Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι δε μπορει να σου προσθεσει χρηματα αν δεν εισαι συνδικαιουχος. Και δεν μπορεις να γινεις συνδικαιουχος τωρα, λογω capital control

 

Δεν είμαι συνδικαιούχος. Δε νομίζω ότι κατάλαβα καλά. Θα μπορεί ένας τρίτος (γονέας π.χ.) να μου μεταφέρει από λογαριασμό του (στον οποίο δεν είμαι συνδικαιούχος) μέσω ebanking χρήματα στο revolut λογαριασμό μου;

Αν δε γίνεται φαντάζομαι η μόνη λύση είναι να γίνω συνδικαιούχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οχι δε μπορει να σου προσθεσει χρηματα αν δεν εισαι συνδικαιουχος. Και δεν μπορεις να γινεις συνδικαιουχος τωρα, λογω capital control

υπο προϋποθεσεις μπορει

 

Επιτρέπεται το άνοιγμα λογαριασμού όψεως ή καταθέσεως ή η προσθήκη συνδικαιούχου σε υφιστάμενο λογαριασμό, σε πρόσωπα που αποκτούν για πρώτη φορά την ιδιότητα του φοιτητή κατά το ακαδημαϊκό έτος 2015−2016, εφόσον ο τόπος σπουδών είναι διαφορετικός από τον μέχρι τώρα τόπο μόνιμης κατοικίας τους, υπό την προϋπόθεση ότι δεν υφίσταται άλλος διαθέσιμος λογαριασμός στο όνομά τους με την ιδιότητα του δικαιούχου ή συνδικαιούχου. Για την πιστοποίηση της φοιτητικής ιδιότητας, απαιτείται βεβαίωση εγγραφής από Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα Πανεπιστημιακής ή Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, Κολλέγιο, Κέντρο Ελευθέρων Σπουδών, Κέντρο Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης ή σχολή επαγγελματικής κατάρτισης ή μαθητείας. Ομοίως, επιτρέπεται το άνοιγμα λογαριασμού όψεως ή καταθέσεως σε φοιτητές που κατά το ακαδημαϊκό έτος 2015−2016 θα συμμετέχουν σε προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών ERASMUS και η ύπαρξη λογαριασμού αποτελεί προϋπόθεση για την καταβολή της προβλεπόμενης αποζημίωσης, εφόσον δεν υπάρχει άλλος διαθέσιμος λογαριασμός. Για την πιστοποίηση της συμμετοχής τους στα εν λόγω προγράμματα απαιτείται η σχετική βεβαίωση της σχολής φοίτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι συνδικαιούχος. Δε νομίζω ότι κατάλαβα καλά. Θα μπορεί ένας τρίτος (γονέας π.χ.) να μου μεταφέρει από λογαριασμό του (στον οποίο δεν είμαι συνδικαιούχος) μέσω ebanking χρήματα στο revolut λογαριασμό μου; 

Αν δε γίνεται φαντάζομαι η μόνη λύση είναι να γίνω συνδικαιούχος.

 

γιατί δεν ανοίγεις έναν τρ. λογαριασμό με το που πας στην ξένη χώρα?

1. το internet banking είναι προαιρετικό

2. θα σου στέλνουν οι γονείς σου μέσα σε μια μέρα, τα χρήματα που θες

3. με την χρεωστική κάρτα της τράπεζας που άνοιξες, αγοράζεις ότι θες ή τα περνάς μια την μια στη revolut

 

κατά την αποψή μου είναι η καλύτερη λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι συνδικαιούχος. Δε νομίζω ότι κατάλαβα καλά. Θα μπορεί ένας τρίτος (γονέας π.χ.) να μου μεταφέρει από λογαριασμό του (στον οποίο δεν είμαι συνδικαιούχος) μέσω ebanking χρήματα στο revolut λογαριασμό μου; 

Αν δε γίνεται φαντάζομαι η μόνη λύση είναι να γίνω συνδικαιούχος.

Η πολυ απλα ανοιγετε ενα καινούριο λογαριασμό revolut με το ονομα που υπάρχει στον λογαριασμό και αφου φτασουν στην revolut  τα κανουν μεταφορα στον δικο σου μεσω της εφαρμογης δωρεαν!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη τα χρηματα που εχω στο balance του paypal μου ειναι πλεον αχρηστα ?..παω να κανω μια αγορα απο iherb.com και μου λεει στο paypal να βαλω καρτα για να προχωρησω...τι να τα κανω αυτα τα χρηματα?

Αυτη τη στιγμη ψωνιζω με το balance μεχρι να τελειωσει. Τη διαφορα θα την παρει απο την καρτα, οταν τελειωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια γιατι δεν μπορει? Απο οτι καταλαβα, μεσω εμβασματος οι γονεις του θα του στελνουν χρηματα στην revolut καρτα. Ειναι αναγκαστικο ο λογαριασμος που στελνουμε χρηματα με τον λογαριασμο revolut να εχει το ιδιο ονομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αναγκαστικο ο λογαριασμος που στελνουμε χρηματα με τον λογαριασμο revolut να εχει το ιδιο ονομα?

 

Τα έχουμε ξαναπεί εδώ στο topic. Σας παραπέμπω στα σχετικά μηνύματα μερικές σελίδες πιο πίσω, στον οδηγό που βρίσκεται στην 1η σελίδα του topic, καθώς και στο επίσημο FAQ που βρίσκεται στο website της ίδιας της Revolut.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια γιατι δεν μπορει? Απο οτι καταλαβα, μεσω εμβασματος οι γονεις του θα του στελνουν χρηματα στην revolut καρτα. Ειναι αναγκαστικο ο λογαριασμος που στελνουμε χρηματα με τον λογαριασμο revolut να εχει το ιδιο ονομα?

Κάνετε συνεχώς τις ίδιες ερωτήσεις, εξ άλλου όταν κάνεις topup στο κινητό σου απο το app της revolut, στην σελιδουλα αυτή σου έχει να κειμενάκι που λεει "You can only deposit money to you revolut account from a bank account registered in your name" ουτε οδηγοί χρειάζονται ούτε φορουμς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπο προϋποθεσεις μπορει

 

Επιτρέπεται το άνοιγμα λογαριασμού όψεως ή καταθέσεως ή η προσθήκη συνδικαιούχου σε υφιστάμενο λογαριασμό, σε πρόσωπα που αποκτούν για πρώτη φορά την ιδιότητα του φοιτητή κατά το ακαδημαϊκό έτος 2015−2016, εφόσον ο τόπος σπουδών είναι διαφορετικός από τον μέχρι τώρα τόπο μόνιμης κατοικίας τους, υπό την προϋπόθεση ότι δεν υφίσταται άλλος διαθέσιμος λογαριασμός στο όνομά τους με την ιδιότητα του δικαιούχου ή συνδικαιούχου. Για την πιστοποίηση της φοιτητικής ιδιότητας, απαιτείται βεβαίωση εγγραφής από Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα Πανεπιστημιακής ή Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, Κολλέγιο, Κέντρο Ελευθέρων Σπουδών, Κέντρο Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης ή σχολή επαγγελματικής κατάρτισης ή μαθητείας. Ομοίως, επιτρέπεται το άνοιγμα λογαριασμού όψεως ή καταθέσεως σε φοιτητές που κατά το ακαδημαϊκό έτος 2015−2016 θα συμμετέχουν σε προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών ERASMUS και η ύπαρξη λογαριασμού αποτελεί προϋπόθεση για την καταβολή της προβλεπόμενης αποζημίωσης, εφόσον δεν υπάρχει άλλος διαθέσιμος λογαριασμός. Για την πιστοποίηση της συμμετοχής τους στα εν λόγω προγράμματα απαιτείται η σχετική βεβαίωση της σχολής φοίτησης.

 

 

γιατί δεν ανοίγεις έναν τρ. λογαριασμό με το που πας στην ξένη χώρα?

1. το internet banking είναι προαιρετικό

2. θα σου στέλνουν οι γονείς σου μέσα σε μια μέρα, τα χρήματα που θες

3. με την χρεωστική κάρτα της τράπεζας που άνοιξες, αγοράζεις ότι θες ή τα περνάς μια την μια στη revolut

 

κατά την αποψή μου είναι η καλύτερη λύση.

 

 

Η πολυ απλα ανοιγετε ενα καινούριο λογαριασμό revolut με το ονομα που υπάρχει στον λογαριασμό και αφου φτασουν στην revolut  τα κανουν μεταφορα στον δικο σου μεσω της εφαρμογης δωρεαν!!

 

Νομίζω όλες οι επιλογές που αναφέρετε είναι αρκετά καλές, θα προσπαθήσω το θέμα του συνδικαιούχου και θα κάνω μάλλον και τα άλλα δύο, δηλαδή να ανοίξω λογαριασμό στο revolut στο όνομα των γονέων που θα μου στέλνουν χρήματα, ώστε να γίνει ενδιάμεσος στην αποστολή η revolut και έναν τραπεζικό λογαριασμό στο εξωτερικό.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις  :-D

 

Btw, πολύ χρήσιμο και κατατοπιστικό το FAQ της Revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ έχω αυτό το πρόβλημα?

Έχω κάνει τη διαδικασία για το verify απλά εδώ και μια εβδομάδα είναι σε status prossesing. Χωρίς verify δηλαδή είναι άχρηστη?post-69325-0-56956000-1453062234_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω όλες οι επιλογές που αναφέρετε είναι αρκετά καλές, θα προσπαθήσω το θέμα του συνδικαιούχου και θα κάνω μάλλον και τα άλλα δύο, δηλαδή να ανοίξω λογαριασμό στο revolut στο όνομα των γονέων που θα μου στέλνουν χρήματα, ώστε να γίνει ενδιάμεσος στην αποστολή η revolut και έναν τραπεζικό λογαριασμό στο εξωτερικό.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις  :-D

 

Btw, πολύ χρήσιμο και κατατοπιστικό το FAQ της Revolut.

 

Πήγαινε σε μια από τις μπατιροτράπεζές μας και ρώτα για το θέμα σου, τι δυνατότητες υπάρχουν δηλαδή για φοιτητές (νομίζω υπάρχουν εξαιρέσεις). Στη Revolut οι γονείς σου δε θα μπορούν να εμβάσουν πάνω από 500€ το μήνα έκαστος (άρα θες και 1 account για τον καθένα τους και όχι ένα και για τους 2 που δεν γίνεται να χρησιμοποιούν 2 άτομα). Θα σε φτάνουν τα 500 ή ακόμα και 1000€; Δε νομίζω... Άρα τράπεζα ή φύγε από εδώ με αρκετά μετρητά και πήγαινε να τα καταθέσεις εκεί που θα πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να παραγγείλω φυσική κάρτα (tap to order your plastic card) και μετά την επιβεβαίωση του PIN που επιθυμώ για την κάρτα μου εμφανίζει : (unknown error) και δεν προχωράει η διαδικασία. Μήπως επειδή δεν έχει χρήματα ακόμη η κάρτα ; (έστειλα έμβασμα χθές) συνέβει κάτι ανάλογο σε κάποιον άλλο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι φοιτητης πηγαινε στο εξωτερικο ανοιξε λογαριασμο εκει.

Οι γονεις σου και οποιος αλλος θελεξ θα μπορει να σου στελνει εως 5000 ευρω το τριμηνο... +οσα πεντακοσαρια θες απο διαφορετικες τραπεζες και δικαιουχους.

 

Απλα θελει προεργασια πριν φυγεις γτ θελει κατξ υπευθυνες δηλωσεις και καποια δικαιολογιτικα για το πεντοχιλιαρο. Πανε ρωτα την τραπεζα πριν φυγεις... μετα αν θες βγαζεις οτι αλλη υπηρεσια ηλεκτρονικου πορτοφολιογ θες καξ την φορτιζεις απο εκει που θα εισαι...

Σημαντικο ειναι να εχεις τα λεφτα σου σε κανονικη τραπεζα στο εξωτερικο, γιατι μπορει να χρειαστεις λεφτα οποιανδηποτε στιγμη και για τον οποιοδηποτε λογο τα μαγαζακια (σε συναρτηση με το μεγεθος των τραπεζων και δη του εξωτερικου) δεν συγκρινονται σε αξιοπιστια. Ηδη καποιος ειχε αναφερει οτι ειχε παει εξωτερικο και επεσε πανω σε αναβαθμιση και δεν λειτουργουσε η ρεβολουτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά η Revolut πότε ζητάει στοιχεία και γίνεται verify ;   Eχω την έχω απο τις 24-11-2015 εχω κάνει ενα σωρό ηλεκτρονικές αγορές, μεταφορές χρημάτων με έμβασμα, top up απο άλλες κάρτες εξωτερικού (leupay) και την έχω χρησιμοποιήσει και σε φυσική μορφή στο εξωτερικό για αναλήψεις απο ΑΤΜ και αγορές σε καταστήματα και ποτέ δεν μου ζήτησαν κάποιο αποδεικτικό όπως αναφέρουν κάποιοι συμφορουμίτες (πχ  φωτό ταυτότητας). Τι παίζει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνετε συνεχώς τις ίδιες ερωτήσεις, εξ άλλου όταν κάνεις topup στο κινητό σου απο το app της revolut, στην σελιδουλα αυτή σου έχει να κειμενάκι που λεει "You can only deposit money to you revolut account from a bank account registered in your name" ουτε οδηγοί χρειάζονται ούτε φορουμς

Και ομως, μου ανοιγει κανονικα το ebanking της eurobank για να κανω επιβαιβεωση. Αλλα δεν προχωραει, απλα κολλαει σε μια ασπρη σελιδα, αμα κλεισω τελειως την εφαρμογη απο το task manager, τοτε απλα εμφανιζει οτι ειναι pending ενα top up το οποιο εξαφανιζεται μετα απο λιγα λεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...