Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βελτίωση της εφαρμογής λέγεται!

Αν έφτιαξαν το support θα φανεί εν καιρώ!

Εστω! Εγώ απλά να ενημερώσω ήθελα, μην κολλάς σε λεπτομέρειες :P :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σιγουρεψου ότι το όνομα είναι ακριβώς γραμμένο στην ταυτότητά όπως το έχεις γραψει στο app... Είχα γράψει ένα γράμμα λάθος και όλο με απέρριπταν .

Οταν το διόρθωσα έγινα verify asap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει περιπτωση να εχει κανει καποιος εγγραφη με το δικο μου αριθμο?Οταν βαζω το passcode μου βγαζει this phone number is already registered.Δεν μπορω να κανω εγγραφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει περιπτωση να εχει κανει καποιος εγγραφη με το δικο μου αριθμο?Οταν βαζω το passcode μου βγαζει this phone number is already registered.Δεν μπορω να κανω εγγραφη.

 

Μήπως είχες εγκαταστήσει και στο παρελθόν την εφαρμογή;

 

Διάλεξε σύνδεση (αντί για εγγραφή), και δες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω το alipay το εχω λιωσει, την τελευταια εβδομαδα 8 αγορες και pp 3 αγορες χωρις προβλημα.

 

 

:-D  και γω! Κατα βαση στο aliexpress τη χρησιμοποιω και εχω παρατησει το ebay. Ασε που το εδειξα στη ξαδερφη μου και μου ζητησε να της παραγγειλω κατι πραγματα (7 παραγγελιες και 20ευρω κοστος).

Συνολο, 25 παραγγελιες, κοστους η καθε μια απο 1-10$.

Πρεπει να την ξαναφορτωσω άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι άλλο που δεν το βρισκω στην αρχή ή είναι λίγο χαζή ερώτηση. Μόλις έκανα αγορά από Amazon.uk και ενώ το πόσο είναι 164£ μου πήρε μόνο 1,30€ θα τα πάρει αργότερα ή πρέπει να μετατρέψω τα ευρώ σε λιρες μέσα στην εφαρμογη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι άλλο που δεν το βρισκω στην αρχή ή είναι λίγο χαζή ερώτηση. Μόλις έκανα αγορά από Amazon.uk και ενώ το πόσο είναι 164£ μου πήρε μόνο 1,30€ θα τα πάρει αργότερα ή πρέπει να μετατρέψω τα ευρώ σε λιρες μέσα στην εφαρμογη;

Το αμαζον δεν παίρνει αμέσως τα χρήματα, τωρα 1,3 δεν ξερω τι ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είχες εγκαταστήσει και στο παρελθόν την εφαρμογή;

 

Διάλεξε σύνδεση (αντί για εγγραφή), και δες.

Οχι.Αυτο μου το έκανε με την 1η εγκατάσταση.

Το έχω κάνει και με σύνδεση άλλα τα ίδια Μου ζητάει password που δεν έχω.Βάζω το passcode για password  τίποτα.Πατάω forgot βάζω το κινητο μου και μου λέει This number is not registered.Τους έστειλα screenshots στο support τους αλλά είναι πιο αργοί και από τη καθυσερηση :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έκανα μια αγορά από ebay χρησιμοποιώντας την revolut κάρτα. Το paypal αρνήθηκε να κάνει την συναλλαγή και μου έβγαλε:

"We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, MasterCard x4..9

because it has been denied by the card issuer. We'll use your preferred backup payment method to complete this transaction. Please continue with this backup payment method or choose a different way to pay."

Στην Revolut όμως η χρέωση έγινε κανονικά. Μπήκα στο paypal και δεν φαίνενται τετοια συναλλαγή. Ούτε στο ebay φαίνεται κάτι στο "Purchase History".

Πριν από 2 ώρες που ξαναείχα κάνει μια αγορά απο ebay έγινε κανονικά. Το ποσόν σε όλες τις αγορές ήταν της τάξης του 2-4 ευρώ.

Καμμιά παρόμοια περίπτωση είχε κάποιος;

 

 

Και εγώ στις 11 πμ είχα το ίδιο πρόβλημα με αγορά από το ebay.

 

O διάλογος με το revolut support είναι κατατοπιστικός:

 

Εγώ (11:05) : why you denied my last purchase from paypal? 

Rev (11:10) : Unfortunately our service provider does not currently officially support paypal - it therefore works rather inconsistently.

Εγώ (11:21) : after more than 50 purchases through paypal (last on first of March) now the provider does not support paypal?

Rev (11:21) : it works inconsistently, some transactions will go trough and some will not.

Εγώ (11:36) : It's a real pity. Without paypal transactions the revolut card is useless for me.

 

Μή έχωντας πάρει χαμπάρι ότι ο λογαριασμός μου είχε χρεωθεί το ποσό παρά την απόρριψη της συναλλαγής ξαναπροσπάθησα μετά από ώρα χωρίς αποτέλεσμα.

Όταν κάποια στιγμή αντιλήφθηκα τι γινόταν με τις χρεώσεις προσπάθησα να ξαναεπικοινωνήσω με το support :

 

Εγώ (13:26) : Could you please tell me whats going on with my card? I tried to make purchases through paypal, revolut denied all transactions but you charge my account with the amounts requested from paypal!

Εγώ (17:28) : Any news about the problem?

 

Μέχρι στιγμής απάντηση δεν έχω πάρει...

 

 

Πάντως το να σας λένε ξεκάθαρα ότι το Paypal δεν υποστηρίζεται επίσημα και να επιμένετε να κάνετε πληρωμές νομίζω δεν είναι πολύ "σοφή" τακτική... Ούτε το "μα μου πέρασαν παλιότερα πληρωμές" είναι δικαιολογία για να επιμένεις να δοκιμάζεις 5 απανωτές φορές μια πληρωμή που αποτυγχάνει συνεχώς και να παραπονιέσαι μετά ότι αφαιρέθηκαν τα ποσά από το λογαριασμό αν και δεν έγινε η πληρωμή και "πότε θα τα πάρω τώρα;"...

Η ορθότερη πρακτική είναι: ξεχνάμε εντελώς τη Revolut στο Paypal, χρησιμοποιούμε άλλες λύσεις εκεί αν θέλουμε και την κρατάμε μόνο για όπου γίνονται πληρωμές κατευθείαν με κάρτα. Μέχρι (και αν) ανακοινώσουν ότι υποστηρίζουν επισήμως το Paypal.

 

Τελικά την επόμενη μέρα οι χρεώσεις της revolut για τις μη πραγματοποιηθείσες αγορές εξαφανίστηκαν και το υπόλοιπο εμφανίστηκε κανονικά.

Στις συνομιλίες με το support της revolut διαπίστωσα πώς υπήρχε απάντησή τους 31 λεπτά μετά το τελευταίο δικό μου μύνημα. Πιθανόν να μου διέφυγε λόγω των πολλών "Hi, how can i help you" ατις αλλεπάληλες συνδέσεις του app.

Η απάντηση της revolut :

 

Unfortunately we do not officially support the use of Paypal with our cards. As some customers are able to use it fine, but others are not able to get it to work.

 

Με θράσος, προπέτεια και παντελή έλλειψη σοφίας ξαναπροσπάθησα να ξανακάνω τις αγορές από το ebay που είχαν απορριφθεί την προηγούμενη μέρα.

Οι αγορές προχώρησαν κανονικά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως επειδή πέρασα για πρώτη φορά την κάρτα. 1 λίρα μου πήρε και λέει pending 1.30€ amazon.eu

Το αμαζον δεν κραταει χρήματα απο την καρτα επειδή την πέρασες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ότι μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα είναι γιατί ακόμα δεν έχουν πάει τα χρήματα στο Revolut και δεν μπορεί να χρεώσει το Paypal?Untitled.tiff

Untitled.jpg

 

Διάβασα τον οδηγό που λέει ότι πρέπει να έχει λεφτά μέσα άλλα δεν ξέρω αν πρέπει να πετάει αυτό το μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ότι μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα είναι γιατί ακόμα δεν έχουν πάει τα χρήματα στο Revolut και δεν μπορεί να χρεώσει το Paypal?Untitled.tiff

Untitled.jpg

 

Διάβασα τον οδηγό που λέει ότι πρέπει να έχει λεφτά μέσα άλλα δεν ξέρω αν πρέπει να πετάει αυτό το μήνυμα.

 

Στο πετάει γιατί ''όλα'' είναι στην πρώτη σελίδα.

 

Διάβασε τι γράφω στην 196 σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τον κατατοπιστικό οδηγό και το ζωντανό thread, όσον αφορά τη Revolut.

 

Θα ήθελα να αναφέρω ότι ενώ έχω χρήματα στην Revolut, αδυνατώ να κάνω αγορά στο κατάστημα Hobbyking.

Η αγορά αποτυγχάνει είτε γίνει μέσω Paypal, είτε γίνει απ' ευθείας μέσω PayDollar (secure payment service).

 

Το μήνημα λάθους του Paypal είναι το κλασσικό (We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, MasterCard x-.... because it has been denied by the card issuer. We'll use your preferred back-up payment method to complete this transaction)

και αντίστοιχο για το Paydollar.

 

Καταθέτω την εμπειρία μου σε περίπτωση που αντιμετωπίζουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα αυτόν τον καιρό και έχουν εντοπίσει το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τον κατατοπιστικό οδηγό και το ζωντανό thread, όσον αφορά τη Revolut.

 

Θα ήθελα να αναφέρω ότι ενώ έχω χρήματα στην Revolut, αδυνατώ να κάνω αγορά στο κατάστημα Hobbyking.

Η αγορά αποτυγχάνει είτε γίνει μέσω Paypal, είτε γίνει απ' ευθείας μέσω PayDollar (secure payment service).

 

Το μήνημα λάθους του Paypal είναι το κλασσικό (We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, MasterCard x-.... because it has been denied by the card issuer. We'll use your preferred back-up payment method to complete this transaction)

και αντίστοιχο για το Paydollar.

 

Καταθέτω την εμπειρία μου σε περίπτωση που αντιμετωπίζουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα αυτόν τον καιρό και έχουν εντοπίσει το πρόβλημα.

Δοκίμασες να δεις άμα αλλάξανε τα στοιχειά της κάρτας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...