Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά, έκανα μια αγορά από ebay, αυτό που αγόρασα έκανε 3,22 ευρώ, πριν κάνω την αγορά είχα 10,51 ευρώ στη revolut, έκανα την αγορά και ακόμα λέει ότι έχω 10,51 ευρώ ενώ αν το γυρίσω σε λίρα Αγγλίας βγάζει - 3,50 λίρες... Αν το γυρίσω στο ευρώ λέει πάλι ότι έχω 10,51..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά τους πήρα πάλι τηλέφωνο και μου είπαν πως θέλουν φωτογραφίες την ταυτότητα μπροστά-πίσω, μια σελφι και άλλη μία σελφι με την ταυτότητα δίπλα.τα έστειλα στο μέιλ και με ξεμπλοκαραν....

 

Και μόλις έκανα 4 αγορές πάλι με μπλόκαραν... ότι να ναι. ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο μπλοκάρισμα έκαναν και σε μένα ζητώντας να κάνω Verify my identity για λόγους ασφαλείας. Τους "έγραψα" και μετά από 15 λεπτά δούλεψε κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα.

 

Δοκίμασα πριν λίγο να κάνω αγορά από ebay και aliexpress αλλά μόλις έβαλα τα στοιχεία της κάρτας revolout μου λέει ότι

"card is denied by issuer"

 

και να βάλω άλλη κάρτα! Έτυχε αυτό σήμερα σε κανέναν άλλον;

 

Μέχρι προχθές δεν είχα πρόβλημα και έχω διαθέσιμα 50€ στην κάρτα. Πρέπει να κάνω κάτι ή να περιμένω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα και την σύνδεση της revolut με το paypal όλα ok.Λίγο με την επαλήθευση ταυτότητας-διπλώματος καθυστέρησα και αυτό λόγω ότι είναι και τα 2 παλιά και φθαρμένα,αλλά τελικά είναι όλα εντάξει πάλι με τον οδηγό της Mary βήμα βήμα.Ευχαριστώ :-D :-D


Χαιρετώ την παρέα.

 

Δοκίμασα πριν λίγο να κάνω αγορά από ebay και aliexpress αλλά μόλις έβαλα τα στοιχεία της κάρτας revolout μου λέει ότι

"card is denied by issuer"

 

και να βάλω άλλη κάρτα! Έτυχε αυτό σήμερα σε κανέναν άλλον;

 

Μέχρι προχθές δεν είχα πρόβλημα και έχω διαθέσιμα 50€ στην κάρτα. Πρέπει να κάνω κάτι ή να περιμένω;

πριν λίγο έκανα αγορά από aliexpress και δεν είχα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο.

Έχω χρησιμοποιήσει την κάρτα αρκετές φορές σε διάφορα sites χωρίς πρόβλημα.

Προχθές όμως έκανα για πρώτη φορά παραγγελία από το tinydeal και μάλιστα με ένα μικρό ποσό, της τάξεως των 4€. Σήμερα το πρωί έλαβα email απ το tinydeal πως χρειάζεται verification με φωτογραφίες της κάρτας (έχοντας καλύψει το νούμερο έτσι ώστε να φαίνονται μόνο τα τέσσερα τελευταία νούμερα) της υπογραφής στο πίσω μέρος (αφού έχω καλύψει τον τριψηφιο αριθμό ασφαλείας) και φωτογραφία ταυτότητας ή διπλώματος,αλλιώς θα ακυρωσουν την παραγγελία...

Μα τι λένε;;;;;

Σιγά μην τους τα δώσω

Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία;

Έχει τύχει

Έκανα σήμερα αγορά από το συγκεκριμένο κατάστημα με την Revolut αλλά μέσω PayPal, όχι απευθείας με την κάρτα δηλαδή. Δείχνει να προχωράει κανονικά αφού η χρέωση στον λογαριασμό μου στο PayPal & στη Revolut έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Επεστρεψα απο Λονδινο με την πιο smooth εμπειρια που ειχα ποτε σε αγορες με χωρα που εχει διαφορετικο νομισμα απο ευρω. Σε καμια συναλλαγη δεν ειχα προβλημα, περασε παντου (καταστηματα, καφε, εστιατορια, παμπ, φυσικα στις μεταφορες). Στο ΑΤΜ οπως ηδη εχω αναφερει δεν υπηρξε θεμα μετατροπης συναλλαγματος αφου ειναι ηδη καρτα σε λιρα, ενω ΣΙΓΟΥΡΑ κερδισα αρκετα ευρω εξαιτιας της -ουσιαστικα- ελλειψης ισοτιμιας.

 

Καθως εχει και η συζυγος τη δικη της Ρεβ, εγω ειχα κρατησει τα χρηματα σε ευρω και εκεινη τα ειχε μετατρεψει σε λιρες οταν βρηκε μια πολυ ευνοϊκη ισοτιμια και ουσιαστικα ηταν το ιδιο πραγμα. Η διαφορα ηταν βεβαια οτι εγω πληρωνα σε λιρες με την εκαστοτε ισοτιμια της στιγμης, ενω εκεινη ειχε αγορασει λιρες σε πολυ καλη τιμη. Οταν γυρισαμε, η λιρα ειχε ανεβει λιγο και βρεθηκε κερδισμενη με 1-2 ευρω οταν μετετρεψε ξανα στο νομισμα μας το υπολοιπο της.

 

Για να καταλαβετε ποσο "της στιγμης" ειναι η Ρεβ, καναμε ενα top up της Oyster card (για χρηση σε ΜΜΕ, για οποιον δεν γνωριζει). Βαλαμε απο 25 λιρες στην καθε καρτα την Παρασκευη: η πρωτη συναλλαγη με χρεωσε 32,94 ευρω, η δευτερη με χρεωσε 32,92 ενα λεπτο αργοτερα! Το Σαββατο σε νεο top up κι ενω φυσικα το συναλλαγμα παρεμενε σταθερο, πληρωσα το ιδιο ποσο ακριβως.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι πιο συμφέρον αν θέλω να αγοράσω κάτι από paypal (ebay) σε αγγλικές λίρες όπως είναι συνήθως;

Θα πρέπει να κάνω "συνάλλαγμα" πρώτα στη Revolut? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι πιο συμφέρον αν θέλω να αγοράσω κάτι από paypal (ebay) σε αγγλικές λίρες όπως είναι συνήθως;

Θα πρέπει να κάνω "συνάλλαγμα" πρώτα στη Revolut?

Όχι, δεν χρειάζεται να «κάνεις συνάλλαγμα», θα στα μετατρέψει αυτόματα η Revolut με την καλύτερη δυνατή ισοτιμία.

 

Εννοείται ότι θα πρέπει πρώτα να κάνεις τη σχετική ρύθμιση στο PayPal ώστε να ΜΗΝ αναλαμβάνει αυτό τις μετατροπές συναλλάγματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Αν και βάσει δικής μου εμπειρίας, τέτοιο pos είναι 1 στα 40. Σκοπός είναι να πληρώσεις στο native νόμισμα του πωλητή για να κάνει η revolut την ισοτιμία. Διαφορετικά, υπάρχει πιθανότητα να επιβαρυνθείς κάποιο έξτρα κόστος λόγω μετατροπής τιμής αγοράς σε GBP από την τράπεζα του πωλητή.

 

Είναι η ίδια λογική που ακολουθούμε και σε αναλήψεις από ΑΤΜ και σε paypal.

 

Let Revolut do the currency conversion

Σε ευχαριστώ πολύ! Ήσουν πλήρως κατανοητος! Να σαι καλά!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν χρειάζεται να «κάνεις συνάλλαγμα», θα στα μετατρέψει αυτόματα η Revolut με την καλύτερη δυνατή ισοτιμία.

 

Εννοείται ότι θα πρέπει πρώτα να κάνεις τη σχετική ρύθμιση στο PayPal ώστε να ΜΗΝ αναλαμβάνει αυτό τις μετατροπές συναλλάγματος.

 

Καλά, ούτε που είχα προσέξει πως υπήρχε τέτοια ρύθμιση.

Μάλλον off-topic αλλά μήπως συμφέρει να το κάνουμε και για ελληνικές κάρτες (πχ Visa Debit Πειραιώς)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα έχει κολλήσει πάντως. Δε μπορώ να πλοηγηθώ στην εφαρμογή ούτε να κάνω κάποια αγορά που δοκίμασα από sportsdirect. Νωρίτερα μου είπαν από το support ότι είχαν τεχνικά θέματα και ότι λύθηκαν. Και όντως για λίγο ήταν ΟΚ. Αλλά τώρα ξανακόλλησε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ούτε που είχα προσέξει πως υπήρχε τέτοια ρύθμιση.

Μάλλον off-topic αλλά μήπως συμφέρει να το κάνουμε και για ελληνικές κάρτες (πχ Visa Debit Πειραιώς)

 

Εξαρτάται από την κάθε τράπεζα και τί έξοδα έχει για μετατροπές συναλλάγματος.

 

Π.χ. για την Eurobank μπορείς να δεις το 3ο link της υπογραφής μου. Εκεί έχεις «ταρίφα» 2,50€ σε κάθε μετατροπή (ακόμη κι αν κάνεις μία πολύ μικρή αγορά του στυλ, 5 ή 6 δολάρια USD) και προφανώς σε συμφέρει να αφήνεις το PayPal να κάνει τη μετατροπή στις μικρής αξίας αγορές. Από ένα όριο και πάνω όμως, σε συμφέρει να αφήσεις την τράπεζα.

 

Στην Πειραιώς νομίζω είναι διαφορετικά τα πράγματα γιατί τα έξοδα μετατροπής συναλλάγματος είναι ποσοστό επί της αξίας αγοράς και έχει ένα άνω όριο/φράγμα. Θέλει αντίστοιχες πράξεις με αυτές που κάνω στο link που προανέφερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν οι τύποι είναι πολύ μ@@@κες τελικά... αφού έστειλα τη ταυτότητα κλπ φωτογραφίες και μετά ξαναμπλοκαρε τους ξαναπηρα τηλ και μου λένε ότι επειδή είναι στα ελληνικά (παλιά ταυτότητα) να τους στείλω τις συναλλαγές του τραπεζικού μου λογαριασμού του τελευταίου μήνα και απόδειξη πως έχω νόμιμο μισθό.... τους έστειλα την απόδειξη της συναλλαγής μαζί τους και τους ζήτησα να μου επιστρέψουν τα χρήματα που μου έχουν δεσμεύσει αφού δεν έχω ταυτότητα διαβατήριο κλπ με λατινικούς χαρακτήρες... μόνο στα τηλέφωνα πρέπει να έχω ξοδέψει 20 ευρώ... τεσπα ειδωμεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο παντα πιο έξυπνος ελληνας απο ολλους τους άλλους που τους θεωρεί μ@@@κες. χωρις έγγραφα τιποτα και θελει και κάρτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...