Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο φιλος μου ειδε σημερα οτι τα χρημματα τα πηραν !!!!

 

και θα κάνουν γύρω στις 15 μέρες να του τα ξαναβάλουν πίσω.

 

Διάβασε τις οδηγίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και θα κάνουν γύρω στις 15 μέρες να του τα ξαναβάλουν πίσω.

 

Διάβασε τις οδηγίες.

Πρεπει να κανω κατι εγω ωστε να μου στειλουν πισω τα χρημματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εστειλα εμβασμα απο την Πειραιως στην revolut και τα χρηματα περασαν σε λιγοτερο απο 24 ωρες απλα δεν το περιμενα εκανα την αποστολη εμβασματος πριν  της 4 το μεσημερι τις προηγουμενης ημερας και την επομενη ημερα το απογευμα ειχανε μπει! Εντυπωσιαστηκα και μετα εκανα τις αγορες μου κανονικα! . Να ρωτησω αυτο με την πιστοποιηση χρηστη για το verify θα χρειαστει να το κανω οταν θα ξανα βαλω ενα συγκεκριμενο ποσο; αλλιως δεν θα μου το ζητησει; . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε ενα λεπτο της ωρας, εχεις αφησει την διαδικασία στην μέση

 

Ξανα πας στο ππ και πατάς confirm, θα χρεωθείς αλλο 1,5 ευρω με τον κωδικό

Έχεις δίκιο. Τζάμπα περίμενα...τέσπα έκανα την διαδικασία και έκανα και την πρώτη αγορά.

Έβαλα να γίνεται η μετατροπή από την κάρτα και γλίτωσα 0,5€ στο ποσό των 12,38$. Όχι και άσχημα...

 

Ένα θέμα πάντως όσον αφορά την κάρτα και ΑΤΜ. Δοκίμασα να ενημερωθώ για το υπόλοιπο του διαθέσιμου ποσού σε ΑΤΜ Πειραιώς και ALPHA αλλά δεν ολοκλήρωνε την διαδικασία. Έβγαζε την κάρτα και έλεγε στην οθόνη κάτι unauthorised. Ναι το ξέρω πως βλέπω το υπόλοιπο στην εφαρμογή αλλά μου φάνηκε περίεργο. Ανάληψη για δοκιμή δεν έκανα εννοείται γιατί δεν συμφέρει να ξαναστείλω έμβασμα για το ποσό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησα να βαλω μεσω revolut λεφτα στην pokerstars και απο τοτε μου κλειδωσε και ζηταει να κανω verify.

Revolut FAQ:

 

Q: What is not supported with Revolut?

 

A: Some activities are not supported with a Revolut card. You cannot use your card with gambling websites, other payment services and pre-paid cards.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, η φυσική κάρτα πόσες ημέρες έκανε να σας έρθει. Στο app μου έγραφε παραλαβή στις 21/1 και ακόμα δεν έχει έρθει κάτι....

Και εμένα 21 έλεγε αλλά ήρθε εχθές (25/1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Μια ερώτηση που δεν βρήκα να έχει ερωτηθεί κάνοντας search.

Αν θέλω να κάνω αγορά με την φυσική κάρτα απο Public,πρέπει να την έχω ενεργοποιήσει σε atm πρώτα;Το pin είναι το ίδιο με της αίτησης που έκανα για την αποστολή της φυσικής κάρτας,δεν το άλλαξα.Έχω υπόψη το ποστ με την ανάληψη απο Πειραιώς αλλά δεν αναφέρει κάτι.

Τα λεφτά τα έχω σε ευρώ.Αν δεν είναι απαραίτητο το παραπάνω το μόνο που κάνω είναι να βάλω το pin στο pos των Public και τέλος;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Μια ερώτηση που δεν βρήκα να έχει ερωτηθεί κάνοντας search.

Αν θέλω να κάνω αγορά με την φυσική κάρτα απο Public,πρέπει να την έχω ενεργοποιήσει σε atm πρώτα;Το pin είναι το ίδιο με της αίτησης που έκανα για την αποστολή της φυσικής κάρτας,δεν το άλλαξα.Έχω υπόψη το ποστ με την ανάληψη απο Πειραιώς αλλά δεν αναφέρει κάτι.

Τα λεφτά τα έχω σε ευρώ.Αν δεν είναι απαραίτητο το παραπάνω το μόνο που κάνω είναι να βάλω το pin στο pos των Public και τέλος;

Ευχαριστώ.

Nαι γίνεται.  Τωρα βέβαια γιατι να "ξοδέψεις" σε αγορά στο εσωτερικο χρήματα που έβγαλες με εμβασμα για να κάνεις αγορές απο εξωτερικό είναι δικιά σου απόφαση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Μια ερώτηση που δεν βρήκα να έχει ερωτηθεί κάνοντας search.

Αν θέλω να κάνω αγορά με την φυσική κάρτα απο Public,πρέπει να την έχω ενεργοποιήσει σε atm πρώτα;Το pin είναι το ίδιο με της αίτησης που έκανα για την αποστολή της φυσικής κάρτας,δεν το άλλαξα.Έχω υπόψη το ποστ με την ανάληψη απο Πειραιώς αλλά δεν αναφέρει κάτι.

Τα λεφτά τα έχω σε ευρώ.Αν δεν είναι απαραίτητο το παραπάνω το μόνο που κάνω είναι να βάλω το pin στο pos των Public και τέλος;

Ευχαριστώ.

Ναι σε ολες τις ερωτησεις σου. Κανονικη mastercard ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Μια ερώτηση που δεν βρήκα να έχει ερωτηθεί κάνοντας search.

Αν θέλω να κάνω αγορά με την φυσική κάρτα απο Public,πρέπει να την έχω ενεργοποιήσει σε atm πρώτα;Το pin είναι το ίδιο με της αίτησης που έκανα για την αποστολή της φυσικής κάρτας,δεν το άλλαξα.Έχω υπόψη το ποστ με την ανάληψη απο Πειραιώς αλλά δεν αναφέρει κάτι.

Τα λεφτά τα έχω σε ευρώ.Αν δεν είναι απαραίτητο το παραπάνω το μόνο που κάνω είναι να βάλω το pin στο pos των Public και τέλος;

Ευχαριστώ.

 

Έστω και τρίτος στην απάντηση, θέλω να εξηγήσω το γιατί πρέπει να προηγηθεί η ενεργοποίηση της κάρτας.

 

Όπως και με όλες τις (ελληνικές) κάρτες μας, πριν από τη χρήση μιας κάρτας, πρέπει να την ενεργοποιήσουμε είτε σε ΑΤΜ είτε τηλεφωνικά, εάν έχουμε phone banking. Στη συγκεκριμένη περίπτωση της Revolut, δεν έχουμε τη 2η δυνατότητα και, επομένως, αυτή πρέπει να ενεργοποιηθεί μόνο μέσω του ΑΤΜ. 

 

Συμφωνώ, βέβαια, με το σχόλιο του molot12 για το αν αξίζει να χρησιμοποιούμε την κάρτα στην ελληνική αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι γίνεται. Τωρα βέβαια γιατι να "ξοδέψεις" σε αγορά στο εσωτερικο χρήματα που έβγαλες με εμβασμα για να κάνεις αγορές απο εξωτερικό είναι δικιά σου απόφαση.

 

Έστω και τρίτος στην απάντηση, θέλω να εξηγήσω το γιατί πρέπει να προηγηθεί η ενεργοποίηση της κάρτας.

 

Όπως και με όλες τις (ελληνικές) κάρτες μας, πριν από τη χρήση μιας κάρτας, πρέπει να την ενεργοποιήσουμε είτε σε ΑΤΜ είτε τηλεφωνικά, εάν έχουμε phone banking. Στη συγκεκριμένη περίπτωση της Revolut, δεν έχουμε τη 2η δυνατότητα και, επομένως, αυτή πρέπει να ενεργοποιηθεί μόνο μέσω του ΑΤΜ.

 

Συμφωνώ, βέβαια, με το σχόλιο του molot12 για το αν αξίζει να χρησιμοποιούμε την κάρτα στην ελληνική αγορά.

Ναι σε ολες τις ερωτησεις σου. Κανονικη mastercard ειναι

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Προφανώς έκανα την ερώτηση συγκριτικά με την διαδικασία ενεργοποίησης των ελληνικών καρτών.

Και σωστά λέτε γιατί να χρησιμοποιήσω την revolut στην Ελλάδα,απλά έχω υπόλοιπο από αγορά που έχω κάνει,είναι τέλη του μηνός οπότε δεν υπάρχουν ευρουλακια στην κάρτα μισθοδοσίας:( και θέλω να κάνω μια αγορά για δώρο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...