Προς το περιεχόμενο

Speedport entry 2i ??


NikosApp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιμετωπίζω και εγώ ένα παρόμοιο ζήτημα.

 

Έβαλα πρόσφατα VDSL 30αρι του ΟΤΕ. Απόσταση από καμπίνα <200μ, το Speedport συγχρονίζει στα 29993, όμως ενώ με ethernet από netbook μετράω την ταχύτητα στα 27- το ίδιο και από κινητό μέσω wifi δίπλα στο router- με wifi από desktop οι μετρήσεις είναι ότι ναναι.

Την μία μετράει 8 μετά 12 ή και 20. Αλλά ένας μέσος όρος είναι γύρω στα 12-14. (speedtest-ftp-torrents)

 

Τι θα μπορούσα να κάνω?

Να τραβήξω καλώδιο ethernet? Power line? να πάρω άλλο usb stick? να μειώσω την απόσταση desktop-router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 255
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι διαφορετικές μετρήσεις από το ντέσκτοπ είναι την ίδια στιγμή ή σε διαφορετικές στιγμές της ημέρας ?

Τις μετρήσεις τις κάνεις με το speedtest ή με κατέβασμα αρχείων?
Αν κατεβάζεις αρχεία πρέπει να έχεις πολλές συνδέσεις για να πιάσει το μέγισο

 

Αν πάρεις άλλο WiFi Adapter για το desktop, δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι σε USB Stick, πάρε ένα με μεγαλύτερη κεραία, αφού ο χώρος είναι περιοριστικός στα desktop

https://www.skroutz.gr/c/2002/network_adapters.html?from=catspan&keyphrase=wifi+adapter

 

Αν τελικά συνδέσεις το ντεσκτοπ ενσύρματα, αν στο ρούτερ δεν έχεις άλλο καλώδιο ethernet, αντί να τραβήξεις καλώδιο ethernet μέχρι το ντεσκτοπ το οποίο είναι χοντρό, ίσως είναι καλύτερα να τραβήξεις τηλεφωνικό καλώδιο από την κεντρική πρίζα προς τον χώρο που είναι το ντέσκτοπ και να βάλεις εκεί το ρούτερ, το οποίο καλώδιο είναι πιο λεπτό και είναι πιο εύκολο να το φέρεις τοίχο τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντί να τραβήξεις καλώδιο ethernet μέχρι το ντεσκτοπ το οποίο είναι χοντρό, ίσως είναι καλύτερα να τραβήξεις τηλεφωνικό καλώδιο από την κεντρική πρίζα προς τον χώρο που είναι το ντέσκτοπ και να βάλεις εκεί το ρούτερ, το οποίο καλώδιο είναι πιο λεπτό και είναι πιο εύκολο να το φέρεις τοίχο τοίχο.

 

Το τηλεφωνικό καλώδιο έχει απώλειες.  Το Ethernet δεν έχει.  Εγώ αυτό δεν θα το έκανα ποτέ.  Αντίθετα κάποτε που το ρουτεράκι ήταν μακριά από την πρίζα (8m), αντικατέστησα το καλώδιο τηλεφώνου με ένα UTP (ethernet) στο οποίο χρησιμοποίησα τους δύο πόλους μόνο.  Κέρδισα 1 mbit ταχύτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τηλεφωνικό καλώδιο έχει απώλειες.  Το Ethernet δεν έχει.  Εγώ αυτό δεν θα το έκανα ποτέ.  Αντίθετα κάποτε που το ρουτεράκι ήταν μακριά από την πρίζα (8m), αντικατέστησα το καλώδιο τηλεφώνου με ένα UTP (ethernet) στο οποίο χρησιμοποίησα τους δύο πόλους μόνο.  Κέρδισα 1 mbit ταχύτητα.

Ακριβώς, με πρόλαβε ο φίλος.

 

Το τηλεφωνικό καλώδιο, ειδικά το πλακέ με τους πολύ λεπτούς πολύκλωνους αγωγούς εξευτελιστικά χαμηλής ποιότητας επηρεάζει πολύ αρνητικά τις γραμμές internet. 

Είχα κάνει ένα πείραμα με 50 μέτρα τέτοιου καλωδίου από τον κατανεμητή κατευθείαν πάνω στο modem και μέσα σε 5 λεπτά είχα 100000 σφάλματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέτε, αλλά πολλές φορές οι πρακτικοί παράγοντες αισθητικής και διακόσμησης (για τα οποία έχουν αρμοδιότητα οι γυναίκες :-) ) ορίζουν τις τελικές λύσεις και όχι οι τεχνικοί παράγοντες όπως το attenuation :-)

 

Για το ADSL δεν θα το συζητούσα, αλλά στο VDSL αν κατάλαβα καλά υπάρχουν ακόμα πολύ μεγάλα περιθώρια για attenuation πριν πέσουμε στις ταχύτητες 30mbits και 50mbigs που προβλέπονται από τα προγράμματα που έχουμε αγοράσει.

 

Ο τεχνικός του ΟΤΕ που ήρθε για την εγκατάσταση μου έδειξε σε ένα τάμπλετ που είχε τις μετρήσεις της σύνδεσης και η απόσταση που έβγαζε ήταν <200m μαζί με την εσωτερική εγκατάσταση, και με τις υπόλοιπες συνδέσεις του σπιτιού σε παραλληλία.

 

Ο αδύναμος κρίκος στο όλο κύκλωμα φαίνεται να είναι το WiFi.


Παρεμπιπτόντως, ξέρετε πως μπορώ να συνδέσω την κεντρική πρίζα με το ρούτερ, και να φέρω πίσω στην τηλεφωνική πρίζα το τηλεφωνικό σήμα για να συνεχίσει στο υπόλοιπο σπίτι χωρίς να είναι σε παραλληλία, μέσω ενός μόνο καλωδίου?

 

Το καλώδιο έχει τέσσερα καλωδιάκια και θεωρητικά γίνεται. Αλλά προσπαθώ να σκεφτώ την συνδεσμολογία.

 

Τώρα το καλώδιο πάει από την πρίζα στον διαχωριστή, και από εκεί δύο ξεχωριστά καλώδια πάνω στο DSL και στο PHONE1. Και υποτίθεται ότι πρέπει από το PHONE2 να γυρίσω το σήμα πίσω στην κεντρική πρίζα, στην δεύτερη υποδοχή της, όπου θα συνδεθούν τα καλωδιάκια της υπόλοιπης εγκατάστασης του σπιτιού.

 

Μπορεί το πήγαινέλα να γίνει με ένα καλώδιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέτε, αλλά πολλές φορές οι πρακτικοί παράγοντες αισθητικής και διακόσμησης (για τα οποία έχουν αρμοδιότητα οι γυναίκες :-) ) ορίζουν τις τελικές λύσεις και όχι οι τεχνικοί παράγοντες όπως το attenuation :-)

 

Για το ADSL δεν θα το συζητούσα, αλλά στο VDSL αν κατάλαβα καλά υπάρχουν ακόμα πολύ μεγάλα περιθώρια για attenuation πριν πέσουμε στις ταχύτητες 30mbits και 50mbigs που προβλέπονται από τα προγράμματα που έχουμε αγοράσει.

 

Ο τεχνικός του ΟΤΕ που ήρθε για την εγκατάσταση μου έδειξε σε ένα τάμπλετ που είχε τις μετρήσεις της σύνδεσης και η απόσταση που έβγαζε ήταν <200m μαζί με την εσωτερική εγκατάσταση, και με τις υπόλοιπες συνδέσεις του σπιτιού σε παραλληλία.

 

Ο αδύναμος κρίκος στο όλο κύκλωμα φαίνεται να είναι το WiFi.

Παρεμπιπτόντως, ξέρετε πως μπορώ να συνδέσω την κεντρική πρίζα με το ρούτερ, και να φέρω πίσω στην τηλεφωνική πρίζα το τηλεφωνικό σήμα για να συνεχίσει στο υπόλοιπο σπίτι χωρίς να είναι σε παραλληλία, μέσω ενός μόνο καλωδίου?

 

Το καλώδιο έχει τέσσερα καλωδιάκια και θεωρητικά γίνεται. Αλλά προσπαθώ να σκεφτώ την συνδεσμολογία.

 

Τώρα το καλώδιο πάει από την πρίζα στον διαχωριστή, και από εκεί δύο ξεχωριστά καλώδια πάνω στο DSL και στο PHONE1. Και υποτίθεται ότι πρέπει από το PHONE2 να γυρίσω το σήμα πίσω στην κεντρική πρίζα, στην δεύτερη υποδοχή της, όπου θα συνδεθούν τα καλωδιάκια της υπόλοιπης εγκατάστασης του σπιτιού.

 

Μπορεί το πήγαινέλα να γίνει με ένα καλώδιο ?

Κοίτα αυτή την εικόνα:

post-278569-0-24914800-1490539596_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks

 

Αν καταλαβαίνω καλά, ο διαχωριστής μπαίνει απευθείας στην πρίζα και όχι μετά το καλώδιο που πάει στο ρούτερ, και το σήμα της φωνής γυρίζει στην άλλη υποδοχή τηλεφώνου για να συνεχίσει προς την υπόλοιπη εγκατάσταση του σπιτιού. Και το σήμα του VDSL μετά τον διαχωριστή πάει στο ρούτερ.

 

Σωστά ?

 

Βέβαια τώρα που έχω ακόμα VoIP τηλεφωνία, αυτή η συνδεσμολογία θα λειτουργήσει ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks

 

Αν καταλαβαίνω καλά, ο διαχωριστής μπαίνει απευθείας στην πρίζα και όχι μετά το καλώδιο που πάει στο ρούτερ, και το σήμα της φωνής γυρίζει στην άλλη υποδοχή τηλεφώνου για να συνεχίσει προς την υπόλοιπη εγκατάσταση του σπιτιού. Και το σήμα του VDSL μετά τον διαχωριστή πάει στο ρούτερ.

 

Σωστά ?

 

Βέβαια τώρα που έχω ακόμα VoIP τηλεφωνία, αυτή η συνδεσμολογία θα λειτουργήσει ?

Σωστός, το κατάλαβες όμορφα. ;)

Στο voip δε θα έχεις διαχωριστή (splitter). Από την υποδοχή που φέρει τη γραμμή από το ζεύγος του κατανεμητή θα πάει απευθείας το καλώδιο στο modem. Έπειτα, από τη μία εκ των δύο υποδοχών τηλεφωνίας του VoIP modem σου θα έχεις ένα καλώδιο που θα το συνδέσεις απευθείας στη δεύτερη υποδοχή της πρίζας που θα έχει το ζεύγος που επιστρέφει την τηλεφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι διαφορετικές μετρήσεις από το ντέσκτοπ είναι την ίδια στιγμή ή σε διαφορετικές στιγμές της ημέρας ?

Τις μετρήσεις τις κάνεις με το speedtest ή με κατέβασμα αρχείων?

Αν κατεβάζεις αρχεία πρέπει να έχεις πολλές συνδέσεις για να πιάσει το μέγισο

Οι μετρήσεις είναι κυρίως από speedtest και ftp. Από netbook (με ethernet) και από κινητό (δίπλα στο ρουτερ) δεν πέφτουν ποτέ κάτω από 27.5.

Το θέμα είναι το desktop οπού πχ σήμερα είδα μέχρι και 0.8!!!!!! Δεν μπορώ να καταλάβω...  Πριν το vdsl συγχρόνιζα στα 12200, αλλά τότε δεν είχα κανένα θέμα(zte router). Τόσο σάπιο είναι το speedport στο wifi?

Αν πάρω wifi extender λέτε να γίνει δουλειά?

 

Edit: Μέτρηση από speedtest με wifi, το netbook ακριβώς δίπλα στο speedport. Αποτέλεσμα? 21.4....  

Επεξ/σία από Moody_AL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας,

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με αυτό το ρουτερ

 

Συνδέομαι από Desktop και από Laptop windows 10 και τα δυο με wifi

 

Από το Desktop πιάνω σήμα μία κεραία άντε το πολύ δύο ενώ στο λάπτοπ που είναι δίπλα ακριβώς από το desktop full σήμα.

 

Θεώρησα ότι έφταιγε o adaptor wifi του desktop οπότε την άλλαξα σήμερα με την Asus PCE-AC51

έβαλα τα driver της asus αλλά πάλι τα ίδια. 

 

Τους έχω πάρει 100 τηλέφωνα μου λένε η γραμμή μου είναι οκ.

 

Έχω πειράξει τα πάντα μέσα στο ρουτερ Bandwith 40hz άλλαξα chanel (1,2,3,4,5,6,7,....,13).

 

Πείραξα της ρυθμίσεις του adapter (Roaming sensitive level , Wirelles Mode).

Αλλά τίποτα

 

Τι να φταίει ολοκαίνουργια wifi κάρτα και χάλι σήμα

 

Please help 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορειτεν σας παρακαλω να μου πειτε πως αλλαζω τους dns στο speedsport 2i ? πηγαινω WAN --->ΕΤΗ--> παω manual dns τους παταω κανω apply και οταν παταω status μου γραφει οτι ειναι 0.0.0.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έβαλαν και μένα σήμερα VDSL με το Speedport

 

Έχω δύο θέματα:

 

(1) Αν καταλαβαίνω από τα παραπάνω μηνύματα, μου έβαλαν VoIP και όχι PSTN γιατί η συνδεσμολογία είναι διαφορετική από του ADSL.

 

Το καλώδιο που ξεκινάει από τον τοίχο πάει στον Splitter, και από εκεί δύο καλώδια προς το ρούτερ, ένα καλώδιο στην υποδοχή DSL και ένα στην υποδοχή Phone.

 

Η τηλεφωνική κλήση του συναγερμού θα λειτουργεί ?

Αν ναι, θα λειτουργεί και χωρίς ρεύμα?

Αν έχω ρεύμα, αλλά αποσυνδεθεί ο ρούτερ, ο συναγερμός θα λειτουργεί ?

 

(2) Παρότι το μόντεμ φαίνεται να συγχρονίζει στο μέγιστο 50 down/ 5 up, η πραγματική ταχύτητα είναι χαμηλότερη, το down κυμαίνεται από 27-33 και το up 3-4 (σύμφωνα με το www.speedtest.net/)

 

Link Status Up 

Modulation Type VDSL2 

Actual Rate(Up/Down) 4996/49998 kbps 

Attainable Rate(Up/Down) 33899/94334 kbps 

Noise Margin(Up/Down) 30.1/17.9 dB 

Line Attenuation(Up/Down) 21.2/6.3 dB 

 

Ο τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε ότι κανονικά θα έπρεπε να πιάνω παραπάνω και να δοκιμάσω να αποφύγω παραλληλισμούς και να βάλω μια πρίζα με δύο υποδοχές τηλεφώνου, και τα καλώδια που συνεχίζουν στο υπόλοιπο σπίτι να τα ξετυλίξω από τα καλώδια που έρχονται από τον κατανεμητή και να τα βάλω στην δεύτερη υποδοχή τηλεφώνου, και να γυρίσω το σήμα του τηλεφώνου με ένα δεύτερο καλώδιο από την υποδοχή Phone του ρούτερ πίσω στην δεύτερη υποδοχή τηλεφώνου.

 

Θα βοηθήσει αυτό ?

1.Ναι voip.2.Ναι θα λειτουργει αν παιζει το ρουτερ και αν εχει ρευμα.
αν εχεις ρευμα αλλα αποσυνδεθει ο ρουτερ οχι δεν θα εχεις .μην προσπαθεις να κανεις δοκιμες με wireless διοτι με αυτο το ρουτερ δεν θα τα πιασεις max στο Wireless.
δοκιμασε με ethernet.
αυτο που λεει ο οτε μπορει να γινει αμα το ρουτερ ειναι στην κεντρικη πριζα ή αμα εχεις utp ή παραπανω απο ενα ζευγαρια
σε καθε πριζακι.
ειναι για να μην εχεις bridge taps.αυτο θα βοηθησει στον συγχρονισμο 
και οχι στο download.εσυ σε συγχρονισμο εισαι μια χαρα.αν και αξιζει να το κανεις αν πιανουν τα χερια σου.

To 50 φαντάζομαι ότι είναι λόγω προγράμματος που προβλέπει 50.

Απέχω 100m από το καφάο

Στο ADSL θυμάμαι ότι στην ταχύτητα που κλείδωνε, αυτή έπιανα και πραγματικά (8mbits)

Εδώ που κλειδώνει στα 50, δεν θα έπρεπε να τα βλέπω και πραγματικά ?

 

Το wifi n δεν είναι παραπάνω από τα 50mbps ?

Θα δοκιμάσω με το λάπτοπ με ethernet να δω αν έχει διαφορά

επιανες και τα 8 διοτι ηταν μικρη ταχυτητα.ναι το n ειναι 300Mbps αλλα αυτα ειναι στο θεωρητικο αναλογως αποσταση,καρτα ασυρματη και αναλογως το ρουτερ που αυτο δεν ειναι για πολλα.

To δοκίμασα με ethernet από λαπτοπ, και όντως έχει διαφορά με το wifi, το down πιάνει 45 mbps στο speedtest.net

(το up είναι ίδιο με wifi και ethernet)

Άρα το wifi του speedport είναι που το κολλάει.

Επειδή δεν μπορώ να τραβήξω καλώδιο ethernet μες τη μέση, μάλλον θα χρειαστώ ένα ρούτερ με καλύτερο wifi

Αυτό εδώ θα κάνει δουλειά ? (να πιάσω την ταχύτητα 45 mbits που υπάρχει μέσω ethernet)

https://www.asus.com/Networking/DSL-AC52U/

Επίσης, αυτά τα routers, είναι συμβατά με την υπηρεσία vdsl του OTE ?

μπορεις να παιξεις με powerline.ναι μια χαρα ρουτερακι αλλα το θεμα ειναι οτι η τηλεφωνια παιζει απο το ρουτερ του οτε.

οποτε ή θα πρεπει να βαλεις μπροστα το asus και πισω απο αυτο να βαλεις το speedport για την τηλεφωνια ή το asus να παιξει σαν ρουτερ αν μπορει να το κανει και να κανει κληση pppoe Πανω στο speedport.καποιοι λενε οτι ο οτε δινει τα στοιχεια της voip τηλεφωνιας για να την σεταρεις σε αλλο ρουτερ αλλα θα πρεπει και το ρουτερ να εχει voip και επισης δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να πάρεις ένα Xiaomi Mi Wi-Fi 3 Router να ξενοιάσεις!

Εξευτελιστικά εύκολο web interface, σταθερότατο και ταχύτατο!

 

απλα αυτο ειναι σκετο ρουτερ.το λεω για να το ξερει.

Ναι η τηλεφωνία είναι VoIP, η λυχνία "Telephony" είναι αναμμένη, αλλά φαίνεται και από την διαφορετική συνδεσμολογία, αν βγάλω το καλώδιο που πάει από το PHONE του Splitter στο PHONE του Router, η τηλεφωνική συσκευή που είναι συνδεδεμένη σε άλλη πρίζα δεν λειτουργεί.

Η τηλεφωνική συσκευή είναι επίσης νεκρή αν πέσει το ρεύμα ή για οποιοδήποτε λόγο δεν συγχρονίζει το ρούτερ.

Εμένα δεν μου είπαν τίποτα περί VoIP στον ΟΤΕ όταν έκανα την αίτηση, μόνοι τους το αποφάσισαν, ούτε ο τεχνικός του ΟΤΕ που ήρθε για την εγκατάσταση είπε τίποτα (παρόλο που του είπα ότι έχω συναγερμό, και παρότι είδε ότι είχα ακριβό ADSL ρούτερ του εμπορίου (και λογικά για τον ίδιο λόγο θα έκανα το ίδιο και στο VDSL), και παρότι του είπα ότι το ethernet καλώδιο που είδε είναι από την τηλεόραση, και ότι εγώ χρησιμοποιώ WiFi)

Τέλος πάντων το VoIP έχει πολλά μειονεκτήματα και δεν έχω καταλάβει ακόμα αν έχει έστω και ένα πλεονέκτημα για τον χρήστη.

Πήγα στο κατάστημα του ΟΤΕ και ζήτησα να μου βγάλουν το VoIP, οι άνθρωποι προσφέρθηκαν αμέσως να μου δώσουν ένα UPS για το ρεύμα (ενώ ο τεχνικός του ΟΤΕ έκανε την πάπια, ούτε καν το είχε αναφέρει), αλλά αυτό δεν έλυνε το πρόβλημα της χρήσης άλλου ρούτερ του εμπορίου λόγω της χαμηλής απόδοσης του Speedport στο WiFi, οπότε καταλήξαμε στο ότι θα μου αλλάξουν την τηλεφωνία σε κανονική.

Για να δούμε ...

Μόλις το κάνουν, θα πάρω άλλο ρούτερ.

Έχεις άποψη για το πως συγκρίνεται ο Xiaomi Mi Wi-Fi 3  με το ASUS DSL-AC52U ?

ναι χωρις ρευμα χωρις συγχρονισμο δεν εχεις τηλεφωνο.ο οτε τους γυρναει σε voip σιγα σιγα ειδικα οσους ειναι vdsl γιατι αργα
ή γρηγορα εκει θα πανε ολοι.
υπαρχουν πλεονεκτηματα ειδικα αν εχεις πολλα νουμερα.βεβαια τα πιο πολλα πλεονεκτηματα ειναιγια τον παροχο.αφου δεχτηκαν
να στο βγαλουν οκ.δεν χρειαζεσαι το xiaomi αν παρεις το asus εφοσον η τηλεφωνια θα γινει tdm παλι απο voip.
αλλιως απο Lan asus θα πηγαινε Wan xiaomi

Αντιμετωπίζω και εγώ ένα παρόμοιο ζήτημα.

 

Έβαλα πρόσφατα VDSL 30αρι του ΟΤΕ. Απόσταση από καμπίνα <200μ, το Speedport συγχρονίζει στα 29993, όμως ενώ με ethernet από netbook μετράω την ταχύτητα στα 27- το ίδιο και από κινητό μέσω wifi δίπλα στο router- με wifi από desktop οι μετρήσεις είναι ότι ναναι.

Την μία μετράει 8 μετά 12 ή και 20. Αλλά ένας μέσος όρος είναι γύρω στα 12-14. (speedtest-ftp-torrents)

 

Τι θα μπορούσα να κάνω?

Να τραβήξω καλώδιο ethernet? Power line? να πάρω άλλο usb stick? να μειώσω την απόσταση desktop-router?

το καλυτερο ethernet μετα powerline Και μετα ολες οι αλλες λυσεις που μπορει να ειναι διαφορα τα θεματα τους.απο αποσταση μεχρι χαλια Usb stick ειδικα αμα ειναι 802.11g

Οι διαφορετικές μετρήσεις από το ντέσκτοπ είναι την ίδια στιγμή ή σε διαφορετικές στιγμές της ημέρας ?

Τις μετρήσεις τις κάνεις με το speedtest ή με κατέβασμα αρχείων?

Αν κατεβάζεις αρχεία πρέπει να έχεις πολλές συνδέσεις για να πιάσει το μέγισο

 

Αν πάρεις άλλο WiFi Adapter για το desktop, δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι σε USB Stick, πάρε ένα με μεγαλύτερη κεραία, αφού ο χώρος είναι περιοριστικός στα desktop

https://www.skroutz.gr/c/2002/network_adapters.html?from=catspan&keyphrase=wifi+adapter

 

Αν τελικά συνδέσεις το ντεσκτοπ ενσύρματα, αν στο ρούτερ δεν έχεις άλλο καλώδιο ethernet, αντί να τραβήξεις καλώδιο ethernet μέχρι το ντεσκτοπ το οποίο είναι χοντρό, ίσως είναι καλύτερα να τραβήξεις τηλεφωνικό καλώδιο από την κεντρική πρίζα προς τον χώρο που είναι το ντέσκτοπ και να βάλεις εκεί το ρούτερ, το οποίο καλώδιο είναι πιο λεπτό και είναι πιο εύκολο να το φέρεις τοίχο τοίχο.

δεν ειναι οτι καλυτερο να εχεις μεγαλα τηλεφωνικα γιατι εχουν διαφορα θεματα.αν καποιος θελει υπχορεωτικα μεγαλο τηλεφωνικο καλωδιο σε μηκος ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησει Utp και να πρεσαρει rj11 σε ενα απο τα ζευγαρια του.

Καλά τα λέτε, αλλά πολλές φορές οι πρακτικοί παράγοντες αισθητικής και διακόσμησης (για τα οποία έχουν αρμοδιότητα οι γυναίκες :-) ) ορίζουν τις τελικές λύσεις και όχι οι τεχνικοί παράγοντες όπως το attenuation :-)

Για το ADSL δεν θα το συζητούσα, αλλά στο VDSL αν κατάλαβα καλά υπάρχουν ακόμα πολύ μεγάλα περιθώρια για attenuation πριν πέσουμε στις ταχύτητες 30mbits και 50mbigs που προβλέπονται από τα προγράμματα που έχουμε αγοράσει.

Ο τεχνικός του ΟΤΕ που ήρθε για την εγκατάσταση μου έδειξε σε ένα τάμπλετ που είχε τις μετρήσεις της σύνδεσης και η απόσταση που έβγαζε ήταν <200m μαζί με την εσωτερική εγκατάσταση, και με τις υπόλοιπες συνδέσεις του σπιτιού σε παραλληλία.

Ο αδύναμος κρίκος στο όλο κύκλωμα φαίνεται να είναι το WiFi.

Παρεμπιπτόντως, ξέρετε πως μπορώ να συνδέσω την κεντρική πρίζα με το ρούτερ, και να φέρω πίσω στην τηλεφωνική πρίζα το τηλεφωνικό σήμα για να συνεχίσει στο υπόλοιπο σπίτι χωρίς να είναι σε παραλληλία, μέσω ενός μόνο καλωδίου?

Το καλώδιο έχει τέσσερα καλωδιάκια και θεωρητικά γίνεται. Αλλά προσπαθώ να σκεφτώ την συνδεσμολογία.

Τώρα το καλώδιο πάει από την πρίζα στον διαχωριστή, και από εκεί δύο ξεχωριστά καλώδια πάνω στο DSL και στο PHONE1. Και υποτίθεται ότι πρέπει από το PHONE2 να γυρίσω το σήμα πίσω στην κεντρική πρίζα, στην δεύτερη υποδοχή της, όπου θα συνδεθούν τα καλωδιάκια της υπόλοιπης εγκατάστασης του σπιτιού.

Μπορεί το πήγαινέλα να γίνει με ένα καλώδιο ?

δεν ειναι θεμα attenuation αλλα θεμα σταθεροτητας.αλλιως βαλε Powerline.το καλωδιο μπορει να περαστει μεσα απο καναλι
και να μην φαινεται.
το πηγαινε ελα δεν μπορει να γινει με ενα καλωδιο.
απο εκει και περα η εγκατασταση ειναι απλη.
παιρνεις ενα διπλο πριζακι.ανοιγεις την πριζα.το ζευγαρι που ερχεται απο τον οτε το βαζεις στο ενα πριζακι.απο εκει θα 
παει στο dsl router.το δευτερο ζευγαρι που παει πισω στα αλλα δωματια θα παει στο δευτερο πριζακι.αυτο θα το συνδεσεις με την phone(fxs) του router.
και εδω ενα σχεδιαγραμμα για την γενικοτερη καλωδιωση
 

Thanks

 

Αν καταλαβαίνω καλά, ο διαχωριστής μπαίνει απευθείας στην πρίζα και όχι μετά το καλώδιο που πάει στο ρούτερ, και το σήμα της φωνής γυρίζει στην άλλη υποδοχή τηλεφώνου για να συνεχίσει προς την υπόλοιπη εγκατάσταση του σπιτιού. Και το σήμα του VDSL μετά τον διαχωριστή πάει στο ρούτερ.

 

Σωστά ?

 

Βέβαια τώρα που έχω ακόμα VoIP τηλεφωνία, αυτή η συνδεσμολογία θα λειτουργήσει ?

δεν θες καν splitter αφου δεν εχεις κανονικη τηλεφωνια.

Οι μετρήσεις είναι κυρίως από speedtest και ftp. Από netbook (με ethernet) και από κινητό (δίπλα στο ρουτερ) δεν πέφτουν ποτέ κάτω από 27.5.

Το θέμα είναι το desktop οπού πχ σήμερα είδα μέχρι και 0.8!!!!!! Δεν μπορώ να καταλάβω...  Πριν το vdsl συγχρόνιζα στα 12200, αλλά τότε δεν είχα κανένα θέμα(zte router). Τόσο σάπιο είναι το speedport στο wifi?

Αν πάρω wifi extender λέτε να γίνει δουλειά?

 

Edit: Μέτρηση από speedtest με wifi, το netbook ακριβώς δίπλα στο speedport. Αποτέλεσμα? 21.4....  

to extender/repeater παιρνει ασυρματα και δινει ασυρματα οποτε θα εισαι ακομα χειροτερα.το μονο που μπορεις ειναι ενα access point Πχ ή ενα router..τωρα για να εχεις 0.8 μπορει κατι να φταιει και με το Desktop.παιξε με τα καναλια ή μετακινησε λιγο το ρουτερ εκτος αν το σημα ειναι οριακο εκει που εισαι.

Καλησπέρα σας,

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με αυτό το ρουτερ

 

Συνδέομαι από Desktop και από Laptop windows 10 και τα δυο με wifi

 

Από το Desktop πιάνω σήμα μία κεραία άντε το πολύ δύο ενώ στο λάπτοπ που είναι δίπλα ακριβώς από το desktop full σήμα.

 

Θεώρησα ότι έφταιγε o adaptor wifi του desktop οπότε την άλλαξα σήμερα με την Asus PCE-AC51

έβαλα τα driver της asus αλλά πάλι τα ίδια. 

 

Τους έχω πάρει 100 τηλέφωνα μου λένε η γραμμή μου είναι οκ.

 

Έχω πειράξει τα πάντα μέσα στο ρουτερ Bandwith 40hz άλλαξα chanel (1,2,3,4,5,6,7,....,13).

 

Πείραξα της ρυθμίσεις του adapter (Roaming sensitive level , Wirelles Mode).

Αλλά τίποτα

 

Τι να φταίει ολοκαίνουργια wifi κάρτα και χάλι σήμα

 

Please help 

δεν προκειται να σε βοηθησουν παραπανω για το θεμα wifi .ουτε ειναι θεμα γραμμης.πολλες φορες το καλυτερο ειναι ειτε καλωδιο ειτε Powerline.Οι εσωτερικες καρτες δικτυου εχουν το κακο οτι ειναι χωμενες πισω στο pc ειδικα αν το Pc ειναι μεσα σε επιπλο ή κοντα σε τοιχο με αποτελεσμα χαλια επιδοσεις.

μπορειτεν σας παρακαλω να μου πειτε πως αλλαζω τους dns στο speedsport 2i ? πηγαινω WAN --->ΕΤΗ--> παω manual dns τους παταω κανω apply και οταν παταω status μου γραφει οτι ειναι 0.0.0.0.

γιατι δεν τους αλλαζεις στο Pc σου μονο?επισης δες μηπως μπορους να τους αλλαξεις στον Dhcp αν τους εχει εκει.επισης για ποιο λογο θες να τους αλλαξεις?δεν θα κερδισεις και τιποτα σχεδον αν βαλεις αλλους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλυτερο ethernet μετα powerline Και μετα ολες οι αλλες λυσεις που μπορει να ειναι διαφορα τα θεματα τους.απο αποσταση μεχρι χαλια Usb stick ειδικα αμα ειναι 802.11g

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...