Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ούτε στην Πειραιώς ήξεραν καν τι είναι αυτό.

 

 

άμα δεν ήξεραν περί μεταφορών SEPA οι υπάλληλοι της Πειραιώς, πες τους να αφήσουν τα τραπεζικά και να αλλάξουν δουλειά....  :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

άμα δεν ήξεραν περί μεταφορών SEPA οι υπάλληλοι της Πειραιώς, πες τους να αφήσουν τα τραπεζικά και να αλλάξουν δουλειά....  :lol:

χαχα ισχύει. Μια υπάλληλο βέβαια ρώτησα μόνο. Αλλά όλο το κατάστημα ήξερε κι εγώ πήγα σ'αυτήν που δεν ήξερε; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αυτη τη στιγμη συνομιλω με το support τους και μου ζητανε αυτο

merchant name of a transaction

Τι ειναι αυτο?Τι να τους γραψω?

Δεν το έχεις γράψει ολο, σου ζητάνε τα στοιχεία μιας σου συναλλαγής που εχεις κανει με τη ρεβολυτ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες 10/1 ανοιξε πρωτη φορά επισης, λογαριασμο στο paypal, συνδεσε και τη καρτα Revolut, εγινε μια χρεωση 0,93€, πατησε απο την αρχικη του paypal να κανει verify την κάρτα, αφαιρεθηκε και το 1,34€ και σήμερα κιόλας της επιστράφηκε!

Αυτο το δολλαριο ποτε το παιρνουμε πισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχεις γράψει ολο, σου ζητάνε τα στοιχεία μιας σου συναλλαγής που εχεις κανει με τη ρεβολυτ

1) Your full name

2) Your phone number

3) Your address

4)  The date, amount and merchant name of a transaction

αυτα ζητησαν κι απαντησα σ ολα εκτος απ αυτο το σκελος.

αλλα αν ειναι αυτο που λες,δεν εχω κανει ποτε αφου ειναι η 1η φορα που της βαζω λεφτα!

κι ακομα δεν εχει γινει τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άμα δεν ήξεραν περί μεταφορών SEPA οι υπάλληλοι της Πειραιώς, πες τους να αφήσουν τα τραπεζικά και να αλλάξουν δουλειά....  :lol:

 

FYI, μιλώντας προχθές με την Πειραιώς μου είπαν ότι δεν προτίνεται να συμπληρώνει ο χρήστης το 2ο reference πεδίο που αφορά στις SEPA συναλλαγές. Το ρώτησα αυτό, καθότι μέσω Android App στη διαδικασία εμβάσματος δεν εμφανίζεται πουθενά αυτό το πεδίο. Επίσης δεν εμφανίζεται και το πεδίο για τα έξοδα συναλλαγής, αλλά μου είπαν ότι αυτομάτως παίρνει την επιλογή SHAred.

 

Αυτο το δολλαριο ποτε το παιρνουμε πισω?

 

Μόλις γίνει η συναλλαγή completed από pending (εμένα μου πήρε 3 εργάσιμες, μετά εντός 24 ωρών σου επιστρέφεται στη revolut.

 

Με τη version 2 του app βρήκα κάποια bugs κατά την εγγραφή ενός φίλου, τα οποία τα κοινοποίησα στο support τους. Αφενός δεν σε αφήνει να κάνεις register αν δεν έχει value το πεδίο Address Line 2 και αφετέρου στην αγορά με άλλο νόμισμα (π.χ. GBP) ενώ στη λίστα φαίνεται κανονικά και η ισοτιμία, όταν πατάς τη συναλλαγή για λεπτομέρεις παίρνει την τιμή του ευρώ αλλά με σήμα GBP.

 

Anyway, θα ήμουν πραγματικά υπόχρεος αν κάποιος δεν έχει κάνει update σε version 2, να ανεβάσει το apk της προηγούμενης έκδοσης.

Edit: Άκυρο, βρέθηκε online και εγκαταστάθηκε ήδη! Πολύ βολικότερο για εμένα το παλιό -στυλ timeline- view των συναλλαγών. Και μιας και δεν πρόσθεσαν τη δυνατότητα και άλλων νομισμάτων για χρήση (θέλω π.χ. να κάνω top up σε Τούρκικες Λίρες), μπορώ να ζήσω και χωρίς την επιλογή Withdraw to a Bank to Pay a Business.

Επεξ/σία από dBpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας με το revolut, έχω κάνει την κατάθεση με το reference στην αιτιολογία του εμβάσματος

και το ονοματεπώνυμο μου αλλά είναι από λογαριασμό φίλου όχι από τον δικό μου, τα χρήματα θα μας τα επιστρέψουν στον λογαριασμό που στάλθηκαν????

Για να προχωρήσω στην φόρτιση  τής κάρτας μου με έμβασμα  από δικό μου λογαριασμό θα βάλω στην αιτιολογία

το reference μόνο??? 

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπαρχει καμια συναλαγη γραψε οτι δεν υπαρχει

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αν κι έχω διαβάσει για το καλό και γρήγορο support τους, έχει περάσει μια μέρα σχεδόν κι ακόμα τίποτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα , γιατι μπαινεται σ'αυτες της διαδικασιες, χρονοβορες και ...και.....το θεμα ειναι πωλη απλο , το κανω εδω και αρκετο καιρο¨, δοκιμαστετο ,καντετο ειναο πολυ απλο.

1- Eχουμε ενα λογαριασμο στο paypal.

2-Ανοιγουμε εναν αλλο λογαριασμο στο paypal με ενα αλλο email και συμπληρωνουμε ολα αυτα που ζηταει το paypal βαζοντας την χρεωστικη καρτα μας (debit) οχι πιστωτικη.Αυτο ηταν....

3-Παμε στο νεο λογαριασμο που ανοιξαμε , παμε στο =Send & Request Payments=

4-Send money to friends ( προσοχη οχι =for goods)

5-Γραφουμε το email του παλιου λογαριασμου paypal, το ποσο που θελουμε να στειλουμε , και τσεκαρουμε =ιi am sending money for family=, continue .

6-κλεινουμε το paypal αυτο ,και ανοιγουμε το παλιο σ'αυτο που στειλαμε τα λεφτα ...θα δειτε στον λογαριασμο σας τα λεφτα που στειλατε , τελειωσαμε........τοσο απλα.

 

Sorry .....ξεσαχα , το πρωτο που θα κανετε ειναι να πατε στον παλιο λογαριασμο και να κανετε remove ολες της καρτες η την μια που εχετε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στα Αγγλικά τη βλέπω την εφαρμογή και δε βλέπω να έχει πουθενά επιλογή για αλλαγή γλώσσας...

 

στο app store είδα ότι είναι διαθέσιμη και στα ελληνικά, δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια γιατί η γλώσσα συστήματος είναι διαφορετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα , γιατι μπαινεται σ'αυτες της διαδικασιες, χρονοβορες και ...και.....το θεμα ειναι πωλη απλο , το κανω εδω και αρκετο καιρο¨, δοκιμαστετο ,καντετο ειναο πολυ απλο.

1- Eχουμε ενα λογαριασμο στο paypal.

2-Ανοιγουμε εναν αλλο λογαριασμο στο paypal με ενα αλλο email και συμπληρωνουμε ολα αυτα που ζηταει το paypal βαζοντας την χρεωστικη καρτα μας (debit) οχι πιστωτικη.Αυτο ηταν....

3-Παμε στο νεο λογαριασμο που ανοιξαμε , παμε στο =Send & Request Payments=

4-Send money to friends ( προσοχη οχι =for goods)

5-Γραφουμε το email του παλιου λογαριασμου paypal, το ποσο που θελουμε να στειλουμε , και τσεκαρουμε =ιi am sending money for family=, continue .

6-κλεινουμε το paypal αυτο ,και ανοιγουμε το παλιο σ'αυτο που στειλαμε τα λεφτα ...θα δειτε στον λογαριασμο σας τα λεφτα που στειλατε , τελειωσαμε........τοσο απλα.

 

Sorry .....ξεσαχα , το πρωτο που θα κανετε ειναι να πατε στον παλιο λογαριασμο και να κανετε remove ολες της καρτες η την μια που εχετε .

 

Μπαίνουμε σε αυτές τις διαδικασίες γιατί δεν θέλουμε να πληρώνουμε κερατιάτικα στο paypal για μετατροπές συναλλάγματος και επίσης για να έχουμε μια πολύ συμφέρουσα κάρτα μαζί μας σε ταξίδια στο εξωτερικό. Τα 60 ευρώ που χρεώθηκα σε fees στο τελευταίο μου ταξίδι στην Τουρκία, δεν προτίθεμαι να τα ξαναπληρώσω. Τόσο απλά.

 

στο app store είδα ότι είναι διαθέσιμη και στα ελληνικά, δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια γιατί η γλώσσα συστήματος είναι διαφορετική.

Νομίζω ότι η εφαρμογή δεν δίνει επιλογή γλώσσας. Μόνο αγγλικά. Στο play store κάνει localization, αυτό δεν σημαίνει ότι υπάρχει και ανάλογη γλώσσα.

 

καλησπέρα,

παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας με το revolut, έχω κάνει την κατάθεση με το reference στην αιτιολογία του εμβάσματος

και το ονοματεπώνυμο μου αλλά είναι από λογαριασμό φίλου όχι από τον δικό μου, τα χρήματα θα μας τα επιστρέψουν στον λογαριασμό που στάλθηκαν????

Για να προχωρήσω στην φόρτιση  τής κάρτας μου με έμβασμα  από δικό μου λογαριασμό θα βάλω στην αιτιολογία

το reference μόνο??? 

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!

Φίλε μου τα screenshot [link='εδώ]http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης/?p=54406121']εδώ είναι αρκετά σαφή. Μόνο το reference. 

 

 

Υ.Γ. Θερμή παράκληση, διαβάζετε προσεκτικά την πρώτη σελίδα. Το 90% των ερωτημάτων όλων, απαντάται στα πρώτα 3 posts. Ας κρατήουμε όσο το δυνατόν "καθαρό" το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...