Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο παντα πιο έξυπνος ελληνας απο ολλους τους άλλους που τους θεωρεί μ@@@κες. χωρις έγγραφα τιποτα και θελει και κάρτα.

Φίλε μου όταν κάνεις εγγραφή λέει ρητά πώς επιβεβαίωση στοιχείων κάνεις μόνο αν θέλεις να διακινήσεις περισσότερα από 1500 λίρες το χρόνο αλλιώς δεν χρειάζεται... παρόλα αυτά έστειλα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα κανονικά... την εξυπνάδα που την βλέπεις λοιπόν? Γιατί εξυπνάδα εγώ θεωρώ να σε αφήνει να βάζεις 100 ευρώ στην κάρτα και μετά να στα δεσμεύει....
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα σήμερα όταν πήγα να κάνω μια αγορά 430 Ευρώ μου απέρριψαν την συναλλαγή, κλείδωσαν τον λογαριασμό και μου ζητούν τώρα στοιχεία ταυτοποίησης ενώ δεν έχω φτάσει το όριο των 1500 Ευρώ.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα νωρίτερα, το ίδιο συνέβη και σε μένα και χωρίς να κάνω τίποτα , μετά από 10-15 λεπτά που ξαναπροσπάθησα, η συναλλαγή εκτελέστηκε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα σήμερα όταν πήγα να κάνω μια αγορά 430 Ευρώ μου απέρριψαν την συναλλαγή, κλείδωσαν τον λογαριασμό και μου ζητούν τώρα στοιχεία ταυτοποίησης ενώ δεν έχω φτάσει το όριο των 1500 Ευρώ.

 

Επικοινώνησα ξανά μαζί τους και λένε πως αντιμετοπιζουν τεχνικά προβλήματα... Πολύ πιθανό το κόβω να τους έχουν χακαρει και να κλείδωσαν τους λογαριασμούς για να μην χάσουν τα χρήματα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα νωρίτερα, το ίδιο συνέβη και σε μένα και χωρίς να κάνω τίποτα , μετά από 10-15 λεπτά που ξαναπροσπάθησα, η συναλλαγή εκτελέστηκε κανονικά.

Συνέβη και ένα γνωστό μου το ίδιο ακριβώς.Πρώτη συναλλαγή και του ζήτησαν τα δικαιολογητικά.

Τελικά η ταυτότητα που γράφει και ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες,θα την δεχτούνε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω μήπως είχαν γενικά πρόβλημα σήμερα.Εγώ όπως έγραψα και ποιο πάνω μόλις μπήκαν τα χρήματα έκανα αγορά από το aliexpress κανονικά,και αφαιρέθηκε το ποσό αμέσως.Την καταχώρησα στο paypal και όταν πήγα να κάνω Confirm my card μου βάρεσε από την revolut να κάνω Verify my Identity χωρίς να καταλάβω γιατί.Ακολούθησα την διαδικασία αλλά είδα ότι στην ταυτότητα και το δίπλωμα έχουν τα καινούργια αντίστοιχα σε μέγεθος πιστωτικής κάρτας(εννοώ ταυτότητα-δίπλωμα.Εγώ έχω την παλιά μπλέ ταυτότητα που είναι και κομμένη,και το δίπλωμα το ροζ το τρίπτυχο.Τα σκανάρισα και τα 2 σύμφωνα με την εφαρμογή συν τη φάτσα μου και έτρωγα πόρτα συνέχεια.Δεν τα κατάφερα και δεν έκανα κάτι στο support η αλήθεια είναι.Μετά από 10 λεπτά περίπου ξεκλείδωσε η εφαρμογή,μου έδωσε τον 4ψήφιο κωδικό με την χρέωση του 1,92 την πέρασα το paypal και όλα είναι εντάξει.

 

Πάντως σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω να είναι κακό να δώσεις ένα στοιχείο για το ποιός είσαι από τη στιγμή που εκδίδεις κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτοχος και εγώ της revolut ,έμβασμα  σύνδεση paypal ,αγορές από aliexpress ebay ,κανένα πρόβλημα .

έχω μόνο μερικές επισυνάψεις - απορίες , ξέρω δεν είμαστε το support εδώ ,

κατά την σύνδεση στο paypal σε πρώτη φάση κρατάει 1$ και κάνει συναλλαγματική μετατροπή 0,94€ ,στην δεύτερη φάση που γίνεται το verification κρατάει 1£ συναλλαγματική μετατροπή 1,32€ ,δεν έχει και πολύ σημασία αυτό ,γιατί επιστέφονται τα ποσά ως έχουν αφού γίνει η πιστοποίηση από την paypal , η απορία μου είναι γιατί στην πρώτη περίπτωση κρατάει $ και μετέπειτα £ ,ψάχνει από μόνο του να βρει την καλύτερη ισοτιμία ?

Άλλη μια επισύναψη όσον αφορά τα εμβάσματα ,στην εφαρμογή μέσα εκτός των 3 iban swift reference κτλ υπάρχει το πεδίο Local απου εκεί αναγράφονται Sort Code και Account Number , έχω την εντύπωση ότι το Account Number πρέπει να είναι μοναδικό για τον κάθε χρήστη και ίσως χρειάζεται να μπαίνει στο πεδίο SEPA  κατά το έμβασμα ως επιπλέον πληροφορίες όπου βάζαμε ξανά το reference .

δεν το έχω δοκιμάσει ,απλά το αναφέρω μήπως έχει σχέση με τις καθυστερήσεις εμβασμάτων καθώς θα πρέπει να γίνεται πιστοποίηση reference και account  και μετά μεταφορά στο balance όποτε θα γίνεται ποιο γρήγορα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω να είναι κακό να δώσεις ένα στοιχείο για το ποιός είσαι από τη στιγμή που εκδίδεις κάρτα.

Λογικό δεν είναι;  Κάποιοι θεωρούσαν οτι η revolut ως υπηρεσία είναι πιο ασφαλής (σε σχέση με ανταγωνιστική υπηρεσία) γιατι δεν τους υποχρέωνε να δώσουν κάποια στοιχεία για την ταυτότητά τους :huh:  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτοχος και εγώ της revolut ,έμβασμα  σύνδεση paypal ,αγορές από aliexpress ebay ,κανένα πρόβλημα .

έχω μόνο μερικές επισυνάψεις - απορίες , ξέρω δεν είμαστε το support εδώ ,

κατά την σύνδεση στο paypal σε πρώτη φάση κρατάει 1$ και κάνει συναλλαγματική μετατροπή 0,94€ ,στην δεύτερη φάση που γίνεται το verification κρατάει 1£ συναλλαγματική μετατροπή 1,32€ ,δεν έχει και πολύ σημασία αυτό ,γιατί επιστέφονται τα ποσά ως έχουν αφού γίνει η πιστοποίηση από την paypal , η απορία μου είναι γιατί στην πρώτη περίπτωση κρατάει $ και μετέπειτα £ ,ψάχνει από μόνο του να βρει την καλύτερη ισοτιμία ?

Άλλη μια επισύναψη όσον αφορά τα εμβάσματα ,στην εφαρμογή μέσα εκτός των 3 iban swift reference κτλ υπάρχει το πεδίο Local απου εκεί αναγράφονται Sort Code και Account Number , έχω την εντύπωση ότι το Account Number πρέπει να είναι μοναδικό για τον κάθε χρήστη και ίσως χρειάζεται να μπαίνει στο πεδίο SEPA  κατά το έμβασμα ως επιπλέον πληροφορίες όπου βάζαμε ξανά το reference .

δεν το έχω δοκιμάσει ,απλά το αναφέρω μήπως έχει σχέση με τις καθυστερήσεις εμβασμάτων καθώς θα πρέπει να γίνεται πιστοποίηση reference και account  και μετά μεταφορά στο balance όποτε θα γίνεται ποιο γρήγορα .

ιδια περπτωση σημερα και σε μενα

εγραψα στο support και περιμενω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άλλη μια επισύναψη όσον αφορά τα εμβάσματα ,στην εφαρμογή μέσα εκτός των 3 iban swift reference κτλ υπάρχει το πεδίο Local απου εκεί αναγράφονται Sort Code και Account Number , έχω την εντύπωση ότι το Account Number πρέπει να είναι μοναδικό για τον κάθε χρήστη και ίσως χρειάζεται να μπαίνει στο πεδίο SEPA  κατά το έμβασμα ως επιπλέον πληροφορίες όπου βάζαμε ξανά το reference .

δεν το έχω δοκιμάσει ,απλά το αναφέρω μήπως έχει σχέση με τις καθυστερήσεις εμβασμάτων καθώς θα πρέπει να γίνεται πιστοποίηση reference και account  και μετά μεταφορά στο balance όποτε θα γίνεται ποιο γρήγορα .

 

Το tab Local χρησιμοποιείται για έμβασμα από UK λογαριασμό-κάρτα προς revolut. Δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις εσύ εκτός κι αν έχεις uk κάρτα (αλλά τότε δε θα χρειαζόσουν την revolut :-) ). Το account number είναι το iban της revolut σε τοπική-uk μορφή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω να είναι κακό να δώσεις ένα στοιχείο για το ποιός είσαι από τη στιγμή που εκδίδεις κάρτα.

 

 

post-62198-0-14467200-1453922145_thumb.png

Κακό είναι. Από τη στιγμή που δηλώνουν ότι μόνο αν υπερβούμε τα 1500€/έτος θα ζητηθεί ταυτοποίηση και έχουν βάλει ακόμα και μετρητή στην εφαρμογή για αυτό, έτσι πρέπει να γίνεται. Αναλόγως τις ορέξεις τους παίζει δηλαδή να αντιμετωπίσει το ενδεχόμενο κάποιος να μην τους κάνει και η ταυτότητά του με την οποία ταξιδεύει κανονικά εντός Ε.Ε. και να εγκλωβιστούν τα χρήματα που τους έστειλε; Να παγιδεύσουν τους πελάτες τους προσπαθούν; Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tab Local χρησιμοποιείται για έμβασμα από UK λογαριασμό-κάρτα προς revolut. Δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις εσύ εκτός κι αν έχεις uk κάρτα (αλλά τότε δε θα χρειαζόσουν την revolut :-) ). Το account number είναι το iban της revolut σε τοπική-uk μορφή

σωστός  εξου και το Local ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει και πολύ σημασία αυτό ,γιατί επιστέφονται τα ποσά ως έχουν αφού γίνει η πιστοποίηση από την paypal

μπορεις μηπως να μου πεις ποτε και που στα επεστρεψαν? διοτι εμενα το paypal balance ειναι 0 και στις 3 ισοτιμιες και στην revolut δεν μου ηρθε κατι πισω!

 

να πω οτι τις 2 αυτες πληρωμες τις εχει ως "pending" στην revolut ασχετως αν εχουν γινει κανονικα! και μαλιστα πριν 3 μερες!

 

το ιδιο ακριβως ισχυει και σε γνωστο μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...