Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο μεταξυ να κανω εγω μια αλλη ερωτηση σε οποιον εχει ηδη χρησιμοποιησει την καρτα για αναληψη χρηματων σε ΑΤΜ στο εξωτερικο. Υπαρχει εξαιρετικος οδηγος εδω για αναληψη απο την Τραπεζα Πειραιως. Ειναι παρομοια η διαδικασια και σε ΑΤΜ εξωτερικου; Ταμιευτηριο + χωρις μετατροπη οι επιλογες μας; Ή μηπως επειδη θα τα εχω γυρισει σε αγγλικες λιρες, δε θα υπαρχει θεμα μετατροπης;

 

 

Tα ΑΤΜ στο εξωτερικό αλλά και εδω βλέπουν την revolut σαν αγγλική κάρτα με βασικό νόμισμα την GBP, αρα πάντα στο τέλος της διαδικασίας σε ρωτάνε αν θες μετατροπή με ισοτιμία (εννοώντας τη δικιά τους ισοτιμία), ή όχι. Εδω είναι το κρίσιμο σημείο επιλέγουμε χωρίς ισοτιμία (ουσιαστικά γίνεται μετατροπή στο εκάστοτε νόμισμα που δίνει το ΑΤΜ αλλά με την ισοτιμία της revolut και όχι της τράπεζας που έχει το ΑΤΜ, κατανοητό;)

Στην Πράγα που σήκωσα επανειλλημένα χρήματα σε τσέχικες κορώνες απο ΑΤΜ τραπεζών αυτό έκανα και μου έδινε πάντα την καλύτερη συναλλαγματική ισοτιμία, δίχως προμήθεια  :-D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστω για την απαντηση Molot! Δεν ξερω τι μενου εχουν τα ΑΤΜ Αγγλιας, αλλα φανταζομαι οτι ψαχνεις το ταμιευτηριο (saving) στα ΑΤΜ της Τσεχιας. Σωστα; Ή αναληψη απο καρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση στο internet banking της πειραιώς στο έμβασμα που έστειλα χθες στην revolut έχει μια επιλογή σήμερα που λέει "επιβεβαίωση πληρωμής" κάνουμε κάτι σε αυτό; ή απλά το αφήνουμε; 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφορά μάλλον περισσότερο την Εθνική αλλά μπορεί να έχει σχέση και το πόσο γρήγορα επεξεργάζεται τα εμβάσματα η Revolut. Έκανα ένα έμβασμα 100€ από ΕΤΕ την περασμένη Παρασκευή και έκανα κι εγώ το ίδιο λάθος με το ΙΒΑΝ σε στερλίνες. Οπότε πριν λίγο μπήκα στο i-bank της Εθνική και διαπίστωσα ότι είχε valeur 18/01/2016 (δηλαδή σήμερα) και ήταν διαθέσιμο και το κουμπάκι για ακύρωση του εμβάσματος. Το πρόλαβα λέτε ή θα μου χρεώσει το 15ευρο που χρεώνουν για επιστροφή εμβάσματος; Το υπόλοιπο του λογαριασμού δεν έχει προς το παρόν αλλάξει (παραμένει μειωμένο κατά 100€+1€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιθανότατα εχει ήδη ξεκινήσει η διαδικασία απο το πρωί οποτε θα σου χρεωσει την ακυρωσει... ουδεις ξερει ομως τι ακριβως κάνουν εφόσον σου εδινε την επιλογή ακυρωσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση,αν εχεις καποιο περασμενο ποσο σε $ και καποιο ποσο αλλο σε €... Υπαρχει τροπος να μεταφερουμε πχ τα χρηματα που ειναι σε $,στο υπολοιπο ποσο των €? Μου εχουν μεινει υπολοιπο απο refund 14$ και δεν ξερω πως τα μετατρεπω-μεταφερω στο υπολοιπο των €!! Η μπορουν να μετρηθουν ως αθροισμα στον λογαριασμο μου και να υπολογιστουν ολα μαζι σε μια αγορα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως στο ειπε για αστειο, αλλα οκ... εχει κι ενα δικιο. Κοιταξε το "exchange" στο κεντρο της οθονης. Πατησε το, θα καταλαβεις αμεσως τι πρεπει να κανεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κι αλλη αλλα στο σπιτι σου θα την ξεχασα.. να με συγχωρει η αφεντια σου...

Ελα πια το εχετε ιστορια ολοκληρη.

Εχει φατσα φορα ενα κουμπι που λεει exchange και κάνει αυτο που θες, δε κοιτατε καν και ερχεστε εδω θαρρεις και ειναι customer support... και εχουν καποιοι ενα σοβαρό θέμα ή εχουμε μια απορία και χανεται στις δεκάδες σελίδες ακυρων ποστ.

Συμφωνω στο να κλειδώσει για να σταματησει ο καθε πικραμενος.-

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι απαντηση πηρα τετοια απαντηση εδωσα! Μαλιστα μεχρι στιγμης εχετε δωσει 2 ατομα απαντηση που δεν ειχε καμια σχεση με αυτο που ρωτησα!Για πες μου τωρα ποιος ειναι ο στραβος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κι αλλη αλλα στο σπιτι σου θα την ξεχασα.. να με συγχωρει η αφεντια σου...

Ελα πια το εχετε ιστορια ολοκληρη.

Εχει φατσα φορα ενα κουμπι που λεει exchange και κάνει αυτο που θες, δε κοιτατε καν και ερχεστε εδω θαρρεις και ειναι customer support... και εχουν καποιοι ενα σοβαρό θέμα ή εχουμε μια απορία και χανεται στις δεκάδες σελίδες ακυρων ποστ.

Συμφωνω στο να κλειδώσει για να σταματησει ο καθε πικραμενος.-

Εχω εδω και καιρο που εχω γραψει να κλειδωσει γιατι γραφουν και ρωτανε τα ιδια και τα ιδια οποτε μαζι σου!Το exchange το εχω δει κ το εχω χρησιμοποιησει απλα πιστευα οτι υπαρχει μονο για να βλεπεις την ισοτιμια που υπαρχει στο νομισμα!Λαθος μου!Θα μπορουσες απλα να απαντησεις εξαρχης ομορφα και να μην εχουμε φαει 4 ποστ χωρις λογο!Anyway ευχαριστω εστω κ ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιθανότατα εχει ήδη ξεκινήσει η διαδικασία απο το πρωί οποτε θα σου χρεωσει την ακυρωσει... ουδεις ξερει ομως τι ακριβως κάνουν εφόσον σου εδινε την επιλογή ακυρωσης...

 

Στο support της ΕΤΕ που κάλεσα πριν λίγο, μου είπε ο υπάλληλος να καλέσω ξανά το πρωί να μιλήσω με τον υπεύθυνο γιατί δεν γνώριζε, καθώς κανονικά δεν θα έπρεπε να μου δίνει καν επιλογή για ακύρωση μετά τις 7:30 σήμερα το πρωί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπλεξες με την ΕΤΕ. Οι πιο ασχετοι απο τους ασχετους


Εχω εδω και καιρο που εχω γραψει να κλειδωσει γιατι γραφουν και ρωτανε τα ιδια και τα ιδια οποτε μαζι σου!Το exchange το εχω δει κ το εχω χρησιμοποιησει απλα πιστευα οτι υπαρχει μονο για να βλεπεις την ισοτιμια που υπαρχει στο νομισμα!Λαθος μου!Θα μπορουσες απλα να απαντησεις εξαρχης ομορφα και να μην εχουμε φαει 4 ποστ χωρις λογο!Anyway ευχαριστω εστω κ ετσι

Ή απλα να ανοιγες ενα λεξικο, απο περιεργεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...