Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.Πάω να κάνω την μεταφορά από το e-banking της eurobank ακριβώς όπως ο οδηγός της Μαίρης,και μου λέει

warning_15px.gifΗ επιλογή της χώρας δεν συμπίπτει με τον IBAN και δεν προχωράει να μεταφέρω χρήματα στην κάρτα.Κάποιος φίλος με eurobank να ξέρει?Ευχαριστώ.

 

Εννοείται ότι στο πεδίο επιλέξτε χώρα έχω βάλει United Kingdom

 

ΑΚΥΡΟ ΖΑΛΙΣΤΗΚΑ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ GR ΑΝΤΙ GB ΣΤΟ IBAN!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ευρω εβαλα. 0.94 μου εφαγε το παυπαλ, αλλα 1.33 για το confirmation και αλλα 0.94 οταν προσπαθησα να πληρωσω με την καρτα. για μερικα λεπτα το υπολοιπο μου ειναι λιγοτερο απο το ποσο που πρεπει να πληρωσω -___-

Ειδικα για την πρωτη χρηση επρεπε να βαλεις 10€ παραπανω απο αυτα που χρειαζεσαι για την αγορα.

Και να σου μεινουν 5-7€ δεν πειραζει

Φιλε συμφωνω απολυτα και γι'αυτο το λογω εβαλα 12 ευρω στον λογαριασμο αντι για 8.50 που ειναι η τιμη του προιοντως. δεν ειχα υπολογησει τα εξοδα του paypal για να συνδεσω την καρτα (λαθος μου) αλλα και παλι θα ειχα το ποσο αν το paypal δεν με ξαναχρεωνε αλλα 0.94... και ακομα δεν εχω καταλαβαει γιατι με χρεωσε...

Τα εξοδα του pp αναφερονται στον οδηγο στην πρωτη σελιδα, αλλα δεν εχει σημασια γιατι θα επιστραφουν.

Αυτη τη στιγμη ομως θα πρεπει να περιμενεις την επιστροφη, ή να βαλεις και αλλα για να κανεις τη δουλεια σου.

 

Αρα βαζουμε 5-10€ παραπανω απο οσο μας χρειαζεται

Για καλυτερες ισοτιμιες παμε εδω

Αφου κάνεις login, πήγαινε εδώ και πατά conversion options για την κάρτα που θες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα για την πρωτη χρηση επρεπε να βαλεις 10€ παραπανω απο αυτα που χρειαζεσαι για την αγορα.

Και να σου μεινουν 5-7€ δεν πειραζει

Τα εξοδα του pp αναφερονται στον οδηγο στην πρωτη σελιδα, αλλα δεν εχει σημασια γιατι θα επιστραφουν.

Αυτη τη στιγμη ομως θα πρεπει να περιμενεις την επιστροφη, ή να βαλεις και αλλα για να κανεις τη δουλεια σου.

Το ξερω οτι θα επιστραφουν, η αρχικη μου απορεια ηταν γιατι χρεωθηκα 0.94 οταν η προσπαθεια που εκανα για να πληρωσω απευθειας απο την καρτα απετυχε ωστε να μπορω να το αποφυγω στο μελλον (και αν η δευτερη προσπαθεια απετυχε λογω του ελλειπους ποσου αλλα κατα πασα πιθανοτητα ναι). Εβαλα ηδη μερικα λεφτα παραπανω στον λογαριασμο αλλα μεχρι να περαστουν θα εχουν επιστραφει αυτα του paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300 € είναι λίγα????

τόσο είναι περίπου ένας μισθός.

 

300€ μπορεί να μην είναι λίγα αλλά δεν λέγονται και πολλά. Ανέφερα εξάλλου ένα μεγάλο εύρος (από 50€ έως 300€) που θα αποτελούσαν λογικά ποσά. Στα 10€ έμβασμα όμως το 1€ προμήθεια αποτελεί το 10% του ποσού (ανεπίτρεπτη και ασύμφορη προμήθεια). Λυπάμαι εδώ και χρόνια για την κατάσταση που φτάσαμε, άλλα κάποιος με 300€ μισθό είναι αυτονόητο ότι δεν θα του φτάνει αυτός ούτε για να επιβιώσει ακόμα και δικό του σπίτι να έχει. Πολύ δε περισσότερο δεν γίνεται να ψωνίζει τακτικότατα κινητά και κάθε είδους λοιπά γκάτζετς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από καιρό πείστηκα να κάνω και εγώ λογαριασμό στην Revolut.

Έκανα αίτηση κατευθείαν για κάρτα...ομολογώ πως είναι ταχύτατοι...17/01 έκανα την αίτηση μέσω εφαρμογής, 18/01 μου λέει η εφαρμογή posted και expected γράφει 26/01...

 

21/01 μου ήρθε σπίτι με το ταχυδρομείο. Αφού μου δίνει τον φάκελο ο ταχυδρόμος και αναρωτιέμαι τι στο καλό μπορεί να είναι.

Την ίδια μέρα στέλνω έμβασμα και την αμέσως επομένη τα χρήματα είναι ήδη στην κάρτα έτοιμα για ξόδεμα.

 

Το μόνο που έχει αργήσει είναι η προσθήκη της κάρτας στο paypal.Έκανα add την κάρτα, δείχνει συναλλαγή Paypal -1$ στις 00:50 αλλά μου λέει pending. Δεν θα έπρεπε να είχε γίνει κατευθείαν?

 

Ξέρει κανείς πόσο πρέπει να περιμένω ακόμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας. Εξαιρετικος οδηγος.

 

Θα ηθελα να ρωτησω εαν μπορω μεσω του android tablet μου να κανω εγγραφη στην υπηρεσια και να μου σταλει ο εξαψηφιος κωδικος στο κινητο που ειναι windows.

 

Ευχαριστω πολυ

Αν είναι συμβατό το ταμπλετ με το app δεν έχεις πρόβλημα ή αλλιώς με το bluestacks σε υπολογιστη. Το μήνυμα θα έρθει στο κινητό και θα το περασεις στην εφαρμογη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από καιρό πείστηκα να κάνω και εγώ λογαριασμό στην Revolut.

Έκανα αίτηση κατευθείαν για κάρτα...ομολογώ πως είναι ταχύτατοι...17/01 έκανα την αίτηση μέσω εφαρμογής, 18/01 μου λέει η εφαρμογή posted και expected γράφει 26/01...

 

21/01 μου ήρθε σπίτι με το ταχυδρομείο. Αφού μου δίνει τον φάκελο ο ταχυδρόμος και αναρωτιέμαι τι στο καλό μπορεί να είναι.

Την ίδια μέρα στέλνω έμβασμα και την αμέσως επομένη τα χρήματα είναι ήδη στην κάρτα έτοιμα για ξόδεμα.

 

Το μόνο που έχει αργήσει είναι η προσθήκη της κάρτας στο paypal.Έκανα add την κάρτα, δείχνει συναλλαγή Paypal -1$ στις 00:50 αλλά μου λέει pending. Δεν θα έπρεπε να είχε γίνει κατευθείαν?

 

Ξέρει κανείς πόσο πρέπει να περιμένω ακόμα?

Ουτε ενα λεπτο της ωρας, εχεις αφησει την διαδικασία στην μέση

 

Ξανα πας στο ππ και πατάς confirm, θα χρεωθείς αλλο 1,5 ευρω με τον κωδικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια τη βοηθεια σας !

Κανω αγορα απο  ενα σαιτ, τιμη 66.40 ευρω. Πληρωμη μεσω PayPal και αποδειξη στα 66.40 ευρω.

Γινεται η συναλλαγη μεσω Revolut και μου αφαιρουνται 69,20 ευρω.

Γιτι εγινε αυτο κ κυριως τι ρυθμιση εχω κανει ωστε να μη ξαναγινει ;

Στο PayPal εχω κανει νομιζω σωστα τις απαραιτητες ρυθμισεις που πολλα παιδια ειπαν εδω.

Σας παραθετω κ την απαντηση αποRevolut  η οποια δε με πειθει καθως η αποδειξη που ελαβα απο Paypal εχει τη σωστη χρεωση :
 

Hi ,

It seems PayPal has taken the payment from your account in GBP, then exchanged it into EUR - this is why the amount you have been charged is higher than the amount you were supposed to pay in EUR. If you look at the bottom of the receipt, it says "exchange rate: 1 GBP = 1.25585 EUR." You should raise this issue with PayPal, to ensure that in the future they will deduct the amount from your EUR balance. 
 
Thank you, and have a great day.
Επεξ/σία από tapouts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διευκρινίζεις την πραγματική τιμή που έχει ο πωλητής (όχι αυτή που μπορεί να προκύπτει από μετατροπέα που έχει ο ίδιος ή άλλο εργαλείο).

 

Από την  απάντηση του paypal τεκμαίρεται ότι η πληρωμή έγινε από balance σε £. Δώσε διευκρινίσεις. 

 

Έχεις απενεργοποιήσει τη ρύθμιση του paypal να κάνει αυτό τη μετατροπή του συναλλάγματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αλλος ενας καινουργιος στην παρεα του revolut και εχω απορίες. Πέρασα το revolut σε tadlet: πως μπορώ να το βλέπω στον υπολογιστη μου; ( και αυτο γιατί το tablet μαλλον τα πεζι και πάει για format και εργοστασιακες ρυθμήσεις). Θελω μια βοήθεια πως μπορώ να μεταφέρο το revolut στον υπολογιση ή σε αλλο τηλεφωνο. Ευχαριστώ. Αν υπάρχει καπου οδηγός θαμε βοηθήσει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διευκρινίζεις την πραγματική τιμή που έχει ο πωλητής (όχι αυτή που μπορεί να προκύπτει από μετατροπέα που έχει ο ίδιος ή άλλο εργαλείο).

 

Από την  απάντηση του paypal τεκμαίρεται ότι η πληρωμή έγινε από balance σε £. Δώσε διευκρινίσεις. 

 

Έχεις απενεργοποιήσει τη ρύθμιση του paypal να κάνει αυτό τη μετατροπή του συναλλάγματος;

Η τιμη του προιοντος στο banggood.com ηταν σε ευρω. Η απαντηση παραπανω ειναι απο την Revolut οχι απ το Paypal. Νομιζω το εχω απενεργοποιησει εδω μεσα το διαβασα και το εκανα. Θυμησε μου αν μπορεις που ειναι αυτη η επιλογη να το τσεκαρω ξανα.

post-79255-0-46095600-1453623423_thumb.png

post-79255-0-28427000-1453623441_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το banggood, όπως και όλα τα κινεζομάγαζα, πουλάει σε $ και όχι σε €. Απλά, έχουν μετατροπέα νομίσματος για να διευκολύνουν τους ευρωπαίους πελάτες στην κατανόηση της τιμής.

2. Αφού η απάντηση είναι από τη Revolut, διόρθωσε το προηγούμενο post γιατί γράφεις από το Paypal.

3. Η διαδρομή στο paypal, για την αλλαγή της μετατροπής του συναλλάγματος είναι:

Στο νέο προφίλ του paypal πατάμε το γρανάζι πάνω δεξιά, στη νέα σελίδα επιλέγουμε payment settings/ preapproved payments, στη νέα σελίδα και στο πινακάκι επιλέγουμε Set Available Funding Sources, στη νέα σελίδα και σε κάθε κάρτα επιλέγουμε Conversion Options και στη νέα σελίδα Bill me .... και τέλος Submit για να αποθηκεύσουμε τη νέα ρύθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3. Η διαδρομή στο paypal, για την αλλαγή της μετατροπής του συναλλάγματος είναι:

Στο νέο προφίλ του paypal πατάμε το γρανάζι πάνω δεξιά, στη νέα σελίδα επιλέγουμε payment settings/ preapproved payments, στη νέα σελίδα και στο πινακάκι επιλέγουμε Set Available Funding Sources, στη νέα σελίδα και σε κάθε κάρτα επιλέγουμε Conversion Options και στη νέα σελίδα Bill me .... και τέλος Submit για να αποθηκεύσουμε τη νέα ρύθμιση.

Δεν ηταν στο Bill me... Υπαρχει περιπτωση να αλλαξε μετα το νεο προφιλ PayPal ; Επομενως απο εδω και περα δε θα εχω τετοια θεματα ;

 

Ευχαριστω για την αμεση βοηθεια κ ανταποκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι.

Το Paypal έχει εξ ορισμού αυτή τη ρύθμιση, για να κάνει αυτό τη μετατροπή με τη δική του (χειρότερη) ισοτιμία).

Από τη στιγμή που θα την αλλάξεις, η μετατροπή θα γίνεται από την κάρτα που έχεις ως primary και, αν είναι η Revolut, θα γίνεται από αυτήν με τη σχεδόν τραπεζική ισοτιμία, όπως λένε όσοι τη χρησιμοποιούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...