Προς το περιεχόμενο

Speedport entry 2i ??


NikosApp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην παρεα, να σας καταθεσω και γω τον προβληματισμο μου?? Και γω εχω στην κατοχη μου το speedport entry 2i και θεμα με το wifi, σε αποσταση περιπου 8 μετρων και με 2 τοιχους αναμεσα στο modem και στο κινητο μου (xiaomi mi 4s) η συνδεση ειναι ασταθης, ερχετε και χανεται και η ταχυτητα πεφτει στο 10%, τραγικα δηλαδη ενω η γυναικα μου διπλα με iphone 6 δεν εχει κανενα θεμα  και με δουλεύει και μου λέει τα γνωστά για κινεζιές και τα ρεστα και αντε να αποδείξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας, αλλα ουτε με καποιο αλλο μοντεμ ειχα θεμα με το XIAOMI μου,να τονισω οτι δεν εχω κανει καμια τροποποιηση στις ρυθμισεις του, μονο κωδικο wireless και ssid. ενω τωρα ειδα οτι βγηκε νεο update απο τις 2/6/17 , ειμαι μακρια απο το μοντεμ αυτη τη στιγμη,θα το δω αυριο μαλλον το θεμα update, αλλα σας παρακαλω πειτε μου ειναι καποια ρυθμιση οπως πχ τα καναλια 20-40MHZ που πρεπει να ''πειραξω'' η κατι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 255
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε ολους!

 

Παντως πολυ μουφα το συγκεκριμένο router!!!

Ασταθες το wifi ακομα και στον ιδιο οροφο με ενα τοιχο μακρια στα 10 μετρα!!

 

Εχω μετανιώσει την ωρα και την στιγμη που απο Vodafone με Sync 38-40down πηγα σε Cosmote και sync 30-32! :cry:

 

Λετε να φταιει το firmwrare μου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα συνδεσα το cosmoteTv στο μοντεμ και οταν θελω να δω μεσω live streaming κάποια ταινία, μου κανει σπασιματα κ μου ζηταει να κανω ληψη της ταινίας. οταν ομως βαλω το παλιο μοντεμ δε συμβαίνει αυτό. ξέρει καποιος τι μπορεί να φταίει; συνδέομαι με 19mbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κανα link για firmware?

Στο site της cosmote

Εδω και 2-3 μερες εχω προβλημα με το wifi του εν λογω router. Ενω συνδεεται στο ασυρματο δικτυο δεν εχει ιντερνετ (εμφανιζει θαυμαστικο διπλα στο εικονιδιο του wifi), η εχει για λιγο και μετα παλι δεν εχει ιντερνετ. (Η συνδεση δεν χανεται με το ρουτερ ποτε). Επισης δεν μπορω να μπω στο interface του απο wifi παρ οτι ειναι συνδεδεμενο.

Δοκιμασα 3 διαφορετικες συσκευες, αλλαξα channel, τιποτα... θα το απεδιδα στις εργασιες που γινονται στη περιοχη μου για ρευματοδοτιση των καμπινων αλλα δεν ειναι αυτο γιατι δεν αποσυνδεεται η γραμμη και στις συσκευες με ethernet δουλευει κανονικα. Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει.

 

Δεν εχω κανει factory reset ακομα γιατι δεν θελω να χασω τις ρυθμισεις μου, αλλα δεν πειραξα τιποτα οταν ξεκινησε να μου το κανει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους!

 

Παντως πολυ μουφα το συγκεκριμένο router!!!

Ασταθες το wifi ακομα και στον ιδιο οροφο με ενα τοιχο μακρια στα 10 μετρα!!

 

Εχω μετανιώσει την ωρα και την στιγμη που απο Vodafone με Sync 38-40down πηγα σε Cosmote και sync 30-32! :cry:

 

Λετε να φταιει το firmwrare μου??

Μπορεις να βαλεις ενα access point ή ενα παλιο adsl router να αναλαβει χρεη access point.

firmware που βρίσκουμε;

αν υπαρχει θα ειναι στο site του παροχου αν και υπαρχουν περιπτωσεις που γινεται αυτοματα το firmware απο την cosmote ή τον εκαστοτε παροχο.

On the fly Κοινως

Στο site της cosmote

Εδω και 2-3 μερες εχω προβλημα με το wifi του εν λογω router. Ενω συνδεεται στο ασυρματο δικτυο δεν εχει ιντερνετ (εμφανιζει θαυμαστικο διπλα στο εικονιδιο του wifi), η εχει για λιγο και μετα παλι δεν εχει ιντερνετ. (Η συνδεση δεν χανεται με το ρουτερ ποτε). Επισης δεν μπορω να μπω στο interface του απο wifi παρ οτι ειναι συνδεδεμενο.

Δοκιμασα 3 διαφορετικες συσκευες, αλλαξα channel, τιποτα... θα το απεδιδα στις εργασιες που γινονται στη περιοχη μου για ρευματοδοτιση των καμπινων αλλα δεν ειναι αυτο γιατι δεν αποσυνδεεται η γραμμη και στις συσκευες με ethernet δουλευει κανονικα. Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει.

 

Δεν εχω κανει factory reset ακομα γιατι δεν θελω να χασω τις ρυθμισεις μου, αλλα δεν πειραξα τιποτα οταν ξεκινησε να μου το κανει αυτο.

Μετακινησε το ρουτερ μακρια απο εμποδια απο γωνιες ή αλλες συσκευες και κανε Hard reset για αρχη.τα εργα ειναι ασχετα εφοσον χανεις το Wifi Μονο με ολες τις συσκευες.αν ηταν μονο μια θα ελεγα οτι φταιει η συσκευη αλλα εφοσον γινεται με ολες κατι στο ρουτερ.

σήμερα συνδεσα το cosmoteTv στο μοντεμ και οταν θελω να δω μεσω live streaming κάποια ταινία, μου κανει σπασιματα κ μου ζηταει να κανω ληψη της ταινίας. οταν ομως βαλω το παλιο μοντεμ δε συμβαίνει αυτό. ξέρει καποιος τι μπορεί να φταίει; συνδέομαι με 19mbps

Ποιο ειναι το παλιο ρουτερ ποιο το νεο?

με wireless η ethernet?αν εισαι ασυρματα μαλλον θεμα ασυρματου οποτε ή παιξε με καναλια και ρυθμισεις ή βαζεις το παλιο Modem σαν access point απλα για το wireless εφοσον επαιζε μια χαρα.τωρα εχεις vdsl και παλια ειχες adsl?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με καταλαβες poulinos, δεν χανω τη συνδεση των συσκευων με το wifi χανω μονο το ιντερνετ σε αυτες τις συσκευες, οι οποιες μενουν συνδεμενες κανονικα στο wifi, δεν αποσυνδεονται. Εκανα hard reset εφτιαξε για 2 μερες αλλα το ξανακανε σημερα, αρα κατι παιζει στις ρυθμισεις; προς το παρον εβαλα αυτοματο καναλι και δουλευει καλα. Δεν εχω κανει καμια αλλαγη στο χωρο απο τοτε που εμφανιστηκε το "προβλημα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Heavy rain θα μας μπερδεψεις:P .παμε ενα ενα.αν δεν μπροεις να μπεις στο Interface του ρουτερ ειτε κολλαει το ρουτερ ειτε κολλαει το wifi.αν ομως εισαι συνδεδεμενος στο wifi υπαρχει περιπτωση να πεφτει η συνδεση που θα το δεις απο καποιο λαμπακι να σβηνει πανω στο ρουτερ.εναλλακτικα μπορεις να εχεις και ενα Pc Με καλωδιο για να δεις αν φταιει κατι στο wifi.επισης αν κανει αποσυνδεση τοτε οτι αλλαξες καναλι δεν θα πρεπε να επηρεασει σε κατι.

οποτε πρεπει να δεις αν κανει αποσυνδεση το ιντερνετ ή αν απλα κολλαει το wifi για να ξερεις τι να ψαξεις.στο wifi περα απο καναλι μπορεις να αλλαξεις το channel width απο 40 ή απο auto σε 20 ή το αναποδο για να δεις που παιζεις καλυτερα.

αν βαλεις ενα Pc με ethernet Και την ωρα που δεν εχεις ιντερνετ και δεν μπαινεις στο ρουτερ το Pc Με το καλωδιο παιζει κανονικα τοτε φταιει κατι στο ασυρματο.αν δεν παιζει και αυτο πχ δεν εχει ιντερνετ πρεπει να εχει πεσει η συνδεση και βεβαια πρεπει να σε αφηνει να μπεις στο menu του ρουτερ.


Δεν με καταλαβες poulinos, δεν χανω τη συνδεση των συσκευων με το wifi χανω μονο το ιντερνετ σε αυτες τις συσκευες, οι οποιες μενουν συνδεμενες κανονικα στο wifi, δεν αποσυνδεονται. Εκανα hard reset εφτιαξε για 2 μερες αλλα το ξανακανε σημερα, αρα κατι παιζει στις ρυθμισεις; προς το παρον εβαλα αυτοματο καναλι και δουλευει καλα. Δεν εχω κανει καμια αλλαγη στο χωρο απο τοτε που εμφανιστηκε το "προβλημα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιντερνετ εχω κανονικα στο ρουτερ, το εχω διασταυρωσει εκεινη τη στιγμη που δεν μου δινει στο ασυρματο. Ποτε δεν αποσυνδεεται το ιντερνετ με τον παροχο. Απλα δεν δινει ιντερνετ στις wifi συσκευες παρ οτι δεν χανουν ποτε τη συνδεση του με το ρουτερ (δεν τις πεταει απ το ασυρματο δικτυο δλδ ποτε), εμφανιζει πχ θαυμαστικο στο κινητο και λεει χωρις ιντερνετ!

 

Απο ethernet μπαινει κανονικα στο interface του ρουτερ, οπου ελεγχω οτι εχω κανονικα ιντερνετ. Το παραξενο ειναι στο wifi που δεν με βαζει στο interface του ρουτερ (οταν μου εμφανιζει το θαυμαστικο που ειπα πιο πανω)ενω ειναι συνδεδεμενο κανονικα στο ασυρματο δικτυο.

 

Οπως ειπα και πριν με αυτοματο καναλι δουλευει κανονικα, νομιζω εβαλα και το ευρος καναλιου στο 20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα ξερουμε οτι η συνδεση δεν πεφτει με τον παροχο.αρα κατι στο Wifi.οποτε ναι παιζεις με καναλι οπως και εκανες και με το ευροςκαναλιου για αρχη.αν εχει βγει κανα καινουριο firmware εννοειται οτι καλο ειναι να το περασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα ξερουμε οτι η συνδεση δεν πεφτει με τον παροχο.αρα κατι στο Wifi.οποτε ναι παιζεις με καναλι οπως και εκανες και με το ευροςκαναλιου για αρχη.αν εχει βγει κανα καινουριο firmware εννοειται οτι καλο ειναι να το περασεις.

ναι, ειχε βγει update ειναι το πρωτο πραμα που εκανα αλλα δεν εφτιαξε ουτε με αυτο. Τουλαχιστον εφτιαξε μα το καναλι και το ευρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δοκιμαζεις ετσι και απλα να ξερεις οτι ανα πασα στιγμη μπορεις να κλεισεις το wifi απο αυτο και να βαλεις ενα παλιο ρουτερ να κανει το κομματι του wifi σαν access point με ελαχιστες ρυθμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω και εγω ένα έξτρα τέτοιο router, και θέλω να το βάλω στο pc στο οποίο περνώ internet απο usb stick για λόγους λειτουργικούς, και θέλω να το δώσω ασύρματα σε αλλά κινητά η tablet ! Μπορώ μέσα απο το συγκεκριμένο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...