Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και απο εμενα παιδια εχω μια ερωτηση εμεις που δεν εχουμε διπλωμα ουτε διαβατηριο πως κανουμε verify τον λογαριασμο μας ?

Με την ταυτότητά σου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα και απο εμενα παιδια εχω μια ερωτηση εμεις που δεν εχουμε διπλωμα ουτε διαβατηριο πως κανουμε verify τον λογαριασμο μας ?

Δεν χρειάζεται μπορείς με την ταυτότητα, αρκει να εχει λατινικούς χαρακτήρες

 

Συγγνωμη, θα ηθελα να ρωτησω ποιο ειναι το οριο για εμβασματα στο εξωτερικο αυτο τον καιρο? Αποτι διαβασα μεχρι προσφατα ηταν 500 ευρω.

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω μια χαρα το βλεπω... στα συνηθη... http://www.xe.com/currencycharts/?from=EUR&to=USD&view=1Y

 

Ποιά συνήθη, σοβαρολογείς;

 

Αν έκανες αγοράς πριν τις 15 Φλεβάρη (εντός του μήνα) και τις τελευταίες μία-δύο βδομάδες, κάτσε και σύγκρινε ισοτιμίες να δεις τις διαφορές...

όπως είπα στα 200€ διαφορά περίπου 5€...δεν τη βρίσκω μικρή...

 

από 1€ = 1.1228$ > 1€ = 1.1002-9...καμία διαφορά, τα συνηθισμένα...

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ

 

1€ - 1.09**$...καλά πάμε...

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... 

 

μετά απο κάποιο καιρό χρήσης, δεν είχα ποτε θέμα με συνναλαγές, πρόσφατα προχώρησα σε αλλαγή αριθμού κινητού στην Revolut Και ολα κύλισαν ρολοι, έκανα επίσης verify με passport και σε 10 λεπτά έγινα approved, και χτες προχώρησα σε κατάθεση (μεσω Πειραιως) σοβαρού ποσού το οποίο και φάνηκε προ ολιγου.

 

Σε λίγο καιρό θα γίνει η χρήση της ως μέσο πληρωμής σε ταξίδι μου στο εξωτερικο και θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα...

 

 

So far so good πάντως.... σχεδόν δλδ... κοντεψε να με ξεγελάσει η εφαρμόγη και να βάλω τα λεφτα σε UK pounds αντι EUR. Αυτό το local θα με εκανε ζημια.

 

ps: Εκανα ενα typo στο beneficiary address χτες στην αποστολη του εμβάσματος αλλα no problem τελικα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει όριο στις κάρτες που θέλεις να προσθέσεις στο Paypal. Ακολούθησε τις οδηγίες που έχουν γραφτεί στις FAQ του εδώ θέματος και πιο συγκεκριμένα το Q2, μήπως και η κάρτα σου έχει πάρει πλέον διαφορετικά στοιχεία από αυτά που προσπαθείς να βάλεις και γι' αυτό δεν τη δέχεται.

Ναι αυτό ηταν, όταν ζήτησα τη πλαστική κάρτα είχαν αλλάξει τα στοιχεία. Μια χαρα την έβαλα στο paypal. Ευχαριστώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,ενας φιλος προσπαθησε να συνδεσει την καρτα στο paypal με 7 euro μεσα και του εγραψε "this card is not accepted" και παραλληλα του χρεωσε 1 pound.τι συνεβει αραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά συνήθη, σοβαρολογείς;

 

Αν έκανες αγοράς πριν τις 15 Φλεβάρη (εντός του μήνα) και τις τελευταίες μία-δύο βδομάδες, κάτσε και σύγκρινε ισοτιμίες να δεις τις διαφορές...

όπως είπα στα 200€ διαφορά περίπου 5€...δεν τη βρίσκω μικρή...

 

από 1€ = 1.1228$ > 1€ = 1.1002-9...καμία διαφορά, τα συνηθισμένα...

Τους τελευταίους μήνες έτσι πάει η ισοτιμία ευρώ-δολαρίου παίζει στο 1,10-1,12 οπότε είναι σύνηθες (άσχετα αν εμάς δε μας βολεύει).

Εν πάσει περιπτώσει δεν είναι θέμα, ούτε έχει σχέση, με τη revolut.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό για την μετατροπή συναλλάγματος πως ακριβώς γίνεται? Να το τσεκαρω από τώρα κιόλας... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Η λύση είναι από τις ρυθμίσεις του PayPal, να απενεργοποιήσουμε ΜΟΝΙΜΑ την αυτόματη μετατροπή συναλλάγματος που κάνει το PayPal στις αγορές που γίνονται με την κάρτα της Revolut.

1. Κάνουμε login στο paypal.com

2. Μετά το login, επισκεπτόμαστε αυτό το link (copy-paste στην address bar του browser):

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding&buyer_hub
 
3. Κάνουμε κλικ στο "Conversion options" δίπλα από την καταχώρηση που αντιστοιχεί στην κάρτα της Revolut

 

Αξιζει να επιλεξουμε δηλαδη απο τις 2 επιλογες την δευτερη? (Bill me in the currency listed on the seller's invoice.

I will not know which foreign exchange rate has been applied to this transaction until I receive my card statement from my card issuer. I acknowledge that by choosing this option, my card issuer will determine the foreign exchange rate to apply to this transaction, and that I will not be informed of the foreign exchange rate or any additional foreign exchange fees applied until I am billed by my card issuer.)

Και ποιος μου λεει οτι ο seller δεν εχει χειροτερη μετατροπη νομισματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,ενας φιλος προσπαθησε να συνδεσει την καρτα στο paypal με 7 euro μεσα και του εγραψε "this card is not accepted" και παραλληλα του χρεωσε 1 pound.τι συνεβει αραγε?

ΤΟ ίδιο ακριβώς έπαθα και εγώ προσπάθισα μάλιστα και 2 φορες και με έχει χρεώσει 2 δολάρια .

 

πρέπει η διεύθυνση που έχει η κάρτα να είναι ίδια με αυτήν που βάζεις στο paypal;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,ενας φιλος προσπαθησε να συνδεσει την καρτα στο paypal με 7 euro μεσα και του εγραψε "this card is not accepted" και παραλληλα του χρεωσε 1 pound.τι συνεβει αραγε?

Κατι κανει λαθος

Εδιτ

Πες του να κανει εκκαθάριση δεδομένων της εφαρμογής στο κινητό

 

Αξιζει να επιλεξουμε δηλαδη απο τις 2 επιλογες την δευτερη? (Bill me in the currency listed on the seller's invoice.

I will not know which foreign exchange rate has been applied to this transaction until I receive my card statement from my card issuer. I acknowledge that by choosing this option, my card issuer will determine the foreign exchange rate to apply to this transaction, and that I will not be informed of the foreign exchange rate or any additional foreign exchange fees applied until I am billed by my card issuer.)

Και ποιος μου λεει οτι ο seller δεν εχει χειροτερη μετατροπη νομισματος?

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ίδιο ακριβώς έπαθα και εγώ προσπάθισα μάλιστα και 2 φορες και με έχει χρεώσει 2 δολάρια .

 

πρέπει η διεύθυνση που έχει η κάρτα να είναι ίδια με αυτήν που βάζεις στο paypal;;

τελικά έφταιγε η διεύθυνση όλα καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,ενας φιλος προσπαθησε να συνδεσει την καρτα στο paypal με 7 euro μεσα και του εγραψε "this card is not accepted" και παραλληλα του χρεωσε 1 pound.τι συνεβει αραγε?

ΤΟ ίδιο ακριβώς έπαθα και εγώ προσπάθισα μάλιστα και 2 φορες και με έχει χρεώσει 2 δολάρια .

 

πρέπει η διεύθυνση που έχει η κάρτα να είναι ίδια με αυτήν που βάζεις στο paypal;;

Οσοι έχετε πρόβλημα με την σύνδεση της κάρτας στο Paypal πιθανόν να χρειάζεται να κάνετε εκκαθάριση της cache και διαγραφή δεδομένων μήπως έχουν αλλάξει τα στοιχεία της κάρτας και γι' αυτό δεν τη δέχεται. Αυτό συμβαίνει σχεδόν σε όλους οπότε ρίξτε μια ματιά μήπως είναι εκεί το πρόβλημα.

 

Αξιζει να επιλεξουμε δηλαδη απο τις 2 επιλογες την δευτερη? (Bill me in the currency listed on the seller's invoice.

I will not know which foreign exchange rate has been applied to this transaction until I receive my card statement from my card issuer. I acknowledge that by choosing this option, my card issuer will determine the foreign exchange rate to apply to this transaction, and that I will not be informed of the foreign exchange rate or any additional foreign exchange fees applied until I am billed by my card issuer.)

Και ποιος μου λεει οτι ο seller δεν εχει χειροτερη μετατροπη νομισματος?

Η δεύτερη είναι η επιλογή που πρέπει να επιλέξεις ναι. Θες να δοκιμάσεις μήπως να κάνεις αγορά και να σου κάνει τη μετατροπή το Paypal; Αν έχεις λεφτά για πέταμα κάντο :P Εννοείται ότι η Revolut έχει καλύτερη μετατροπή νομίσματος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό για την μετατροπή συναλλάγματος πως ακριβώς γίνεται? Να το τσεκαρω από τώρα κιόλας... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Περιλαμβανεται στο [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν σταματησουμε ολοι να χρησιμοποιουμε το ΡΡ, ο εμπορος θα γινει καλος σαμαρειτης και δεν θα χρεωνει 4 ευρω παραπανω. Ισως μας πουλαει και σε τιμη κοστους, δε θα το μαθουμε ποτε. Τωρα ειναι η αδικη μοιρα των μονοπωλιων που τον υποχρεωνει να παρει τα 4 ευρω απο εμας. Καπελο λεγεται, αλλα δεν το θελει ο καημενος ο εμπορος, στην πραγματικοτητα να μας εξυπηρετησει θελει αλλα δεν τον αφηνει το ΡΡ. Τεσπα, ας μην αφησουμε τις λεπτομερειες να χαλασουν την ωραια ιστορια.

 

PS: Δεν εχω και κανενα ζαρζαβατικο να αφησω ρε γμτ στον αγαπητο καλογερο. Next time.

 

 

Δημόσιος υπάλληλος ή "πολύπαθος" μισθωτός να υποθέσω ε; Κάτσε να εκλείψουν -γιατί θα εκλείψουν εντελώς όπως πάει το πράγμα- οι έμποροι και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που προφανώς έχεις "άχτι" (αν και είναι ουσιαστικά οι μόνοι που παράγουν πλούτο) και τότε να δεις λόρδα που σε περιμένει! Μιλάμε για πείνα και των γονέων!

 

καλησπερα και απο εμενα παιδια εχω μια ερωτηση εμεις που δεν εχουμε διπλωμα ουτε διαβατηριο πως κανουμε verify τον λογαριασμο μας ?

 

Εκτός κι αν έχετε ταυτότητα και με λατινικούς χαρακτήρες και με την προϋπόθεση ότι δεν είναι χειρόγραφη αυτή (οι περισσότερες αν όχι όλες προ του 2007 δυστυχώς ήταν χειρόγραφες-έχω τέτοια), δεν κάνετε...

 

 

 

 

Αξιζει να επιλεξουμε δηλαδη απο τις 2 επιλογες την δευτερη? (Bill me in the currency listed on the seller's invoice.

I will not know which foreign exchange rate has been applied to this transaction until I receive my card statement from my card issuer. I acknowledge that by choosing this option, my card issuer will determine the foreign exchange rate to apply to this transaction, and that I will not be informed of the foreign exchange rate or any additional foreign exchange fees applied until I am billed by my card issuer.)

Και ποιος μου λεει οτι ο seller δεν εχει χειροτερη μετατροπη νομισματος?

 

Ο seller δεν κάνει ποτέ καμία μετατροπή. Πληρώνεται στο νόμισμα που τιμολογεί/ζητάει. Αν το νόμισμα που τιμολογεί/ζητάει είναι διαφορετικό από αυτό που έχει η κάρτα σου, τότε έχεις επιλογή να κάνει τη μετατροπή είτε το Paypal, ή η τράπεζά σου (εν προκειμένω η Revolut). Και σε συμφέρει το 2ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...