η γραμμή εννοώ φυσικά, όχι το ίδιο το ρουτερ. Αρχικά θυμάμαι έμπαινες με κωδικούς που σου έδινε ο πάροχος, κάτι χρόνια μετά έβαζες απλά τον αριθμό του τηλεφώνου. Τώρα απ'οτι κατάλαβα έχει το κάθε ρουτερ που δίνει ο ΟΤΕ δικό του Username και παίρνει αυτόματα(Ή το έχει αποθηκευμένο εξ άρχης) το pass? Δεν θα έπρεπε να το γνωρίζουμε αυτό? Στο chrome πάντως δε το εμφανίζει στη λίστα με τα username/passes. 

 

Γνωρίζει κάποιος πως να κάνουμε decode το config file? Η θα πρέπει να τους πρήζουμε στα τηλέφωνα...

 

By default ερχεται με κωδικους otenet και αφού παίξει λίγο μετά τραβάει τα δικά σου αυτόματα. Το user μπορείς να το δεις μέσα από το ρούτερ, για το pass θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο να σου το πούνε φοβάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην παρεα,

εχω τον εν λογω ρουτερ και αντιμετωπιζω ενα προβλημα εδω και καμια εβδομαδα. Για καποιο λογο εχασε οτι ρυθμισεις ειχε μεσα απο μονο του. Τις ξαναπερασα αλλα μου κανει νερα. Εχω ενα καταγραφικο πανω και δεν το βλεπει με τιποτα. Καρφωτη ip στο dvr σωστη gateway και dns και πορτα που μεχρι προτεινως δουλευε κανονικα (δεν ειναι σε αυτες που κοβει η αυξημενη ασφαλεια του οτε).

Αρχικα δοκιμασα με port forward και απλα δεν ανοιγει η πορτα που θελω...δοκιμασα και με μτορρεντ μηπως ειχε θεμα το καταγραφικο και δεν επικοινωνουσαν και τα ιδια. Και τελος δοκιμασα και με dmz στην ip του καταγραφικου αλλα παλι τιποτα. Το firewall στο low.

Καμια βοηθεια?

 

 

EDIT.: Δοκιμασα με αλλο καλωδιο και επαιξε. Μαλλον ειναι καπου κομμενο γιατι ειναι και 15 μετρα.

Επεξ/σία από nikolakakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 1/12/2017 at 1:36 PM, nikos_voun said:

Έχω και εγω ένα έξτρα τέτοιο router, και θέλω να το βάλω στο pc στο οποίο περνώ internet απο usb stick για λόγους λειτουργικούς, και θέλω να το δώσω ασύρματα σε αλλά κινητά η tablet ! Μπορώ μέσα απο το συγκεκριμένο ;

usb δεν εχει οσο θυμαμαι οποτε δεν μπορει να μπει πανω.απο εκει και περα για να δωσεις διαμεσο του router θα πρεπει να ενωθουν τα 2 connections του local area connection με του usb stick ωστε το ρουτερ να δει την συνδεση του usb stick.δεν ξερω αν θα λειτουργησει ετσι απλα και τι ρυθμισεις θα χρειαστει με σχεση τις ip.εχω χρονια να κανω κατι παρομοιο δηλαδη Usb modem Που το εκανες share πανω στο δικτυο.σε αλλες περιπτωσεις απλα θελει allow other people to use this connections αλλιως στην καρτελλα sharing σαν allow other network users to connect through this computer's internet connection στην συνδεση του 3g/4g stick.

On 4/12/2017 at 1:32 PM, Adrastus said:

Καλησπέρα!

Απέκτησα κι εγώ πρόσφατα το συγκεκριμένο ρουτερ και θέλοντας να παίξω και να κάνω δοκιμές και με κάποια παλιότερα ρουτερ που έχω στο μουσείο μου, βλέπω πως έχει συγκεκριμένο username και password? Η γραμμή εννοώ φυσικά, όχι το ίδιο το ρουτερ. Αρχικά θυμάμαι έμπαινες με κωδικούς που σου έδινε ο πάροχος, κάτι χρόνια μετά έβαζες απλά τον αριθμό του τηλεφώνου. Τώρα απ'οτι κατάλαβα έχει το κάθε ρουτερ που δίνει ο ΟΤΕ δικό του Username και παίρνει αυτόματα(Ή το έχει αποθηκευμένο εξ άρχης) το pass? Δεν θα έπρεπε να το γνωρίζουμε αυτό? Στο chrome πάντως δε το εμφανίζει στη λίστα με τα username/passes. 

Γνωρίζει κάποιος πως να κάνουμε decode το config file? Η θα πρέπει να τους πρήζουμε στα τηλέφωνα...

ο οτε παντα επαιζε με radius και username/oassword απο εποχη Pstn και Dial up. ειτε σου τα εδινε ο παροχος ειτε τα ενεργοποιουσες εσυ τα στοιχεια με κωδικο ενεργοποιησης απο το My.otenet.gr.το ρουτερ τωρα εχει ενα Default username Και οταν μπει πανω στην γραμμη και συγχρονιζει παιρνει μια προσωρινη Ip συνηθως 10.χ.χ.χ και συνδεεται με μια βαση και τραβαει αυτοματα τα δικα σου στοιχεια με βαση το Port που εισαι.λογικα δεν σου εχει ερθει το pass me μυνημα?δεν μπορεις να το δεις απο τον Chrome γιατι απλα το τραβαει στο ρουτερ αυτοματα δεν καταχωρειται απο εσενα.

On 9/12/2017 at 12:45 AM, Cosbuster said:

By default ερχεται με κωδικους otenet και αφού παίξει λίγο μετά τραβάει τα δικά σου αυτόματα. Το user μπορείς να το δεις μέσα από το ρούτερ, για το pass θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο να σου το πούνε φοβάμαι.

συνηθως ειναι tr-069 για remote management κτλ.κανονικα τα στοιχεια τα ενεργοποιουσε παλια ο χρηστης και εβαζε αυτος οτι Pass ηθελε.τωρα λογικα θα πρεπει να ερχονται σε μυνημα διοτι τα στοιχεια αυτα ειναι και για το  email αλλα και για τα δωρεαν sms αν υπαρχει ακομα αυτη η υπηρεασια.

On 10/12/2017 at 7:40 PM, nikolakakis said:

Καλησπερα στην παρεα,

εχω τον εν λογω ρουτερ και αντιμετωπιζω ενα προβλημα εδω και καμια εβδομαδα. Για καποιο λογο εχασε οτι ρυθμισεις ειχε μεσα απο μονο του. Τις ξαναπερασα αλλα μου κανει νερα. Εχω ενα καταγραφικο πανω και δεν το βλεπει με τιποτα. Καρφωτη ip στο dvr σωστη gateway και dns και πορτα που μεχρι προτεινως δουλευε κανονικα (δεν ειναι σε αυτες που κοβει η αυξημενη ασφαλεια του οτε).

Αρχικα δοκιμασα με port forward και απλα δεν ανοιγει η πορτα που θελω...δοκιμασα και με μτορρεντ μηπως ειχε θεμα το καταγραφικο και δεν επικοινωνουσαν και τα ιδια. Και τελος δοκιμασα και με dmz στην ip του καταγραφικου αλλα παλι τιποτα. Το firewall στο low.

Καμια βοηθεια?

EDIT.: Δοκιμασα με αλλο καλωδιο και επαιξε. Μαλλον ειναι καπου κομμενο γιατι ειναι και 15 μετρα.

μονο με τεστερ μπορεις να δεις αν ειναι κομμενο ή και στα ποσα μετρα ειναι κομμενο εκτος αν ειναι θεμα  στο κλιπακι οποτε συνηθως κανεις αλλαγη αυτα πριν αλλαξεις καλωδιο αν δεν εχεις τεστερ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καεί σε κανένα σας το speedport? Το βάζω στη μπριζα δεν ανάβει κανένα λαμπάκι και ακούγεται ένα ελαφρύ βουητό από τη συσκευή. Άλλαξα μπριζα και τροφοδοτικό αλλά τίποτα frown.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 6/1/2018 at 11:24 AM, papas78 said:

Έχει καεί σε κανένα σας το speedport? Το βάζω στη μπριζα δεν ανάβει κανένα λαμπάκι και ακούγεται ένα ελαφρύ βουητό από τη συσκευή. Άλλαξα μπριζα και τροφοδοτικό αλλά τίποτα frown.gif

μπορει να ετυχε.λιγο σε πειραζει.τροφοδοτικο εβαλες ιδιο με ιδια volt ιδια ampere?παρε τηλεφωνο τον οτε και θα στο αντικαταστησουν δωρεαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα στη παρεα, τη Πεμπτη που μας περασε αλλαξα παροχο σταθερου και internet απο Vodafone σε Cosmote, εχω θεμα με το wifi, συγκεκριμενα ενω εχω συνδεση ασυρματη..δεν μπορω να κατεβασω καποια εφαρμογη ή εικονα ή βιντεο...ουτε στο facebook lite π.χ δεν μπορω να μπω.
Επικοινωνησα με την εταιρια μου αντικατεστησαν το router ομως το προβλημα δεν λυθηκε, τι μπορει να φταιει;
Ευχαριστω για το χρονο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/29/2018 στις 7:43 ΜΜ, Simosch είπε

Καλησπερα στη παρεα, τη Πεμπτη που μας περασε αλλαξα παροχο σταθερου και internet απο Vodafone σε Cosmote, εχω θεμα με το wifi, συγκεκριμενα ενω εχω συνδεση ασυρματη..δεν μπορω να κατεβασω καποια εφαρμογη ή εικονα ή βιντεο...ουτε στο facebook lite π.χ δεν μπορω να μπω.
Επικοινωνησα με την εταιρια μου αντικατεστησαν το router ομως το προβλημα δεν λυθηκε, τι μπορει να φταιει;
Ευχαριστω για το χρονο σας!

Εαν εχεις κανονικα ιντερνετ στο PC και αλλου, τοτε κατα πασα πιθανοτητα ειναι το κινητο σου. Αν ειναι κινητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, χρησιμοποιουσα το ρουτερ κανονικα για ADSL συνδεση και προσφατα "αναβαθμισα " σε vdsl 50 . Το προβλημα ειναι οτι ενω φαινεται να συγχρονιζει κανονικα 50 στη σελιδα του ρουτερ, οι ταχυτητες download σε server του οτε http://speedtest.ftp.otenet.gr/  στο steam , στο https://fast.com/  κλπ ειναι γυρω στα 30mbps(ethernet) 
 

Link Status Up 
Modulation Type VDSL2 
Actual Rate(Up/Down) 4996/49998 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 29501/82020 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 29/14.9 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 2.9/7.8 dB 
Output Power(Up/Down) 8.6/11.9 dBm 
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 1/1325 
Interleave Delay(Up/Down) 0/10 ms 
INP(Up/Down) 0/4.5 symbols 
Profile 17a 
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM 
CRC Errors(Up/Down) 0/0 
FEC Errors(Up/Down) 0/405

Εχετε κατι να προτεινετε? px firmware διαφορετικο ή ρυθμιση του etherneτ? 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 29/1/2018 at 7:43 PM, Simosch said:

Καλησπερα στη παρεα, τη Πεμπτη που μας περασε αλλαξα παροχο σταθερου και internet απο Vodafone σε Cosmote, εχω θεμα με το wifi, συγκεκριμενα ενω εχω συνδεση ασυρματη..δεν μπορω να κατεβασω καποια εφαρμογη ή εικονα ή βιντεο...ουτε στο facebook lite π.χ δεν μπορω να μπω.
Επικοινωνησα με την εταιρια μου αντικατεστησαν το router ομως το προβλημα δεν λυθηκε, τι μπορει να φταιει;
Ευχαριστω για το χρονο σας!

a.εχεις προβλημα και με καλωδιο ethernet ή μονο ασυρματα?me αλλη συσκευη δοκιμασες?αλλαξες καναλι στο ασυρματο?σου δωσαν το ιδιο ρουτερ ή αλλο?

On 14/2/2018 at 1:39 AM, Sonyos said:

Καλησπερα, χρησιμοποιουσα το ρουτερ κανονικα για ADSL συνδεση και προσφατα "αναβαθμισα " σε vdsl 50 . Το προβλημα ειναι οτι ενω φαινεται να συγχρονιζει κανονικα 50 στη σελιδα του ρουτερ, οι ταχυτητες download σε server του οτε http://speedtest.ftp.otenet.gr/  στο steam , στο https://fast.com/  κλπ ειναι γυρω στα 30mbps(ethernet) 
 

Link Status Up 
Modulation Type VDSL2 
Actual Rate(Up/Down) 4996/49998 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 29501/82020 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 29/14.9 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 2.9/7.8 dB 
Output Power(Up/Down) 8.6/11.9 dBm 
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 1/1325 
Interleave Delay(Up/Down) 0/10 ms 
INP(Up/Down) 0/4.5 symbols 
Profile 17a 
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM 
CRC Errors(Up/Down) 0/0 
FEC Errors(Up/Down) 0/405

Εχετε κατι να προτεινετε? px firmware διαφορετικο ή ρυθμιση του etherneτ? 

Δοκιμασε και απο αλλα sites με καποιο Download manager διοτι σαν συγχρονισμος εισαι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλημέρα παιδιά...ζητώ τα φώτα σας.

Πριν 2 μέρες ο ΟΤΕ μου άλλαξε το bautec router με το συγκεκριμένο κομμάτι λόγο αλλαγής σε ευρυζωνική....το θέμα είναι πως σήμερα ενώ έχω internet δεν λειτουργεί το τηλέφωνο.

παρατήρησα πως το ασύρματο τηλέφωνο ήθελε αλλαγή μπαταριών, έβαλα επαναφορτιζόμενες αλλά και πάλι τζιφος.. η λυχνία με την ένδειξη telephony πάνω στο router δεν έχει έντονο φωτισμό όπως οι άλλες...καμμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω έχω άλλη ερώτηση και για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα:

Στίς ρυθμίσεις Local Netwrok ->IPv4->DHCP Server υπάρχει η εξής επιλογή "Isp DNS on/off" , το default είναι off (οπότε σαν dns μπαίνει το ίδιο το router πρώτα απ'οτι καταλαβαίνω "192.168.1.1").

Εάν το βάλω On αντί να γίνονται τα requests απο το pc στο router και απο το router στον ενα εκ των 2 dns του ΟΤΕ θα "γλιτώνω" ένα βήμα ? Θα κερδίζω κάτι ?

Επίσης , ενώ έχω ρυθμίσει DHCP binding για 2 συσκευές με τις αντίστοιχες mac τους στο router κάθε φορά παίρνουν random ip , έχω αλλάξει και το dhcp start ip address ώστε να μην περιλαμβάνει αυτές τις  ip αλλά @@ , παίζει να φταίει το lease time που είναι αρκετά μεγάλο ? σε φάση μετά απο restart του router να μην κανει ξανα assign την ίδια ip γιατι την θεωρει ήδη δεσμευμένη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...