Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολα όσα ρωτάς τα γράφει ο οδηγός. Τελοσπάντων. Ναι μέσω e-banking κάνεις έμβασμα ή απευθείας από το ταμείο της τράπεζας. Το IBAN, το reference κτλπ τα βρίσκεις μέσα στην εφαρμογή στην μεσαία επιλογή που λέει EUR. Αυτό που είπες στο 2 καλό θα ήταν αλλά δεν υπάρχει.

 

Καλά όχι ότι και το διαβατήριο είναι κάτι γρήγορο. Θέλεις φωτογραφίες, χαρτιά κλπ και για να εκδοθεί θέλει κανένα μήνα.

 

Και εγώ. Οπότε δεν νομίζω να υπάρχει θέμα αρκεί βέβαια να υπάρχουν λατινικοί χαρακτήρες έστω και χειρόγραφα.

 

Την αστυνομική μας ταυτότητα θέλει, παράβολο (ηλέκτρονικά πλέον σε 1 λεπτό) και φωτογραφίες διαβατηρίου. Εκδίδεται δε σε 1 εβδομάδα ακριβώς και κατ'εξαίρεσιν εφόσον συντρέχουν κάποιοι λόγοι ακόμα και εντός 1 εργάσιμης ημέρα.

http://www.passport.gov.gr/

Αυτό που λέω για τις χειρόγραφες ταυτότητες δεν το έβγαλα από την κοιλιά μου, έχει αναφερθεί πολλές φορές σε προηγούμενες σελίδες του συγκεκριμένου θέματος προ αρκετών εβδομάδων/μηνών. Προφανώς κάτι άλλαξε στο μεταξύ, πράγμα θετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά 

Εδώ και λίγο καιρό όταν αγοράζω με την REVOLUT με χρεώνει και η paypal feeds παρόλο που δεν ψωνίζω με paypal, κάθε φορά από 90 λεπτά. Γιατί γίνεται αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... 

 

μετά απο κάποιο καιρό χρήσης, δεν είχα ποτε θέμα με συνναλαγές, πρόσφατα προχώρησα σε αλλαγή αριθμού κινητού στην Revolut Και ολα κύλισαν ρολοι, έκανα επίσης verify με passport και σε 10 λεπτά έγινα approved, και χτες προχώρησα σε κατάθεση (μεσω Πειραιως) σοβαρού ποσού το οποίο και φάνηκε προ ολιγου.

 

Σε λίγο καιρό θα γίνει η χρήση της ως μέσο πληρωμής σε ταξίδι μου στο εξωτερικο και θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα...

 

 

So far so good πάντως.... σχεδόν δλδ... κοντεψε να με ξεγελάσει η εφαρμόγη και να βάλω τα λεφτα σε UK pounds αντι EUR. Αυτό το local θα με εκανε ζημια.

 

ps: Εκανα ενα typo στο beneficiary address χτες στην αποστολη του εμβάσματος αλλα no problem τελικα...

Αν επιτρέπεται, σε ποια χωρα θα ταξιδεψεις και τι νομισμα έχει;

 

ΥΓ. Θα αναμενω την περιγραφη της εμπειριας σου. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, κοιτουσα την καρτα και φαινεται ως πολυ καλη περιπτωση. Ομως δεν μπορω να πω οτι εχω μεγαλη εμπιστοσυνη σε εταιριες αυτου του τυπου, μιας και δεν ειναι καν κανονικες τραπεζες (χρησιμοποιει την αγγλικη Barclays για εμβασμα) και για αυτο το λογο δεν θα ηθελα να στειλω την ταυτοτητα μου σε καποια αγνωστη εταιρια.

 

Για αυτο το λογο γινω δεν θελω να γινω verified εφοσον δεν ειναι απαραιτητο. Διαβασα ομως καποια σχολια στο play store οτι ανα πασα στιγμη και με το ετσι θελω μπορει να σου κλειδωσουν την καρτα και να σου ζητησουν να κανεις verify για να κανεις το οτιδηποτε. Αυτο εχει συμβει σε κανεναν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιτρέπεται, σε ποια χωρα θα ταξιδεψεις και τι νομισμα έχει;

 

ΥΓ. Θα αναμενω την περιγραφη της εμπειριας σου. :-)

 

Πριν φύγεις κάνε κι αυτό που συμβούλευε η Revolut με μηνύματα πριν λίγο καιρό, δλδ να ρωτήσεις "υπόλοιπο" από ΑΤΜ, ακόμη κι αν δεν υποστηρίζεται....για πλήρη ενεργοποίηση του ΡΙΝ μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δηλωσεις την καρτα στην paypal και προβεις σε καποιες αγορες πως βλεπεις τις κινησεις με paypal γιατι δε μπορω να τις βρω. Ρωτω γιατι στην περιπτωση που θες να κανεις δηλωση εναντιωσης πως το κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά 

Εδώ και λίγο καιρό όταν αγοράζω με την REVOLUT με χρεώνει και η paypal feeds παρόλο που δεν ψωνίζω με paypal, κάθε φορά από 90 λεπτά. Γιατί γίνεται αυτό. 

Δεν το καταλαβα αυτο, δηλαδη με καθε αγορα σου χρεωνει και 90 λεπτα, μηπως κανεις καποιο λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το καταλαβα αυτο, δηλαδη με καθε αγορα σου χρεωνει και 90 λεπτα, μηπως κανεις καποιο λαθος?

μοιαζει με αποτυχημενη αποπειρα συναλλαγης απο το paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το καταλαβα αυτο, δηλαδη με καθε αγορα σου χρεωνει και 90 λεπτα, μηπως κανεις καποιο λαθος?

ακριβώς αυτό με κάθε αγορά με χρεώνει 90 λεπτά και δεν έχω κάνει verify την κάρτα μου στο paypal, πρώτα πίστευα οτι τα 90 λεπτά  θα επιστραφούν σε μένα, αλλα όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει όλο το FAQ, αλλά έχω μερικές απορίες που δεν καλύπτονται εκεί και θα το εκτιμούσα αν ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει:

 

1) Η κάρτα γίνεται δεκτή σε ελληνικό PSN λογαριασμό; Ρωτάω γιατί στο PSN απαιτείται κάρτα από την ίδια χώρα και η Revolut είναι αγγλική, όχι ελληνική.

 

2) Για την εφορία που λένε να κάνουμε συναλλαγές με κάρτα, αυτό αφορά και την Revolut ή μόνο ελληνικές κάρτες;

 

3) Υπάρχει κάποιος που να έχει στείλει το μέγιστο ποσό εμβάσματος (€500); Γενικά το εμπιστεύεστε να στείλετε μεγάλα ποσά ή υπάρχει πιθανότητα να κλείσει μια μέρα έτσι ξαφνικά;

 

Ρωτάω γιατί η Πειραιώς χρεώνει €1 για κάθε έμβασμα και λέω αντί να στέλνω π.χ. €100 κάθε φορά, καλύτερα να στείλω μια και καλή €500, να μην χρεώνομαι τσάμπα προμήθειες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλο θα ηταν να βγαλεις μια ελληνικη πιστωτικη, για να μην εχεις προμηθειες και να χρησιμοποιεις τη Revolut σε συναλλαγες με το εξωτερικο

 

Επειδη ανεφερες συναλλαγες στην εφορια, να σε ενημερωσω οτι η Εθνικη σου δινει τη δυνατοτητα να πληρωσεις φορο εισοδηματος, τελη κυκλοφοριας, ΕΝΦΙΑ, ΦΠΑ για τους επαγγελματιες απο το e-banking σε εως 12 ατοκες δοσεις με την καρτα της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μου πει καποιος πως φαινεται το ιστορικο των συναλλαγων μου στη paypal; Εχω κανει αγορες αλλα δεν μπορω να δω αυτες στη paypal αλλα ουτε και το υπολοιπο των χρηματων μου παραμονο στην εφαρμογη. Γιατι γινεται αυτο η κανω κατi λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν την κανεις?

Ναι αυτο, γιaτι δεν εχετε επιβεβαιώσει την καρτα σας??????

 

Μπορει να μου πει καποιος πως φαινεται το ιστορικο των συναλλαγων μου στη paypal; Εχω κανει αγορες αλλα δεν μπορω να δω αυτες στη paypal αλλα ουτε και το υπολοιπο των χρηματων μου παραμονο στην εφαρμογη. Γιατι γινεται αυτο η κανω κατi λαθος;

Μόλις μπεις στο ππ, και πατήσεις "Mypaypal" τι βλέπεις, δεν βλέπεις τις αγορές σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...